Arhavi'de Can Pazarı

18/11/2008 12:28

İstanbul'dan Tiflis'e Gitmekte Olan Yolcu Otobüsü Arhavi Tünel Çıkışında Kapalı Yolu Son Anda Fark Edince Yön Belirleme Tabelasına Çarptı. Otobüsün Üstüne Düşen Tabelanın Biçtiği Otobüste 4 Kişi Hayatını Kaybederken 25 Kişi Yaralandı.


Haber: Necmettin NumanoğluArhavi'de sabahın ilk ışıkları ile birlikte meydana gelen trafik kazasında adeta bir can pazarı yaşandı. 17 Kasım Pazartesi günü öğlen saat 12. 30'da İstanbul'dan aldığı yolcularla Tiflis'e gitmek üzere yola çıkan Sebahaittin Şimşek yönetimindeki 34. ZL. 2069 plakalı yolcu Otobüsü Arhavi'ye geldiğinde Tünel çıkışında Hopa istikametine gitmek üzere hareket halinde iken 2 aydır kapalı olan yolu fark edemeyince şehirlerarası yön belirleme tabelasına çarptı. Çarpmanın etkisi ile Otobüsün ön kısmının üzerine düşen tabela, çarpmanın etkisi ile Otobüsün ön kısmını adeta biçti. Kazada Yolcu Otobüsünün ön kısmında oturan yolculardan 4 tanesi otobüsün içinde hayatını kaybetti.

Kazanın duyulmasının ardından olaya ilk müdahale eden Arhavi ve Hopa Devlet Hastanesi sağlık ve kurtarma ekipleri ulaşabildikleri yaralı yolcuları hastanelere sevk ettiler. Ancak Otobüsün ön kısmının çökmesi nedeniyle araç içinde çok sayıda yolcunun sıkışması nedeniyle Artvin ve Rize Arama ve Kurtarma ekipleri olay yerine çağrıldı. Ekiplerin yaklaşık 3 saat süren çalışmaları sonrası koltuklarında sıkışan yolculardan yaralı olanlar kurtarılanlar Arhavi ve Rize Devlet Hastanelerine sevk edildiler.

Araç içinde sıkışma sonucu hayatını kaybedenler ise son yaralı çıkartıldıktan sonra araç içinden çıkartılarak Arhavi Devlet Hastanesi morguna kaldırıldılar. Arhavi-Hopa ve Rize İtfaiyeleri ve ilk yardım ekipleri de kurtarma çalışmalarına katıldılar. Kaza yerindeki kurtarma çalışmalarını Arhavi Kaymakamı Bülent Bayraktar, Hopa Kaymakamı Mustafa Erkayıran ve Arhavi Belediye Başkanı Musa Ulutaş'da yerinde takip ederek gerekli talimatları verdiler.

Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı İrfan Topaloğlu'da kaza yerine gelerek gerekli bilgileri aldıktan sonra yaptığı açıklamada Karadeniz Sahil Yolunun can almaya devam ettiğini ifade ederek "Ancak bu kazaların büyük çoğunluğu Karayollarının yerinde ve zamanında gerekli tedbirleri almadığından olduğu aşikârdır. Bu kazaya en önemli neden de Arhavi-Hopa arasındaki Devlet Karayolunun bir şeritinin heyelan tehlikesi nedeniyle kapalı tutulması en büyük etkendir. Yol kenarındaki yamaçda asılı kalan bir kayanın düşürülmesi için defalarca yapılan müracaatlara bir cevap vermeyen Karayolları bu kazanın meydana geldiği yerde de yeterli uyarı tabelası konmaması da bu kazanın en büyük nedenidir. Şimdi kına yaksınlar Yarın bu yolu açarlar artık" dedi.

Kaza yerine gelen vatandaşlarda Karayollarına tepki gösterdiler. Vatandaşlar Hareketli bir Devlet Karayolu üzerinde şoföre adeta zikzaklar çizdirmeye devam eden Karayolları Arhavi tünelini de bir açıp bir kapatıyorlar. O tünel açık olsaydı bu kaza da meydana gelmezdi. Karayolları insan hayatına önem vermesi gereken tedbirleri artık almak zorundadır" dediler.

Haber: Necmettin Numanoğlu-Hayati Akbaş

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 18.11.2008 tarihinde Necmettin Numanoğlu tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Araştırmacı Halk Bilimci Yazar Ülkü...
 » Artvin’de Taksicilerden Sıtkı Kahve...
 » Rize’deki Kazanın Acısı Yine Artvin...
 » Artvin Valisi Cirit Arhavi, Hopa Ve...
 » Trabzon, Artvin Ve Rize Jandarmalar...
 » Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı...
 » Borçka - Macahel Yolunda Tur Minibü...
 » Bakan Taner Yıldız'dan Bir Acı Habe...
 » Cerattepe’de Maden Çıkacak, Murgul’...
 » Hopa'daki Trafik Kazasında Ölü Sayı...
 » Bir Bir Cesetleri Bulunuyor...
 » Çoruh'ta Kaybolan Bir Kişinin Cesed...
 » Hande’nin Ölümüne Neden Olan Polise...
 » Kahvecioğlu'na Yapılanı Kınadılar...
 » Sınırlar Ötesinde Örnek Dayanışma...
 » Vali Doğanay, Batum'da Bir Dizi Zi...
 » El Değmeden Bal Dolum Yapılabilecek...
 » Jandarma Artvin'de 500 Gram Esrar...
 » Karadeniz İsyandadır Platformu: "Me...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...