Artvin Ve İlçelerinde 19 Mayıs Coşkusu Yaşandı

20/05/2016 15:00

19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı Artvin Ve İlçelerinde Coşkuyla Kutlandı.


Haber: Hayati Akbaş19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 97. yıl dönümü Artvin’de törenlerle kutlandı.

Törene, Artvin Valisi Kemal Cirit, Garnizon Komutanı Piyade Albay Uğurcan Gençay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, daire amirleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrenciler, gençler ve vatandaşlar katıldı.

Tören, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ve İstiklal Marşının okumasıyla başladı.

Daha sonra, Kapalı Spor Salonunda devam eden kutlamalarda günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Yetim, “Bugün, milletimizin Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde başlayan kurtuluş mücadelesinin ilk adımının atıldığı gün olan 19 Mayıs'ın 97. yıldönümü. Büyük bir anlam ve öneme sahip olan bugün de hepinizi en içten saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Atatürk'ün 19 Mayıs'ta milli duygular içerisinde Samsun'da attığı ilk adım, milletimizin bağımsızlığını kazanmada ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu yolunda atılmış en önemli adımdır. İşte bu yüzden, Türk milletinin, vatanı ve değerleri için verdiği onurlu mücadelenin adı olan 19 Mayıs’ın 97. yıldönümüne ulaşmanın mutluluk ve heyecanını yürekten hissetmekteyiz. Atatürk’ün “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır. ” sözünü rehber edindik. Hem gençlik ve spor hizmetlerini sunan bizler hem de bu hizmetlerin muhatabı olan gençler vatan sevgimizi, işlerimizi en iyi şekilde yapmak suretiyle ortaya koymaya çalışıyoruz” dedi.

Artvin’de bulunan 3 adet Gençlik Merkezi sayısının son 3 yılda ikiye katlanarak 6’ya ulaştığını belirten Yetim, ” Borçka ve Murgul dışında tüm ilçelerimizde artık gençlik merkezimiz bulunmaktadır. Başka bir ifadeyle, Türkiye genelindeki 220 Gençlik Merkezinin 6’sı yani yüzde 3’ü ilimizde hizmet vermektedir. İlimizin nüfusunun, ülke nüfusunun yüzde 0, 21’ini oluşturduğu göz önüne alınınca bu rakamın daha anlamlı olduğu görülecektir. Bu gençlik merkezlerimizde 9. 150 üye gencimiz hem hizmet almakta hem faaliyetlere destek vermektedirler. Son 3 yılda her yıl 10. 000 gencimizle birlikte kurs, gezi, kamp gibi bir dizi faaliyet gerçekleştirmekteyiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. ” sözünün gereğini yerine getirmek için gençlerimize, çocuklarımıza “gelin spor yapalım, tek galibi dostluk olsun. ” dedik ve onları tesislerimize davet ettik. Onlarda davete icabet ettiler. 2012‘de 11. 000 olan lisanslı sporcu sayısını bugün itibariyle 18. 521’e ulaştırdık. Gençlerimize ve çocuklarımıza lisans almak yetmez, gelin müsabakalara katılın, müsabık olun dedik. Bu çağrımıza da 3. 398 sporcu ile cevap verdiler. Spor Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılan son istatistik çalışmalarına göre bu sayılar ile Lisanslı ve faal sporcu sayılarında Türkiye’de 3. sıraya yerleştik. İl Spor Merkezleri yaz uygulamasında 2012’de 702 sporcu kaydı alınmışken, 2013’de 3. 040, 2014’de 3. 800, 2015’de 7. 650 sporcu kaydı alınmış ve Türkiye sıralamasında 5. olunmuştur. Bu rakam 6-18 yaş aralığında bulunan çocuk ve gençlerimizin yüzde 47’sini oluşturmaktadır. Okul sporlarında müsabakalara katılan okul sayılarına göre yapılan sıralamada Türkiye 7 bölgeye ayrılmış, Artvin içinde bulunduğu bölge illerinin birincisi olmuştur. 2014 yılında 2 branşta 8 (Kano 5, Atletizm 3), 2015 yılında 3 branşta 12 (Kano 5, Atletizm 3, Judo 2, Taekvando 1, Bocce 1 ) toplam 20 sporcu Milli Takımlarda yer alma başarısı göstermiştir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Gençlik Merkezi gençlerinden Yunus Emre Altun “Bandırma Vapuru” adlı şiiri okudu.

