Vali Doğanay, Batum'da Bir Dizi Ziyaretlerde Bulundu

30/12/2016 09:36

Artvin Valisi Ömer Doğanay, Acara Özerk Cumhuriyeti’nin Başkenti Batum'da Bir Dizi Ziyaretlerde Bulundu.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Valisi Ömer Doğanay, Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum'da bir dizi ziyaretlerde bulundu.

İlk olarak Türkiye'nin Batum Başkonsolosluğunu ziyaret eden Vali Doğanay burada Başkonsolos Yasin Temizkan’la bir süre görüştükten sonra Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Zurab Bataradze’yi hükümet binasında ziyaret etti.

Vali Doğanay’ın Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Zurab Bataradze’yi ziyaretinde Türkiye Cumhuriyeti Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek ve Sarp Mülki İdare Amiri Mehmet Ali Öztürk’te hazır bulundu.

Burada yapılan görüşmelerde Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Zurab Bataradze iki ülke arasında dostluk ve stratejik ilişkilerininüst düzeyde olduğunu ifade etti.

Bataradzei ilişkilerin siyasi düzeyde olduğu gibi ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan da hızla geliştiğini belirterek komşu iller arasındaki yoğun ilişkilerin çok önemli olduğunu söyledi.

Bataradze “Bizde bir deyim vardır. Yakın komşu uzak akrabadan daha yakındır. Dolaysıyla ilişkilerimizin geleceğe yönelik perspektiflerinin çok parlak olduğunu düşünüyorum. Çok kısa bir süre önce başbakanımız tünel açılışı için İstanbul’da bulunmaktaydı. Tarihi tünel açılışına katılışlardı. Bende kısa bir süre önce sayın başbakanımızla Trabzon’da ki stadyum açılışına katılmıştım. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la da kısa bir süre görüşme fırsatım oldu. Kendisi de ülkemize karşı saygısını dile getirdi. Bu bizi çok memnun etmekte. Çok doğru ve önemli yolda ilerlediğimizi düşünüyorum. Türkiye bizim için en önemli stratejik ortaklarımızdan biri. Uluslararası birçok ortak projemiz mevcut. Ayrıca yük, mal taşımacılığının ticari hacmi çok yüksek. Ticari ve ekonomik ilişkileri daha da derinleştirmeye devam etmemiz gerek diye düşünüyorum” dedi

Kültürel ve sosyal ilişkilerinde çok önemli olduğunu kaydeden Bataradze” Kültürel anlamda faaliyet gösteren birçok sanatçımız Türkiye’yi ziyaret etmekte. Türkiye’den de çok sayıda sanatçıyı bölgemizde ağırladık. Kültürel unsurlarda çok güzel bir şekilde pekiştirilmekte. Dolayısıyla iş adamları ülkenin kültürünü tanıma fırsatı buluyorlar. Burada çok sayıda Türk yatırımcısı faaliyet göstermekte. Biz kendilerine özel ilgi göstermeye çalışılıyoruz. İleride de Türk iş adamlarınca çok önemli projelere imza atılacağına inanıyorum” diye konuştu.

Değişik alanlarda da Türkiye’nin tecrübesine ihtiyaç duyduklarını dile getiren Bataradze “Dağlık bölgelerin geliştirilmesiyle ilgileniyoruz, tarım alanında Türkiye’nin tecrübelerine ihtiyacımız var. Bununla birlikte köy, ziraat ve kayak turizmini geliştirmeye çalışıyoruz. Bu yönde de ortak işbirliği yapacağımıza inanıyorum. ” ifadelerine yer verdi.

Bataradze, “Türkiye’de Sınırları içinde yaşan Gürcü asıllı vatandaşlarımız var. Burada yaşayan Türk vatandaşlar da mevcut. Onların sayesinde bölgelerimizin tanıtımı yapılmakta. Onların yardımıyla ülkelerimizin yararına birçok projeyi gerçekleştireceğimize inanıyorum. Batum’daki Türk Başkonsolosu Yasin Bey ilişkilerin derinleşmesinde önemli katkılarda bulundu, aktif rolü var. Kendisine teşekkür ediyorum. Bu ülkeler ve bölgeler arasında ki ilişkilerde çok önemli bir unsur. Sarp Sınır Kapısında da önemli ilerlemeler mevcut. Türk heyetine teşekkür ederim. Süreç düzene girdi. Her iki tarafta gayret göstermekte” diye konuştu.

Artvin Valisi Ömer Doğanay ise, Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Zurab Bataradzeyi ve bakanlarına hoş karşılamadan dolayı teşekkürlerini sunarak “Bugün Batum’da olup sayın başbakanla birlikte olmaktan mutluluk duymaktayım. Kara ve deniz sınırımızın bulunduğu kardeş ülke Gürcistan ile hem siyasi, hem kültürel hem de her türlü insanlık adına uluslararası kurallar çerçevesinde olumlu manada ne yapılması gerekiyorsa yapılması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Sarp Sınır Kapısı’nın Türkiye’nin Kafkaslara Gürcistan’ında Batıya açılan kapısı olduğunu ifade eden Vali Doğanay vize işleminin uygulanmamasının iki ülke açısında çok olumlu sonuçlarının olduğunu söyledi.

