Sarp Sınır Kapısı'ndaki Sıkıntıyı Aşın

26/04/2006 22:05

Hopa Tso Başkanı Sinan Altunsoy, Yurt Dışına Çıkışlarda Alınan 70 Ytl'lik Konut Fonu Kesintisinin Kaldırılmasını İstedi.

Haber: Hayati AkbaşSınır kapılarından çıkış yapan Türk vatandaşlarından alınan 70 YTL'lik konut yardımı uygulamasının sınırlarını daraltarak günübirlik geçişlerdede alınmasına tepkiler devam ediyor. Hopa TSO Başkanı Sinan Altunsoy yaptığı yazılı basın açıklamasında kararın derhal uygulamadan kaldırılmasını isteyerek, "Biz vizeyi kaldırıyoruz ama kendi vatandaşımıza vize uygulamaya başlıyoruz. Bunun haklı ve geçerli bire açıklaması yok ve bizlerde gerekçesini kimseye açıklayamıyoruz" dedi.

Hopa TSO Başkanı Sinan Altunsoy yaptığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

"Geçmiş dönemlerde çıkarılmış olan kanun gereği yurt dışına çıkan Türk vatandaşlarının ödemekle yükümlü olduğu 70 YTL'lik konut fonu hepimizin bildiği gibi devlet bütçesinde çok önemli bir gelir kalemi haline gelmiş olup mevcut hükümet döneminde de vazgeçilmezliğini korumaktadır. Öyle ki, zaman içerisinde kısmen yumuşatılarak 48 saati geçmeyen çıkışlarda muafiyet getirilen uygulama bir ara tamamen kaldırılmak istenmiş, fakat ne yazık ki Sayın Başbakan duruma bizzat el koyarak buna müsaade etmemiştir. Nihayet herkesin kaldırılmasını beklediği uygulama neredeyse her kanunu veto eden Sayın Cumhurbaşkanımızın bile jet onayıyla istisnalar daraltılarak, 48 saatlik muafiyet de kaldırılarak çıkış anında alınacak şekilde katılaştırılmıştır. Kanunun şimdiye kadar hangi amaca hizmet ettiği ve bundan sonra da ne tür kazanımlar getireceği hususu ise büyük bir soru işareti olarak yurt dışına çıkış yapan özellikle de sınır bölgelerinde yaşayan vatandaşların kafasını kurcalamaktadır. Ülke genelinde ve tüm sınır bölgelerinde neden bu uygulamanın çok gereksiz ve anlamsız olduğuyla alakalı bir sürü sebep sıralanabilir ancak biz burada özelde Gürcistan'la alakalı fiili durumu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bildiğimiz gibi uzun uğraşlar neticesinde Sayın Başbakanımız ve Sayın Gürcistan Devlet Başkanının da desteğiyle iki ülke arasındaki vize uygulaması kaldırılmış hatta konunun önemine binayen Sarp Sınır Kapısı'nda Türk ve Gürcü yetkililerin katılımıyla minik bir tören de yapılmıştı. Dost ve akraba ziyaretlerinin önü açılmış, düğün ve cenaze gibi iyi ve kötü gün birliktelikleri artmaya başlamış, kamu çalışanları dahil olmak üzere turistik gezi programları yapılmaya başlanmış, sosyal, kültürel sanatsal ve sportif faaliyetler artma eğilimi göstermiş, bölgesel anlamda turistik ve ticari hareketlilik ivme kazanmış kısacası günlük geçişler karşılıklı olarak hissedilir derecede artmaya başlamış ve tam yaz sezonuyla ilgili turistik faaliyetler karşılıklı olarak organize edilmeye başlanacakken 15 USD'lik vize yerine yaklaşık 50 USD'ye tekabül eden konut fonu ödeme mecburiyetiyle karşı karşıya kalınmış, yani bütün bu uğraşların, verilen emeklerin üzerine soğuk bir su içilmesi tavsiye edilmiştir.

Olayın daha acıklı yanı ise bahsi geçen ülkeyle Sarp-Sarpi gümrük kapılarının TOBB tarafından modernizasyon projesi, bir Türk firması olan TAV tarafından Tiflis'le beraber yap-işlet-devret modeliyle yeniden yapılandırılan Batum Havalimanı'nın ortak kullanımı anlaşmaları imzalanmışken, Batum Limanı'nın Türk firmaları tarafından işletilme ihtimali bir hayli yüksekken, özelleştirme durumunda olan enerji ve diğer konulardaki kamu kuruluşları ve yapılması muhtemel kamu ihaleleriyle alakalı İstanbul'a Sayın Başbakanımızın davetlisi olarak bakanları ve bürokratlarıyla gelen Sayın Gürcü Başbakan Türk firmalarını öncelikli olarak çağırmışken, hele hele Bakü-Tiflis-Ceyhan gibi önemli projelerde işbirliği içerisindeyken böyle talihsiz bir uygulamanın devreye sokulmasıdır.

Sonuç olarak Kapıkule'de meydana gelen olaylar sonrasında maarif kapatarak okul yönetme mantığıyla anlamsız, gereksiz, seyahat özgürlüğünü kısıtlayan ve değmeyecek bir fayda uğruna alınan bir dizi karardan bir tanesi olarak gördüğümüz ve Gürcü makamlarının gerekçe konusundaki sorularına mantıklı bir cevap bulamadığımız konut fonu uygulamasının bir an evvel tamamen kaldırılması için gereğinin yapılması hususunu bilgilerinize sunarız" dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 26.04.2006 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Kaldırın Bu 70 Ytl'yi...
 » Sinan Altunsoy Röportajı...
 » Nedim Koyuncu “Akparti İçin Her Zam...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Gürcistan 1 Ocak 2006 Tarihinden İ...
 » Türkiye Ayaga Kalktı !...
 » Çağal’dan Maden Şirketine Belgeli C...
 » Bayraktutan Artvin - Rize Havaalanı...
 » Bir Başkadır Macahel'de Hayat...
 » Hopa'nın Misafiri Vardı...
 » Türkiye Yine Bindiği Dalı Kesmeye B...
 » İl Genel Meclisi Aralık Ayı Kararla...
 » Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Gürcista...
 » “ Marka Şehirler ” Artvin’de...
 » Artvin Protokolu Basın İle Buluştu...
 » Milletvekili Kışla Teşekkür Ziyaret...
 » Kafkasların Yeni Cazibe Merkezi Bat...
 » Trabzon Tso 2015 Yılı Son Meclis To...
 » Türkiye-gürcistan Hudut Komiserleri...
 » Tobb Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu,...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kon...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...