Artvin Osb İle İlgili Kamuoyuna Bilgilendirme Açıklaması

11/08/2015 12:12

Artvin Osb İle İlgili Kamuoyuna Bilgilendirme Açıklaması Yapıldı.


Haber: Hayati AkbaşSon iki yıldır Artvin’in gündemini meşgul eden Organize Sanayi Bölgesi konusunda Hopa TSO öncülüğünde yapılan çalışmalarda ciddi mesafeler alınmış, Bilim ve Sanayi Bakanlığı teknik heyeti Hopa’ya gelerek arazi üzerinde gerekli incelemeleri başlatmıştı.

Artvin OSB konusunda Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek yaptığı basın açıklamasında çalışmalar ve gelişmeler hakkında Kamuoyunu bilgilendirdi.

Artvin OSB’nin neden Hopa’da kurulma ihtiyacı doğduğu konusunda da açıklamalarda bulunan Akyürek şu bilgileri verdi: “Türkiye’de 81 il arasında Organize Sanayi Bölgesi olamayan tek il Artvin’dir. Hopa TSO olarak bu konuda önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Yaklaşık iki yıl önce, ilde yer bulunmadığı bahanesiyle OSB’nin Batum’da kurulması yönünde başlatılan çalışmalara Hopa TSO yönetimi olarak kesin bir dille karşı çıkılmış, Sayın Vali Kemal Cirit öncülüğünde OSB’nin Artvin’de kurulmasının bir milli mesele olduğu vurgulanarak ve bu girişim engellenmiştir.

Şu anda mevcut olan Küçük Sanayi Sitesinde 142 iş yeri tam dolulukla çalışmakta olup talebi karşılayamamaktadır. Organize Sanayi Bölgesi’nin Hopa’da kurulması halinde yoğun bir talep göreceği ve bu talebin sadece İl sınırlarında kalmayıp İl dışından birçok iş adamını ilçemize çekeceği aşikârdır.

Çalışmalar 10. 10. 2013 tarihinde başlatılarak Kemalpaşa Belediyesine OSB için uygun arazi tespiti talep edildi. Kemalpaşa Belediyesi sınırları dâhilinde 67. 256 m2, Dereiçi Köyü sınırları dâhilinde 101. 529 m2 ve Hazine adına kayıtlı 93. 048 olmak üzere 261. 833 m2 ve ihtiyaç duyulması halinde kullanılabilecek 100. 000 m2 bir arazi tespiti yapılarak Bakanlık ve Valilik onayına sunuldu. Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğünün 11. 12. 2013 tarihli yazılarında arazinin en az 50 Hektar olması gerektiği vurgulanarak arazinin yetersiz olduğu ifade edilmişti. Fakat 2014 yılında Sayın Vali Kemal Cirit’ in katkılarıyla ilimiz için bu koşul kaldırıldı. 22. 01. 2015 tarihinde Ankara’ya giderek AK Parti Artvin Milletvekili Sayın İsrafil Kışla beraberinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Organize Sanayi Bölgelerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Sayın Ramazan Yıldırım ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi. Müsteşar Yardımcısı Sayın Yıldırım daha sonra Mart ayı içerisinde ilçemize gelerek araziyi yerinde inceledi.

Yönetim Kurulu Başkanımızın katıldığı ve 08. 04. 2015 tarihinde gerçekleştirilen TOBB 8. Ticaret ve Sanayi Şurası’nda konuşan Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu Artvin’de OSB’nin kurulması için gerekli talimatları verdiğini ifade etti.

Hazırlanan ‘Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Bilgilendirme Raporu’ 10. 04. 2015 tarihinde Valilik kanalıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na gönderildi. Ardından işadamlarından alınan talep formları 28. 04. 2015 tarihinde Artvin İl Müdürlüğü’ne iletildi. Müdürlüğün 24. 06. 2015 tarihinde talep ettiği T 1/25. 000 ve 1/5. 000 ölçekli harita çalışması Arhavi Tapu Kadastro Müdürlüğü’nden alınarak 30. 06. 2015 tarihinde kendilerine iletildi.

06. 08. 2015 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknik Mühendislerinden Nimetullah Erbaş ve Hilmi Çetinkaya’nın yanı sıra Artvin İl Müdürlüğü Müdür yardımcısı Nedim Duman’dan oluşan heyet araziyi ziyaret ederek teknik incelemelerde bulundular. Heyet tarafından hazırlanacak rapor neticesinde talep edilecek tüm çalışmalara aralıksız devam edilerek OSB Projesi tamamlanarak ilimize kazandırılması için gerek tüm çalışmalar sürdürülecektir” ifadelerine yer verdi.

Hopa TSO Y. K. Başkanı Osman Akyürek Artvin Organize Sanayi Bölgesinin neden Hopa’da kurulması gerektiği konusunda da şu açıklamaları yaptı:. “1-İhracata konu pazara (Kafkaslar) sınır ilçe olması, 2-Limanının olması, 3-Hopa-Batum Demiryolu Projesinin Bakanlıkça fizibilitesinin (uygundur) yapılmış olması. (TCDD Nisan 2015 tarihli Rapor), 4-Yatırımcı talebinin yüksek olması, 5-OSB’nin kurulması istenilen arazinin Uluslar arası Devlet Karayoluna yakın olması ve OSB’nin kurulmasına uygun olmasından dolayı bizler OSB’nin Artvin ili, Hopa İlçesi Kemalpaşa Beldesinde kurulması çalışmalarını başlattık ve devam ediyoruz. Gelişmeler konusunda kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz”.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 11.08.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Organize Sanayi Bölgesi Kuru...
 » Hopa - Arhavi Arasında Osb Gerginli...
 » İpekyoluna Çin'den 500 Milyon Dolar...
 » Hopa Tso Yaptıkları Çalışmaları Değ...
 » Hopa’da Osb Toplantısı Yapıldı...
 » Trabzon Tso 2015 Yılı Son Meclis To...
 » Hopa’nın Gündemi Demiryolu - Osb Ve...
 » Hopa Tso’nun Igdır Mesaisi...
 » Arhavi Osb İçin Çalışmalar Başladı...
 » Bakan Çelik'den Artvinlilere Uyarı...
 » Artvin Organize Sanayi Bölgesi Tart...
 » Karadeniz’i Osb’ler Kalkındırıyor...
 » Trabzon İş Dünyası Teşviğin Uzatılm...
 » Vali Doğanay Kamu Kurumlarını Ziyar...
 » Bayraktutan’dan Hükümete Rahat Yok...
 » Hopa Tso'dan Çanakkale Ve İzmir Açı...
 » Artvin / Arhavi Osb Müteşebbis Heye...
 » Arhavi Organize Sanayi Bölgesi İçin...
 » Artvin – Arhavi Organize Sanayi Böl...
 » Tdi Genel Müdürü Yığcı’dan Hopaport...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...