Tesk Genel Başkanlığına Bir Artvin'li Aday

24/09/2010 20:42

Artvin Esnaf Ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ve Tesk Eski Genel Başkan Yardımcısı Demirhan Elçin'in De Genel Başkan Adayı Olduğu Büyük Kongrenin Tarihi Açıklandı.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı ve TESK eski Genel Başkan Yardımcısı Demirhan Elçin'in de Genel Başkan adayı olduğu büyük kongrenin tarihi açıklandı. Kongre 27 Eylül'de yapılması kararlaştırılırken kongrede aday olan Demirhan Elçin çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Artvin'imizin gururu Demirhan Elçin'in 27 Eylül yapılacak olan TESK Başkanlık seçimi öncesinde öncesi aldığı desteklerden ötürü yüzde 90 başkan olacak gibi görünüyor.

27 Eylül'de gerçekleşecek olan TESK genel seçimlerinde adaylığını açıklayan hemşerimiz Demirhan Elçin, Artvin halkını tam desteğinin arkasına almasının ardından TESK yönetiminin önemli isimlerinin de kendisini destekleyeceğine dayalı aldığı haberler tüm Artvin halkını umutlandırdı. Bu destek kararlarının ardından yinede çalışmalarını sürdüren Demirhan Elçin, il il gezerek delegelerin desteklerini almak için yoğun çaba sarf ediyor. Hemşerimiz Elçin'in aday olduğu kongre gününe kadar yoğun gayretini sürdüreceği belirtilirken tüm Artvin çevresinin de Elçin'e destek olmak için çaba içerisinde olduğu öğrenildi. Gerek Artvin'den gerekse de Artvin dışından birçok sivil toplum kuruluşları Elçin'e desteklerini açıklarken, kurdukları lobilerle kongre öncesi güç birliğini oluşturmaya çalışıyorlar. Bu davranışlar karşısında daha da mücadelesini arttıracak olan hemşerimiz gezdiği tüm illerde delegelerin oylarını alabilmek için hazırladığı broşür ile TESK Genel Başkan olması durumunda neler yapacağını anlattı. İşte Artvin Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifi Başkanı olan aynı zamanda da TESK eski Genel Başkan Vekilliği görevini 7 yıl sürdüren Demirhan Elçin'in delegelerine dağıttığı o seçim broşüründeki vaatleri:

Tüccarı Geç Esnafı Seç

Ülkemiz ekonomik ve sosyal hayatının vazgeçilmez unsurlarından olan ve sayıları iki milyonu aşan esnaf ve sanatkârları çatısı altında toplayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Kurulu eylül ayı içerisinde toplanacaktır. Genel Kurul arifesinde esnaf ve sanatkârlarımız, cumhuriyet tarihimizin en zor günlerini yaşamaktadır. Acımasız bir haksız rekabet karşısında, korunmasız ve desteksizdir. Neler yaşadığınızı, ne sıkıntılar içinde bulunduğunuzu siz de biz de biliyoruz. Bu bir alınyazısı değildir! Devlete sığınıp bize iş verin, aş verin dememişiz. Tersine kendi işimizi kendimiz kurmuş, kendi aşımızı kendimiz kazanmışız. Yetmemiş istihdam yaratmışız. Başkalarına aş ve iş vermişiz. Yetmemiş, devletten almak yerine devlete vergi vermişiz, harç vermişiz, Öyleyse, bu sıkıntılı günlerimizde destek istemek, teşvik almak, haksız rekabetten korunma istemek hakkımız değil mi? Bunun için sessiz kalmamalıyız. Gücümüzü hissettirmeli, hak ettiğimiz saygınlığı yeniden kazanmalıyız. Bu kilidi açacak anahtar şimdi sizin elinizde. Ben bunun için, sizler için adayım.

Sevgili meslektaşlarım, Hepimizin bildiği ve bizzat yaşadığı başlıca sorunları bir kez daha kamuoyu ile paylaşmak istiyorum;