Sporcular tarafından sergilenen güreş, tekvando, bilek güreşi gösterileri nefesleri keserken, Gençlik Merkezi Halkoyunları ekibinin gösterisi büyük beğeni kazandı.

Gençler tarafından Atatepe’den yaya olarak getirilen Türk Bayrağı Vali Cirit’e takdim edildi.

Hopa’da 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapalı spor salonunda kutlandı

Gençlik Haftası, çeşitli spor müsabakalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından19 mayıs Atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramını kutlama programı Hopa kapalı spor salonunda gerçekleştirildi.

Programa Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Belediye Başkan yardımcıları Yüksel Özbayraktar ve Ahmet İskender, Ak parti İlçe Başkanı İlyas Güven, CHP ilçe Başkanı Adnan İskender , İl Genel Meclis üyeleri Hüsnü Çakır ve Murat Özçep , Hopa Ticaret ve sanayi Odası başkanı Osman Akyürek , Garnizon Komutanı Rüstem Altundaş , İlçe Emniyet Müdürü Hakan Ülkü , İlçe Milli eğitim müdürü Cafer Döne , İlçe gençlik ve spor müdürü İlhan Şenlik , okul müdürleri , birim amirleri , veliler ve öğrenciler katıldı.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Aziz şehitlerimiz adına saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın ardından program; İlçe gençlik spor müdürü İlhan Şenliğin açılış konuşması ile başlayıp,

Mesleki ve teknik lisesi öğrencilerinden Nesibe İmalı'nın '' Şu sonsuz'' isimli şiiri , Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerinden Kevser Uzun'un '' Atatürk Samsunda'' isimli şiiri , Atatürk Anadolu lisesi öğrencilerinden Abdulkadir Arslan'ın '' Fetih Marşı '' isimli şiiri , Nuri vatan anadolu lisesi öğrencilerinden Yonca Yılmaz'ın '' 19 mayıs'' isimli şiirlerinin ardından ; Gençlik haftası kapsamında düzenlenen Kültürel ve sportif faaliyetlerde dereceye giren öğrencilerimize ödülleri verildi.

Liseler arası şiir yarışmasında Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Sümeyra Nur Çıtak birinci, Nuri vatan anadolu lisesi öğrencilerinden Gamze Zeynep Akkaya ikinci, Atatürk Anadolu lisesi öğrencilerinden Büşra Gümüşkaya üçüncü oldu.

Liseler arası Kompozisyon yarışmasında Atatürk Anadolu lisesi öğrencilerinden Bilge Selenay Albayrak birinci , Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerinden Kevser Uzun ikinci , Mesleki Teknik anadolu lisesi öğrencilerinden İrem Cihan üçüncü oldu. . Dereceye giren öğrencilere ödüllerini Kaymakam Mehmet Ali Özkan verdi. .

Cirit atmada Türkiye şampiyonasında bayanlarda Esra Gaz birinci, Üniversiteler arası Türkiye şampiyonasında disk atmada Emre Çelik ikinci, Liseli gençler Türkiye şampiyonasında disk atmada Elif Ejderoğlu üçüncü oldu. Sporculara ödüllerini Garnizon komutanı Rüstem Altundaş verdi.

Gençlik haftası kapsamında düzenlenen genç erkekler basketbol turnuvasında Nuri Vatan Anadolu lisesi birinci , Anadolu imam hatip lisesi ikinci , Mesleki ve teknik eğitim merkezi üçüncü oldu. . Sporculara ödüllerini Belediye Başkan vekili Yüksel Özbayraktar verdi. .

Gençlik haftası kapsamında düzenlenmiş olan genç kızlar tenis turnuvasında Çisem Koyuncu birinci, Duygu Gedik ikinci oldu. . Sporculara ödüllerini Belediye başkan yardımcısı Ahmet İskender verdi.

Genç kızlar voleybol turnuvasında mesleki ve teknik anadolu lisesi birinci oldu. Sporculara ödüllerini İlçe Emniyet Müdürü Hakan Ülkü verdi. .

Genç erkekler futsal turnuvasında Nuri vatan anadolu lisesi birinci , Anadolu imam hatip lisesi ikinci , Mesleki ve teknik Anadolu lisesi üçüncü oldular. . Sporcularımıza ödüllerini İlçe Milli eğitim müdürü Cafer Döne verdi. .

