Akparti Artvin Milletvekili Ertekin Çolak Basınla Buluştu

17/12/2009 13:39

Ak Parti Artvin Milletvekili Ertekin Çolak, Artvin'de Ki Basın Mensuplarına Vermiş Olduğu Kahvaltılı Basın Toplantısında Şimdiye Kadar Yaptıkları Ve Yapacakları İle İlgili Olarak Önemli Açıklamalarda Bulundu.


Akparti Artvin Milletvekili Ertekin Çolak Basınla Buluştu

Haber: Hayati Akbaş12 Aralık Cumartesi günü Artvin Öğretmenevinde gerçekleştirilen basın toplantısında Üniversitenin kurulmasından, Cankurtaran tüneline kadar Artvin hakkında birçok önemli konuda açıklamalarda bulunan Çolak, 28 aylık görev süresince yaptığı ve yapacağı icraatları basın mensuplarına detaylı bir şekilde anlattı. Artvin Milletvekili Ertekin Çolak, özellikle 1960 yılından bu yana gündemde olan Cankurtaran tüneli ile ilgili çarpıcı bir yorumda bulundu. Çolak, Artvin ili, meclis başkanı, bakan gibi üst düzeyde birçok siyasetçi ve bürokrat çıkarmıştır. Bu önemli siyasetçilerin yapamadığı işler benim 28 aylık bir milletvekilliğim döneminde yapıldı. Çolak konuyla ilgili yaptığı açıklamaların devamında, "1960 yılından bu yana Süleyman Demirel, Turgut Özal, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller gibi başbakanlarımızın miting meydanlarında söz verip de gerçekleştiremediği bu projeyi Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi" dedi. Çolak ayrıca projenin bugüne kadar gerçekleşmemesinin nedenlerini de anlatarak şu ifadelerde bulundu;" Proje ile ilgili en önemli sorun projenin Yüksek Planlama Kurulundan geçmemesiydi. Bu sorunu da biz adım adım çalışarak ve doğru projelendirme ile çözdük. Proje 1 hafta içinde Kamu İhale Kurumuna gidiyor. İhaleye çıktıktan sonra ise kısmet olursa 2010 yılı içerisinde Hopa ilçemizde sahil yolu projesi kapsamında yapılan üst geçitten itibaren Cankurtaran Tüneli dahil olmak üzere Borçka ilçemize kadar duble yol olarak yapılacak" dedi.

Ak Parti Artvin Milletvekili Ertekin Çolak Cankurtaran Tüneli ile ilgili yaptığı bilgilendirmenin ardından Artvin'de yaptığı çalışmaları anlattı. Çolak yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;

AK Partinin siyaset sahnesine girmesi ile birlikte ülkemizde siyaset yapma ve Milletvekilliği yapma şeklide değişmiştir. Artık vatandaşı Ankara'ya siyasetçinin ayağına toplama dönemi bitmiştir. Artık AK Parti Milletvekilleri Milletimizin ayağına gitmektedir. Bende Artvin Milletvekili olarak nerede çözüm gerektirecek sorun, yapılacak iş, kutlanacak festival, toplantı, düğün varsa oraya gidiyorum ve böylelikle halamızla bütünleşiyoruz. Meclis çalışmalarının olmadığı zamanlarda, tamamen İlimde bulunuyor ve İlimin yanı sıra komşu İl ve İlçe'deki etkinliklere de katılıyorum.

Ben 2002 yılında AK Partinin 2. sıra Milletvekili adayı idim. O zaman seçilememiştim, ancak bir seçim beyannamem tabiki de vardı. Orada da vaat ettiğim projelerin en önemlileri şunlar idi.

1- Üniversite kurulması. 2- Hopa Can Kurtaran tüneli.

3- Batum Hava Alanının kullanımı

4- Sahil Yolu.

5- Barajların tamamlanması.

6- Yeni Hastahane.

Bugün ise milletvekiliyim, şimdi bakalım bu projelere, hayata geçmiş mi? Hangi aşamadalar ve Son durumları nedir;

1- Üniversite: Kuruldu ve adı Artvin Çoruh Üniversitesidir. Rektörlük binası. Orman Fakültesi binaları bitmiş durumda, şu anda eğitim ve öğretime devam edilmektedir. Bu da Artvin için tarihi bir dönüm noktasıdır.