Koltuk İçin Değil, Hizmet İçin; Demirhan ELÇİN,

Toplumun tüm kesimleriyle bir temas ve odak noktasında bulunmasına rağmen sesimiz güçlü olarak duyurulmadığı için sıkıntı ve sorunlarımız ilgililere ve kamuya ulaşamamaktadır. Özellikle son yıllarda kamuoyunu oluşturan ve etkileyen güç odaklarınca haklarımız gasp edilmiş durumdadır. Yurdun hemen her köşesinde mantar gibi biten kanunsuz ve kuralsız AVM' lerle, hiper ve grosmarketlerin haksız, denetimsiz ve insafsız rekabeti ile karşı karşıyayız. Başta Çin olmak üzere diğer Uzakdoğu ülkelerinden, çoğu yasadışı yollarla ve denetimsiz ithal edilen ürünler üreticilerimizi yok olma noktasına getirmiştir. Kredi kaynakları sınırlı ve yetersiz olduğundan gelişip büyüme adeta durmuştur. İmalatçılarımız, yeterli destekten yoksun durumdadır. Bütün bunlardan daha önemlisi esnaf ve sanatkârlarımız hak ettikleri ölçüde temsil edilememekte, özellikle zirve kuruluş TESK vurdumduymaz bir tutum sergilemektedir. Binlerce yıllık tarihinin en kara, en sıkıntılı günlerini yaşayan, kimsesiz, sahipsiz, arkasız ve dayanaksız duruma düşürülmüş olan esnaf ve sanatkârlarımızın makûs talihi değişmelidir ve de mutlaka değişecektir. Yaşadığımız sıkıntılar, sorunlar ve zorluklar bizim için bir kader veya alınyazısı değildir. Bunu kanıtlamak için ortaya çıktığımı belirtirken, bizimle beraber esnaf ve sanatkârın geleceğinin aydınlık olacağını ilan ediyorum. Esnaf ve sanatkârlarımız, toplumda hak ettiği saygınlığa ve ağırlığa mutlaka kavuşturulacaktır. Bunu gerçekleştirmek için esnafın içinden gelen değil bizzat içinde bulunan bir kişi olarak aşağıda belirttiğim nedenlerle TESK GENEL BAŞKANLIĞI'na adayım.

Neden aday oldum?

TESK'in esnaftan kopuk, başarısız, adaletsiz ve gayriciddî yönetiminin yerine esnafımıza layık, uzman ve liyakatli bir ekibi görev başına getirmek için adayım.

-Esnafı temsil ettiğini söyleyen ama yıllardır esnaflık yapmadığı için esnafın ıstırabını yüreğinde hissetmeyen genel başkan adaylarına karşı gerçek esnafı temsil etmek için adayım.

-Esnafı esnafın yönetmesi için adayım.

-Yazılı ve görsel basın için her gün içi boş laflar üretmek yerine esnaf için düşünce ve proje üretmek için adayım

-İkide bir 'kepenk kapatırız, kontak kapatırız diye kuru sıkı demeçler verip, ardından sözünü unutup, dilini yutan değil, söylediklerinin her zaman arkasında duran ve gerekirse bu uğurda meslektaşları için her türlü bedeli ödemeye hazır bir genel başkan olmak için adayım.

-Esnaf adına ilkesiz ve doğrultusuz politikalar yerine ilkeli, kişilikli ve tavırlı politikalar uygulamak için adayım. Söylediği her sözün ağırlığı ve ciddiyeti olan bir genel başkan olmak için adayım. Ülkemizin en büyük meslek örgütü TESK'in sesini kamuoyuna çok daha gür ve etkili bir şekilde duyurmak için adayım. Siyasi partilere yandaş olmak için değil, siyasi partileri esnafa yandaş yapmak için adayım.

-Siyasetçilere, şahsi siyasi emelleri uğruna, esnaf adına, taviz üstüne taviz vermek için değil, esnafın hakkını söke söke almak için adayım.

Genel başkanlık makamını şahsi itibar ve çıkarım için değil esnafın çıkar ve itibarını yükseltmek amacıyla kullanmak için adayım. Teşkilat içerisinde ayrımcılık yapıldığı, tüm teşkilat mensuplarının kardeşçe kucaklanmadığı için teşkilatımızda birlik ve beraberliği sağlamaya adayım. Konfederasyonumuzun mali olanaklarından teşkilatımızı hakça ve adaletli olarak yararlandırmak için adayım.

-Teşkilatımızın her kademesinin yaşadığı mali sorunları çözmek, Teşkilatımızın (Oda, Birlik, Federasyon) sürekli ve yeterli gelir kaynaklarına sahip olmasını sağlayıp, Konfederasyonumuza avuç açar durumdan kurtarmak için adayım. Teşkilatımızın her kademesini mali yönden, kendi kendine yeter hale getirmek için adayım.

Teşkilatımızın her kademesinin, kendilerine ait en az bir hizmet binası ve hizmet aracına sahip olmalarını temin etmek için adayım. Teşkilat Kanunumuzu sil baştan yeniden yapmak için adayım. Esnaf ve sanatkârın tanımını yeniden yapmak, meslektaşlarımıza saygınlık ve ağırlık kazandırmak için adayım. Esnaf ve sanatkâra 60 yıldır hizmet eden Esnaf Kefalet Kooperatiflerini, gelişmiş birer finans kurumu haline getirmek için adayım. Hiper ve grosmarketlerin faaliyetlerinin Avrupa Birliği uygulamaları gözetilerek ivedilikle yasal bir düzene kavuşturulması, bunlara bir çeki düzen getirilmesi için adayım.

-Meslektaşlarımızın karşılaştıkları kimi vergisel ve yargısal sorunlarında yardımcı olmak için; TESK' de ücretsiz, güçlü bir mali ve hukuk danışmanlığı hizmeti vermek için adayım.

-Teşkilatımız mensuplarına, başta sağlık sorunları olmak üzere her türlü konuda yol gösterici ve yardımcı nitelikte hizmet sunmak amacıyla etkin bir danışma birimi oluşturmak için adayım.

