Artvin İl Koordinasyon Kurulu Toplandı

08/02/2013 08:20

Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2013 Yılı 1. Dönem Toplantısı Gerçekleştirildi.


Haber: Hayati AkbaşValilik Çoruh Toplantı Salonu'nda, Vali Necmettin Kalkan başkanlığında yapılan toplantıya, Vali Yardımcısı Yılmaz Kurt, Mehmet Ali Öztürk, Karayolları 10. Bölge Müdürü Ahmet Hulki Tuncer, DSİ 26. Bölge Müdürü Muammer Keleş, Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, yatırımcı kurum ve kuruluşların bölge ve il müdürleri, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, sivil toplum kuruluşları ile meslek odalarının başkanları katıldı.

Vali Kalkan, toplantıda yaptığı konuşmada, ‘’2012 yılı yatırımcı kuruluş dönem raporları üzerinde yapılan değerlendirme sonucunda Artvin’de 295 adet projenin uygulandığı bu projelerin yıllara sari toplam bedelinin 9. 2 milyar TL olduğu, tahsisi edilen toplam yılı ödeneğinin 833 milyon TL olduğu, yıl sonu itibariyle gerçekleşen toplam harcamanın ise 777 milyon lira olduğu görülmüştür. Harcanan bu rakam tahsis edilen ödeneğe oranlandığında tahsis olunan ödeneğin yüzde 93, 3’ünün harcanmış olduğu görülüyor.

Ödeneğin oransal dağılımına bakıldığında yüzde 77. 4’ünün baraj ve HES yapımına, yüzde 9, 7’in il ve devlet yolu yapımına yüzde 3. 3’ünün yüksek öğretim alanında, yüzde 1. 5’inin il özel idaresi hizmetleri arasında yine yüzde 1. 5’inin sağlık hizmetleri arasında yüzde 6. 6 sının da geri kalan diğer sektörlerde uygulanan projeler için harcandığı görülmektedir.

295 adet projenin dağılımına baktığımızda 180 adedinin tamamlandığını, 90 adedinin henüz tamamlanmadığı çalışmalar devam edildiği ve 2013 yılına devrettiği, 12 adet projemizin ihale aşamasında olduğu, 13 adet projenin ise henüz başlamadığını görülmektedir.

Geçen yılsonu itibarıyla özellikle üniversitemizin alt yapı anlamında derslik ve fakülte binaların yapımı anlamında ciddi mesafelerin kat edildiği belirten Vali Kalkan, şunları söyledi: “Deriner Barajının yapımı 2012 yılı içersin de tamamlandı ve 24 Şubat’ta su tutmaya başlandı ve halen su tutma işlemi devam ediyor. 2013 yılı mart ayı içerisinde eğer mevsim normalleri beklenildiği gibi devam ederse enerji üretmeye başlar hale gelecek.

Yusufeli Barajı Artvin için önemli yatırımlardan bir tanesiyle yıllardır konuşuluyordu. Malumunuz olduğu üzere ihalesi 2012 yılı içerisinde gerçekleşti, 21 Aralık 2012 tarihi itibariyle de yer teslimi yapıldı. Müteahhit şu an çalışmalara başlamış durumda tabi bu kapsamda geçici bağlantı yoları bir süredir yapılıyor. 2013 yılı içerisinde bunların tamamlanmasına çaba sarf edilecek” dedi.

İlimiz açısından önemli gördüğümüz bir yatırım Hopa-Cankurtaran Tüneli’nde2012 yılında ciddi çalışmalar yürütüldüğünü de belirten Vali Kalkan, her iki tüpte bugün itibariyle 6 bin 600 metre kazı işlemi tamamlandığını ve bir tarafının da betonlanma işlemleri yürütüldüğünü kaydetti.

Sağlık hizmetleri alanında yürütülen hizmetler kapsamında Artvin Devlet Hastanesi Ek Binası inşaatının tamamlandığını ifade eden Kalkan, “İnşaatta yüzde 1’lik bir sorun var oda müteahhitten kaynaklanan bir sorun sıkıntı Kayyum’a devredildi. Sanıyorum önümüzdeki günlerde bu yüzde 1’lik bir kısmı da tamamlayacağız Geçen yıl içersinde Arhavi ve Şavşat Devlet Hastanelerinin inşaatı başladı. Hopa Devlet Hastanesi inşaatı yılın son ayında ihale edildi ve yer teslimin yapıldı. Bu yıl Hopa, Murgul Borçka Devlet Hastaneleri yapımına başlıyoruz.

Eğitim hizmetleri alanında ise, iki adet öğrenci yurdu ile bir anaokulunu geçtiğimiz yıl hizmete aldık bir lise 2 ilkokul bir anaokulunun yapımına başladık ayrıca 3 adet hayırseverle yüzde yüz eğitime destek kampanyası çerçevesine protokol imzaladık. Yine geçtiğimiz yıl 52 adet eğitim kurumunu da onarmış olduk.

