Dev İhale Cengiz İnşaat-mapa-makyol'un

26/03/2010 09:09

Bugün İhaleye Çıkan Cankurtaran Tüneli Yapım İşi İhalesi Sonuçlandı.


Dev İhale Cengiz İnşaat-mapa-makyol’un

Haber: Hayati AkbaşArtvin Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli ihalesi gerçekleştirildi. İhaleye giren 17 firma arasında en düşük teklif olan yüzde 49 kırım ve 97 milyon TL'lik teklif veren Cengiz İnşaat-MAPA-MAKYOL ortaklığı ihaleyi kazanmış oldu. İhalenin geçici sonucu bu olurken ihaleyi gerçekleştiren Karayolları Genel Müdürlüğü Hopa Cankurtaran Tüneli ihale komisyonu, ihale ile ilgili kesin kararı verecek ve itiraz süresinin dolması üzerine de kazanan firma açıklanacak ve de yer teslimi yapılacak.

Dev İhalenin geçici galibi Cengiz İnşaat-MAPA-MAKYOL ortaklığı konsorsiyumu

Artvin Halkının yıllardır beklediği rüya artık gerçek oldu. Hopa Cankurtaran Tüneli'ni inşaatında bir önemli viraj daha dönülürken ihale Karayolları Genel Müdürlüğü'nde 25 Mart 2010 Perşembe günü saat 14. 30'da gerçekleştirildi. Yaklaşık bir saat süren ihalede 17 firma Hopa Cankurtaran Tüneli için teklif verdi. Yaklaşık bir saat süren ihale sonrasında yüzde 49 kırım yapan bu tüneli ve bağlı yollarını 97 milyon TL'ye yapabileceğinin teminatını veren Cengiz İnşaat-MAPA ve MAKYOL ortaklığı ihaleyi kazanmış oldu.

Süreç şimdi nasıl işleyecek

Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli ihalesi 25 Mart 2010 günü saat 14. 30'da gerçekleştirilirken ihaleye en düşük teklifi veren Cengiz İnşaat-MAPA-MAKYOL ortaklığı kesin sonucu henüz açıklanmayan ihalenin geçici galibi olacak. Bu ihalenin gerçekleşmesi ile birinci ayak tamamlanmış oldu. Şimdi merak edilen konu ise bundan sonra ne olacağı. Konu hakkında edinilen bilgiye göre ihalenin geçici sonu bu olmasına rağmen ihaleyi gerçekleştiren Hopa Cankurtaran Tüneli ve bağlı yolları ve de sanat yapıları ihale komisyonu gerekli incelemeyi gerçekleştirdikten sonra ihale hakkında kesin kararını verecek. Bu kararın verilmesinin ardından itiraz süresi beklenecek. Bir hafta içerisinde itiraz süresinin tamamlanmasını takiben ihale kesinleşmiş olacak. Eğer bir itiraz olur ise gerekli inceleme yapılarak karara bağlanacak. İtiraz olmadığı takdirde ihale ile ilgili kesin karar açıklanmış olacak. Kararın açıklanmasını takip eden 15 günlük bir süreçte ihaleyi alan firmaya yer teslimi yapılacak. Yer teslimi ile birlikte inşaat başlamış olacak ve böylelikle yıllardır hayali kurulan Cankurtaran Tüneli gerçeğe dönüşmüş olacak.

Önemli bir viraj dönüldü

Artvin halkının 30 yılı aşkın bir süredir beklediği, hayalini kurduğu Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli için 25 Mart 2010 Perşembe günü ihale gerçekleştirilerek çok önemli bir adım atılmış oldu. Tamamı devlet bütçesinden karşılanacak olan Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli için bu yıl 25 milyon TL ödenek ayrılmış durumda.

Karayolları Bölge Müdürü Yeşil'den Koordinasyon Toplantısında ödenek açıklaması

Artvin Valiliği bünyesinde 25 Mart 2010 Perşembe günü saat 14. 00'da İl Koordinasyon Kurulu Vali Mustafa Yemlihalıoğlu başkanlığında toplandı. Toplantının Cankurtaran Tüneli'nin ihalesinin gerçekleştirildiği gün ile aynı tarihe denk gelmesi toplantıya da damga vurmuş oldu. Toplantıya katılarak Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yatırımlarla ilgili olarak İl Koordinasyon Kurulu üyelerine bilgi verildi. Karayolları Genel Müdürlüğü adına komisyon üyelerine bilgiyi Karayolları 10. Bölge Müdürü Zeynel Abidin Yeşil verirken, Yeşil Cankurtaran Tüneli ile ilgili olarak herhangi bir sorunun bulunmadığını bu yıl içinde 25 Milyon TL ödenek ayrıldığını müjdeledi. Karayolları olarak Artvin halkının yıllardır özlemini çektiği Cankurtaran Tüneline bakışlarının son derece olumlu olduğunun altını çizen Yeşil, tünelin belirlenen süre içerisinde tamamlanması için ellerinden gelen her türlü desteği vereceklerini ve yaklaşık 3 yıl içerisinde tünelin geçilerek asfalt kaplı ve ışıklı bir şekilde ulaşıma açılmasını hedeflediklerini ifade etti. Bu yıl için tünele çok önemli bir miktarda ödenek ayrıldığına vurgu yapan Yeşil, Ulaştırma Bakanlığı'nın Başbakanlığın talimatı ile bu tünelin zamanında tamamlanması için hassas bir yaklaşım gösterdiğini de sözlerine ekledi.