2- Hopa Tüneli: Projesi yapıldı ihale aşamasında olup. Önümüzde ki yıl inşallah inşaatına başlanacaktır.

3- Batum Hava Alanı: Uluslar arası sözleşme yapıldı ve şimdi pasaportsuz kendi havaalanımız gibi kullanmakta ve Dünya' dada örnek bir uygulama yapmaktayız

4- Sahil Yolu: Kangren haline gelmiş olan Karadeniz Sahil Yolu bitti ve şu anda hizmet vermektedir.

5- Barajlar: Bugün itibarı ile Muratlı ve Borçka Barajları bitmiş ve hizmet vermektedir. Deriner Barajı ise inşallah önümüzdeki yıl bitecektir.

6- Hastahane İnşaatı: İnşaat tamamlandı ve bugün en modern bir şekilde hizmet vermektedir. Görüldüğü gibi AK Partiden önce çözülmesi hayal olan problemler tek tek çözülmüş ve çözülemeyenlerde son aşamaya gelmiştir, bunların dışında çok sayıda projeyi hayata geçirdik, yapılan işlerin hepsini burada anlatmamız mümkün değil ama bazılarını anlatmaya çalışayım.

7- Artvin Fen Lisesi: Bölgenin en modern Fen Lisesi Artvin Merkez Seyitlerde yapılmaktadır. Tam bir eğitim Kompleksi olarak planlanmıştır. Şu anda Lojman. Yurt Binası ve Spor Salonunun kaba inşaatı bitmiş, Lisenin inşaatı devam etmektedir. Önümüzdeki yılsonunda inşaatı tamamlanmış olacaktır.

8- Yurt İnşaatları: Borçka, Hopa, Arhavi, Ardanuç Şavşat İlçelerinde yeni yurtlar açılmıştır. Aynca Artvin Merkez'de biri kız, diğeri erkek yurdu olmak üzere 2 adet yurt binamız hizmete girmiştir. Yine Vakıflara ait bir yurt ve Kredi Yurtlara ait bir yurt olmak üzere 2 yurdumuz daha bu yıl hizmete girmiştir. Ayrıca Seyitler bölgesinde 500 kişilik modern bir yurdun inşaatına başlanmış olup 2011 yılında da hizmete girecektir.

9- Dere Islahı Projeleri: Yine Bölgemizde çok problemli olan bu güne kadar da el atılmayan Dere Islah projeleri yapıldı ve yapılmaya da devam etmektedir. Örneğin, Borçka Şehir Merkezi, Çoruh Nehri Islah Projesi, Hopa deresi Islah Projesi, Kemalpaşa Deresi Islah çalışmaları, Arhavi'de 2 adet Dere Islahı, Şavşat'ta 2 adet Dere ıslahı, Artvin Merkez Dere Islah çalışmaları, Yusufeli, Köprügören ve Yokuşlu Köyleri Dere Islah çalışmaları ve Murgul - Ardanuç Dereleri ve birçok dere ıslahı devam etmektedir.

10-Macahel Yolu: Yıllardan beri Macahel yolu kangren haline gelmiştir. Ancak son iki yıl içerisinde çok ciddi kaynaklar ayrılarak bu yol önümüzdeki yıl bitirilecek duruma getirilmiştir.

11-Ardanuç Dere Yolu: 20 yıl önce başlanmış olan. Ardanuç-Ardahan Yolu geçmişte seçim malzemesi yapılarak çok az kısmı yapılmıştı. Oysa AK Parti döneminde çok ciddi çalışmalar yapılarak kamulaştırma paraları ödendi ve seçimlerden öncede inşallah hizmete açılacaktır.

12- Yusufeli İspir Yolu: 30 yıl önce yapılıp bir daha da el vurulmayan Yusufeli-İspir Yolunun 6 Km. sinin inşaatı başlamış kalan bölümün yapımı için çalışmalar devam etmektedir.