Gençlik ve Spor Hizmetleri alanında ise, her ilde bir spor tesisi kazandırma çalışmalarımız devam ediyor. İl için önemli olduğunu düşündüğüm enerji nakil sorununun geçtiğimiz yıl çözdük bu yıl ilave telesiyejle beraber sanıyorum Doğu Karadeniz Bölgesinin önemli kayak merkeziden biride tamamlanmış olacak. Önümüzdeki süreçte hedefimiz kayak merkezimizin pistini biraz daha uzatmaktır.

Afet Acil Durum Müdürlüğümüzün çalışmaları var biten konutlar var, bitme aşamasında özellikle Arhavi’de ki konutlar var. Bu yıl Borçka’da ki 96 konutun ihalesinin yapacağız.

Özel İdaresi Genel Sekreterliğimin yaşlanan makine parkına toplam 49 adet yeni iş makinesi kazandırdık. 2013 yılı içerisinde bunların üreteceği çalışmalarıyla ilin ulaşım anlamında, köylerin alt yapıları anlamında ciddi sonuçlar elde edebileceğiz.

Malumunuz 2005 yılından beri uygulanan KÖYDES projeleriyle ilimize 162 milyon lirayı aşan ciddi bir kaynak ayrıldı. Kars iliyle kıyasladığımızda yaklaşık yüzde yüz oranında ilimize daha fazla kaynak gönderildiğini söyleyebilirim.

2013 Yılı Yatırım Programı 12 Ocak 2013 tarihi itibarıyla resmi gazetede yayınlandı Buna göre Artvin olarak devlet yatırım programında bulunan 22 adet projemiz var. Bunlardan ikisi, Deriner ve Yusufeli Hidro Elektrik Santrali, birisi Yusufeli Barajı ve HES’leri kapsamındaki yeni yolların yapımı, birisi Yusufeli ilçesinin yeniden yerleşim yeri, cankurtaran tünelinin de dahil olduğu il ve devlet Kara yollarının yapımı işi, 3’ü enerji nakil hattı tesisi, 7’si yükseköğretim bina altyapı ve donanımı, 2’si Çoruh Havzası Rehabilitasyon projesi, 1’i Ardahan-Artvin- Kars Kalkınma projesi, bir değeri DOKAP illeri arazi tapulaştırması ve bölge trafik istasyonu inşaatı gibi ki bu geçtiğimiz yıl başladı mayıs ayı itibariyle bitirip hizmete alacağımızı düşünüyorum.

2012 yılı içerisinde yatırımcı kuruluşlarımızın yürüttüğü çalışmalardan dolayı mühendisinden, işçisine bütün alt kademesindeki yöneticisinde kurumun en üst yöneticisine kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize 12. Bölge Müdürlüğünün ilde yürüttüğü çalışmalardan son derece memnun olduğunu ifade eden Vali Kalkan, ” İlimiz av ve yaban hayatı zenginliğini bünyesinde barındırıyor. Bu zenginliğimizin tanıtımı ve ilimiz ve ülke ekonomisine kazandırılması, turizme dönüştürülmesi son derece önemlidir. Bunun içinde kaçak avcılığın önüne geçilmesi gerekiyor. Kaçaklığın önlenmesinde başta kamu kurum ve kuruluşlarımız çalışanları olmak üzere vatandaşlarımızın duyarlı olmaları konusunda büyük sorumluluklar düşmektedir. Yani toplumun bütün kesiminin kaçak avlanmalara karşı kolluk kuvvetlerimize yardımcı olmaları çok önemlidir. Vatandaşlarımızın bu konularda aydınlatılması ve bilinçlendirilmesi ise son derece önem arz etmektedir. Ben ilimizde başarılı çalışmalarını aralıksız sürdüren başta Bölge Müdürümüz olmak üzere Doğa Koruma ve Milli Parklar Artvin Şube Müdürü Faruk Bucak’a huzurlarınızda teşekkür ediyorum’ dedi.

Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2013 Yılı 1. dönem toplantısında Yatırımcı kurum temsilcileri toplantıda bilgiler verdiler.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Orhan Yazıcı: 2013 yılı içerisinde toplam proje sayımız 16. Ulaşım sektöründe 7 inşaat sektöründe 6 hizmet sektöründe de 3 projemiz var. Parasal ödeneği 14 milyon 651 bin lira. Parasal dönem sonuna kadar gerçekleşme 12 bin 99 TL. Biten proje sayısı 11 Devam eden 3 mevsimsel nedenlerden dolayı başlanmayan 2. İl Özel idaresi olarak 2012 yıl sonu itibariyle 98. 4 kilometre yeni yol 179 kilometre onarım 266 kilometre stabilize ve 38 kilometre de asfalt çalışması yaptık. Bununda 11 kilometresi KÖYDES ödenekleriyle yapılırken geri kanını özel idare imkânlarıyla yapılmıştır. Beton yollarla birlikte de 50 kilometreyi geçmiş olduk.

