Artvin'de İki Şahısta Domuz Gribi Şüphesi

01/08/2009 08:18

Artvin Devlet Hastanesi Başhekiminden Domuz Gribi Açıklaması


Haber: Tolga GülArtvin Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. İsmail Erdem yaptığı açıklama ile dün hastaneye domuz gribi sebebiyle başvuran 2 hasta ile ilgili bilgi verirken, hastaların gerekli tedavilerin ve önleyici tedbirlerin alınmasından sonra köylerine geriye gönderildiğini açıkladı.

Artvin Devlet Hastanesi Başhekimi Artvin Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. İsmail Erdem açıklamasında, " Hastanemize 31 Temmuz günü müracaat eden 2 hasta domuz gribi şüphesiyle polikliniğimize müracaat etmiştir. Bu kişilerden biri Şavşat Balıklı Köyü nüfusuna kayıtlı Ufuk Balcı ( 27 ) diğeri ise ablası 37 yaşındaki Süheyla Balcı'dır. Vatandaşlarımızın anlaması açısından konuyu ayrıntısı ile açıklama gereği duyduk. Bu şahıslardan Ufuk Balcı, Bursa ilinde Uludağ'da bulunan Uluslar arası Geleceğin Yıldızları Kampı'nda 20 Haziran'dan beri görev yapıyormuş. Bu kişi Artvin Şavşat Balıklı Köyü nüfusuna kayıtlı bir şahıstır. Bu şahıs 30 Haziran ile 2 Temmuz tarihleri arasında Bursa'ya inmiş ve burada ikamet etmiş. Bu tarihler arasında ateş yükselmesi ve hafif girip sebebiyle hastaneye müracaat etmiş ve tedavisi yapıldıktan sonra tekrar 2 Temmuz'da kampa geriye dönmüş. 26 Temmuz tarihine kadar yeniden kampta görev yapmış. Geçtiğimiz gün televizyon kanallarında yayınlanan ve domuz gribi şüpheli çocukların bulunduğu iddia edilen kampta 26 Temmuz tarihine kadar çalışmış. 26 Temmuz tarihinde görevine tamamlayan Ufuk Balcı, oradan ayrılmış ve 27 Temmuz'da Ankara'ya geçmiş. Ancak bu şahısta 26 Temmuz tarihinde gribal enfeksiyon, boğazda yanma, akıntı başlamış. Ateşi ise bulunmuyormuş. 27 Temmuz'da bu şekilde Ankara'ya geçmiş. 37 Yaşındaki ablası Süheyla Balcı ile birlikte Artvin'in Şavşat ilçesi Balıklı Köyü'ne gelmiş. 30 Temmuz tarihinde ise ablası Süheyla Balcı'da da burun akıntısı, geniz akıntısı yani gribal enfeksiyon ortaya çıkmış. "ifadelerini kullandı.

31 Temmuz'da 2 hasta domuz gribi şüphesiyle Artvin Devlet Hastanesi'ne müracaat ettiler

Artvin Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. İsmail Erdem açıklamalarının devamında şahısların 31 Temmuz'da Artvin Devlet Hastanesi'ne müracaat ettiklerini belirtirken; " 31 Temmuz tarihinde Ufuk Balcı ve Ablası Süheyla Balcı, Hastanemize müracaat etmişlerdir. Hastalar burada yapılan tetkikler ile değerlendirilmiş ve gribal enfeksiyon hastalarımızda tespit edilmiştir. Muayenede post nazal akıntı yani burunun arka kısmındaki akıntı, boğazda kızarıklık tespit edilirken ateş ise tespit edilmemiştir. Akciğer grafiklerinde ise herhangi bir anormallik tespit edilmemiştir. Bu bulgular ile birlikte şahıslardan Ufuk Balcı, 30 Temmuz akşamı televizyonlardan izlediği Bursa Uludağ'daki Geleceğin Yıldızları kampında domuz gribi şüphesinin olduğunu duyar duymaz hastaneye müracaat etmeyi uygun bulduklarını ifade etmiş. Tedirginliklerini beyan ettikleri için daha dikkatlice hastalarımız muayene edilmişlerdir. Burun akıntısından sürüntü kültürü alınırken aynı kültürden boğazdan da kültür alınmıştır. Ayrıca hastalarımızdan kan da alınmıştır. İki hastamızdan da alınan kültür ve kan örnekleri Ankara Refik Saydam Hıfzı Sıhha Merkez Başkanlığı'na gönderilmiştir. Önümüzdeki hafta bu tahlillerin sonuçları elimize gelecektir. Olaya şuan kesinlikle domuz gribi denmesi yanlış olacaktır. Bu sonuçların beklenmesi gerekmektedir. "açıklamasında bulundu.

