Aksulular Borusan'ı Protesto Etti

01/12/2010 17:06

Çoruh Aksu Vadisi Lütfi Kırdar Kongre Merkezine Aktı.


Haber: Hayati AkbaşBorusan'ın Aksu vadisinde gerçekleştirmiş olduğu HES prorejesine karşı Aksu halkının tepkisi Borusan konserinde kendini gösterdi. 200 den fazla eylemci kongre merkezinin önünde toplanıp sanat dostu Borusan'ı protesto etti. Eylem sırasında giriş kapısında bildiri dağıtmak isteyen eylemcilere polis tarafından müdahale bulunuldu. Yaşanan arbede kısa sürede yatıştıktan sonra tulum ve Direnişin Ritimleri grubu ile müzik eşliğinde eylemciler horon oynadı.

Protesto sırasında Çoruh Aksu Vadisi Koruma Platformu da bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi. "Değerli basın mensupları ve yaşam savunucuları, Çoruh Aksu Vadisini topyekûn yok etmeye girişen, bu yok edişe yasal ve vicdani kılıf arayan Borusan'ı ifşa etmek için bir kez daha biraya geldik. Ey Basın Mensupları, Ey Sanatseverler, Ey Duyarlı İnsanlar! Çoruh Aksu Vadisi'ni tanıyınız! Bizleri var eden Anadolu'nun çığlığına kulak veriniz! Sanat sevginizin Anadolu'nun katline kılıf edilmesine izin vermeyiniz! Kar hırsıyla Anadolu'yu geri dönüşsüz bir yıkıma sürükleyen bu doğanın yok edicileri kanlı ellerini sözde kültür sanat etkinlikleriyle yıkayabileceklerini zannediyor! Bu oyuna alet olmayınız!

Borusan'ın, geçen haftalarda yayınladığı ve çok değerli yaşam savunucularını ve biz vadi halkını hedef alan açıklamasını esefle kınıyoruz!. Borusan; yok edilmeye karşı ortaya koyduğumuz tabii tavrımızı, gösterilen özenden bihaber ve yanlış yönlendirilmiş olmakla açıklamaya çalışarak, adeta incitmeden öldürmekte olduklarını itiraf etmiştir. Kendilerini; çevreye, kültüre ve sanata değer veren, destek veren bir kuruluş olarak tanımlamaları, naturası sağlam olanların bile midesini bulandırmıştır. Yaptıkları açıklamalar ile yalan ve çarpıtmalarını açıkça zikrederek, nasıl bir çelişki içerisinde olduklarını sergilemişlerdir. Böyle bir durumda, yüzlerinde kan dolaşımı devam eden herkesin yüzünün kızarması gerektiğine inanıyoruz.

Değerli basın mensupları; bu doğa harikası vadinin hayat kaynağı, can suyu; HES yapımı gerekçesiyle, gözünü para hırsı bürüyenlere, bir yerlere çıkabilmek için halkın sırtına basarak, halkı ezerek, çevreyi yaban hayatını hiçe sayarak yok edenlere, sözde topluma katkı yapan, sanatın ve doğanın dostu bilinen, köy projeleri olan Borusan'a peşkeş çekilmiştir.

Kendi söylevleri ile taraftarlarına tavsiye ve öneri sunarken çırpınan, çırpındıkça battığının farkına varmayıp suçüstü yakalanışına şahit olduğumuz Borusan'ın yıkımları acımasızca devam etmektedir.

Borusan idea ediyor, ağaç kesmedik, balık öldürmedik, mezarlardaki kemikleri kepçelerle çıkarmadık diyor. Hadi oradan…

Yayınladıkları raporda Vadide şu ana kadar 240 adet ağaç kesildiği ve buna karşılık Orman Bakanlığına binlerce ağaç dikimi taahhüt edildiği ifade etmişler. Madem ağaç kesmediniz neden orman bakanlığına binlerce ağaç parası verdiniz? Hâlbuki sayısını bilemediğiz kadar sadece ceviz ve fındık ağaçları yok edilmiştir. Kaba bir hesapla 10. 000 in üzerinde yetişkin ağaç kesilmiştir.

İş makinelerinin rahat geçebilmesi için mezar duvarlarını yıkan, çıkan kemiklerin üstünü örtmeye çalışan sizler değil miydiniz? Geçen hafta yine onlarca balık öldü, tünel çalışmaları sırasında derenin günlerce gri aktığını ve binlerce balığın ters dönerek Çoruh'a doğru sürüklendiklerine vadide bulunan herkes defalarca şahit olmuştur.

