30 Ağustos Zafer Bayramı Artvin'de Törenlerle Kutlandı

30/08/2014 13:13

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 92. Yıldönümü, Artvin'de Törenlerle Kutlandı.


Haber: Hayati Akbaş30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 92. yıldönümü, Artvin'de törenlerle kutlandı.

Artvin Valiliği önünde gerçekleştirilen tören, Atatürk Anıtı'na çelenk konulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Artvin Valisi Kemal Cirit, daha sonra makamında CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Cumhuriyet Başsavcı Vekili Yusuf Bahadır Özay, Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanı Mesut Toktaş ile birlikte tebrikleri kabul etti.

Ardından Valilik önünde devam eden törende Artvin Valisi Kemal Cirit, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik ve Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, askerler ile halkın bayramını kutladı.

Törende Maliye Teğmen Özgür Avcı, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Avcı, yaptığı konuşmada, “Sayın Valim, Sayın Vekilim, Komutanım, Belediye Başkanım ve saygıdeğer Artvinliler, bugün, Yüce Türk ulusu ve onun bağrından çıkan kahraman Türk ordusunun, ebedî başkomutan Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, omuz omuza vererek yaptığı var olma mücadelesinden, destansı bir zaferle çıkışının 92’nci yıldönümünü kutlamanın gurur ve heyecanı içerisindeyiz.

Bu zaferle Türk ordusu milletiyle beraber dünyaya “Türk esir edilemez ve Anadolu işgal edilemez” mesajını vermiş, Türk’ün gücünün ne demek olduğunu bir kez daha kanıtlamış, kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere unutulmayacak bir ders vermiştir.

Bu zafer, Türk vatanını işgal ve Türk’ü esir etme hayalini gerçekleştirmeye çalışan güçlere karşı; “ya istiklal ya ölüm!” parolasıyla yola çıkan gazi Mustafa Kemal’in ve ona yürekten bağlı olan Türk milletinin inanç ve azminin zaferidir.

Bu zafer Yüce Türk ulusunun, bütün dünya devletlerinin “tükendi” dediği bir anda, vatanın işgali karşısında şahlandığı, yurdun her köşesinden ordusuna katılan kahraman evlatlarıyla sımsıkı kenetlenerek, hürriyet ve istiklali için giriştiği milli mücadelede, Türk birlik ve beraberliğinin, Türk kudret ve kabiliyetinin neleri yapmaya muktedir olduğunu gösterdiği eşsiz bir zaferdir.

Ulu Önderin 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı ile başlayan kurtuluş savaşında, Sakarya meydan muhaberesinde’nde kazanılan zaferle düşmana ağır bir darbe indirilmiş, bir yıl sonra 30 ağustos 1922’de “başkomutanlık meydan muhaberesinde sonucunda düşman birliklerinin büyük bir bölümü etkisiz hale getirilmiştir.

Müteakiben Atatürk’ün “Ordular ilk hedefiniz akdemizdir ileri” emriyle başlayan takip harekâtı neticesinde, kalan düşman birliklerinin, 9 Eylül’de İzmir’den çıkarılmasıyla tüm yurt düşmandan temizlenmiştir. esaret altında yaşamaktansa bağımsızlık yolunda ölmeyi tercih eden Artvin’in kahraman halkı da istiklal savaşına katılmış, bunlardan 211’i şehit düşerken, diğerleri gazi unvanını alma şerefine erişmişlerdir.

Yoksulluk içerisindeki fedakâr Türk ulusuyla çıktığı bu yolda, kazanılan zafer sonucunda elde edilen bağımsızlığın, çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmaktaki ilk adım olduğunun bilincinde olan gazi Mustafa Kemal Atatürk, siyasi, sosyal ve hukuk alanında ortaya koyduğu ilkeler ve yaptığı devrimlerle bu eşsiz başarıyı taçlandırmıştır.