2013 yılı hedeflerimiz ise 146 kilometre ham yol 159 kilometre onarım 344 kilometre stabilize kaplama 41. 5 kilometre de asfalt çalışması yapmak. Bu hedeflerimize KÖYDES ödenekleri ve son ödemeler dâhil değil. 2012 yılı içinde 47 adet iş makinesi alımı yapıldı. Bunların 37 si ilimizde hizmet vermektedir. 10 tanesini de Devlet Malzeme ofisinden almak üzereyiz. Mersivan Kayak merkezi enerji hattı ve kale aydınlatması gibi projeler tamamlandı dedi.

Karayolları 10. Bölge Müdürü Ahmet Hulki Tuncer, “Karayolları 10. bölge Müdürlüğünün toplam 1463 kilometre devlet yolu 1828 kilometre il yolu olmak üzere toplam yol ağımız 3 bin 291 kilometre dir. Bölge Müdürlüğümüze Bağlı Artvin ilinde de 341 kilometre devlet yolu 284 kilometre il yolu olmak üzere toplam 585 kilometre yol ağımız mevcuttur. Devlet yollarımızın yüzde 100’ü il yolarlımızın yüzde 83’ü asfalt kaplamalı yoldur. Devlet ve il yollarımızın 131 kilometre’si bütünlü sıcak kaplama, ilimiz sınırları içerisinde 39 kilometre bölünmüş yol ayrıca trafiğe açık 10 bin 175 metre uzunluğunda 23 adet tünel mevcuttur. Artvin ilinde ki proje sayımız 15 adettir. Bu projelerin toplam maliyeti 2 milyar 928 milyon liradır. 2012 sena başına kadar 2 milyar 494 milyon harcama yapılmıştır. 2012 yılı sena başı ödeneğimiz 32 milyon lira olup yılsonuna kadar temin edilen ek ödeneklerle 101 milyon 359 bin lira harcanarak yüzde yüz maddi desteklenme sağlanmıştır.

En önemli projelerimizden biri Can Kurtaran Tüneli. Bugün itibariyle cankurtaran tünelinde 2 tüpte kazı ve destekleme miktarı 6 bin 600 metreyi buldu. İki ayrı kalıpla betonlama çalışmaları devam etmekte olup 2 bin 100 metreyi bulmaktadır. Çalışmalarımız 24 saat vardiya sistemine göre aralıksız devam etmektedir.

Diğer çalışmamızda Sarp Sınır Kapısında hemen girişte ki deniz tahribatıyla ilgili sıkıntılı noktamızdı. Onunda ihalesi bitti ihale süreci 14 Şubatta başlıyor. Diğer bir çalışmamızda Hopa’dan itibaren cankurtaran tüneline kadar olan bölünmüş yoldur. Mevcut devam eden ihalemizin tavsiyesi yapılıyor ve geri kalan işler ikmal ihalesi olarak ihale edilecek. İnanıyorum ki 2013 yılında önemli çalışmaları gerçekleştireceğiz. Diğer bir çalışmamız Borçka Camili yolu bu yolda ki çalışmalarımız geçmiş yıllardan beri devam ediyordu. 2013 yılı içerisinde eksik kalan 4. 6 kilometre’lik kesimini bitirmeyi hedefliyoruz. Bizim camili ile ilgili önemli bir projemizde Macahel tünelidir. Macahel Tünelinin istikşaf planı onaylandı. Harita alımı çalışmaları bitirilmek üzeredir. 2013 yılında proje çalışmaları ihale dilecek. Meydancık yolunun büyük bir kısmı tamamlanmış durumdadır. Kamulaştırmadan kaynaklanan bir kısımda girilemeyen bir bölüm vardı. Bu kamulaşma işleri tamamlanıp eksik kalan kısımlar tamamlanacaktır. Murgul Damar yolunda ikmal ihalemiz yapıldı. Çalışmalar devam ediliyor. Şavşat Şehir geçişi yolunda kamulaştırma işleri nedeniyle giremiyorduk Sen sonu itibariyle mahkeme sonuçları neticesiyle kamulaştırmalar yapıldı. 2013 yılında çalışmalar başlayacağız.

Bizim rutin olarak satı kaplama çalışmalarımız 2012 yılında Artvin ilinde 74 kilometre yapıldı. Borçka’dan Artvin’e doğru 12, 5 kilometre yaptık. 2013 yılında tekrar ihale edip eksik kalan kısmı da bitireceğiz. Kurumumuz açısından koordinasyonu gerektirecek bir durum yoktur” dedi.

Yaklaşık 3 saat süren toplantı, yatırımcı kurum ve kuruluş temsilcilerinin yürütülen projeler hakkında bilgi vermelerinin ardından sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 08.02.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » İl Koordinasyon Kurulu 3. Dönem Top...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 1. Dö...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2017...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2.dön...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2015...
 » Artvin’e Yapıldı Denen Yatırımın %8...
 » 50 Yıllık Hayal Gerçek Oluyor...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Sağlık Bakanlığından Artvin’e 6 Amb...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Artvin’de Uluslararası Sempozyum...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa Yoldere Köyü Sakinlerinin Tale...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kon...
 » Cerattepe Heyeti Anıtkabir’i Ziyare...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...