Genç, Yaratıcı Girişimciler Aranıyor

01/10/2014 08:19


Haber: Tolga GülGirişimci, Yönetici, Müellif, Bilgisayar Programcısı Recep Arslanbaş, Küçük ve Orta Büyüklükte İşletme Girişimler Ortaklığı için genç, yaratıcı girişimciler arandığını açıkladı.

Gazeteci Tolga Gül’e verdiği röportaj ile aranan genç ve yaratıcı girişimcilere ilişkin bilgiler aktaran Recep Arslanbaş, “Yayıncılık, Reklam ve Organizasyon, Otel Lokanta ve Eğlence Yerleri, İnşaat, Fuarcılık, Enerji, Eğitim Hizmetleri ve Bayındırlık Müteahhitleri başlıklarında meşgaleler yapacağız. Çok Taraflı Alım - Satım Sistemimizin ve Teşkilatlanmış Pazar Yerimizin İşletilmesi için Ekonomi ve Maliye Bakanlıklarından onaylar alacak, KOSGEB ve İŞKUR ile birlikte ortak projeler düzenleyecek ve Ortaklıklar kuracağız. Arkadaşlarımız birçok projeyi takip edecek. Hükümet ve Üniversitelerle işbirliği yapacağız” dedi.

Arslanbaş yaptığı röportajın başında kısaca kendisini tanıtırken röportaj ise; “ Kısaca kendinizi anlatabilir misiniz?

16 Nisan 1985 yılında Bursa'da doğdum. 1996 yılında Artvin 7 Mart İlkokulundan, 2000 yılında Artvin Gazi Ortaokulundan ve 2004 yılında Artvin Lisesinden mezun oldum. Üniversiteyi Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde okuyarak, bu okuldan 2010 yılında mezun oldum. 2008 yılında Türk Dış Ticaret Vakfından Dış Ticaret Uzmanlığı Sertifikamı aldım. Lise ve Üniversite yıllarında çeşitli sosyal ve ekonomik etkinlikler düzenledim. 2008 yılında Çok Amaçlı Geliştirme Projeleri ile İlgili Kamu Yönetimi Hizmetleri (Bölgesel Kalkınma Projeleri Dahil) faaliyeti ile Artvin Belediyesinde, 2009 yılında Dış İşleri ile İlgili Kamu Yönetimi Hizmetleri (Yurt Dışı Diplomatik Hizmetler ve Konsolosluk Hizmetleri Hariç) faaliyeti ile Hollanda Genç İş Adamları Federasyonunda görevler aldım. Danışmanlık, E-Ticaret, Karar Alma Sistemleri ve Proje Geliştirme alanlarında çalıştım. 2009 yılında Adil Hizmet Uygulamaları Merkezi, AHUM ticaret unvanıyla KOBİGO Girişim Grubu’nu kurdum. 2010 yılında KOSGEB hizmet tedarikçiliğine alındım. 2012 yılında yayınlanan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Kararda lobicilik yaptım. Yurt içi ve dışında ekonomi konusunda çok sayıda araştırmam yayınlandı. Her ne kadar devam edemesem de Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk Kazak Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde birinci sınıf öğrencisiyim ve İngilizce bilmekteyim.

Kaç yıldır KOBİGO Girişim Grubu Projesini yürütüyorsunuz?

Bu projeye T. C. Başbakanlık DPT AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) Gençlik Programı kapsamında ve Avrupa Komisyonu’ndan sağlanan hibeyle 2009 yılının 5. ayında başladım. Aynı yılın sonunda kuruluşumuzu yaptık ve hızlı bir şekilde çalışmalarımıza başladık. Yaklaşık beş yıldır KOBİGO Girişim Grubu Projesini yürütüyorum.

KOBİGO Girişim Grubu olarak şimdiye kadar neler yaptınız? Neler yapacaksınız? Neler yapmak istiyorsunuz?

