Balıkçılık Av Sezonu Açıldı

03/09/2012 19:00

Hopa Limanında Yapılan Törenle Denize İnen Balıkçılar Umutlu.


Haber: Turan ŞentürkNisan ayından itibaren devam eden denizde avlanma yasağı 1 Eylül tarihi itibari ile kalktı. 1 Eylül Cumartesi günü Hopa limanında yapılan törenle balıkçılar denize inerek, “Vira Bismillah, ” dedi.

Hopa limanında yapılan törene Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İshak Hacıkamiloğlu İl Müdür Yardımcısı Hakan Keskin, İl Şube Müdürü Alpaslan Demiral, Su Ürünleri Mühendisi Metin Giden, Hopa Tarım İlçe Müdürü Bülent Şatır, Hopa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zafer Öztürk katıldılar.

Törende, 2012-2013 deniz av sezonunun tüm balıkçılara hayırlı ve uğurlu geçmesi dileklerinde bulunan Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İshak Hacıkamiloğlu, tüm balıkçılara seslenerek, yalnız bugünü değil yarını da düşünerek avlanmalarını ve Bakanlıkça hazırlanan, “Denizlerde ve İç sularda Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 2012–2016 Dönemine Ait 3/1 Numaralı Tebliğ”i hatırlatarak şu konuşmayı yaptı:

”1 Eylül 2012 tarihinden itibaren çevirme ağları ve su ürünleri avcılığı yasağı sona ermektedir. Trol avcılığına izin verilen bölgelerde ise 15 Eylül 2012 tarihinden itibaren su ürünleri avcılığı serbest hale gelmektedir.

Gırgır ağı kullanan balıkçı tekneleri için Bakanlık İl veya İlçe Müdürlüklerinden ağların derinliği gösterir, bir yıl geçerli Gırgır Ağı ölçüm belgesi ve hamsi avcılığı izin belgesi alınması zorunludur.

Gırgır ağlarıyla hamsi avcılığı 16. 00-08. 00 saatleri arasında yapılır. Gırgır ağları belirtilen saatler dışında, hamsi avlamak amacıyla denizde bulundurulamaz.

Yakalanabilecek minimum balık boyları; Hamsi 9 cm, mezgit ve istavrit 13 cm olarak devam etmektedir. Kalkanın boyu 40 cm den 45 cm ye çıkarılmış, Eşkinaya boy yasağı getirilerek 25 cm olarak belirlenmiştir.

Su ürünleri avcılığında monofilament (tek kat) misina ağları, multimonofilament (çoklu tek kat) misina ağları ve dolanan (drift-net) ağların kullanılması yasaktır. Bu ağların, gemilerde, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde bulundurulması da yasaktır. Limanlarda, balıkçı barınak, barınma ve çekek yerlerinde su ürünleri istihsali yasaktır.

Gürcistan ile yapılan ikili anlaşmalar sonucunda Gürcistan’da hamsi avcılığı izni olan tekneler, 15. 12. 2012 ile 14. 04. 2013 tarihleri arasında avcılık yapabilecek ve avladıkları ürünleri Hopa limanında gümrüklü sahada karaya çıkarılabileceklerdir.

Tüm balıkçılarımıza rast gele der, bol ve bereketli avlar dileriz. ”

Bu konuşma ve açıklamanın ardından törene katılanlar balıkçı teknesi ile denize açılarak sezonu açmış oldu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 03.09.2012 tarihinde Turan Şentürk tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Denizde Avcılık Başlıyor...
 » Büyük Teknelerle Deniz Avcılığı İçi...
 » Av Yasağı Başladı...
 » Av Yasağı 1 Eylül’de Sona Eriyor...
 » Denizlerde Av İçin Geri Sayım Başla...
 » 2014-2015 Balıkçılık Sezonu Başladı...
 » 2016-2017 Balıkçılık Sezonu Başlıyo...
 » Dikkat Yasak 15 Nisan'da Başlıyor...
 » Hopa'da Balıkçıların Sorunları Konu...
 » Artvin’de Sazan Ve Yayın Yasakları...
 » Balıkçılar 1 Eylülü Dört Gözle Bekl...
 » Artvin’de Ormancılardan Av Mevsimin...
 » Denizlerde Avlanma Sezonu Başladı...
 » İç Sularda Su Ürünleri Av Yasakları...
 » Balık Av Sezonu Başladı...
 » Su Ürünleri Üretimi Yüzde 16,3 Azal...
 » Hamsi Şenliğinde 2 Ton Hamsi Tüket...
 » Ekmekte Yeni Dönem Başladı...
 » Artvin’de Arılı Kovan Desteklemeler...
 » Balıkçılara Verilecek Destekleme...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...