13- Artvin-Yusufeli Yolu: Baraj nedeni ile üst katlara alınması planlanan bu yol çalışmaları hızla devam etmekte birçok tünel ve viyadük 2010 yılı sonuna kadar tamamlanacaktır.

14- Üniversite Yolu: Seyitler Kampüsünün yolu yeniden yapılmış ve sıcak asfalt kaplanarak hizmete açılmıştır.

15- Biri Borçka diğeri Yusufeli'de olmak üzere 2 Halk Bankası şubesi açılmıştır.

16- Ardanuç Toki Konutları başladı ve 172 konut bitmek üzere.

17- Artvin Merkez Toki Konutları başladı ve 112 konut bitmiş durumdadır.

18- Seyitler Sosyal Donatı projesi: 16 derslik Okul, Sağlık Ocağı, Market, İçme Suyu ve Arıtma Tesisi bitti.

19- Murgul Sevgi Evleri ihale aşamasındadır.

20- Murgul Afet Konutları ihale aşamasındadır.

21- Ardanuç Engelsiz Yaşam Merkezi ihale aşamasındadır.

22- Arhavi 'de 12 Derslik İlköğretim Okulu tamamlandı.

23- Hopa'da 16 Derslik Hopa Lisesi tamamlandı.

24- Kemalpaşa İlköğretim Okulu İnşaatı başladı, şu an devam ediyor.

25- Yusufeli İlköğretim 12 derslik ek binası yapıldı.

26- Yusufeli Alanbaşı İlköğretim Okulu yapıldı, lojmanları ile birlikte hizmete girdi.

27- Macahel Öğrenci Pansiyonu inşaatı devam etmektedir.

28- Macahel Sınır Karakolu inşaatı devam etmektedir.

29- Sarp Gümrük Kapısı: Yıllardan beri perişan bir durumda olan Sarp Gümrük Kapısı kısa sürede yapılmış ve hizmete girmiştir.

30- Artvin Meteoroloji Binası: 2008 yılında inşaatına başlandı ve 2009 yılında bitirildi.

31- Kültür Merkezi: İlimizde olmayan çok amaçlı Kültür Merkezi ve Salonu 2008 yılında başlandı 2009 yılında hizmete girdi.

32-Elektrik arıza işlerinin özelleştirilmesi: Yıllardan beri ilimizde elektrik arızaları yapılamazda ve hep problemler yaşanırdı. Bütün İlçelerde bu işler özelleşti ve artık anında arızalara müdahale etme imkânı doğdu. Böylece birçok gencimizde iş imkânı buldu.

33- İlçelerimizde elektrik şebekeleri yer altına alınarak, sistem yenilenmiştir.

34- Asfalt Plenti: İlimizde asfalt plenti sadece karayollarında vardı oda ihtiyaca cevap vermiyordu. Bu nedenle İl özel İdaresi bünyesinde saat'te 160 ton asfalt üretimi yapan modern bir plent kurduk.

35- Araç parkı yenilendi: İl Özel İdaresine ait araç parkı yenilendi ve 27 adet araç 2009 yılında hizmete girdi.

36- Artvin Kayak Merkezi: Pist inşaatı ve hizmet binası yapılarak hizmete girdi ayrıca Teleferik (Teleksi) kurulması için ihale çalışmaları devam etmektedir.

37- Ardanuç Spor Salonu hizmete girdi.

38- Borçka Spor Salonu bitmek üzere.

39- Yusufeli Güreş Arenasının üzeri kapandı ve hizmete girdi.

40- Yusufeli Hastanesinin ek binası ve diyaliz ünitesi yapıldı.

41- Hopa Adliye Sarayı hizmete girdi.

42- Artvin Merkez Adalet Sarayı hizmete girdi.

43- KÖYDEŞ ÇALIŞMALARI: Bugüne kadar görülmemiş ham yol, beton yol, Asfalt yol, Menfez 350 adet köprü. 14 adet sanat yapıları, içme suyu ve su depoları yapılmıştır.

44- İl Sağlık Müdürlüğü binası tamamlandı ve hizmete girdi.

45- Murgul Damar Yolu inşaatı başladı, devam ediyor.

