Ygs’ye Başvurular Başladı

03/01/2013 15:16

Adaylar Başvuru Kılavuzuna Ösym’nin İnternet Sitesinden Ulaşabilecek. Kılavuzun Ayrıca Dağıtımı Ve Satışı Yapılmayacak.


Ygs’ye Başvurular Başladı

Haber: Hayati AkbaşAdaylar başvuru kılavuzuna ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşabilecek. Kılavuzun ayrıca dağıtımı ve satışı yapılmayacak.

Üniversiteye girişteki birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) başvurular, 2 Ocak Çarşamba başladı.

ÖSYM’nin internet sitesinde yayımlanan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kılavuzuna göre, ÖSYS’nin ilk sınavı olan YGS’ ye başvurular 2-15 Ocak, Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvurular ise 22-29 Nisan tarihleri arasında yapılacak.

2013-ÖSYS Kılavuzu ile aday başvuru formuna ÖSYM’nin ”http://www. osym. gov. tr” adresinden ulaşabilecek adaylar, dağıtımı ve satışı yapılmayacak kılavuzun örneğini başvuru merkezlerinde inceleyebilecek.

Bu yıl adaylara ortaöğretimde zorunlu ders olan din kültürü ve ahlak bilgisinden YGS’ de 5 ve LYS-4’te ise 8 soru yöneltilecek.

Kılavuza göre, adaylara YGS’ de Türkçe’ den 40, Tarihten 15, Coğrafyadan 12, Felsefeden 8 ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinden 5, temel Matematikten 40, Fizikten 14, Kimyadan 13, Biyolojiden ise 13 soru sorulacak.

LYS’ de ise adaylara Matematik Sınavı’nda (LYS-1) Matematikten 50, Geometriden 30; Fen Bilimleri Sınavı’nda (LYS-2) Fizikten 30, Kimyadan 30, Biyolojiden 30, Edebiyat-Coğrafya Sınavı’nda (LYS-3) Türk Dili Ve Edebiyatından 56, Coğrafya-1’den 24, Sosyal Bilimler Sınavı’nda (LYS-4) Tarihten 44, Coğrafya-2’den 14, Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık Ve Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisinden 8’er soru yöneltilecek.

Yabancı Dil Sınavı’nda da adaylara (LYS-5) sözcük bilgisi ve Dil Bilgisinden 20, çeviriden 12, okuduğunu anlamadan 48 soru sorulacak.

Kimler başvurabilecek

ÖSYS’ye, sınavsız geçiş dahil, 2012-2013 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim lisesi) son sınıfında okuyan öğrenciler, ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar, ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar, ortaöğretimlerini yabancı ülkelerden yapanlardan durumları bu belirtilenlere uyanlar başvurabilecek.

YGS’ ye girmeden sadece sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da başvurularını bu kılavuzda belirtildiği şekilde yapmak zorundalar. Durumları bu şartlara uyan yabancı uyruklu veya hiçbir devletin uyruğunda olmayan adaylar da ÖSYS’ye başvurabilecek. Ancak bu adaylar ÖSYS yükseköğretim programları tercih süresinin son gününe kadar TC uyruğuna geçmedikleri takdirde, 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alacak yükseköğretim kontenjanlarına yerleştirilemeyecek.

Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerin 5203 sayılı Kanun ve Türk Vatandaşlığı Kanunu ile saklı tutulan hakların kullanılmasına ilişkin belge sahibi olmaları durumunda, ÖSYS’ye başvurabilecek. Bu adaylar, kontenjan kılavuzunda yer alacak yükseköğretim programlarına yerleşme hakkı kazanmaları durumunda yerleştirilecek.

Meslek yüksekokulları ve Açık Öğretim ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakkı olan adayların haricinde, tüm yükseköğretim programlarına girmek isteyenlerin 2013-YGS’ ye girme zorunluluğu bulunuyor.

Başvuru, ücret yatırılmadan yapılmayacak

Ortaöğretim kurumu müdürlükleri ve ÖSYM sınav merkezi koordinatörlükleri başvuru merkezi olarak görev yapacak. Ancak aynı adreste birden çok ortaöğretim okulunun bulunduğu durumlarda, bu okulların hepsine hizmet veren bir başvuru merkezi bulunacak. Başvuru merkezlerinin adresleri başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin internet sitesinde yer alacak.

