Şavşat Hes İstemiyor

24/07/2010 12:54

Tepeköy'de 3m Firmasının Şantiye Kurma Çalışmalarına Tepki Gösterildi.


Haber: Hayati AkbaşŞavşat Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü ve Derelerin Kardeşliği Platformu Genel Yürütme Kurulu Üyesi Ethem Kara yapmış olduğu basın açıklaması ile Tepeköyde 3 M şirketi tarafından HES için şantiye kurma çalışmalarına tepki gösterildi.

Şavşat Derelerin Kardeşliği Plaformu adına yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi. "Değerli basın mensupları, 3M şirketi Tepeköy sınırlarında bulunan ve köy tüzel kişiliğine ait arazi üzerine şantiyesini kurmaya hazırlanıyor. Hiç kuşkusuz 3M şirketi bunu kendi başına yapmıyor. Kısa vadeli menfaatleri uğruna Şavşat halkını arkadan hançerlemek isteyenlerden destek gördüğü anlaşılıyor.

Bu işbirliğinden başta Tepeköy muhtarlığı olmak üzere bu şantiyeye suyunu satan Köprüyaka muhtarı ve bu araziyi HES şirketine kiralayan Bora Öztürk adlı şahıs sorumludurlar. Bu güne kadar, ‘ne yaparsam yanıma kar kalıyor', ‘bana dokunan olmuyor' diye düşünen işbirlikçiler, bu devranın hep böyle gideceğini sanıyorlar. İnsan ahlakını ve onurunu hiçe sayanlar Şavşat halkının geleceği ile oynamayı kolay ve basit bir iş gibi düşünüyorlar. Bunu sıradan bir girişimcilik ya da uyanıklık olarak algılıyorlar. Oysa bunun vebalinin çok ama çok ağır olduğunu ve olacağını henüz kestiremiyorlar.

Köyünde, kendi bahçesinde ev yapmak isteyen herhangi bir vatandaşımızın ruhsat işlemleri için karşısına çok sayıda prosedür çıkarılırken; HES şirketinin hiçbir işlemi tamam olmadığı halde şantiyesini kurmaya göz yumulduğu anlaşılıyor. Resmi bir izin dahi almadan, inşat alanına işin tarifi ve ne yapıldığını belirten hiçbir yazı ya da tabela dahi koymadan, adeta gizli kapaklı şantiyelerin kurulması tasarlanıyor. Bu işten resmi kurumların haberi olmaması mümkün mü? Görünen o ki, Şavşat'ta yaşanan bu işbirliğinin derinliği kanserli bir ur gibi yayılmışa benziyor.

Şavşat Derelerin Kardeşliği gönüllüleri şantiye alanına girerek ‘işin tanımını' öğrenmek ve şirket yetkilisi ile konuşmak istedi. İşte bu gizli işbirliğini ve alelacele kurulması düşünülen HES şantiyesini Şavşat Derelerin Kardeşliği açığa çıkardığı için taşeron firma ve jandarma ile gerilimli anlar yaşandı. O nedenle, buradan hem yetkilileri ve hem de işbirlikçi muhtar veya şahısları bir kez daha uyarmak istiyoruz.

Bizler, sırf heyecan olsun, ortalık karışsın, kargaşalık çıksın diye HES'lere tepki göstermiyoruz.

Bizler deli ya da ruh hastası insanlar değiliz.

Bizler bu topraklarda doğduk. Atalarımız bu topraklarda birlikte yaşadı. Çocuklarımız bu topraklarda birlikte yaşayacak. Her insan gibi bizler de doğduğumuz bu toprakları seviyoruz. Hem de çok seviyoruz.

Bizler de doğduğumuz bu topraklarda rahat, huzurlu ve mutlu yaşamak istiyoruz.

Ama HES şirketleri Şavşat'ın bu huzurunu kaçıracak. Geleceğimizi karartacak. Bunu görüyor ve anlıyoruz. Bunun sorumlusu sadece suyunuzu masa başında satanlar değildir. Aynı zamanda Şavşat halkını kişisel menfaatleri uğruna arkadan hançerleyen de bu suça ortak oluyor demektir.

Bu, ciddi bir suçtur. Bu, geleceğimize, çocuklarımıza yönelik açık bir ihanettir.

Ve bütün Şavşatlıların bu suçtan uzak durması, işbirliğini reddetmesi ahlaklı ve onurlu bir tutumdur.

Derelerin Kardeşliği suyuna, toprağına ve geleceğine sahip çıkan bir halk hareketidir.

Kar taneleri olarak başlayan bu haklı mücadele giderek büyüyor. Kar taneleri yan yana geliyor, yakınlaşıyor ve artık kartopu haline dönüşüyor. Yeni bir dayanışma ve yeni bir ruh hali oluşuyor.

Hiç kimseden emir almadan, hiçbir maddi çıkar gözetmeden oluşan bu modern halk hareketi, bu halkı arkadan hançerleyenleri asla ve asla unutmayacaktır.

Ve daha önemlisi artık Şavşat'ın geleceğine yönelik yapılan kötülükler hiçbir kimsenin yanına kar kalmayacaktır.

Şavşat ve Ardanuç mitingleri bunun en güzel kanıtıdır. Hepinize saygı ve selamlarımızı iletiyoruz. "

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 24.07.2010 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Unesco’dan Macahel’deki Hes’e Tepki...
 » Mhp Ardanuç Ve Şavşat Mitinglerinde...
 » Özer: “Memur Masada Satılmıştır!”...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Hopa Sorunlarını Tartışmaya Başladı...
 » Senoz'da Yine Hes Toplantısı...
 » Ülkü Önal Bu Defa Berta Ortaköy İzl...
 » Sadettin Tantan’dan Tarihi Uyarılar...
 » Milletvekili Kışla Hopa Nakliyecile...
 » Artvin İl Genel Meclisi Nisan Ayı M...
 » Ankara Artvin Kalkınma Ve Eğitim Va...
 » Yaş Çay Fiyatı 1.50 Lira Olarak Açı...
 » Cerattepe İçin Yeni İddia...
 » Artvin’de Kamu Sen Üyeleri De Maaş...
 » Ardanuç’ta Hes Gerginliği Devam Edi...
 » 2. Nci Ulusal Liman Kongresi Sona E...
 » İstanbul'da Gün Artvinlilerin Günüy...
 » Artvin Kalkınma Ve Eğitim Vakfı San...
 » Artvin’de Organ Bağışı Ve Nakli Kon...
 » Muhammet Altunal’dan Maden Açıklama...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...