Hastalar gerekli önlemler alındıktan sonra köylerine gönderildiler

Artvin Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. İsmail Erdem, hastaların gerekli önlemlerin ve tedavilerin başlatılmasının ardından köylerine gönderildiklerini belirtirken; " Hastalarımızın her ikisi içinde yapılması gereken tüm tedavileri yapılmıştır. Hastaların ailesinde yani köyde 11 kişi ile temasta bulundukları tespit edilmiştir. Bunların içerisinde çocuk ve gebe olmadığı belirlenmiştir. Burada hastalarımıza gereken tedaviler yapılmış, hastalık ile ilgili ayrıntılı bilgi kendilerine verilmiştir. Hastalarımıza hastalığın bir başkasına bulaşmaması için gerekli bilgiler aktarılmış ve koruyucu ilaçlar kendilerine verilmiştir. Ayrıca köylerindeki temas kurdukları ailelerindeki 11 kişi ile komşuları olan 4 kişiye de koruyucu ilaçlar gönderilmiştir. Gerekli malzemeler ve ilaçlar kendilerine verildikten sonra her iki hastamızda ambulans ile evlerine kadar gönderilmiştir. Bu şahısların hastanemize başvurma sebepleri kendilerinin grip olmaları ve Bursa'daki kamp ile ilgilerinin olmuş olmalarıdır. Bu sebeple başvurmalarına rağmen bu olay onların domuz gribi olduğunu kanıtlamaz. Tetkik sonuçlarının gelmesi gereklidir. Biz her iki hastayı hastane ortamında tutmaktansa yine bizim gözetimimizde Şavşat Balıklı köyündeki evlerinde bulunmalarını daha uygun bulduk. Bu konuyla ilgili olarak Şavşat Sağlık Grup Başkanlığı ile irtibata geçtik. Onlarında şahısları evlerinde kontrol altında tutmaları konusunda gerekli önlemleri almalarını istedik. Ve şahıslar şuan itibariyle evlerinde dinlenmeye çekilmişlerdir. Tedavileri yapılmış ve kendileri uygulayabilecek durumdadırlar. "ifadelerini kullandı.

Artvin Devlet Hastanesi'nde her türlü önlem alınmıştır ve her şey normal düzeydedir

Artvin Devlet Hastanesi'nin domuz gribi sebebiyle karantinaya alınıp alınmadığına dair bir soruya yanıt veren Başhekim Erdem, " Devlet Hastanemizde şahısların başvurdukları poliklinikler geçici süreyle muayeneye kapatılmıştır. Poliklinikler boşaltılmış olmakla birlikte hastalar ayrı bir ortamda muayene edilmişlerdir. Polikliniklerde gerekli temizlik, havalandırma ve hijyenik ortam sağlandıktan sonra normale dönülmüştür. Vatandaşlarımız açısından hastanemiz ile ilgili olarak her hangi bir sorun bulunmamaktadır. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile gelebilirler, domuz gribi ile ilgili olarak şuan itibariyle her türlü önlemler alınmış ve sorun bulunmamaktadır. Hastaların tahlil sonucu geldikten sonra sonuç pozitif ise anında yeniden hastalarımızı kontrol altına alabilecek pozisyondayız. Sonucun negatif çıkmasını umuyoruz. Herhangi bir sorun şuan yoktur. Lütfen gerek Balıklı köyü halkı gerekse de Artvin halkı telaşa kapılmasın. Her şey kontrol altındadır. "şeklinde cevap vererek açıklamalarını tamamladı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 01.08.2009 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin'de Korkulan Olmadı...
 » Kar Şavşat'ı Teslim Aldı...
 » Artvin’de Organ Bağışı Ve Nakli Kon...
 » Kaymakam İşi Ciddiye Aldı, İlçede D...
 » Ardanuç Adliyesinin Kapatılma Karar...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Artvin Devlet Hastanesinde Kalp Pil...
 » Domuz Gribinin Düşmanı Artvin Balı...
 » Artvin Devlet Hastanesi Yine Gözdol...
 » Karadeniz Bölgesi Halkevleri Kanser...
 » Hopa'da Halkevleri "Karadeniz Kara...
 » Mhp Milletvekili Adayı Muhammet Alt...
 » Hasan Fehmi Güneş’ten Artvin’den Ça...
 » Artvin’deki Panelde Demokrasi Anlat...
 » “Chp İktidarında Asgari Ücret, Açlı...
 » Artvin’de Toplamda Organ Bağışı Say...
 » Memorial Hastanesi Doktoru'ndan Öz...
 » Borçka Barajı Aralık'ta Elekrik Üre...
 » Dp Artvin İl Başkanı Ertan Küçükay...