Bayraktutan Bakan Binali Yıldırım’ı Rahat Bırakmıyor

20/10/2012 18:31

Bayraktutan’dan Yıldırım’a 3 Yeni Soru Önergesi Daha.


Bayraktutan Bakan Binali Yıldırım’ı Rahat Bırakmıyor

Haber: Hayati AkbaşCHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Borçka ilçesine bağlı Alaca, Balcı ve Kaynarca Köylerinin yollarının 10 yıldan beri tamamlanmamasının sebeplerini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a sordu. Bayraktutan, TBMM’nde verdiği soru önergesinde; “Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Alaca, Balcı ve Kaynarca Köylerinin yolları yaklaşık 10 yıldan beri tamamlanamamıştır. Bir türlü bitmeyen yol yapımı yüzlerce hane sakinini canından bezmiştir. İnşaat halinde olan bozuk yolun aynı zaman da çıkarmış olduğu toz ve dumandan ötürü çevre kirliliği de yaratmaktadır.

HES çalışmaları için ağır tonajlı kamyon ve kamyonetlerin devamlı surette bu yol güzergâhını kullandıkları için, yol yakınlarında evleri bulunan köy ve mahalle sakinlerinin toz bulutundan dışarı çıkamayacak vaziyettedir. Köy halkı köyüne gidemez durumda, adeta köy yaşanılamaz durumdadır.

Köy halkının bahçelerinde bulunan fasulye, biber, patlıcan, domates, salata vs gibi sebzeleri yolun bozuk olmasından kaynaklı çıkan toz bulutu ürünleri heba ediyor ve tüketilmeden çöpe dökülüyor. Köy halkı yetiştirdikleri bu ürünler sayesinde Aile ekonomisine katkıda bulunuyordu. Sebze ve meyveler asla yenilmez durumda. Rize'de sebze ve meyveleri tahlil yaptıran köy halkı kesinlikle bu sebze ve meyvelerin yenilmemesi raporunu aldıklarını ifade ediyorlar.

Ayrıca Evler yola yakın olduğu için yaz aylarında özellikle kuru havalarda ağır tonajlı araçların bozuk yollardan geçmeleri ile oluşan toz, duman yüzünden köylü evden çıkamaz durumda. Köy halkı büyük bir çevre skandalı ile karşı karşıyadır.

Yukarıda ifade edilen durum son 10 yıldır köy halkını perişan etmiş durumdadır. Bu durumun ivedilikle çözülmesi gerektiği düşüncesi kamuoyunun ve şahsımın önceliği, olmazsa olmazıdır. Bu Bağlamda; Artvin’in Borçka İlçesine bağlı Alaca, Balcı ve Kaynarca köy yollarının 10 yıldır tamamlanamadığı doğru mudur? Anılan yol güzergâhında yapımı 10 yıl bitmeyen bu yolun tamamlanmamasının sebepleri nelerdir? Bu büyük sorun karşısında köy halkı tarım yapamaz olmuş ve dolaylı yoldan da ekonomik olarak etkilenmiştir. Bu tedbirsizlik karşısında köy halkının ekonomik kaybını kim karşılayacaktır? 10 yıldır basiretsiz bir şekilde yaşanan yol sorunu ve neticesinde oluşan çevre kirliliği hakkında hükümetinizin haberi var mıdır? Varsa 10 yıl içersinde ne gibi tedbir aldınız? Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Alaca, Balcı ve Kaynarca köylerinin sıkıntılarını çözüme kavuşturacak mısınız? Yollar ne zaman yapılmış olacak? Kamuoyunu bu konu hakkında bilgilendirir misiniz?”ifadelerine yer verdi.

Bayraktutan: Arhavi Ortacalar’da cep telefonları hizmet neden vermiyor.

CHP Artvin Milletvekili Bayraktutan, yine aynı bakana Arhavi ilçesi ile ilgili bir soru önergesi daha verirken Ortacalar Köyü’nde cep telefonlarının çekmemesinin sebeplerini sordu. Bayraktutan konuya ilişkin verdiği soru önergesinde; “14-15-16 Eylül tarihinde seçim yörem olan Artvin Vilayetinin Arhavi İlçesine bağlı birçok köyü gezerek o köylerdeki sıkıntıları yerinde tespit ettim.

