Chp Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke Arvin’de

13/04/2017 15:47

Böke, “Demokrasiye Cerattepe’de Bir Ağaca Sarılmış Artvinli Teyze Gibi Sarılmalıyız”


Haber: Hayati AkbaşGenel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke Artvin’in Ardanuç İlçesinde düzenlenen mitingde katılanlara hitap etti. Böke, “Demokrasiye Cerattepe’de bir ağaca sarılmış Artvinli teyze gibi sarılmalıyız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke referandum çalışmaları kapsamında Artvin’in Ardanuç İlçesini ziyaret etti. İlk olarak Ardanuç Belediyesini ziyaret eden Genel başkan yardımcısı Selin Sayek Böke daha sonra Belediye binası önünde hazırlanan miting alanına geçti. Mitinge Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke’nin yanı sıra, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Ardanuç Belediye başkanı Yıldırım Demir, İl Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kurul, ilçe başkanları, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı. Mitingde il olarak kürsüye Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir Çıktı, Demir burada yaptığı konuşmasında Bugün burada sadece Anayasa görüşmesini değil aynı zamanda bir temel atma töreni de yapacağız. Yan taraftaki inşaattan biraz bahsetmek istiyorum. Çünkü bu inşaat benim 10 yılımı aldı. Alt yapısını oluşturmak için, inşaatı temel atma seviyesine getirebilmek için 10 yıl uğraştık. Ama iş yeri sahiplerinin de emekleri ile bu seviyeye geldik. Ayrıca yer sahiplerini de çok teşekkür etmek istiyorum. Sayın belediye başkan yardımcım inşaatımız 3 Bin Metrekarelik bir alan var yaklaşık 2 Trilyonluk bir maliyeti var. Paranın hepsini de Ardanuçlulardan aldık ve inşaatımızı da 10 aya bitireceğiz. Ne demiştik ‘yıldırım gibi hızlı demir gibi sağlam’ demiştik…

Ve bu dönem 3 tane vaadimiz vardı. Birincisi yeni hizmet binası, ikincisi iş hanı ve 10 ay içerisinde bitecek. Üçüncüsü de içme suyumuz vardı. Onunla ilgili de işin zor kısmı bitirdik. Ama ben şimdiden şunu müjdelemek istiyorum. Artvin’in en kaliteli suyunu Ardanuçlular içecek diyorum.

Bir de biliyorsunuz referandum işimiz var. Sayın milletvekillerimiz burada, sayın genel başkan yardımcımız burada ben bunların yanında bir şey söylemek istemiyorum ama Ardanuçluların hafızası güçlüdür. Evet mi diyelim Hayır mı diyelim? Ben size soruyorum, 15 yıldır bu hükümet var en son Tütünlü ’deki yatılı bölge okulu kapandı. Biz köy okullarını kapatan zihniyete evet mi diyelim değerli Ardanuçlular. Bütün sağlık ocakları kapatıldı. Sağlık ocaklarını kapatan zihniyete evet mi diyelim hayır diyelim?

Artvin ilinde sadece Ardanuç ilçesinin Adliyesini kapattılar. Her akşam televizyonda ne diyorlar? Adalete erişimi kolaylaştıracağız! Adliye binalarını mı kapatarak yapıyorsunuz bunları!

20 yıldır süren bir yolumuz var. Bu yol topu topu 30 kilometre. 15 yıllık iktidarda 30 kilometre yolu bitiremeyenlere Evet mi diyelim Hayır mı diyelim?

HES’leri yapıp müteahhitlere satanlara Evet mi diyelim Hayır mı diyelim?

Cerattepe’de altın bize zehirli duman size diyen zihniyete mi Evet mi diyelim Hayır mı diyelim?

Hani bir söz var son günlerde kararımız net diye. Ardanuç’un kararı da net! Şu söze çok takıldım iktidarda kaldıktan sonra halkımıza evet deyin sizi bu bataktan çıkaralım diyen zihniyette değiliz. Yahu 15 yıldır iktidarsınız. Biz Ardanuç’ta 13 yıldır hizmetteyiz. Ve diyoruz ki sizlere Hayırlı işler yapmaya çalıştık. Ama ne sizi ne ilçemizi hiç kimseye şikâyet etmedik. Çocuklarımızın geleceği için ülkemizin geleceği için Hayır diyor muyuz? Yaptığım bir hesaba göre yüzde 70 hayır Ardanuç’un genel karakteristik oyu zaten. Eğer yüzde 70’i de geçersek Ardanuç’a daha da Hayırlı işleri yapacağız. Sanmayın ki Cerattepe’de yerin altıdaki altıdır. Altın bu meydanı dolduran halktır. Ve halkın kararı da HAYIR’dır” dedi.

