Hopa'da Balıkçıların Sorunları Konuşuldu

18/04/2007 22:09

Artvin Tarım İl Müdürlüğü Tarafından Düzenlenen Ve Vali Cengiz Aydoğdu'nun Da Katıldığı Toplantıya Tarım İl Müdürü Mustafa Duman Ve Hopa Belediye Başkanı Yılmaz Topaloğlu Da Katıldı.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Tarım İl Tarım Müdürlüğü tarafından organize edilen toplantıların ikincisi Borçka'dan sonra Hopa'da yapıldı. Hopa Öğretmenevi toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu'nun yanı sıra Hopa Belediye Başkanı Yılmaz Topaloğlu İl Genel Meclisi Genel Sekreteri Çetin Demirkaya ve kalabalık bir topluluk katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Artvin Tarım İl Müdürü Mustafa Duman konuşmasında şunlara yer verdi, "Hopa ve Arhavi ilçelerimizde ruhsatlı tekne sayısı toplam 202'dir. Bu teknelerden 119'u Hopa da ve kalan 83 âdeti de Arhavi ilçemizdedir.

İki ilçemizde Balıkçılık sektörüne hizmet eden 202 tekne ve bu teknelerle Balıkçılık yapmaya çalışan Hopa'da 860 ve Arhavi'de de 250 gerçek kişi bulunmaktadır. Yani toplamda 1110 kişi balıkçılıkla uğraşmaktadır. Buna karşılık Hopa ilçemizde 1 Arhavi ilçemizde 1 ve yine Hopa'ya bağlı Kemalpaşa beldemizde de 1 olmak üzere toplam 3 balıkçı barınağımız mevcuttur. Tarım Bakanlığı tarafından bu yıl Hopa Limanı'nda açılan balıkçılık idari binamız mevcuttur, bu binamızdan gemi izleme koordinasyonu da yapılmaktadır.

Karadeniz'de ve özelde balıkçı barınaklarımızda avlanma sonucu yakalanan balığa baktığımızda bir düşüş yaşandığına şahit oluyoruz. Bu bir tehlikedir ve bundan sonra Balık avcılığı da belirli kriterlere ve kurallara bağlanması gerekmektedir" dedi.

Hopa, Arhavi ve Kemalpaşa'da balıkçılıkla uğraşan balıkçılarsa kendi durumlarını ve şikâyetlerini anlatarak, "Bizler küçük balıkçılar olarak ülkemizin en ücra köşesinde ve balıkçılık için en verimli yerde bulunmaktayız. Bu neden den dolayı bizim bazı büyük sıkıntılarımız oluyor. Gümrükten Gürcistan tarafından balıklar rahatlıkla kaçak yollardan geçebiliyor Ve buda buradaki fiyatları olumsuz etkiliyor. Daha sonra Akdeniz ve Ege denizinden gelen çok büyük balıkçı tekneleri Küçük veya büyük balık olmasına bakmaksızın kısa sürede denizden topluca avlanmaktadırlar. Gırgır adını verdiğimiz büyük balıkçı teknelerinde gelişmiş teknolojik imkânlar kullanılarak Soner cihazları ile balığın yeri tespit edilmekte ve yakalama da da bir sıkıntı çekmemektedirler. Bu tekneler çok büyük Sonerli radarlarla donatılı olduğundan balıkları ürkütmekte ve Karadeniz'den Rusya ve Gürcistan karasularına ciddi balık göçleri yaşanmaktadır. Sahil Güvenlik bu tekneleri kontrol etmekte yetersiz kalmaktadır. Bizlerde balık neslinin tükenmemsi için gerekli tedbir alınmasını ve kontrollerin yapılmasını talep ediyoruz" dediler.