Gençler bocce turnuvasında Burakcan Şimşek birinci, Özgün Nuri Aydın ikinci, Şafak Türe üçüncü oldular. . Sporculara ödüllerini Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek verdi.

Genç erkekler badminton turnuvasında Erdem Sakınmazoğlu birinci, Özer Gümüşkaya ikinci, Sinan Karal üçüncü oldu. . Sporculara ödüllerini İl Genel Meclis üyesi Hüsnü Çakır verdi.

Santraç turnuvasında Görkem Kasap birinci , Mansur Aksoy ikinci , Cüneyt Geniş üçüncü oldu. . Sporculara ödüllerini İl Genel Meclis üyesi Murat Özçep verdi. .

Masa tenisi genç kızlarda Yasemin Çağırman birinci , Büşra Karal ikinci, Sinem Tural üçüncü, genç erkeklerde İsmet Yalçın birinci , Barış Dede ikinci , Gökhan Altunkaya üçüncü , Lisanssız Arkın Yılmaz birinci, Ömer Güzel ikinci , Yunus Emre Yılmaz üçüncü oldular . Sporcularımıza ödüllerini İlçe Gençlik spor müdürü İlhan Şenlik verdi

Program Nuri vatan Anadolu lisesi okulunun sergilemiş olduğu halk oyunları gösterisinin ardından, Hopa gençlik merkezi dans ekibinin gösterileri ile son buldu.

Arhavi’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 97. yıldönümü kutlamaları Arhavi’de coşkuyla kutlandı.

Düzenlenen törene İlçe Kaymakamı Şeref Aydın, Garnizon Komutanı Nihat Çağlar, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, kamu kurum ve kuruluşların daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Gençlik Haftası ile start alan etkinliklerde ilk olarak Atatürk Anıtı önüne çelenk sunulması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından çelenk sunma töreni sonlandırıldı. Ardından Arhavi Şehir Stadı’ndaki kutlama törenine geçildi. Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde günün anlam ve önemine uygun konuşma Arhavi Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Hayrullah Kur tarafından yapıldı. Lise öğrencileri tarafından şiirler okundu. Konuşmaların akabinde karate ve güreş gösterileri yapıldı. Yöresel halk oyunları gösterisi sonrası Gençlik Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen her türlü sportif ve kültürel yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ilçe protokolü tarafından ödüllerin takdimi ile tören son buldu.

Borçka’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 97. Yıldönümü Kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Borçka ilçesinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Atatürk anıtı önünde başlayan 97. Yıldönümü saat 09. 30’da Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Memiş Türk ve iki görevli tarafından çelenk sunulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla birlikte şanlı bayrağımız göndere çekildi.