Arhavi İlçesine bağlı Ortacalar köyü 9 köyün ortasında bulunan merkezi bir köydür. Ulaşımın merkezinde olan bu köyümüzde cep telefonlarının hizmet vermiyor olması 21. Yüzyılın iletişim çağına ve ülkemizin imajına yakışmamaktadır. Cep telefonlarından hizmet alamayan köy sakinleri ev telefonlarındaki sıklıkla yaşanan sorunlardan ötürü bir hayli şikâyetçi durumdadır.

Artvin İlimizin Arhavi ilçesine Bağlı Ortacalar köyü ve çevresindeki bir çok köyün cep ve ev telefonlarından ivedilikle yararlanması gerektiği düşüncesi kamuoyunun beklentisidir. Bu Bağlamda; Artvin İli Arhavi İlçesine bağlı Ortacalar ve çevre köylerde yaşanan yukarıda ifade ettiğim sorunlar hakkında Bakanlığınız bilgi sahibi midir? Ev ve Cep telefonlarının çalışmamasının nedenleri nelerdir? Bakanlığınızın bu konu hakkındaki çalışmaları var mıdır? Köy Halkı ne zaman telefon iletişiminden yararlanacaktır? 2012 Türkiye’sinde telefonların çalışmamasını normal buluyor musunuz?”ifadelerini kullandı.

Damar beldesi karayolu neden bozuk ve trafik işaretlerinden yoksun?

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, bir başka soru önergesinde yine Bakan Binali Yıldırım’a bir soru daha sorarak Murgul ilçesine bağlı Damar Beldesi’nin yolunun bozuk olması ve trafik işaretlerinden yoksun bırakılmasının getirdiği sorunları sordu. Bayraktutan soru önergesinde; “Artvin İlimize bağlı Murgul ilçesini Damar beldesine bağlayan karayolunun oldukça bozuk olduğu, trafik işaretlerinin yetersiz olduğu ve ışıklandırmanın düzenlemesi gerektiği kamuoyu tarafından beklenmektedir. Bu Bağlamda; Murgul – Damar Karayolunun bozuk oldu hakkında Bakanlığınıza ulaşan bilgi var mıdır? Murgul İlçesini Damar Beldesine bağlayan Karayolunu asfaltlamayı düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız bir takvim açıklar mısınız? Murgul – Damar Karayolunun bugüne kadar yapılmamasını gerekçeleri nelerdir? Murgul – Damar Karayoluna ışıklandırma çalışmaları yapmayı düşünüyor musunuz?”ifadelerine yer verdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 20.10.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Bayraktutan Arhavi’deki Sorunların...
 » Borçka'da Balcı Köylüleri De Yollar...
 » Bayraktutan Bakanları Terletmeye De...
 » Bayraktutan Bir Günde 4 Soru Önerge...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Bayraktutan Meclis’te Cerattepe Geç...
 » Ardanuç Bulanık Köyü Hes Projesi Tb...
 » Bayraktutan Bu Defa Da Artvin’in Sa...
 » Ankara - Batum (hopa) Uçak Seferler...
 » Bayraktutan Bakan Binali Yıldırım'a...
 » Bayraktutan’dan Enerji Bakanına Bir...
 » Başbakan Binali Yıldırım Artvin’de...
 » Bayraktutan Korsan Taşımacılığı Mec...
 » Sadettin Tantan’dan Tarihi Uyarılar...
 » Bayraktutan Kanser Hastalığını Tbmm...
 » Bayraktutan’dan Hükümete Rahat Yok...
 » Bayraktutan’dan Peşpeşe Soru Önerge...
 » Uğur Bayraktutan Sarp Sınır Kapısın...
 » Bayraktutan Çay Eksperlerinin Sorun...
 » Chp Karadeniz Sahil Yolunu Meclis G...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Hopa Akparti Kadın Kolları Kongresi...
 » Chp Kemalpaşa İlçe Kadın Kolları Ge...
 » Artvin Chp Gençlik Kolları Kongresi...
 » Artvin Chp İl Yönetiminden Ardanuç’...
 » Chp'den Ohal'e Eşzamanlı 'hayır!'...