Yapılan konuşmaların ardından bir değerlenirime yapan Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu, "Büyük balıkçı teknelerini yer yer Hopa ziyaretlerim sırasında bende görüyorum. Bu teknelerin son model teknolojik cihazlarla donatılı olduğunu öğrendim. Karadeniz'de balık neslinin azalmasında bilinçsizce yapılan avlanmanın neden olduğu da aşikârdır. Bu konular ile ilgili yeni bir araştırma yapacağım. Balıkçılarımızın söylediği konuların hepsi ayrı ayrı öneme sahip. Burada bir toplantı organize edildi. Birbirimizi tanıyalım ve ne sorunlarımız var öğrenelim istedik. Elbet bu toplantıdan çıkan sonuçlar değerlendirecektir. Belki birden adım atamayız ama bir sorunda çözülse, sorunların çözümü noktasında adım atılmaya başlanmıştır. Sizlerden ricamız Hopa, Arhavi ve Kemalpaşalı balıkçılar olarak bir araya gelip Kooperatif kurmanızı bekliyoruz. Birlikte ortak hareket edildiği zaman çözümünde de yol kat edilir. Bizlerde zaten Tarım İl Müdürlüğümüz kanalı ile çeşitli bilgilendirici kurslar açacağız. Bizim açacağımız kurslara bu işle uğraşan balıkçılarımızın katılmasını önemle rica ediyorum. Bu kurs açıldıktan sonra kursu bitirenlere sertifikalar vereceğiz. Sertifikası olmayan da balıkçılık yapamaz. Balıkçı barınağı konusunda öncelikle yer sorunu çözümlenmeli ve iyi düşünülmelidir" açıklaması yaptı.

Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu, deniz kirliliği konusuna da değinerek, "Bu konuda yerel yönetimlerimizin çalışmaları devam ediyor. Komşumuz Rize ilimize bağlı Fındıklı ilçemizde gelecege hizmet edecek olan bir arıtma tesisi kuruluyor. Sıkı bir denetim ve düzen içersinde bu tesisin çalışması demekte sorunların büyük oranda ortadan kalkması anlamına geliyor" dedi.

Hopa Belediye Başkanı Yılmaz Topaloğlu'da Hopa'da balıkçılığın ciddi bir ticari sektör olduğunu ifade ederek, "Bu sektörün sorunlarının çözümü yerel yönetimleri aşacak düzeydedir. Hopa'nın modern bir balıkçı barınağına acilen ihtiyacı vardır. Balıkçılarımızın komşu ilçe balıkçılarımızla ortak örgütlenmesinin yararları sektörün sorunlarının çözümü noktasında önemlidir. Biz yerel yönetim olarak, bizden istenecek her türlü yardım ve desteği vermeye hazırız. Biliyorsunuz kış ayları geldi mi iş yine bize düşüyor. İlçemize gelen balıkçılarımıza temizlik dâhil hizmet götürme çalışmalarımız önümüzdeki dönemlerde daha düzenli olarak devam edeceğiz. Koordineli bir çalışmada üzerimize bir sorumluluk düşerse biz buradayız" dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 18.04.2007 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin'de Balıkçılar Birlik Kuruyor...
 » Av Yasağı Başladı...
 » Hopa Kaymakamı Özkan’dan Hopaport’a...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » Balıkçılık Av Sezonu Açıldı...
 » Artvin'de Av Sezonu Başlıyor...
 » Denizde Avcılık Başlıyor...
 » Hopa Balıkçılarının Sorunu Çözüme K...
 » Büyük Teknelerle Deniz Avcılığı İçi...
 » Artvin’de Sazan Ve Yayın Yasakları...
 » Artvin’de 2 Bin’in Üzerinde Öğrenci...
 » Artvin’de Bizim Artvin Derneği Kuru...
 » Balıkçılar 1 Eylülü Dört Gözle Bekl...
 » Hopa Belediye Başkanı Yılmaz Topalo...
 » İç Sularda Av Yasağı Başladı...
 » Sarp'ta Zirve...
 » Sarp Hududunda Türk-gürcü Heyetleri...
 » Borçka Şantiye Sahasına Döndü...
 » Bir Başkadır Macahel'de Hayat...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...