Artvin Semalarında Barış Sesi Yükseldi

01/09/2015 15:42

Yavuz, “Barışın Dili Savaşı Susturmalı!”


Haber: Hayati Akbaş1 Eylül Dünya Barış Günü’nde DİSK, KESK, ve TMMOB tarafından ortak basın açıklaması gerçekleştirildi.

Kızılay İş Hanı önünde gerçekleşen basın açıklamasına DİSK, KESK, TMMOB üyelerinin yanı sıra STK’lar, Siyasi partiler ve vatandaşla katıldı. Disk, KESK, TMMOB bileşenleri adına ortak basın açıklamasını TMMOB Artvin İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve Jeofizik Mühendisleri Odası Artvin İl Temsilcisi Hakan Yavuz gerçekleştirdi.

Yavuz yaptığı açıklamada; “İkinci Büyük Emperyalist Savaşı, 1 Eylül 1939 günü Nazilerin Polonya’yı işgaliyle başladı. Ardında elli iki milyon ölü, milyonlarca yaralı, sakat ve moloz yığını haline gelmiş kentler ile büyük bir acı ve gözyaşı bıraktı. İnsanlık tarihinin bu en acımasız, en kanlı ve en kirli savaşının başladığı gün, yani 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edildi.

1 Eylül 2015 Türkiye’sinde Dünya Barış Günü’nde Barış Gününüz kutlu olsun diyebiliyor muyuz?

Ülkemiz yeniden yangın yerine döndü. Çatışma, gözyaşı ve acı dört bir yanımızı sardı. Böylesi bir ortamda giriyoruz Dünya "Barış" Günü'ne. . .

ABD gibi küresel emperyalist güçlerin isteği ve yönlendirmesiyle, uzun süredir Suriye ve Irak’ta savaş sürüyor. Hala kadınlar, çocuklar, gençler ölüyor, sakat kalıyor, salgın hastalıklar, evsizler, sığınmacılar çoğalıyor. Çağdışı cihatçı IŞİD vb örgütler en çok kadınların hayatını cehenneme çeviriyor, Ortadoğu halklarına dünyayı dar ediyor. Milyonlarca savaş mağduru çok kötü koşullarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyor, binlercesi, çıktığı umuda yolculuk adı verilen göç yollarında can veriyor

En tepedeki demokrasi tanımaz, iktidar saplantılı akıl, Suriye’deki savaşa nasıl benzin döktüyse, ülkemizde de çatışmaları başlatıp büyüterek, kan ve gözyaşı üzerinden iktidarını sürdürmeye çalışıyor.

Her yer yanıyor, yüreklerimiz de! Hiç iyi değiliz!

Yüksek katılımlı Haziran genel seçimlerinde çıkan sonuç Saray’dakinin tüm hesaplarını alt üst etti. Huzuru ve istikrarı 400 vekil şartına bağlayanlar, istediklerini alamayınca zor kullanmaya başladılar! Son yıllarda tüm ülkeye iyi gelen çatışmasızlık bitirildi. Ülkenin en güzel gençleri Suruç’ta katlettirildi. Silopi, Tatvan, Nusaybin, Lice, Silvan, Varto’da büyük çatışmalar yaşandı, ortalık kan gölüne döndü. Hastaneler, sağlık çalışanları saldırıya uğradı, aciller dahil sağlık hizmetlerine erişim sağlanamadı.

Bu savaş bizim savaşımız değil, savaşa mecbur olan AKP’nin ve halka rağmen yönetim darbesi yaparak anayasal suç işleyen Saray’ın savaşıdır.

Bu çılgınlıkta ısrar etmek ülkemizi çıkmaz bir felakete sürükleyecek, halklarımızı hedef haline getirecektir. Ortadoğu iç savaşlarla, etnik ve dini boğazlaşmalarla debelenirken, Türkiye de bu kaosun parçası olarak Reyhanlı’da, Roboski’de, Suruç’ta yaşanılanlar gibi daha büyük acılarla yüz yüze kalacaktır.

Bizler, bir can daha yitmesin, salgın hastalıklar, sakatlıklar toplu ölümler olmasın, insanlar evlerini terk etmesin, doğaya kıyılmasın diye bu çılgınlığı durdurmak istiyoruz. Dahası Suruç Katliamı’nı gerçekleştirenlerin, Ortadoğu’da savaş suçu işleyenlerin, cihatçı çeteleri besleyenlerin ortaya çıkarılıp cezalandırılması gerektiğini söylüyoruz. Akan kan, toprağa düşen canlar üzerinden iktidar ve oy hesabı yapanları bin kez lanetliyoruz…

Bizler, Kürt sorununda; ölüm, kan ve gözyaşı dışında bir sonuç üretmeyen savaş/şiddet odaklı politikaların derhal terk edilmesini, barışçıl ve demokratik yollarla çözüm için gerekli adımların acilen atılmasını istiyoruz.

Barışa dair tüm çabalar, eylemler yaşamsaldır.

Ülkenin dört bir yanında barışı sahiplenecek ve barışa ses vereceğiz. Hiçbir zaman unutulmasın ki, bu ülkedeki darbelerin, savaşların ve ekonomik krizlerin bedelini halkımız ve emekçiler ödemektedir. Savaş naraları atanların çocukları değil, yoksul halkımızın çocuklarının kanı akıtılmaktadır. Bu nedenle demokrasi için, barış için, adalet için mücadeleyi duraksamadan sürdürmeliyiz, sürdüreceğiz.

Biz emek meslek örgütleri DİSK, KESK, ve TMMOB olarak; Çocuklarımız ölmesin barış hemen şimdi diyoruz. Kirli hesaplara kurban edilecek bir tek canımız bile yok. Barışın iyileştirici gücüne hepimizin ihtiyacı var” ifadelerine yer verdi.

Basın açıklamasının ardından grup sessiz bir şekilde dağıldı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 01.09.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Her Kesimden Teröre Kınam...
 » Hopa Ödp İlçe Başkanlığı Basın Topl...
 » Sadettin Tantan’dan Tarihi Uyarılar...
 » Hopa'da 1 Mayıs Çoşkusu Yaşandı...
 » Artvin Eğitim-sen “Artık Yeter” Ded...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Banu Avar "Türkiye Üzerinde Bir Ope...
 » 10 - 17 Aralık İnsan Hakları Haftas...
 » 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Hopa İlç...
 » Dp Artvin İl Başkanı Ertan Küçükay...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » İnönü'nün Torunu Artvin'de...
 » Artvin’de Mhp Gövde Gösterisi Yaptı...
 » Hopa Ödp’den Zama-zulme-savaşa-tecr...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Hopa’da Işid Saldırıları Protesto E...
 » Cumhuriyet Gazetesine Destekler Çığ...
 » Artvin'de 1 Mayıs Kutlandı...
 » Artvin Ödp Karaman’da Yaşanana Sess...
 » Tmmob Artvin İl Temsilcisi Yavuz'da...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kon...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...