Gazi Ortaokulu’ndan Lösemili Çocuklara Yardım Eli

20/11/2015 10:58


Gazi Ortaokulundan Losemili Cocuklara Destek

Haber: Hayati AkbaşProje kapsamında Gazi Ortaokulu 7-A ve 7-G sınıfı öğrencileri tarafından LÖSEV standı açıldı. Okul giriş katında sergilenecek olan stant Artvin’in güzel yürekli insanlarını beklemektedir.

Stantta lösemili çocuklar ve Proje kapsamında Gazi Ortaokulu 7-A ve 7-G sınıfı öğrencileri tarafından LÖSEV standı açıldı. Okul giriş katında sergilenecek olan stant Artvin’imizin güzel yürekli insanlarını beklemektedir. Stantta lösemili çocuklar ve annelerinin yaptığı el emeği göz nuru ürünler satılarak, elde edilen gelir lösemili çocuklara bağışlanacak. Kocaman yürekli çocuklarımız hem elde ettikleri gelir ile lösemili kardeşlerinin tedavilerine katkı sağlayıp hem de arkadaşları, anne babaları ve öğretmenlerini LÖSEV hakkında bilgilendirecekler.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Erkan Evran standı gezerek LÖSEV gönüllüsü öğretmen ve öğrencilerden bilgi aldı. Yapılan çalışmayı inceleyip çok memnun kaldıklarını belirten Milli Eğitim Müdürü değerler eğitimi kapsamında yapılan bu gibi çalışmaların önemini vurguladı.

Yapılan çalışmaya önayak olan okul matematik öğretmenlerinden Emrah Karadeniz, okulumuzdaki ‘’LÖSEMİLİ KARDEŞLERİMİZE YARDIM ELİ’’ adlı sosyal sorumluluk projesi hakkında bilgi verdi. Yapılan bu projenin amaçları:

*Öğrencilere sosyal sorumluluk bilinci kazandırmak.

*Lösemi hastalığı ve tedavisi hakkında farkındalık yaratmak.

*Lösemili çocukların tedavisinde kullanılmak üzere maddi yardım toplamak olarak sıralandı. Kendisinin 2 yıldır LÖSEV gönüllüsü olarak çalıştığını belirten öğretmenimiz, isteyen her yaştan, her meslekten vatandaşımızın LÖSEV gönüllüsü olabileceğini ve lösemili kardeşlerimiz için bir şeyler yapabileceğini söyledi.

Minik bedenlerin kocaman yüreklerinin büyük bir hevesle gönüllü olduklarını, okuldan sonraki zamanlarını dahi standın hazırlığı için harcadıklarını dile getirdi. Okulumuz öğrencileri harçlıklarıyla yardım etmek için birbirleriyle yarıştılar. Son olarak projenin her adımında öncülük eden Okul Müdürümüz Sayın Osman Gümüş’e, teşrifleri için Milli Eğitim Müdürümüz Abdulcelil Kahveci ve Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Erkan Evran’ a, katılımlarıyla çocuklarımızın güneşli günler görebilmelerine yardım eden tüm öğrenci, öğretmen ve Artvin halkına teşekkür ederek sözlerini bitirdi.

Stantta birbirinden güzel oyuncaklar, bez bebekler, LÖSEV markalı kitap ayraçları, defterler, 2016 yılı takvimleri, süslemeler, takılar, magnetler gibi pek çok ürün sergilenmektedir. Bunların yanında LÖSEV in toplumu bilinçlendirmek için çıkarmış olduğu ISPANAK isimli mini dergi, el broşürleri ve kataloglar da sergilenmektedir.

Tüm halkımızı lösemili çocuklarımız için yardım eli uzatmaya davet ediyoruz.

LÖSEMİ NEDİR?

Lösemi bir kan hastalığı olup, kan hücrelerimizin yapım yeri olan kemik iliğinde ortaya çıkar. Kemik iliğindeki kök hücrelerde meydana gelen bir anormallik, değişim sonucunda kan hücreleri (Alyuvar, Akyuvar, pıhtılaşma pulcukları vs. ) hatalı üretilmesine veya hiç üretilmemesine neden olur. Blast adını verdiğimiz bu kötü hücreler önce kemik iliğini işgal eder sonra da karaciğer, dalak, lenf bezleri, beyin, göz gibi diğer organlara yayılarak ölümcül hale gelirler.

En çok görülen belirtileri;

•Nedensiz burun ve diş eti kanamaları,

•Deri altında noktasal kanamalar, nedensiz morluklar,

•Lenf bezlerinde, karaciğer, dalakta büyüme

•Kansızlığa bağlı halsizlik, yorgunluk, solukluk

•Özellikle bacak kemiklerinde ağrı,

• Görme bozuklukları, baş ağrısı…

Lösemi çocuk ve yetişkinlerde her yaşta görülmekle birlikte en sık olarak 1 ile 8 yaşları arasında ortaya çıkar. Son yıllarda lösemi vakalarında artış olmakta ve özellikle bebekler ve 3 yaşın altındaki çocuklarda yoğunlaşmaktadır.

