Artvin Halk Sağlığından Kadına Şiddet Eğitimi

18/04/2015 11:58

Artvin Halk Sağlığı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimi Verdi.


Haber: Hayati AkbaşARTVİN-Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğünde görevli Sosyal Hizmet Uzmanı Ayten Bekar tarafından “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” kapsamında Aile Sağlığı Elemanlarına eğitim verildi. Aile Sağlığı Elemanlarında farkındalık yaratmak için eğitimde aşağıdaki konulara değinildi;

“Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet, Aile İçi Şiddetle İlgili Yasal Düzenlemeler, Şiddete Maruz Kalan Kadınlara Sunulan Hizmetler.

Kadınlara yönelik aile içi şiddet, temel insan hakları ve özgürlüklerinin ihlali olup, kadınlar ve erkekler arasındaki eşit olmayan güç ilişkilerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan önemli bir sorundur. Kadınların sakat kalmalarına ve ölmelerine yol açan nedenlerin başında kadına yönelik aile içi şiddet gelmektedir. Ayrıca bu şiddet kadınların iş gücü kaybına, sağlık hizmetlerine başvuru sıklıklarının artmasına neden olarak ekonomik kayba da yol açmaktadır. Bu özellikleri ile kadına yönelik şiddet, bir halk sağlığı sorunu olarak da kabul edilmektedir.

Kadına Yönelik Şiddet: Kadının fiziksel, cinsel veya psikolojik zarar görmesiyle veya acı çekmesiyle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel olan hareketlerdir. İster kamusal, ister özel alanda olsun kadına yönelik her türlü baskı yöntemi şiddettir.

Fiziksel Şiddet: Tokat atmak, dövmek, vurmak, itmek, ısırmak, kemiklerini kırmak, duvara vurmak, saç çekmek, tekmelemek, bıçak çekmek, yaralamak, yakmak, boğazlamak, silahla yaralamak, öldürmeye kalkışmak vb.

Sözel Şiddet: Aşağılayıcı sözler söylemek, zaafları ile alay etmek, aşırı genellemeler yapmak, suçlamak, küfür etmek, küçük düşürmek, hakaret etmek, kadını tehdit etmek vb.

Ekonomik Şiddet: Evin masraflarını karşılamamak, aile bireylerine gerekli harçlığı vermemek, eşin çalışmasına izin vermemek, çalışan eşin parasını elinden almak vb.

Cinsel Şiddet: Evli olduğu kişi bile olsa kadını istemediği yerde, istemediği zamanda ve istemediği biçimde cinsel ilişkiye zorlamak, cinsel içerikli imalarda bulunmak, fuhuşa zorlamak, cinsel yaşamlarında kadını aşağılayıcı davranışlar yapmak vb.

Psikolojik Şiddet: Eşle doğrudan iletişimi kesmek, onunla konuşmamak, surat asmak, eşin kendisini ifade etmesini, görüş ve düşüncelerini açıklamasını engellemek, zaaflarıyla alay etmek, kadını sürekli eleştirmek vb.

Erkeklerin Şiddet Kullanmasının Altında Yatan Sosyo-Kültürel Faktörler

Erkeğin sözlü ve fiziksel şiddeti kendi ailesinden öğrenmiş olması ve bunu içselleştirerek kendi eşine uygulaması, Erkeğin şiddeti ilişkide kontrolü elinde tutmak ve stres azaltmak için kullanması, Alkol ve madde bağımlılığı ve şiddet kullanma arasındaki yüksek ilişki, Medyada ve eğlence programlarında şiddet gösteren erkeklerin karizmatik olarak lanse edilmesi, Erkeklerin üstlendiği cinsel rollerde saldırganlık ve şiddet özelliklerinin pekiştirilmesi, Kamuoyunda aile içi şiddetin aile içinde kalması ve bunun özel bir mesele olduğuna dair inancın pekiştirilmesi

Kadınların Kendilerine Şiddet Uygulayan Erkeklerle Yaşamayı Sürdürmelerinin Bazı Nedenleri

Çocuklar, Düşül benlik saygısı, İnkar/büyütmeme, önemsizleştirme, Şiddeti uygulayanın gücü, zenginliği, Gidecek yerinin olmaması, Yasal konularda bilgisizlik, Sosyal desteklerinin olmaması, Eşin değişme sözleri, Parasal desteğin olmaması, Dini inanışlar, Aileyi bir arada tutma isteği, Duygusal bağımlılık

Şiddete Maruz Kalındığında Başvurulabilecek Kurum ve Kuruluşlar

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlükleri, Alo 183 Aile, Kadın, Çocuk ve engelli Sosyal hizmet danışma Hattı, Sağlık kuruluşları, Polis Merkezleri, Jandarma, Cumhuriyet Savcılığı, Belediyelerin Kadın Danışma Merkezleri, Baroların Kadın Danışma Merkezleri, Kadın sivil toplum Kuruluşları

Kadına yönelik aile içi şiddetin önlenmesi için sağlık hizmetleri, kolluk kuvvetleri, adalet hizmetleri ve sosyal hizmetler gibi pek çok alanda ortak çalışmalar yapmak gereklidir” ifadelerine yer verildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 18.04.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Barosu Kadın Hakları Konusun...
 » Artvin Özgecan İçin Yürüdü...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Borçlar Kanunu 86 Yıl Sonra Yenilen...
 » Hopa Sağlık İnisiyatifi Meydana İnd...
 » Artvin'li Şair 74 Yaşında Şiir Kita...
 » Sağlık Hakkı İnisiyatifi'nin, "Gene...
 » 10 - 17 Aralık İnsan Hakları Haftas...
 » 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü C...
 » Chp Kadın Kolları “Bunun Adı Bal Gi...
 » Artvin’de Kadınlar Unutulmadı...
 » Artvinli Kadınlar Önlüklerini Takıp...
 » Eczacılardan Cerattepe’ye Bir Deste...
 » Artvin Eğitim-sen "Yaşasın 8 Mart,...
 » Sporda Şiddete Artık Geçit Verilmey...
 » Hopa'da Kesk Üyesi Sendikalar Kadın...
 » Artvin’de Yargı Tatilden Döndü...
 » Artvin İl Sağlık Müdürlüğünden Yeni...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Hemşire Güler Subaşı İçin Artvin Ha...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...