İlçe’de 2 bin kişiye seslenen Böke, “Bir demokrasi için olmazsa olmaz güçlü bir parlamentodur” dedi. “Bir oyunuzla, bir hayırla sandığa gitme konusunda bir komşunuzu ikna ederek milyonları vicdanıyla baş başa kaldıkları gerçek demokrasiye sahip çıkmaya davet etmelerini isteyen Böke, “partizanca değil, bunun bir iktidar seçimini olmadığını, meselenin memleket meselesi olduğunu, meselenin çocuklarımızın olduğunu söyledi.

Böke son olarak, “Gerçek demokrasi bu toprakta Cerattepe’de bir ağaca sarılmış bir teyzeyle yaşatılıyor. Şimdi bizde demokrasimize teyzenin ağaca sarıldığı gibi sarılmalı ve milyonlarca sandıklardan hayır, hayır, hayır diye bağırmalıyız” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, daha sonra Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt ve Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demirle ilçe merkezinde bulunan Ardanuç Belediyesi tarafından yapılan iş merkezinin temel atma törenine katıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke 16 Nisan’da verilecek Hayır oylarının bir memleket meselesi olduğunu için bütün memleketi dolaştığını söyledi.

Böke “16 Nisan’da Türkiye’nin büyük temelini atacağız. Türkiye’nin demokrasisini yeniden ayağa kaldırıp, bundan yüz yıl önce kadınlı erkekli bu toprağın bu vatanın evlatlarının verdiği kurtuluş mücadelesinin benzerini 16’sında atacağımız hayır oyları ile hep beraber vereceğiz. Biz 16’sında bu ülkenin demokratik temellerini güçlendirmiş 80 milyonun demokratik cumhuriyete sahip çıktığı yeni bir bayramla 17’sinde o aydınlığa kavuşmuş olacağız” dedi.

16’sında Türkiye’nin hiçbir sorununu çözmeyecek bir sandığın halkın önüne konduğunu savunan Böke “Derdiniz var mı diye bir sorsam bin ah işiteceğim. Biliyorum çünkü sorunlara 80 milyon ortağız. Bugün işsizlik almış başını yürüyor. Son 7 Yılın en yüksek oranına gelmiş. Mutfakta yangın var enflasyon son sekiz yılın en yüksek oranına gelmiş. 6, 5 milyon kişi işsiz. Ya umudunu kaydetmiş iş aramıyor. Ya da arıyor bulamıyor. Türkiye’nin bunca derdi varken karşımıza rejim değişikliği dayatan siyasete ne diyeceğiz? Bunca yangın varken, şiddet ayrıştırma bunca ötekileştirme, bunca düşmanlaştırmaya 80 milyon Hayır diyeceğiz. Bugün demokratik hakkını kullanıp Hayır diyen milyonlara terörist diyen siyasi dile dur demenin tam vaktidir. Biz Evet’inde Hayır kadar, Hayır’ında Evet kadar demokratik hak olduğunu biliyoruz. Biz bu demokrasi için hayır diyoruz. Bizi ötekileştiren, ayrıştıran, bize baktığında insan değil, inancımızı, cinsiyetimizi yaşımızı, etnik kimliğimizi gören BU kötü siyasete dur deme vakti” diye konuştu.

Böke “bu teklifi getirenler bize sandıkta ‘İki buçuk yıldır yaşadığımız fiili durum, devam etsin mi? diye soruyor” diyerek şunları söyledi. “Gelen teklif rejimi değiştiriyor. Şimdi bunu gizlemek için yok rejim değil sisteme diyenlere rejimin ne olduğunu hatırlatmak gerek. Rejim bir ülkede gücün kimde olduğu ve gücü elinde tutanın bu gücü hangi kurallarla kullandığını tarif eder. Bugün güç sizde, yürütmeyi siz seçiyorsunuz. Bugün başbakanı da, bakanları da, milletvekillerini de millet seçiyor. Oysa önerilmiş anaysa teklifinde yürütme tek bir kişiye verilecek, cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak kadın yada erkek kim olursa olsun bundan sonra bakanları o kişi seçecek. Bu anaysa teklifi geçerse eğer bakanlar millete karşı değil, onları atamış olan cumhurbaşkanına karşı sorumlu olacaklar. Şimdi soruyorum size bu demokrasinin yıkılmasına izin verecek misiniz? Bu anayasa değişikliği sadece yürütmeyi tek bir kişinin eline teslim etmiyor. Yasamayı da kararnameler yoluyla cumhurbaşkanına veriyor bu anayasa değişikliği teklifi. Bu anayasa değişikli teklifi geçerse yasalar tek bir kişinin keyfine göre, ortak akılla değil, sizin derdinize çare olmak için değil, o koltuğa oturan kadın veya adamın derdine çare olmak için o kişinin iki dudağı arasından yasa yapılacak” dedi.