Nedenleri arasında; hem genetik yatkınlıklar hem de beslenme ve yiyecekler, çevre faktörleri ile tüm kanserojenler sayılmaktadır. Ailesinde lösemi ve kanser hastalık yükü bulunan annelerin, çocuklarına hamile kalacakları günden itibaren bebeklerini düşünmeleri, onları korumaya almaları büyük önem taşımaktadır.

Özellikle anneler gebelikten itibaren sonsuza kadar sigara, alkol, gazlı ve enerji içeceklerinden uzak durmalı, kimyasal (katkı maddeleri, tarım ilaçları, boya ve suni tatlandırıcılı vb. ) maddeler içerebilen tüm gıda maddelerini beslenmelerinden çıkartmalıdırlar.

Yine, özellikle yoğun radyasyon yayan cep telefonları, tabletler, bilgisayar ve televizyonu mümkün olduğunca az kullanmalı ve ev ortamında bulundurmamalıdırlar.

Aynı şekilde çocuklar da; dünyaya geldikleri andan itibaren hem beslenmelerinde hem de tüm yaşamlarında kanser yapabilen bütün zararlılardan uzaklaşmalıdırlar.

Unutmayalım ki kanserojenler anne sütü ile de geçebilmekte, soluduğumuz havadan, oynadığımız bir oyuncağa kadar her şey ile etki edebilmektedir.

PEKİ LÖSEV NELER YAPIYOR?

İsterseniz bu sorunun cevabını LÖSEV’İN kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Pediatrik Hematolog & Onkolog Dr. Üstün EZER den dinleyelim:

Lösemi konusunda tek bir tesellimiz; TEDAVİ EDİLEBİLEN BİR HASTALIK olması gerçeğidir. Kemoterapi adını verdiğimiz ilaçla tedaviler ile %10 vakada uyguladığımız kemik iliği (kök hücre) nakiller tedavinin esasıdır. Ancak bu tedaviler kadar önemli olan etkenler de;

1. Çok iyi ve hatasız uygulamalar,

2. Özellikle tedavinin hastanedeki ve ilk 1 yılındaki dengeli ve doğal BESLENMELER

3. Enfeksiyonlardan koruyacak HİJYENİK VE MİKROPSUZ yaşam

4. Hayata sımsıkı bağlayacak, PSİKOLOJİK DESTEKLER, umut ve neşe içinde yaşama tutunmak.

Bizler LÖSEV olarak 1990’lı yıllarda %20’lerde olan lösemiden iyileşme başarısını bugün %90’ların üzerine çıkarttık. Yukarıda saydığımız 4 ALTIN KURALA harfiyen uyduk.

En büyük ilaç olarak, lösemili çocuklarımıza SEVGİ İLACIMIZI sunduk. Tüm bunlara karşın tedavide başarısız olduğumuz durumlarda doktorla, eczacılar, hemşireler, psikologlar bir araya geldik ve ne yapabileceğimizi düşündük. O zaman “SEVGİ” adlı mucizevî ilacımızın dozunu arttırmaya karar verdik ve olumlu sonuçlar aldık. Bunu da lösemi tedavisinde 5. ALTIN KURAL olarak Türk tıbbına yazdık.

Bu 5 ALTIN KURAL sayesinde; LÖSEV Lösante Lösemili Çocuklar Hastanemizde %92 tedavi başarısını yakaladık ve uluslararası bilimsel kongrelerde sunduk.

Şimdi hedefimiz %100 başarıdır. LÖSEV Kenti’nde Çocuk ve Yetişkin Hastanemizde Kemik İliği Nakil Merkezimiz ile olağanüstü donanımlı yoğun bakım servislerimiz ile hiçbir çocuğumuzu lösemiden kaybetmemek için çalışacağız. Artık lösemi değil çocuklarımız kazanacaktır.

Tedavisi 3 yıl süren, saçları dökülen, ağızlarında ve tüm iç organlarında yaralar çıkan, ateşler içerisinde yaşama tutunmaya çalışan tüm çocuklarımızın ellerinden tutalım ve onları yalnız bırakmayalım.

Biz LÖSEV olarak elimizden geleni yapıyoruz ve halkımızın da bağışları yanı sıra yapabilecekleri çok şeyleri olduğuna inanıyoruz.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 20.11.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Nuri Vatan Anadolu Lisesi Öğrencile...
 » Lösemi Hastası Beyzanur'a Artvin Va...
 » Lösev “Bir Tuğla Da Sen Koy” Kampan...
 » Hopa’dan Lösev’e Anlamlı Destek...
 » Sanatçı Volkan Konak, Geçen Hafta Y...
 » Hopa’da Gönül Elçilerinden Lösemi H...
 » Galip Öztürk, Gürcistan Başbakanı’n...
 » Koca Çiğer Maketi Artvin’de...
 » Artvin'de Kanser Konferansı İlgi Gö...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Arhavide Kanser Konulu Panele Katıl...
 » Artvin’de Diyabet Konulu Stant Açıl...
 » Organ Bağışı İle Geleceğe Umut Olun...
 » Hayvan Yetiştiricileri Burusella Ha...
 » Artvin’de Organ Bağışı Ve Nakli Kon...
 » Açü’lü Öğrenciler Kan Bağışında Bul...
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » Cansu Hür İçin Haydi Elele...
 » Domuz Gribinin Düşmanı Artvin Balı...
 » Artvin'de İki Şahısta Domuz Gribi Ş...