İl Koordinasyon Kurulu 3. Dönem Toplantısı Gerçekleştirildi

25/07/2013 11:10

Artvin İl Koordinasyon Kurulu 3. Dönem Toplantısı Gerçekleştirildi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin İl Koordinasyon Kurulu 3. Dönem Toplantısı gerçekleştirildi. Artvin Valisi Necmettin Kalkan başkanlığında Valilik Çoruh Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Yardımcısı Yılmaz Kurt, yatırımcı kurum ve kuruluşların bölge ve il müdürleri, kaymakamlar, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları ile meslek odalarının başkanları katıldılar.

Vali Kalkan, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “2013 yılı yatırımcı kuruluş dönem raporları üzerine yapılan değerlendirme sonucunda dönem itibariyle ilimiz genelinde 254 projenin uygulandığı, bu projelerin yıllara sari toplam ödeneğinin 9. 9 Milyar TL, önceki yıllar harcama toplamı 6. 6 Milyar TL, tahsis edilen toplam yıl ödeneği 628 Milyon TL, dönem sonu itibariyle gerçekleşen harcama tutarının 158 Milyon TL olduğu, tahsis edilen yıl ödeneğinin de % 25’inin harcandığı görülmüştü.

Uygulanan 254 adet projenin dönem sonu itibariyle 47 adedinin tamamlandığı, 151 adet projenin devam ettiği, 33 adet projenin ihale aşamasında olduğu, 23 adet projeye de henüz başlanmadığı görülmüştür.

Dönem sonu itibarıyla ilimize tahsis edilen 628 Milyon ödeneğin oransal dağılımına bakıldığında yüzde 74, 4’ünün baraj ve HES yapım işlerine ait olduğu, yüzde 5, 3’ünün il ve devlet kara yolları yapımına, yüzde 3, 9’unun il özel idaresi hizmet alanında, 3, 3’ünün yüksek okul ve yüksek öğretim alanında, 2, 3’ünün gençlik hizmetleri ve spor işleri hizmet alanında, 1, 9’unun enerji nakil hatları tesisi alanında, 1, 7’sinin afet ve acil durum hizmetleri alanında, 1, 4’ünün eğitim hizmetleri alanında, 5, 8’inin de geri kalan diğer kamu sektörleri alanında tahsis edilmiştir”.

Kırsal altyapı yatırım ve hizmet ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak uygulanan KÖYDES Projesi kapsamında, 2005-2013 yılları arasında Artvin’e 175 Milyon TL ödenek ayrıldığını belirten Vali Kalkan, “Bu ödenekle köylerimizin başta yol ve içme suyu olmak üzere çeşitli ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bin 599 adet proje uygulanmaya alınarak tamamlanmıştır. ” dedi.

Sarp Kara Hudut Kapısı’nın genişletilmesi ile Muratlı Kara Hudut Kapısı’nın açılmasına yönelik çalışmaların aralıksız bir şekilde sürdürüldüğünü kaydeden Vali Kalkan, “Yeni bir Kara Hudut Kapısı açılması noktasında çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürmekteyiz. Sarp Kara Hudut Kapısı’nın genişletilmesi projesi kapsamında kamulaştırma işlemlerinin gerçekleştirilmesi aşamasında bulunmaktayız. Muratlı Kara Hudut Kapısı Gümrük Sahası için planlanan alanın tahsisine yönelik çalışmalar da devam etmektedir. ” diye konuştu.

Özellikle Macahel Tüneli’nin Artvin için büyük önem arz eden bir proje olduğunu ifade eden Vali Kalkan, “Yıllarca köy yolu kardan dolayı yılın yaklaşık 5 ayı kapalı kalıyordu. Geçtiğimiz yıl yaptığımız çalışmalar neticesinde bölgede bakımevi yaparak ayrı bir ekip oluşturduk. Bu yolu sürekli açık tutmaya gayret gösterdik. Bugün itibarıyla Camili Tüneli yapımı noktasında istikşafı çıktı. Harita alım işlemleri başladı ve yatırım programına alındı. Bu Artvin için ve ülkemiz için çok önemli bir konu. Sonuçta büyük bir devletiz. Büyük bir devletin gereği olarak ta kendi topraklarımıza yılın on iki ayı 7/24 ulaşabilmemiz lazım. ” dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’nün ilimizde gerçekten güzel çalışmalar gerçekleştirdiğini belirten Vali Kalkan, “Turizm destinasyonu olabilecek değerlerin ulaşılabilirlik noktasında en süt düzeye gelmesi için ciddi bir gayret sarf ediliyor. Şavşat Karagöl’de, Borçka Karagöl’de, Hatila’da, Kafkasör’de. Bir taraftan Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü bir taraftan il özel idaresi, belediye ve orman bölge müdürlüğünün ciddi işbirliği içerisinde Artvin’in değerlerini turizme kazandırma noktasında, ulaşılabilir kılma noktasında ciddi gayretleri var. Bundan dolayı emeği geçen kuruluşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