Batum Havalimanının ortak kullanıldığını da anımsatan Vali Doğanay şunları söyledi: “ Kültürel ve ekonomik ilişkilerimiz inşallah iyi bir düzeyde ilerlemeye devam eder. Turizm konusunda da Artvin’de ciddi çalışmalarımız var. İnşallah bundan sonra ki görüşmelerimizde de çalışmalarımızı kendileri ile paylaşmayı düşünüyoruz. Ayrıca Macahel(Camili) Bölgesindeki yardımlarından dolayı da kendilerine teşekkür ediyoruz. Coğrafi şartlar gereği bazen orada yollarımız kapalı oluyor. İnsanlarımız hastalanabiliyor bu durumlarda acil hastalarının Gürcistan sınırları içerisinden hastaneye ulaması noktasında gösterdikleri hassasiyet ve itinadan dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Bizim için iki ülke arasında ki dostluk ilişkisi çok önem arz ediyor. Hem komşuyuz, hem akrabayız. Ülkelerimiz arasında ilişkilerin gelişerek devam etmekte olduğunu bizzat gördüm. Bundan da memnuniyet duydum. Devralmış olduğum bu güzel ilişiklerin daha da üst düzeylere çıkarılması için çalışacağım. Karşılıklı birlikte çalışacağımız projeler, çalışmaların hem bizim halkımızın hem de Gürcistan halkının faydasına olacağına inanıyorum” dedi.

Sarp Sınır Kapısı’nın Türkiye için çok önem arz etiğini kaydeden Vali Doğanay Sarp Sınır Kapısının Türkiye’de ki en önemli 3 kapıdan birisi olduğunu vurguladı. 2010 yılındaki yenilemeden sonra şimdi tekrar restorasyon çalışması başlattık. 2017 yılı içinde tamamlanıp en modern şekilde hizmete sunmaya hazırlanıyoruz. Bu arada inşaattan dolayı bazı fiziki imkânsızlıklar var. Yarısında inşaat var yarısında çalışıyoruz. Hem yolculardan hem de Gürcü tarafından anlayış bekliyoruz. ” diye konuştu.

Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Zurab Bataradze’de Vali Doğanay’ın bu konuşması üzerine tekrar bir açıklamada bulunarak Macahel Bölgesinde ki zor şartları bildiğini ifade edip “Kısa bir zaman önce Gürcistan İçişleri Bakanlığı yöneticileri ile görüştüm. Sınırdan sorumlu üst düzey yetkili kişilerle üst düzey temaslarım oldu. Biz konuyu ileride sorun yaşamamak için gündeme getirdik. Biz Batum Başkonsolosluğu ve Gürcistan Trabzon Başkonsolosluğu sıkça bize bu konuda bilgi vermekte. Biz bu sorunu birlikte çözmeye çalışacağız. Sarp Sınır Kapısı’ndaki tadilat ve restorasyon süresince beklenmedik ani durumlarda bize de başvurursanız sorunun hızlı bir şekilde çözülmesi için bizde memnun olacağız. Bu konuda ricamız olacak. Somut bir şey bugüne kadar olmadı ama olursa bizde başvurursanız memnun oluruz” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Vali Doğanay Başkan Zurab Bataradze’ye 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerimizin anısına Artvin Valiliğince bastırılan 2017 Yılı Takvimi hediye ve çeşitli hediyeler takdim etti.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 30.12.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Mikatsadze’den Vali Doğanay’a Ziyar...
 » Temizkan'dan, Artvin Valisi Doğanay...
 » Batum’da “15 Temmuz Milli İradenin...
 » Gürcistan’da “Polis Günü” Kutlamala...
 » Artvin Valisi Doğanay, Macahel Bölg...
 » Gümrük Ve Ticaret Bakanı Sarp Sını...
 » Yolbaşı Hudut Karakolu’na Ziyaret...
 » Batum’da Geleneksel İftar Yemeği...
 » İstanbul’da Düzenlenen 19. Emitt Fu...
 » T. C. Batum Başkonsolosu Temizkan’d...
 » Rize Valisi Yazıcı Batum’da Ziyaret...
 » Artvin’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayram...
 » Başkonsolos Mikatsadze Artvin Tso'y...
 » Gürcistan Başkonsolosunda Trabzon V...
 » Gürcistan'ın Trabzon Başkonsolosu İ...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Acara Özerk Bölgesi Başbakanı Archi...
 » Artvin Doğa Turizmi İle Şahlanacak...
 » Türk Ve Gürcü Heyeti Muratlı Sınır...
 » Bölge Halkının Hayali Gerçek Oluyor...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » 40 Bin İmzayı Tbmm Başkanlına Verdi...