Artvin Kafkasör Dağ Evleri Engellileri Ağırladı

26/08/2009 16:49

Artvindeki Engelliler Ve Ailelerini Kafkasör Dağ Evleri İşletmecisi Yavuz İnce Ve Ailesi Özel Ağırladılar.


Haber: Hayati AkbaşArtvin de yaz gelince en önemli piknik alanları olan Kafkasör Yaylası yıl boyunca doğaseverleri ve piknikçileri ağırlar.

Doğanın uyanışıyla birlikte insanlarda yeşil alanlarda doğayla iç içe olmak ve dinlenmek ilecek piknik yapmak hafta sonlarını geçirmek için tercih edilen alanların başında Kafkasör Yaylası gelir. Tabii ki imkânları olan araçları olanlar için vaz geçilmez piknik alanlarıdır. Ancak Artvin'de engelli olup imkânı olmayan dört duvar arasında yaşam mücadelesi veren insanlarımız piknik ortamında bulunmak hayal olmakta. Bu insanlarında rüzgârı hissetmek güneş ışığıyla ısınmak, temiz havayı doğala ortamında solumak ve birçok insanı bir arada görmek hemen hemen imkânsız. İmkânların kısıtlı olduğunu düşünürsek onları bu piknik alanlarına ulaşması çok lükstür. Ancak bu imkânsızlığı engelliler adına imkâna dönüştüren Artvin Kafkasör Dağ Evleri İşletmecisi Yavuz İnce ve ailesi, Artvin Zihinsel Özürlüler Derneği Başkanını Hatice Nur Ersöz'ü arayarak, derneğin üyesi bulunan engelli ve ailelerini kendi işletmesin de ağırlamak istediğini bildirdi. Davet dernek tarafından olumlu karşılanarak Artvin'de yaşayan ve Kafkasör'e gitme imkânı bulunmayan ve evinden çıkamayan ağırlıkta bedensel engelli olan çocukların gençlerin ve bunların anneleriyle birlikte dernek merkezinde buluşarak Artvin Kafkasör dağ evlerine 70 kişilik katılımla unutulmayacak gün geçirdiler.

Derneğin organizasyonuna ulaşım konusunda en büyük katkıyı ücretsiz sağlayan 11 no'lu Minibüsçüleri Kooperatif Başkanı Adem Balcı ve kooperatif üyeleri yaparken Engellileri Artvin Kafkasör dağ evine getirip götürülmesinde böylelikle katkı sundular.

Engellilerin piknik organizasyonu ile ilgili Dernek Başkanı Hatice Nur Ersöz açıklamalarda bulundu. Ersöz açıklamasında; "Biz Artvin de 10 yıldır il genelinde tüm engellilere hiçbir ayrım yapmadan hizmet sunuyoruz. Derneğimiz geleneksel olarak il genelinde 8 yıl büyük piknik organizasyonları yaparak senede bir kez de olsa engellilerimizi Kafkasör mesire alanında toplayarak onlara hayatlarında unutamayacakları gün geçirmelerini sağlamak için yoğun organizasyon planlaması yaptık.

Engelli ailelerimiz bizim sunduğumuz imkânlardan yararlanmak için yazı dört gözle beklerlerdi. Özellikle evinden çıkamayan bedensel engellilerimize özel araç hatta ambulans göndererek evin den alır götürürdük. İlk kez Kafkasör'e gidenler ağırlıkta idi çünkü Artvin'de bedensel engelliyi bir yere götürmek için araç yanında gönüllülerimize de ihtiyaç vardı. Bunu dayanışma içinde yapıyorduk. Ancak son iki yıldır bu piknik organizasyonundan vaz geçtik gerekli ekonomik desteği göremedik. Sağlıklı ve güvenli engellilerimiz senede bir kez de olsa piknik yaptırmak için erişim sağlamada güçlükler çektiğimizden piknik organizasyonlarından vazgeçtik. Ama bu yıl engellilerimiz iki kez Orman Bölge Müdürü A. Köksal Coşkun'un araç desteği ile Borçka da ağaç dikim seferberliğine gittik ve ardında da 7 Haziranda Genya Dağı Buluşmasına engellilerde katıldı. İki organizasyonu halen dahi engellilerimiz unutamıyorlar. İlk kez buralara gitme imkânları oldu o gün güzel vakit geçirdiler mutlu oldular. Bir hafta öne de Artvin Kafkasör Dağ Evleri İşletmecisi Yavuz İnce derneğimizi arayarak işletmemde derneğin organizasyonuyla birlikte engelli çocuklarımızı ağırlamak istiyorum teklifinde bulundu. Bu teklif derneğimizin ve engelli ve ailelerimiz için bulunmaz fırsattı. Bir hafta gerekli iletişimi sağlayarak özellikle evinden çıkamayan bedensel engelli ve annelerimiz pikniğe götürmek için öncelik tanıdık. Ve bedensel engellilerimiz evlerinden alarak Kafkasör'e götürdük tabii ki en büyük desteği dernek gönüllülerimizden ve 11. no'lu Minibüsçüler Kooperatif Başkanı Adem Balcı ve kooperatif üyesi şoförlerimizden geldi. Artvin kamuoyu huzurunda bizlere sağladıkları imkandan dolayı Adem Balcı, Erdinç Yüzbaşıoğlu, Temel Balcı ve Mahir Kırçiçek'e çok teşekkür ederim. Kafkasör'deki piknikte engellilerimiz ve annelerimiz çok güzel gün geçirdiler. Onlar için değişiklik oldu annelerimiz farklı ailelerle tanışıp dost oldular hoşça sohbetlerin yanı sıra eğlendiler. Çocuklarımız top oynadılar salıncağa, hamağa bindiler, yeşille doğayla iç içe oldular. Ailelerle yakından ilgilendiğimde çocuklar gülerdir uyku uyuyamadıklarını pikniğe gidecek günleri iple çektiklerini anneleri anlatması beni duygulandırdı. Herkesin yüzünde mutlu tebessümün olması beni sevindirdi. İmkânımız olsa onları farklı yerlere götürüp onları mutlu yapsak. "diye konuştu.