Yatırım, Dış Ticaret ve Uluslararası İş Geliştirme alanlarında Bilimsel Araştırma ve İnceleme, Bilgisayar Yazılımı gibi yapıtlarımızı Gazete, Dergi, Bilgisayar ve İnternet Ortamında yayınladık, Kitap ve CD halindeki yapıtlarımızı icra ettik. Kısacası, İşletme ve Diğer İdari Danışmanlık faaliyetleri (Bir Organizasyonun Stratejik, Mali, Pazarlama, Üretim, İş Süreçleri, Proje vb. Yönetim Hizmetleri ile Ticari Marka ve İmtiyaz Konularında Danışmanlık) yaptık. Yayıncılık, Reklam ve Organizasyon, Otel Lokanta ve Eğlence Yerleri, İnşaat, Fuarcılık, Enerji, Eğitim Hizmetleri ve Bayındırlık Müteahhitleri başlıklarında meşgaleler yapacağız. Çok Taraflı Alım - Satım Sistemimizin ve Teşkilatlanmış Pazar Yerimizin İşletilmesi için Ekonomi ve Maliye Bakanlıklarından onaylar alacak, KOSGEB ve İŞKUR ile birlikte ortak projeler düzenleyecek ve Ortaklıklar kuracağız. Arkadaşlarımız birçok projeyi takip edecek. Hükümet ve Üniversitelerle işbirliği yapacağız. Öncelikli hedefimiz Üniversiteler. Üniversitedeki gençlerin hayata atılmalarını girişimciliğin onlara anlatılmasını gerek anlatım olarak konferans olarak seminerler olarak gerekse de bire bir onlara mentorluk yaparak gelecekle ilgili planlarında onlara yardımcı olacak çalışmamız olacak. Tekrar yurt dışı çalışma ve AR-GE faaliyetimizi Ankara da, Teknoparkta yapmak istiyoruz.

Bundan sonra neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Üniversiteden sonra ticarete atılmak isteyen gençlere yol göstermeyi amaçlıyoruz. Özellikle eğitim çağındaki gençleri girişimciliğe özendirmek, işletmelerde çalışıyor hale getirmek onlara öncü olmak onlara hayatı anlatmak onlarla paylaşmak istiyoruz. Üniversiteler ile irtibata geçecek, üniversitelerle bir araya geleceğiz. Onlara çalışan bir anlayış, çalışmaya dayalı bir anlayış anlatacağız. Girişimcilikle ilgili onları destekleyecek ve donanımlı hale getireceğiz. Hedef, KOBİGO Girişim Grubu’ndaki Ortaklık sayısını artırmak olacak.

RECEP ARSLANBAŞ olarak en fazla yapmayı istediğiniz şey nedir?

Artvin adına Turizm Kenti, Özel Ekonomik Gümrüksüz Bölge, Finansal Kuruluş, Atık Geri Kazanım veya Bertaraf Tesisi, Teleferik İşletmeciliği, Kendi Üretir ve Yayla Turizm Merkezi gibi projeler yapmayı çok istiyorum.

Biliyorsunuz geçtiğimiz yerel seçimler öncesinde AK Parti Gençlik Kolları İl Başkanı VOLKAN ARSLANBAŞ ile ilgili istifa kararı çıktı. Siz bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

‘İstifa’ mana olarak ‘seçkin kılınma’ anlamında görülmelidir. VOLKAN ARSLANBAŞ iyi iş için istifa etmek zorunda kalmıştır. Ben böyle değerlendiriyorum.

Artvin’deki siyaseti nasıl görüyorsunuz?

Temsil ve icra olarak görüyorum. Artvin, Ankara’da iyi temsil ediliyor. İlde ve ilçede icralar var, Planlar var; Planlar, yatırımlar yapılacak.

Artvin’de en fazla gelişeceğini düşündüğünüz sektörler nelerdir?

Turizm, Eğitim, Sağlık, Hizmetler, Tarım, Hayvancılık, Arıcılık, Depolama Alanları, Taşımacılık, Maden, Finans ve Yönetim, Çimento, Granit ve Mermer, Orman ve Orman Ürünleri” şeklinde gerçekleştirildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 01.10.2014 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » “Cerattepe’de Maden Çalışması Artvi...
 » Artvin’in Yüz Akı Faruk Çelik İle M...
 » Yusufeli Barajı, Türkiye’nin Gurur...
 » Artvin’e 2 Yeni Baraj İnşaatı Daha...
 » İnovasyon Ve İnovatif Kümelenmeler...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Hızla Büy...
 » “ Marka Şehirler ” Artvin’de...
 » Japon Uzmanlar Trabzon’da...
 » Artvin Çoruh Üniversitesinde Rektör...
 » Açü Dokuzuncu Mezunlarını Verdi...
 » Atso’dan Tobb Ekonomi Üniversitesi...
 » Ali Osman Ulusoy "İran Önemli, Soru...
 » Yusufeli Barajı Ve Hes’in Temeli At...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi'nde 2008–...
 » Şavşat’ta İl Yatırım Destek Ve Tanı...
 » Artvin Chp Belediye Başkan Aday Ada...
 » Artvin’in Büyüyen Değeri Güvenler...
 » Artvin Akparti Eski İl Başkanı Özçe...
 » O Gürcistan’ın Tarkan’ı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...