46- Barajlarda kafes balıkçılığı projeleri başladı ve devam ediyor.

47- Şavşat, Ardanuç ve Yusufeli İlçelerinde yaklaşık 150 adet afet konutu tamamlanmak üzere.

48- Hopa-Artvin Köprülü Kavşak inşaatı başlatıldı,

AK parti dönemindeki yapılan çalışmaların bir kısmını anlatma imkânı buldum, böylece yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatı olduğu Artvin'imizin de takdirindedir. Tabi ki bundan sonraki süreçte de şu projeleri başlatmayı planlıyoruz.

1- Hopa Cankurtaran Tünelini çift tüp ve Hopa'dan Borçka'ya kadar duble yolu ile birlikte inşaatına başlatmayı planlıyoruz.

2- Artvin Merkez Devlet Hastanesine yeni bir bina ve hastane otoparkı inşaatı.

3- Şavşat Devlet Hastanesi inşaatı.

4- Şavşat Çevre Yolu İnşaatı.

5- Şavşat Anadolu Öğretmen Lise İnşaatı.

6- Yusufeli Turizm Meslek Lisesi.

7- Yusufeli-İspir yolu.

8- Yusufeli-Sarıgöl yolu

9- Yusufeli-Kılıçkaya yolu.

10- Yusufeli Meslek Yüksekokulu.

11- Yusufeli yeni İlçe Yerleşim yeri.

12- Yusufeli Barajı inşaatı.

13- Artvin Baraj inşaatı.

14- Ortaköy Yol inşaatı.

15- Artvin-Şavşat-Ardanuç yol inşaatı.

16- Artvin Sağlık Meslek Lisesi.

17- Artvin Stadı ve Spor Salonu.

18-Artvin Merkez Yeni iki Fakülte binası inşaatı.

19- Kafkasör Gençlik Merkezi.

20-Ardanuç yeni Toki binaları.

21- Ardanuç-Ardahan yolu tamamlanması.

22- Borçka Yüksek Okulu

23- Hopa Devlet Hastanesi inşaatı.

24- Hopa Spor salonu.

25- Hopa Anadolu Lisesi

26- Hopa Yüksek Okulu.

27- Hopa Balıkçı Barınağı.

28- Arhavi Devlet Hastanesi.

29- Arhavi Halk Eğitim merkezi.

30- Arhavi Kültür merkezi.

31- Arhavi Kavşak düzenlemesi.

32- Arhavi Kız yetiştirme Yurdu.

33- Barajlarda kafes balıkçılığı.

34- Yusufeli küçük sanayi Sitesi.

Ak Parti Artvin Milletvekili Ertekin Çolak yaptığı bu bilgilendirme konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı ve toplantı sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 17.12.2009 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Açü Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman...
 » “Cerattepe’de Maden Çalışması Artvi...
 » Şavşat’ın Sorunları Masaya Yatırıld...
 » Yusufeli Barajının İptalini İstedil...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Tanıtım A...
 » Tobb Türkiye- Kırgızistan İş Forumu...
 » Artvin Evi'nin Dünü, Bugünü, Yarını...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü B...
 » Karadeniz İsyandadır Platformu Üyel...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Adım Adım...
 » Bayındırlık Ve İskân Bakanı Faruk N...
 » Hes'lerle Macahel'de 150 Milyon Dol...
 » Yapı Denetim Hakkında Bilmediklerim...
 » Artvin Valisi Kalkan Yankı Dergisin...
 » Artvin Çoruh Üniversitesinde Rektör...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Macahel'e Bir Destekte Sağlık Bakan...
 » Artvin’e 124 Milyon Tl’lik Eğitim Y...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Hopa Akparti 6. Olağan Kongresi Yap...
 » Hopa Ak Parti Gençlik Kolları Yeni...
 » Chp Merkez İlçe Başkanı Cüneyt Öztü...
 » Arhavi Chp 36 Olağan Kongresi Yapıl...
 » Şavşat Chp İlçe Kongresi Yapıldı...
 » İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşen...
 » Hopa Chp’de Gündem Birlik Ve Berabe...
 » Chp Artvin Kadın Kolları ‘ Eşitlik...