Henüz mezun olmamış, son sınıf düzeyindeki adaylar başvurularını okullarının bağlı olduğu başvuru merkezine yapacaklar ancak burası çalışır durumda değilse okul müdürü adayları bir başvuru merkezine yönlendirecek.

Mezunlardan, 2011 ve 2012-ÖSYS’nin her ikisine de başvurmayanlar, 2011 veya 2012-ÖSYS başvurularından en az birini bir başvuru merkezi aracılığıyla yapmayanlar, 2011 veya 2012-ÖSYS’ye başvurup son başvurusuna göre öğrenim bilgilerinin 12-18. alanlarında değişiklik olanlar, başvurularını istedikleri başvuru merkezine yapabilecek. Mezun adaylardan 2011 veya 2012 ÖSYS’ye bir başvuru merkezi aracılığıyla başvuran ve öğrenim bilgilerinin 12-18. alanlarda değişiklik olmayanlar, başvurularını bireysel internet aracılığıyla yapabilecekleri gibi diledikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapabilecek. Başvurusunu bir başvuru merkezinde yapması gereken adaylardan, başvuruların yapılabileceği tarihler arasında sürekli zorunlu askerlik görevini yerine getiren, yurt dışında bulunan, sürekli ve ağır hastalık ya da tutukluluk, hükümlülük gibi nedenlerle başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayan adaylar, durumlarının belgelemek şartıyla başvurularını posta yoluyla yapacak. Başvurusunu bir başvuru merkezinden yapan adayların Aday Başvuru Formu’nu doldurması gerekiyor. Son sınıf düzeyindeki adaylar bu formu doldurduktan sonra okudukları okulun bir yetkilisine onaylatacak. Başvuru işlemini yaptıracak adayın, başvuru merkezine gelmeden önce sınav ya da sınavsız geçiş ücretini bankaya yatırdıktan sonra kılavuzda belirtildiği şekilde başvurusunu tamamlaması gerekiyor.

140’ın altında puan alanlar için Y-YGS hesaplanmayacak

YGS’ de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adayların; YGS puanlarıyla bir yükseköğretim programını tercih etme (sınavsız geçiş hakkı olanlar hariç) ve LYS’ lere girme hakları bulunmuyor. YGS puanlarından 140’ın altında olanlar için ilgili yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacak.

YGS’ de 140 ve 180 arasında puan alanlar, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programlarıyla açık öğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olanlar, LYS’ lere girme hakkı kazanacak. Sınavda 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekiyor. YGS sonuçları ”http://sonuc. osym. gov. tr” internet adresinden öğrenilebilecek. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 03.01.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » 2012 Lys Sonuçları Açıklandı...
 » Artvin’de 2 Bin’in Üzerinde Öğrenci...
 » Kpss 2016 Önlisans Başvuru Tarihler...
 » Üniversite Adayları Dikkat...
 » 15 Ağustos’ta Üniversitelere Kayıt...
 » 2016 Lys Tercih Sonuçları Açıklandı...
 » Artvin’de Açü Kayıtları Başladı...
 » Rezalet Üniversite Sınavlarında Yin...
 » Artvin İl Genelinde Ösys Tercih Bür...
 » Yanmaz Öğrencilere Başarılar Diledi...
 » Artvin’li Öğrenciler Sınavlara Moti...
 » Artvin Valiliğinden Ygs Açıklaması...
 » Artvin’de 2. Bilim Şenliği Başladı...
 » Açü’ye Kayıtlar 2-6 Eylül Tarihleri...
 » Açü Yeni Kayıtlar İçin Duyuru Yaptı...
 » Artvin Milli Eğitimden Öğretmenlere...
 » 1040 Polis Memuru Alınacak...
 » 2016 Lys’de Başarılı Olan Öğrencile...
 » 100 İdare Memuru İşe Alınacak...
 » Artvin’de 2.056 Öğrenci Teog Sınavı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...