Tören daha sonra saat 10. 00’da Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek, Garnizon Komutanı Piyade Üsteğmen Mete Han Yinanç, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, Borçka Cumhuriyet Savcısı Muhammet Eray Beyazal, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Memiş Türk, Siyasi Parti Temsilcileri, Daire Amirleri, Öğrenciler ve çok sayıda Borçka halkı katıldı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Memiş Türk tarafından günün anlam ve önemiyle ilgili yaptığı konuşmada; “Sayın Kaymakamım, Garnizon Komutanım, Belediye Başkanım, Cumhuriyet Savcım, Kıymetli Daire Amirleri, Saygıdeğer Borçkalılar, Değerli Öğretmen Arkadaşlarım ve Geleceğimizin Teminatı olan Sevgili Gençler; Bugün, Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 97. yıldönümü. 19 Mayıs; Türk Milletinin kendi makûs talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırdığı gündür. 19 Mayıs, Gençlik; Gençlikse Gelecek Demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir. Sevgili Gençler; Bizler, istiklalini gencecik şehitlere borçlu bir milletiz. 97 sene önce, müthiş bir hızla şahadete koşan sizin gibi gençler sayesinde yeni bir hayatımız oldu. İstiklal Harbi’nde gençlik, makineli tüfekleri yendi. Gençlik, bize karşı birleşmiş büyük orduları alt üst etti. Gençlik, ümitsizliği kovdu, çaresizliği aştı, korkuyu unutturdu! Ulu Önder, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda bu kadar önem taşıyan ve Cumhuriyetimizin temel taşı olan 19 Mayıs 1919’u, ülkenin geleceğinin teminatı olan sizlere armağan etti. Türkiye’de genç olmakla, dünyanın herhangi bir ülkesinde genç olmak aynı şey değildir. Bu ülkenin gencecik bir kumandan ve ilim irfan ehli gencecik bir ordu tarafından kurulduğunu asla unutmuyoruz. Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinemeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamız gerekir. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı veya tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiçbir kimsenin, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına asla fırsat vermemeliyiz. Gençler; Size bakarken milletimizin sizin gibi güzel yarınlarını, sizin gibi bahtiyar geleceklerini görüyoruz. Bu güven verici vasıfları ahlakınızla, çalışmanızla, ruhta ve bedende sağlamlığınızla kazanıp devam ettireceksiniz. Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü olarak amacımız; Gençlerimizin daha sosyal, girişimci, sağlıklı, pozitif düşünen, milli ve manevi değerlere bağlı bireyler olmaları konusunda çaba sarf etmektir. Yetenekli gençleri keşfetmek, onları yeni nesile uygun bir model olarak sunmak, bu sayede gençlerin spora olan yönelimini artırarak sporla disipline edilmiş, güçlü bünyeye ve ruhsal dengeye sahip bir nesil yetiştirmek, Sizlere kültürel ve sportif açıdan bu şirin ilçemizde daha iyi imkânlar sunmak için kurum amirlerimizle birlikte hepimiz el ele verdik. Kendi bünyemizde yetişip, Ulusal ve Uluslar Arası Müsabakalarda ilçemizi, ilimizi ve ülkemizi başarılı bir şekilde temsil eden ve şu anda bu alanda bulunan sporcu gençlerimizin sayısının artması bizim için gurur kaynağı olmaktadır. Sevgili Gençler, Unutmayınız ki; “Vatanını En Çok Seven, Görevini En İyi Yapandır” “Güçlü Yarınlar İçin. ” Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden Aziz Şehitlerimizi rahmetle, anıyor, hastanelerde yaralı olan asker ve polis kardeşlerimize şifalar diliyor, siz gençlerimizin bayramını kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye ifade etti.

Tören daha sonra sırasıyla Şehit Savaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi tarafından Gençlik adına konuşmanın yapılması, Ticaret Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi tarafından şiir okunması, Osman Bakır Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi tarafından şiir okunması, Karate, Judo ve Güreş sporcuları tarafından gösteri sunumları, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Haftası dolayısıyla ilçe genelinde sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerinde dereceye giren takımlara ve öğrencilere ödülleri, madalyaları ve kupaları takdim edildi.

Borçka Gençlik ve Spor Kulübü Derneğinin Halk Oyunları ekibi tarafından mahalli ve milli oyunlarının ardından kutlama töreni sona erdirildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 20.05.2016 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de 19 Mayıs Mesajları Yayınl...
 » Hopa’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Ge...
 » Artvin’de 19 Mayıs Coşkusu Yaşandı...
 » Artvin’de Cumhuriyet Bayramı Kutlam...
 » 19 Mayıs Gençlik Ve Spor Bayramı Ku...
 » Artvin- Ankara Ve İstanbul’dan 23 N...
 » Borçka Chp İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Artvin’de Atatürk’e Ve Cumhuriyete...
 » Özbey “Atatürk’te Birleştik, İşçi P...
 » Kılıçdaroğlu, Artvin’in Chp’li Kadı...
 » Artvin’li Gençler Atalarını Unutmad...
 » Artvin’de Add Atatürk Anıtına Çelen...
 » Artvin’in Çocukları Atalarına Yürüd...
 » Artvin Tso Başkanı Özel’den 10 Kası...
 » “Amerika Ambargo Koyduğu İran İle T...
 » Artvin’de 23 Nisan Kutlama Mesajlar...
 » Artvin Turizmine Bir Destek Daha...
 » Artvin’de Atatürk Ve Cumhuriyet Pan...
 » Artvin Chp Kadın Kolları Başkanında...
 » Bayraktutan Chp'nin 93. Kuruluş Yıl...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa Yoldere Köyü Sakinlerinin Tale...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kon...
 » Cerattepe Heyeti Anıtkabir’i Ziyare...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...