İstiklal savaşı ve onun sonucundaki 30 Ağustos zaferi esaret altındaki diğer milletlere de umut ışığı olmuştur. Milletini tanıyan ve ona yürekten inanan ulu önder Atatürk, en zor şartlar altında bile umutsuzluğa kapılmadan ancak; hayalperest de olmadan, eldeki imkânları akılcı bir şekilde kullanarak, karanlıktan çıkış yolunu tüm dünyaya göstermiştir. Kazanılan zafer sonrasında cumhuriyet ilan edilmiş ve galip devlet olarak imzaladığımız Lozan antlaşmasıyla, Türkiye cumhuriyeti uluslararası ortamdaki yerini almıştır.

30 Ağustos zaferi, ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak, hatta yok etmek isteyen güçler tarafından hazırlanan projelerden birisi olan sevr antlaşmasının yırtılıp atıldığı, bu toprakların hakiki ve sonsuza kadar tek sahibi olan yüce Türk ulusunun ve kahraman Türk ordusunun en zor şartlarda bile hiçbir güce boyun eğmeyerek, bağımsızlık ve hürriyet söz konusu olduğunda nasıl şahlanacağını dünyaya gösterdiği, tarihte benzeri bulunmayan eşsiz bir örnek olmuştur.

Milletin bağrından çıkan Türk silahlı kuvvetlerinin mensupları olarak bizler; bu milletten aldığımız güç ve kuvvetle, atalarımızın emaneti olan; Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları ile güçlü ordumuzun bize miras bıraktığı, şehit kanları ile sulanmış aziz vatan topraklarını korumaya, bu uğurda dün olduğu gibi bugün de canımızı seve seve vermeye hazırız.

Bu duygu ve düşüncelerle; büyük bir coşkuyla kutladığımız bu eşsiz zaferin mimarı ve başkomutanı ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, kahraman silah arkadaşları ve bu toprakları kanları ile sulayan milletimizin, aziz şehit ve kahraman gazilerinin hatıraları önünde saygıyla eğiliyor ve şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun. Emanetiniz ilelebet var olacaktır. ” dedi.

Piyade er Alaattin Enük’ün “İstiklal Savaşı Gençleriyiz Biz” adlı şiiri okuması ile devam eden tören, Artvin Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Halkoyunları ekibi gösterilerinin sunulmasının ardından resmigeçitle sona erdi.

Törene, Artvin Valisi Kemal Cirit, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Yarbay Mustafa Çelik, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Cumhuriyet Başsavcı Vekili Yusuf Bahadır Özay, Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanı Mesut Toktaş, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, Artvin Vali Yardımcısı Yılmaz Kurt, Hasan Ongu, daire amirleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 30.08.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Zafer Bayramı Artvin Ve Hopa’da Tör...
 » Zafer Bayramı Artvin Ve Hopa’da Tör...
 » 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajları...
 » Artvin’de Ata’yı Anma Töreni Düzenl...
 » Artvin’de 30 Ağustos Zafer Bayramı...
 » Çanakkale Zaferinin 102. Yıl Dönümü...
 » Cumhuriyet Bayramı’nın 92. Yıldönüm...
 » Artvin’de 23 Nisan Coşkusu...
 » Artvin’de 19 Mayıs Mesajları Yayınl...
 » Artvin Ve İlçelerinde 19 Mayıs Coşk...
 » Bugün Büyük Zafer’in 90 Yıldönümü...
 » Bugün Büyük Zaferin 91. Yıldönümü...
 » Vali Cirit Zafer Bayramı Mesajı Yay...
 » İnönü'nün Torunu Artvin'de...
 » Artvin’in 92 Kurtuluş Yıldönümü İçi...
 » Ulu Önder Atatürk Artvin’de Anıldı...
 » Artvin’de 30 Ağustos Kutlama Mesajl...
 » 14 Mart Hopa’nın Kurtuluş Günü Töre...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Zafer Bayramının 90. Yılı Artvin’de...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...