Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov, Artvin’de

08/10/2014 17:49


Haber: Hayati AkbaşRusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, “İki ülke arasındaki işbirliğinde Artvin’in çok farklı bir önemi vardır. Dünyanın 6’ncı büyük barajı olan Deriner Barajı, yıllar boyunca iş birliğimizin bir simgesi olacak diye düşünüyorum. ” dedi.

Büyükelçi Andrey Karlov, yaptığı konuşmada; Doğu Karadeniz Bölgesi’ni ilk kez ziyaret ettiğini belirterek şunları söyledi: “Ziyaretin ayrı bir önemi de Trabzon Başkonsolosumuzla birlikte konsolosluk bölgesini gezmiş oluyoruz. Türkiye’nin değişik bölgelerinde insanların nasıl yaşadığını kendi gözümle görmeyi arzu etmekteydim. Bu gerçekleşmiş oldu. ” dedi.

Artvin Vali Vekili Hasan Ongu ise, Büyükelçi Andrey Karlov’u Kafkas ülkelerine açılan sınır ili Artvin’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Rusya Federasyonu’nu değerli bir aktör ve bölgesel konularda iş birliği yapılabilecek önemli bir ortak olarak gördüklerini vurgulayan Vali Vekili Ongu, Büyükelçi Andrey Karlov’un Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı bünyesinde ki uzun yıllara dayanan tecrübesi ve Kore’de çalıştığı dönemde edindiği tecrübelerle Türkiye-Rusya Federasyonu ilişkilerinin daha iyi bir seyir kazanmasında katkı sağlayacağını söyledi.

Ongu, konuşmasının devamında ise şunları söyledi. “Rusya ile Türkiye arasında ki 32 milyar dolara dayanan dış ticaret hacmi ve yılda Türkiye’yi ziyaret eden 4, 3 milyon Rus turist bu iş birliğinin önemli bir göstergesi. Biz, sınır ili olmamız nedeniyle Türkiye’nin Rusya’ya açılan kapılarından bir tanesiyiz. Gürcistan’la aramızda ki Sarp Sınır kapısından yılda 55 bin Rusya Federasyonu uyruklu vatandaş giriş çıkış yaptı. Soçi Olimpiyatları’nın hazırlık döneminde Artvin’den Rusya’ya yapılan yaklaşık 2 buçuk milyon dolarlık ihracatta iş birliğimizin önemli göstergelerinden bir tanesi. ”

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin Artvin Belediyesi ile Rusya Federasyonunda ki bir şehrin kardeş şehir olarak tespit edilmeleriyle birlikte daha da derinlik kazanacağına inandıklarını kaydeden Vali Vekili Ongu, Artvin’le Rusya arasındaki ticaretin daha da artmasına dönük olarak sahilde ki Arhavi ilçesinde projelendirilen Arhavi Limanının hayata geçmesi için Türkiye’de Gümrük Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı nezdinde takip ve girişimlerin sürdüğünü söyledi.

Ongu, “İki ülke yönetimleri arasında bir hedef olarak tespit edilen 100 milyar dolarlık ticaret hacminin önümüzde ki kısa vadede inşallah karşılıklı işbirliği ve koordinasyon sayesinde hayta geçeceğini umuyoruz. Tıpkı Deriner Barajı ve Akkuyu Nükleer Santrali gibi önümüzde ki yıllarda da Rusya Federasyonu ve Türkiye arasında ki dostluğu simgeleyen başka büyük projelerin hayata geçeceğini düşünüyoruz. ” ifadelerine yer verdi.

Daha sonra Vali Vekili Ongu ve Büyükelçi Karlov karşılıklı hediye takdim etti.

Ziyarette Vali Yardımcısı Önder Coşğun, Rusya'nın Trabzon Başkonsolosu Dmıtry Talanov, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Zafer İnce, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kurtul Özel, DSİ 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan ile İl Turizm Müdür Vekili Öznel İrmiş hazır bulundu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 08.10.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » Demirhan Elçin Güven Tazeledi...
 » T. C. Batum Başkonsolosu Temizkan’d...
 » Artvin Valiliği “Artvin Tanıtım Gün...
 » Hopa Sosyal Güvenlik Merkezi, Tören...
 » Rusya İle İlişkilerde Yeni Dönem...
 » Artvin’de Vergi Rekortmenleri Ödüll...
 » Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlen...
 » Doğa Harikası Borçka Karagöl, Moder...
 » Artvin Valisi Cirit, Hopa’da İncele...
 » Artvin Turizmi, Turizmcilerle Masay...
 » Artvin’de Tarımcıların Eğitimleri D...
 » Artvin’de 4 İlçe Kaymakamı Ve Bir V...
 » Artvin’de Bayramlaşma Töreni Düzenl...
 » Artvin 2015 Turizm Etkinlikleri Top...
 » İpekyoluna Çin'den 500 Milyon Dolar...
 » Doğu Karadenizin Parlayan Yıldızı H...
 » Garanti Bankası Anadolu Sohbetleri...
 » Artvin’de Rekor Denemesi İçin Topla...
 » Artvin’de 1. Uluslar Arası Altın Bo...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...