Ersöz açıklamalarında; "Hizmet alanımıza giren ailelerin morale ve maneviyata İnanınki herkesten çok ihtiyacı var. Engellilerimiz ve ailelerimiz diğer sağlıklı insanlardan beklentileri var. Engellilerimiz, ailelerimiz kırılgan insanlarımızdır. Bunlar ilki, kabul görme, samimiyet, sevgi ve şefkate ihtiyaçları var. Artvin'de daha önce engellilerimizin bu kadar çok olduğun toplumda fark edilmiyordu. Onlar evin bir köşesinde terk edilmişliği yaşıyordu devletimizin sunduğu imkânlarla engellilerimizin ekonomik olarak desteklendiğin den dolayı topluma korkmadan ürkmeden yer alma cesaretleri oldu. Artık onlarda bizde varız, yalnız bize acıyarak bakmayın. Bizlerde sizin gibi insanlarız. Engellilik bir kader olmadığını küçük yürekleriyle anlattılar. Artık derneğin yoğun çabasıyla toplumda kabul eder oldu. Engellilere karşı daha sağlıklı yaklaşımlar olmakta bu da bizi derneğimizi mutlu kılıyor. Artvin Kafkasör Dağ evleri işletmesi sahibi hissi davranarak insanlık örneği gösterdi. Bizleri bir günde olsa ağırladı, şahsına çok teşekkür ediyorum. Ailecek bizlere piknik yaptırmak için köfte pişirdiler servis yaptılar. Yemek ikramından sonra müzik eşliğinde yetenekli çocuklarımız ve annelerimiz Artvin halk oyunlarını Kafkasör'de oynayarak nara attılar. Bu gün için Yavuz İnce ve ailesine personeline minnettarlık duydular teşekkür ederek bol bolda hayır duaları ettiler. Bu olumlu örnek işletmelerin artmasını istiyorum. Bende Yavuz İnce, eşine, çocuklarına ve işletmede çalışan personeline çok teşekkür ediyorum Gün boyu yoruldular ve hizmette kusur etmediler ve de bizlere güzel gün yaşattıkları için emeği geçen herkese minnettarım. "dedi.

Engellileri kendi işletmesinde ağırlayan Yavuz İnce duygularını dile getirirken: " Ben bir aydır bu fikrimi hayata geçirmek için Artvin Zihinsel Özürlüler Derneğini aradım ve niyetimi anlattım dernek başkanı olumlu karşılayarak organizasyon ayağını derneğe bıraktım biz 100 kişilik hazırlık yaparak onlar cumartesi günü ağırlama imkanı buldum. Birçok engelli kardeşlerimle ve aileleriyle tanışma imkânı buldum. Sohbet ettik hepsinin derdi başka ama ortak kaderleri engelli olmaları belki de bu aileleri ortak kaderleri bura dalar. Bu vesileyle birlikte olma imkânı buldular. Güzel gün geçirdiklerini gözlemledim. Çocuklar hür gönüllerince oynadılar. Annelerinin yüzlerinde mutluluk izleri olduğunu gördüm. Hepsi tek tek teşekkür ederek hayır duaları esirgemediler. Beni maneviyatta bu değerler çok mutlu etti. İmkânım olduğu müddetçe engellileri ve ailelerini işletmemde ağırlanmaktan onur duyacağım. ", diyerek duygularını açıklarken bir de duyuru yaptı. İnce yaptığı duyuruda; " Bu engellilerimiz hepimizin değerleridir. Amacımız engelli insanlarımıza yardımcı olmak onların hayatlarını kolaylaştırma ve bir çok imkandan yoksun insanlarımıza hepimiz bir şeylerin yapabileceğini katkı sunabileceğini düşünüyorum. Herkesin ve her kesimin insanlık adına sorumluluk taşıyarak derneğe, engelli, yaşlı ve kimsesiz insanlarımıza sahip çıkalım. Bu değeler hepimizin değeridir. "dedi.

Engelliler ise etkinlik sonrasında kendilerine Kafkasör'e taşıyan, götüren ve vesile olanlara teşekkür ederken, aileleri de emeği geçenlere olan minnettarlıklarını dile getirirken bu tür organizasyonların sıkça tekrarlanmasını talep ettiler.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 26.08.2009 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de 36 Yıl Sonra Mezun Oldukl...
 » Şavşat Kaymakamlığında Engelliler İ...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » Yapı Denetim Hakkında Bilmediklerim...
 » Artvin Valisi Muhterem İnce Görevin...
 » Akparti Aday Tanıtım Toplantısı Göv...
 » Artvin’e 124 Milyon Tl’lik Eğitim Y...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Tanıtım A...
 » Artvin Ve Arhavi’de Engelliler Günü...
 » Artvin Defterdarından Açıklama Geld...
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » Açü Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman...
 » Chp Artvin İl Başkanından Çarpıcı A...
 » Borçlar Kanunu 86 Yıl Sonra Yenilen...
 » Başkan Kasımoğlu'nun Açıklamalarına...
 » Kırgız Anne Sonunda Çocuklarına Kav...
 » Artvin’de Engelliler Unutulmadı...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Anneler Gününde Hüzün Gözyaşı Ve Se...
 » "Ali Nihat Gökyiğit Mikrokredi Şube...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...