3. . Dönem toplantısını kapatırken yüzde 25 harcama gerçekleşmesinin az olduğunu ifade etmek istiyorum. Burada işin yapımını üstlenen müteahhitlerin zamanında uyarılması ve takibi gerekiyor. Şayet işi tamamlayacağına inancınız kaybolmuşsa yasal işlem başlatmalısınız. Sözleşmenin feshi ile yeniden ihaleye çıkılmasının tercih edebilmesinde fayda vardır. İşleri yapmak kadar yapılan işlerin kaliteli ve standardı da çok önemlidir. O bakımdan müteahhitleri zaman zaman kurum amirinin bizzat denetlemesinde fayda vardır. ” diye konuştu.

Hopa-Borçka karayolu arasındaki Hopa-Cankurtaran Tüneli inşaatı çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini ve hedeflenen sürede bitirileceğini söyleyen Karayolları 10. Bölge Müdür Yardımcısı Turgay Çolak ise “Artvin’de ki en önemli projelerimizin başında Hopa- Borçka arasında ki Cankurtaran Tüneli geçişi yer almaktadır. Projemizin uzunluğu 7, 3 km’dir. Bunun 5, 2’si Cankurtaran Tüneli dediğimiz iki tüp şeklindeki tünelimizdir. Tünelin Borçka tarafındaki her iki tüpte bin 570, Hopa tarafındaki her iki tüpte 2 bin 614 metrelik bir kazı destek çalışması tamamlandı. Tünelde sadece 1 km bir kazı çalışması kaldı. Tünelimizde nihai beton çalışmalarımız devam ediyor. Belli sorunlardan dolayı kazı ve destek çalışmamız durdu ama en geç bayramdan sonra tekrar başlayacağız. Zaten iki aylık bir kazı destekleme çalışmamız var. Daha önceden de dediğimiz gibi 2013 yılı sonu itibarıyla kazı ve destekleme çalışmaları tamamlanacak. Tünelin yılsonuna yetişmemesi gibi bir durum yok. Programın önündeyiz. Kazı ve desteklemenin durmasının nedeni karayollarıyla ilgili bir durum değil. Borçka ve Hopa tarafında çalışan taşeron firmalar arasındaki sorundan kaynaklıdır. Ana firmamız gerekli makinelerini kendi şantiyelerinden getiriyor. Burada ki taşeronlardan da bazı makineleri kiraladı. En geç bayramdan sonra çalışmalar tekrar başlayacak. ”dedi.

DSİ 26. Bölge Müdürü Muammer Keleş ise, “Toplam 32 adet projemiz bulunmaktadır. Bu projelerden 27’si tarım sektöründe, 2’si enerji sektöründe, 3’ü ise kamulaştırma sektöründedir. Toplam proje tutarımız 6 milyar 359 milyon 567 bin liradır. Önceki yıllarda harcamamız 3 milyar 840 milyon, 2013 yılı revize program ödeneğimiz 467 milyon, dönem sonuna kadar yapılan harcamamız ise 86 milyon 880 bin liradır. Genel durumda gerçekleşme, projeler bazında yüzde 82’dir. Devam eden projemiz 25, ihale aşamasındaki projemiz ise 17’dir. ” dedi.

Müdürlüklerinin en büyük projesi olan Deriner Barajı’nın inşasının tamamlandığını ve 24 Şubat 2013 tarihinde su tutmaya başladığını belirten Keleş, “Barajdaki bütün imalatlarımız tamamlandı. 4 adet santral mevcut. 12 Haziran 2013 tarihinden itibaren birinci ünitede elektrik üretimine başlandı. Testlerimiz tamamlandı. EÜAŞ’a devrettik, şu anda birinci ünitede ticari üretim devam ediyor. İkinci ünitedeki testler bu gün itibariyle bitti. 3 ve 4’üncü ünitede testlerimiz devam ediyor. ” diye konuştu.

Yaklaşık 2 saat süren toplantı, yatırımcı kurum ve kuruluş temsilcileri tarafından yürütülen projeler hakkında bilgi verilmesinin ardından sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 25.07.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Deriner Barajı Elektrik Üretmeye Ba...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Cankurtaran Tünelinde Sona Doğru...
 » Artvin’e Yapıldı Denen Yatırımın %8...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » D. Karadeniz Bölgesi Motorlu Kara T...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2.dön...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 1. Dö...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Asya Krizimi Başlıyor?...
 » Trabzon Tso Bölge İllerinin Sorunla...
 » Artvin’de Uluslararası Sempozyum...
 » İl Koordinasyon Kurulu 3. Dönem Top...
 » Karadeniz’li Genç Girişimciler Güçb...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...