25 Mart 2010 Artvin için tarihi bir gün oldu

Artvin, Ardahan ve Kars illerinin Karadeniz bağlantısını sağlayan Hopa- Borçka yolunu kısaltacak olan Cankurtaran Tüneli 25 Mart 2010 Perşembe günü (dün ) ihaleye çıkıldı.

Artvin adına çok ama çok önemli bir tarih oldu 25 Mart 2010 tarihi oldu. Şimdi herkesin temennisi ihaleyi alan firmanın işi zamanında tamamlayabilecek yeterlilikte firma olmaları Artvin halkının tünelin yapılacak olmasına dair inancının artmasını sağladı. Dün gerçekleştirilen ihalenin ardından şimdi ihaleyi alan firmanın kesinleşmesi ve yer tesliminin yapılması ve de temelin atılması bekleniyor. Her geçen gün Cankurtaran Tüneli konusunda önemli virajlar birer birer dönülürken halk artık geleceğe daha güvenle bakmaya başladı.

Türkiye'nin en uzun tüneli olacak

Artvin'in yıllardır beklediği Cankurtaran Tüneli tamamlanması ile birlikte Karadeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında inşa edilen ve Türkiye'nin en uzun kara yolu tünelinin de bulunduğu Bolaman-Perşembe arasındaki Nefise Akçelik tüneli unvanını kaybedecek. Sahil yolunda bulunan Bolaman-Perşembe arasındaki Türkiye'nin en uzun kara yolu tüneli olan 3 bin 775 metrelik ''Nefise Akçelik Tüneli'', Cankurtaran Tüneli'nin ihalesinin gerçekleştirilmesi ile net uzunluğu 5 bin 286, giriş çıkış yapısı ile birlikte 5 bin 300 metrelik uzunluğu ile ülkemizin en uzun tüneli olacak. Bu uzunluğu ile Avrupa ve Dünya'da da sayılı tüneller arasına girecek olan Cankurtaran Tüneli, iki tüp şeklinde inşa edilecek olması ve her bir tüpte 2 şerit yolun olması Artvin halkının yıllardır beklediğine değecek yeterlilikte bir yatırım olacak.

Kış aylarında yaşanan sıkıntılara bu tünel son verecek

Kış aylarında trafik güvenliği açısından sorun yaratan yolun maliyetinin 2010 yılı fiyatlarıyla 97 milyon TL olması bekleniyor. (İhalenin bu şekilde sonuçlanması sebebiyle yazılan fiyat bu şekilde yazılmıştır. ) Tünel tamamlanınca Türkiye'nin en büyük tüneli olma özelliğine kavuşacak. İhaleye çıkarılan Hopa-Borçka Cankurtaran Tüneli, 5 bin 300 metre uzunluğunda çift tüp şeklinde gerçekleştirilecek ve yolu 5, 5 kilometre kısaltacak.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan Hopa Cankurtaran Tüneli 5 bin 300 metre uzunluğunda çift tüp şeklinde gerçekleştirilecek ve tamamı devlet tarafından milli bütçeden karşılanacak. İhale 25 Mart 2010 günü (dün) saat 14. 30'da, Karayolları Genel Müdürlüğü Sitesi A Blok Zemin Kat Küçük Toplantı Salonu Yücetepe-Ankara adresinde gerçekleştirildi.

Hopa-Borçka (Cankurtaran Tüneli Dâhil) Yolu Km:6+500-13+787, 77 kesiminde yaptırılacağı "Toprak işleri, sanat yapıları, köprü, tünel, plentmiks alttemel, plentmiks temel ve bit. Sıcak kar. Kaplama vs. " yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edildi. İhalenin toplam yapım süresi 910 iş günü.

Tünelin yanı sıra ayrıca iki kilometrelik bağlantı yolları da aynı şekilde ihaleye çıkarıldı. Yaklaşık 97 milyon TL'lik maliyeti bulunan ihaleye, firmaların büyük ilgi gösterdiği bilgisine ulaşıldı. Yapılacak olan yolun tamamlanmasıyla Cankurtaran geçidi, mesafenin kısalması ve ulaşım masraflarının azalmasının yanı sıra daha güvenli bir ulaşım güzergâhı konuma gelecek.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 26.03.2010 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Cankurtaran Tüneli İhalesi 25 Mart'...
 » Ve Cankurtaran Tüneli İhalesi Onayl...
 » Cankurtaran Tüneli Hayali Gerçek Ol...
 » Cankurtaran Tünelinde Çalışmalar Bü...
 » Cankurtaran Tüneli İçin Dev İhale 2...
 » Ve Yusufeli Barajı İhale Edildi...
 » Cankurtaran Tünelinde Sona Gelindi...
 » Türkiye'nin En Uzun Tünelinin Temel...
 » Yusufeli Barajı İçin İmza Töreni Ge...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Karadeniz’e Biçilen Yeni Kefen; Yeş...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Yusufeli Barajı İhaleye Çıkıyor...
 » 50 Yıllık Hayal Gerçek Oluyor...
 » Yusufeli Barajının İptalini İstedil...
 » Cankurtaran Tünel İnşaatı Çalışmala...
 » Artvin Lif-levha Fabrikası Emekçile...
 » Artvin İl Koordinasyonda Cankurtara...
 » Karadeniz Karayolu İle Akdeniz'e Ba...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...