Bu sular, yeşil deyince parayı hatırlayanlar için belki boşa akıyor olabilir ama bu vadileri yurt edinenler için bu suyun bir damlası dahi boşa akmamaktadır. Su boşa akar demek doğanın var oluşuna hakarettir. Böyle lümpen söylemlerle, sözde enerji gerekçesiyle Türkiye'nin her yerindeki akarsular, doğayı yok etme pahasına kâr peşinde koşanların saldırısı altındadır. 2000'e yakın HES projesiyle, sularımızın kullanım hakkı şirketlere devrediliyor, sular tünellere hapsediliyor, yatağında akan su bırakılmıyor. Anadolu dünyanın en önemli doğal kaynağı haline gelen suların paylaşım savaşlarının sahnesi edilmiştir. Sularımız şirketlere satılıyor, tarımın doğduğu topraklarda doğa, tarım, köylülük yok ediliyor, kendileri de HES patronu olan büyük medya kuruluşları, büyük reklâm veren olan HES şirketlerini ürkütmek istemeyen medya kuruluşları sistematik sansür uyguluyor. Bizler mankafa edici magazin bombardımana tutulurken topraklarımız ayaklarımızın altından çekiliyor, ortak ruhumuzun kalesi Anadolu yok ediliyor!

Hükümet son olarak sözde Tabiatı Koruma Kanunu tasarısını meclise sundu: Bu yasa tasarısı tüm doğal sitleri otomatik olarak kaldırıp, korunan alan ya da değil, tüm yasam alanlarımızı sermayeye sınırsız sunmak üzerine kurgulanmıştır. Mevcut durumda bile sit alanlarının yok edilmesine yönelik "projeler" devam ederken bu çıkartılmak istenen "yasa" ile Türkiye'nin dereleri vadileri ovaları, kültürel varlıkları ve tarihi "rant" uğruna "yasal" olarak yok edilecek ve çevreciler yaşam savunucuları yasadışı ilan edilecek. Uyanın artık!

Aksu Vadisi ve halkı adına sizlerden açık kalplilikle beklentimiz şudur: Biz bu projenin A dan Z ye yanlış olduğunu, kamu yararının yapılmasında değil, yapılmamasında olduğunu biliyoruz. Bizim ve vadide yaşayan diğer tüm canlıların, yani bitki ve hayvan varlığının hayat kaynağını oluşturan suyun alınmasıyla bu varlıkların tümünün yok olacağına, bölgede onarılamaz sosyal ve çevresel felaketlere neden yadsınamaz bir gerçektir. Aksu Vadisi haklı davasından asla vazgeçmeyecek, sonuna kadar yaşam alanlarını savunmayı sürdürecektir. Katil Borusan Aksu'da yaptığı yıkımı son taşına kadar telafi etmeden bu isyanı durduramaz, vadinin gerçek sahipleriyle uzlaşamaz! Sizleri de Borusan'ın gerçek yüzünü görmeye, topraklarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz. Katil Borusan Aksu'dan Defol!".

Fotolar: Şakir Sağlam

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 01.12.2010 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » 25 Nisan Kadıköy Mitinginde "Çernob...
 » Çernobil Ve Nükleer'i Protesto İçin...
 » Çevreciler Bugün İstanbul'da Alanla...
 » 25 Nisan Kadıköy Mitingine Çağrı...
 » Dekap’dan Orman Ve Su İşleri Bakanı...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Gdo'da Asıl Hedef Gıdada Egemenliği...
 » Macahel Bizimdir İnisiyatifi Basın...
 » Dekap Meclisinden Manifesto Gibi Aç...
 » Türkiye Su Meclisinden "Su Manifest...
 » Artvin’li Geleceğine Sahip Çıkmak İ...
 » Çernobil Öldürmeye Devam Ediyor...
 » Artvin Derneği Madene Karşı Sokağa...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Trabzonspor'un Hes Müteahhitliğine...
 » Artvin’in Büyüyen Değeri Güvenler...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Bayraktutan Meclis’te Cerattepe Geç...
 » Celal Öztürk Gündemi Değerlendirdi...
 » Kazım Koyuncu Kültür Merkezi Kapatı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...