16'ncı Camili Saf Kafkas Arı Ve Bal Festivali Yapıldı

28/08/2017 11:37

Artvin’in Borçka İlçesi Camili Havzasında Bu Yıl 15'incisi Düzenlenen "Camili Saf Kafkas Arı Ve Bal Festivali" Sona Erdi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin’in Borçka ilçesi Camili Havzasında bu yıl 15'incisi düzenlenen "Camili Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali" sona erdi.

Macahel Eğitim-Kültür ve Dayanışma Vakfı ile Borçka Kaymakamlığının organizasyonunda Gürcistan sınırlarında bulunan ve 6 köyü kapsayan Türkiye’nin ilk ve tek Biyosfer Rezerv Alanı olan Camili (Macahel) havzasındaki Düzenli Köyünde düzenlenen festivalde Saf Kafkas Arısı ve havzada üretilen balların tanıtımı yapıldı.

Arı dölleme ve en güzel bal yarışması gibi etkinliklerin yapıldığı festivalde yöre halkı ürettiği balın stantlarda tanıtımını yaparak satışını yaptı.

Saf Kafkas Arısı ve bal tanıtımının yanı sıra kültürel etkinliklerin ve eğlencenin de yer aldığı festivalde vatandaşlar yöresel sanatçıların söyledikleri Türkçe ve Gürcüce şarkı ve türkülerle horon oynayarak festivalin tadını çıkardı.

Burada konuşan Artvin Valisi Ömer Doğanay de Camili'nin UNESCO tarafından biyosfer rezerv alanı ilan edilen Türkiye’nin ilk ve tek alan olduğunu söyledi.

Vali Doğnay, dünyanın en önemli üç arı ırkından biri olan Kafkas Arı Irkının gen merkezi ve üretiminin bitki çeşitliliği ve endemik tür açısından Türkiye'nin en zengin yerlerinden biri olan Camili ’de yapıldığını ifade ederek vadinin tanıtılması kadar burada ki doğal yapısının korunması ve gelecek nesillere bozulmadan aktarılmasının da çok önemli olduğunu söyledi.

Doğanay“ Camili bölgesi Allah’ın yeryüzünde yarattığı en güzel yerden biri. Benim yetkililerden istirhamım bu özel coğrafyanın korunması ve bozulmasına izin verilmemesi” diye konuştu.

Doğanay konuşmasını Saf Kafkas arısın tanıtılmasına güçlü bir ekonomik değer haline gelmesine Kafkas Ana Arı üretimi ve pazarlanmasına yıllarca büyük destek Nihat Gökyiğit Vakfının Başkanı Ali Nihat Gökyiğit’e teşekkür ederek sonlandırdı.

Saf Kafkas arı ırkının korunması için Kafkas Arı Gen Merkezi'ni kuran Ali Nihat Gökyiğit Vakfının Başkanı Ali Nihat Gökyiğit’te yaptığı konuşmada Türkiye’nin hiçbir yerinde Saf Kafkas Arısının olmadığını dile getirerek şunları söyledi. “Saf Kafkas Arısı çalışkanlığı, hava şartlarına uyumu, uysallığı, uzun diliyle her çiçekten nektar alabilme kabiliyeti ve hastalıklara mukavemeti ve yüksek verimi dolayısıyla arıcıların çok aradığı bir ırktır. Bu arı ırkını yaşatmaya gayret edelim. Onu gözümüz gibi koruyalım. Herkesi buradaki doğal zenginliği yaşatmaya davet ediyorum”

Borçka Kaymakamın Ertuğrul Örnek ise konuşmasında Macahel ’in doğasının güzelliğinin insanının çalışkanlığının yanı sıra burada sınır bekleyen bir beylik gibi durduğunu ve sınırdaki sancağı koruduğunu söyledi.

Örnek, “Macahel insanının vatan perverliğinden dolayı sınırımızın güvenliği konusunda içimiz rahat” dedi.

Konuşmaların ardından festival kapsamında düzenlenen en iyi bal yarışmasında dereceye giren üreticilere ödülleri verilirken program Gürcü ve Türk dans topluluklarının gösteriyle devam etti.

Festival sanatçıların konserleriyle geç saatlere kadar sürdü. Festivalde yılın altın arı ödülü ise Saf Kafkas Arısının korunmasına verdiği destekler nedeniyle Nihat Gökyiğit’e verildi.

Festivale Artvin Valisi Ömer Doğanay, Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek, ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, Nihat Gökyiğit Vakfı Başkanı Nihat Gökyiğit ve çok sayıda vatandaş katıldı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 28.08.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Vali Doğanay, Batum'da Bir Dizi Zi...
 » Arıcılığın Mevcut Durumu Ve Sektörü...
 » Domuz Gribinin Düşmanı Artvin Balı...
 » Hopa’da Açılış Ve Temel Atma Törenl...
 » Yolbaşı Hudut Karakolu’na Ziyaret...
 » Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Er...
 » Artvin Ormanları "Ballanıyor"...
 » Vali Doğanay, Doğu Karadeniz İhraca...
 » Bölge Halkının Hayali Gerçek Oluyor...
 » Garanti Bankası Anadolu Sohbetleri...
 » İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Art...
 » Gürcistan’ın Ankara Büyükelçisi Kop...
 » Artvin Valisi Doğanay, Macahel Bölg...
 » Artvin’de Genç Çiftçi Projesi...
 » Artvin’de “7 Bölge 7 İklim Şiir Şöl...
 » Mikatsadze’den Vali Doğanay’a Ziyar...
 » Kazım Karabekir Lisesi Ve Spor Komp...
 » Şavşat’ta İl Yatırım Destek Ve Tanı...
 » Artvin Valisi Doğanay, Tır Sürücüle...
 » Eğitim Öğretim Yılı Düzenlenen Töre...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...