-Konfederasyonumuzu esnaf ve sanatkârlarımız için sürekli olarak proje üreten, uzman ekiplerle, 24 saat çalışan bir kuruluş haline getirmek için adayım. Esnafın sınırlı mali kaynaklarını içi boş, esnafa yararsız, gösterişli projeler yerine, esnaf ve sanatkârın çıkarına kullanmak için adayım. Teşkilatımızı, bakanlığın bir şubesi gibi algılayan yanlış anlayışa karşı çıkmak;Ve onu gerçekten bağımsız, saygın ve de özerk bir meslek kuruluşu haline getirmek için adayım.

-Konfederasyonumuzu, meslektaşlarımızın lehine olan her türlü sivil toplum hareketine önderlik eden, sözü dinlenir, saygın bir kuruluş haline getirmek için adayım. Söyledikleri ile değil yaptıkları ile hatırlanacak bir genel başkan olmak için adayım. Hangi frekansta yayın yaptığı bile bilinmeyen, izleyicisi dahi olmayan yayın kuruluşlarının programlarına balıklama dalmamak için adayım.

-Esnaf teşkilatının gücünden ve yeteneğinden habersiz olan yetkililere DUR demek için adayım.

-Esnafı affetmeyen sicil aflarını, esnafı affeden sicil aflarına dönüştürmek için adayım. -İşine geldiğinde geçmişi kötüleyen, işine geldiğinde geçmiş yönetimlere sığınan bir genel başkan değil, geleceği gören ve planlayan, geçmişe takılmayan bir genel başkan olmak için adayım.

Elçin son olarak şu ifadelere yer veriyor: Esnafa layık bir genel başkan olmak için huzurlarınızdayım. Gerçekten esnaf olanların ve esnafı yüreğinde yaşatanların adayıyım. Güçlü ve uzman ekibimle birlikte, özveri ve kararlılıkla çalışmak ve de sahipsizlerin sahibi olmak için adayım. Zenginleşmek için değil, tüm zamanımı j gücümü ve birikimimi esnaf ve sanatkârlarımıza harcamak için adayım. Bunun için yetki sizde, kararı siz vereceksiniz. Her şey ya eskisi gibi gidecek ya da devran dönecek. Bu nedenle tüm esnaf ve sanatkârlarımızın desteğini bekliyorum. Allah yardımcımız olsun ve utandırmasın.

Demirhan Elçin Kimdir

30 Haziran 1960 tarihinde Artvin'de doğdu. İlk. Orta ve liseyi aynı ilde tamamladı. Artvin Orman İşletme ile YSE ve DSİ müdürlüklerinde geçici işçi olarak çalıştı. Ardından Artvin DSİ dc teknik personel olarak memurluğa geçti. Askerlik görevinden hemen sonra, memurluktan ayrıldı ve 1986'da kendi iş yerini açarak ticarete atıldı. 1983 yılında tanıştığı esnaf teşkilatında 1986 yılında yönetici seçildi. 1988'de Artvin Giyim Eşyaları ve Sanatkârları Odası ile Artvin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği'nde başkan seçildi. 1991 yılında Artvin Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nde yönetim kurulu üyesi, 1999 yılında ise başkan oldu. Halen bu görevleri sürdürmekte olan Elçin'in, 1993 yılında seçildiği, TESK Yönetim Kurulu Üyeliği görevi de devam ediyor. 31 Mayıs 2002 tarihinde yapıdan TESK Genel Kurulundan sonra seçildiği Genel Başkan Tekilliği görevinden ise, birçok esnaf yöneticisinin bildiği gerekçelerle, 28 Ağustos 2009 tarihinde Noter aracılığı ile istifa etti. 2010 Eylül ayında yapılacak TESK Genel Kurulunda, teşkilatın desteği ve ısrarıyla genel başkanlığa aday oldu. Demirhan Elçin evli, 2 çocuk babası.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 24.09.2010 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Esnafı Rahatlatmak İçinde Kriz Pake...
 » Kosgeb Rize Merkezi Açıldı...
 » Demirhan Elçin Güven Tazeledi...
 » Demirhan Elçin Kalp Krizi Geçirdi...
 » Hopa’da “Yerel Esnafa Sahip Çıkalım...
 » Hopa Esnaf Odası Başkanından Can Su...
 » Artvin’de İşsiz Kalan Esnafa İşsizl...
 » Yusufeli'nde Bir Trajedi Yaşanıyor...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkârlar Odası Baş...
 » Artvin’de Ahilik Haftası Kutlanıyor...
 » Artvin Esob Genel Kurulunu Yaptı...
 » Esnafa Müjde, Faizler Düştü...
 » Artvin’de 28’nci Ahilik Haftası Kut...
 » Hopa Esnaf Odasına Gazeteci Aday:ay...
 » Hopa, Esnaf Odası Seçimlerine Kilit...
 » Yeşil Artvin Derneği 20 Yaşında...
 » Tesk Seçimleri İçin Heyecan Artıyor...
 » Avrupa Birliği Hibe Fonu Yetkililer...
 » Artvin Chp;” Darbelerin Karşısınday...
 » Artvin Tso’dan Sert Açıklama...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...