Artvin’de Yoğun Kar Yağışı Koyunları Vurdu

03/11/2014 07:45

Mahsur Kalan Koyunlar İçin Kurtarma Operasyonu Düzenlendi.


Haber: Hayati AkbaşKış bu yıl biraz erken geldi. Artvin Merkez’de ani bastıran kar yağışı koyunları vurdu. Merkez’e bağlı Ahlat Köyü’nün yaylasında mahsur kalan 250 koyun ve çobanını Artvin Valiliği’ne bağlı AFAD ekipleri başarılı bir kurtarma operasyonu ile kurtardı. Artvin Valisi Kemal Cirit, facebooktaki sayfasında kurtarma operasyonunun başarıyla sonuçlandığını açıkladı.

1750 rakımda mahsur kalan 250 koyun ve çobanı kurtardılar

Artvin’de kış bu yıl beklenenden erken geldi. Havaların biranda soğuması ve ani kar yağışı Artvin’de hayatı olumsuz etkiledi. Artvin’in Merkez, Ardanuç, Şavşat, Borçka ve Murgul ilçelerinde kar yağışı etkisini yoğun şekilde hissettirdi. Yüksek kesimlerde kar kalınlığı 15 santimetreden 1 metreye kadar değişen kalınlığa ulaştı. Birçok köy yolunda da ulaşım trafiğe kapanmış durumda.

Kar yağışı nedeniyle birçok köyde çobanlarda kışa hazırlıksız yakalandılar. Ahlat Köyü’nde 1750 rakımlı Saçınga yaylasında bir çoban ile 250 koyunun mahsur kaldığı haberi Artvin Valiliği’ne ulaştı. Kar yağışı nedeniyle yaylada mahsur kalan koyunlar için bir operasyon düzenlendi. Artvin Valisi Kemal Cirit’in emriyle İl AFAD Müdürlüğü’nün kurtarma ekibi kar araçlarıyla yola çıkarak çoban ve koyunların mahsur kaldığı yaylaya ulaştılar. Merkeze 25 kilometre uzaklıktaki yaylada koyunları ve çobanı kurtaran ekipler, çoban ve koyunlarını sağ salim Ahlat Köyü’ne ulaştırmayı başardılar. Operasyonun başarıyla tamamlandığı haberini ise Artvin Valisi Kemal Cirit verdi. Vali Cirit kendisine ait facebook sayfasından; “ Kar yağışıyla tanıştık bugün. . . Yollarımız açık ancak sürücülerimizin zincirsiz yola çıkmamalarını önemle hatırlatmak isterim. . .

Bu arada Artvin merkeze 25 km uzaklıkta 1750 rakımlı Ahlat köyü yaylasında mahsur kalan 250 küçükbaş hayvan ile çobanı İl AFAD Müdürlüğü ekibimiz tarafından kurtarılmıştır. . . Ekibimize teşekkür ediyorum. Geçmiş olsun. . . ” açıklamasında bulundu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 03.11.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Kablo Hırsızlığı...
 » Artvin Kar Esareti Altında...
 » Artvin’de Kar Nedeniyle Hayat Durdu...
 » Artvin'de Protokol Telesiyejde Asıl...
 » Artvin’de Kaza. 1 Ölü...
 » Artvin’de Kar Esareti Yeniden Başla...
 » Artvin'de Okullara Kar Tatili...
 » Mahsur Kalan Kayakçılar Kurtarıldı...
 » Artvin Saçinka'da Mahsur Kalan Kaya...
 » Vali Cirit’ten Alpaslan’a Geçmiş Ol...
 » Hsyk Savcı Ve Hâkim Atamaları Gerçe...
 » Artvin’de Ağaçlandırma Çalışmaları...
 » Kahveci, İl Müdürleri Değerlendirme...
 » Artvin'de Koyunculuk Desteği...
 » Artvinli Kooperatifçilerle Toplandı...
 » Artvin'in En Genç Muhtar Adayı Meti...
 » Artvin’de Karla Mücadele Devam Ediy...
 » Hopa Ve Arhavi’de Sağanak Yağış Etk...
 » Artvin’de Tarımcıların Eğitimleri D...
 » Artvin’e Kar Erken Geldi...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...