Yine bu fiili durum her birimizi fakirleştirdi. 80 milyon, hangi siyasi görüşten olursak olalım, neye inanırsak inanalım bu cennet vatanın hangi köşesinde doğmuş olursak olalım, keyfi, hukuksuz yönetilen ekonomi hepimizi fakirleştirdi. Sadece iki yıl içerisinde Türkiye’de herkes yaklaşık bin 300 dolar daha fakir. Zaten siz biliyorsunuz soruyorum size, her birimizi birer dolar birer dolar fakirleştiren bu fiili durum kalıcı olsun mu? Esasında yanıt belli, biz temelini özgüvenle atan bir demokrasi istiyoruz. 16 Nisan’da demokrasinin temellerini güçlendirerek yarınları aydınlık kılmak sizin elinizde. Siz yoksanız demokrasi yok, bunu hafife alarak söylemiyorum. Hatırlarsınız bundan birkaç ay önceydi, bir kanun teklifi geldi meclise, bir gece yarısı Adalet Bakanı çantasından çıkarttı. Cinsel tacizde bulunup suçlu bulunmuş olanları evlendikleri takdirde affetmeyi öngören bir felaketti o kanun. Peki ne oldu, mecliste sizin seçtiğiniz vekiller bütün demokratik haklarını kullandı, o yasanın geçmesine engel oldular. Hikaye burada kalsa bir demokrasi hikayesi olarak kalmazdı. Tahmin ediyorum 2 ay sonra birkaç cümlesi değişmiş, bir iki kelimesi farklı yeniden meclise getirildi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin demokratik haklarını kullanıp geçirtmediği yasa bu toplumda 4 gün tartışıldı. Yine bu toplumun kadınları her siyasi görüşten, her inançtan, her etnik kimlikten ortaklaştıkları bir Cumhuriyet olduğu bilinciyle, ortaklaştıkları çocukların yarınları olacağı bilinciyle sokağa çıktılar, bu yasanın geçmesine bu Cumhuriyet’in kadınları engel oldular.

Bir demokraside olmazsa olmaz güçlü bir parlamentodur. Ama gerçek bir demokrasi için, o meclisteki siyasi partilerin yanında duran, onlarla demokratik hakkını kullanan, demokrasinin öznesinin biz olduğunu hatırlatan milyonlara ihtiyacımız var. Aynı şeyi 16 Nisan’da tekrar yapmamız gerekiyor. 1 oyunuzla bir hayırınızla, sandığa gitmekte tereddüdü olan bir komşunuzu ikna ederek milyonları vicdanı ile baş başa kaldıkları gerçek demokrasiye sahip çıkmaya davet eden, partizanca değil, bunun bir iktidar seçimi olmadığını, meselenin bir memleket meselesi olduğunu, meselenin çocuklarımız meselesi olduğunu, meselenin memleket olduğundan siyasi görüşlerin bir tarafa bırakıldığında neler yapılabilir görmüş olmanın özgüveniyle hayırları çoğaltmalıyız. Gerçek demokrasi bu toprakta Cerattepe’de bir ağaca sarılmış bir teyze ile yaşatılıyor. Şimdi bizde demokrasimize teyzenin ağaca sarıldığı gibi sarılmalı ve milyonlarla sandıklardan hayır, hayır, hayır diye bağırmalıyız. Kalk ayağa Ardanuç, salla bayraklarını, İzmir marşıyla coştur Türkiye’yi hayırlarla demokrasi gelsin dedi.

Mitingin ardından CHP Genel Başkan Yarımcısı Selin Sayek Böke ve beraberindekiler daha sonra ilçe merkezinde Ardanuç Belediyesi tarafından yaptırılan iş merkezinin temel at törenine katıldılar. Genel Başkan Yardımcısı Böke, burada baret takarak butona basmasının ardından temel atma işlemi gerçekleşti. Böke daha son sonra Ardanuç esnafını gezerek vatandaşlarla sohbet etti.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 13.04.2017 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Prof. Dr. Hurşit Güneş, Hayırlı Bir...
 » Vali Yardımcıları Ve Kaymakam Atama...
 » Hopa Atatürkçü Düşünce Derneği Açıl...
 » Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Artv...
 » Artvin Chp’de Tarihi Toplantı...
 » Başbakan Binali Yıldırım Artvin’de...
 » Hopa Ödp İlçe Başkanlığı Basın Topl...
 » Bayraktutan, Ardanuç’a Hizmet Etme...
 » Maden Kıskacında Artvin Paneli Yapı...
 » Artvin Chp;” Darbelerin Karşısınday...
 » Cerattepe Bilirkişi Raporuna Tepkil...
 » Yeşil Artvin Derneği Madenciliği Ye...
 » Ardanuç’ta Bulanık Hes Protestosuna...
 » Artvin Belediyesi Artvin Günlerine...
 » Artvin’de Tarihin En Büyük Maden Mi...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Dekap Artvin’de Düzenlenen Mitinge...
 » Ülkü Önal Bu Defa Berta Ortaköy İzl...
 » Bayraktutan Meclis’te Cerattepe Geç...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...