İnönü'nün Torunu Artvin'de

16/02/2014 14:14

Cumhuriyet Halk Partisi 14 Şubat Sevgililer Gününde Chp Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan'ın Katıldığı Bir Panel Düzenledi.


Haber: Hayati AkbaşCHP Artvin İl Örgütü, Merkez İlçe Başkanlığı ve Kadın Kollarının birlikte organize ettiği “Cumhuriyetin Sarsılmaz Savunucuları, Kadınlarımız” konulu panel 14 Şubat 2014 Cuma günü saat 20. 00’de Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde yapıldı. Panelin konuşmacısı ve onur konuğu ise Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başbakanlarından ve 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün torunu Gülsün Bilgehan’dı.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’ni dolduran partililer CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan’ın konuşmasını dikkatle dinlediler. Panel Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Panelin açılış konuşmasını CHP Kadın Kolları İl Başkanı Tülay Yüksel yaptı. Yüksel yaptığı konuşmasında; “Sayın Milletvekillerini, Sayın i1 Başkanım, İlçe Başkanlarım Belediye Başkanım çok değerli hanımefendiler ve beyefendiler; "Cumhuriyetin Sarsılmaz Savunucuları: Kadınlar" konulu panelimize hoş geldiniz. Sayın Milletvekilim, değerli katılımcılar;

Kadınlar, geçmişten günümüze kadar hayatın her alanında önemli görevler üstlenmiş, topluma kutsal değerler katabilme yolunda her zaman etkin rol almışlardır. Bağımsızlık mücadelemiz olan İstiklal Savaşında cepheye mermi taşıyan, 300 kişilik ekibiyle 1. ve 2. İnönü Muharebesinde, Sakarya'da, Dumlupınar'da yiğitçe çarpışan, Büyük Taarruzda düşmana esir düşen ancak oradan da kurtulmayı başararak yeniden müfrezesinin başına geçen kadınlar olmuştur.

Bağımsızlık savaşının mimarı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını doğuran, yani kısacası Cumhuriyetin kuruluşunda var olan, 90 yıllık bir çınar o Cumhuriyet Halk Partisi'nin her türlü kademesinde yer alan kadınlar, hiç şüphesiz ki siyasetin de vazgeçilmez dinamikleri olmalıdırlar. Varlık içinde, birlik içinde ve özgür biçimde partimizi ve ülkemizi daha güzel günlere taşımada biz kadınlara düşeni konuşmak ve paylaşmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Sözlerimi daha fazla uzatmadan, gizlere az önce bahsettiğim konularda bilgisini, tecrübesini ve tavsiyelerini aktarmak üzere aramızda olan Sayın Milletvekilimize hoş geldiniz diyorum” dedi.

Daha sonra söz alan Artvin Belediye Başkanı ve CHP Artvin Belediye Başkan Adayı Emin Özgün, sözlerine “14 Şubat Dünya Sevgililer Günü” nedeniyle kutlama ile başladı. Başkan Özgün; “sözlerime nereden başlayayım diye düşünürken, bugün çok önemli bir gün olduğunu düşünerek sevgililer gününü kutlayarak başlamak istiyorum. Biz erkekler kadınlarımızın değerini yeterince anlamış değiliz. Bu bakımdan ben kadınlarımızdan özür diliyorum. Sevgililer Gününüz kurlu olsun. Biz CHP olarak bu bayrağı hiçbir zaman Artvin semalarından indirmedik, indirtmeyeceğiz. Bu kadar büyük yolsuzlukların olduğu bir dönemde biz Artvin halkı olarak bunlara geçit vermeyeceğiz. Sayın vekilimize teşekkür etmek istiyorum. Adam Bizim madenimize göz dikmiş, üstüne üstlük bir de küfrediyor. Bu insanlar sana ne yaptı da küfrediyorsun? O işadamına Bunun hesabını soracağız. Sözlerimi uzatmak istemiyorum. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. ” dedi.

Daha sonra söz alan CHP Artvin İl Başkanı Seçkin Kurt, çok özel bir konuşma yaparak İnönü’nün torunu olan CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan’ı duygulandırdı. Kurt yaptığı konuşmasında; “Bu gün çok önemli bir konuğumuzu ağırlıyoruz Artvin’de 24 Eylül 1884 yılında İzmir’de hayata gözlerini açan, 89 yaşında iken 25 Aralık 1973’de Ankara’da hayata gözlerini yuman büyük askeri dehasıyla katıldığı birinci dünya yavaşı ve kurtuluş mücadelemizle ülkemize, milletimize çok büyük katkılar sunan Cumhuriyet İlan edildikten sonrada yürüttüğü görevlerle ülkesine ve milletine hizmet etmeye devam eden birinci başbakanımızın, inci Cumhurbaşkanımızın ve Cumhuriyet Halk Partimizin ikinci genel başkanın Rahmeti İsmet İnönü’yü saygıyla anıyorum. Ve onun torunu olan çok değerli milletvekilimiz Ayşe Gülsüm Bilgehan hanımefendiyi ilimizde ağırlamaktan gurur duyduğumu belirtmek istiyorum.

Bu gün ki panelimizin adı Cumhuriyetimizin savunucuları çok değerli kadınlarımız. Önümüzde 30 Mart’ta ülkemizin kaderini değiştirebilecek yerel seçimler var. Bu yerel seçimlerde başarılı ola bilmemiz şart. 90 yıllık cumhuriyet tarihimizin maalesef en kötü dönemini yaşamaktayız. 12 yıldır iktidarda olan 91 yıllık kazanımlarımızı ve ülkemizin bütün zenginliklerini hoyratça pazarlayan ürettiği bütün politikalarla ülkemizi ve milletimizi zora sokan halkını hiçe sayan yalnızca ve yalnızca yandaşların düşünen yalan dolan düzenle maalesef karşı karşıyayız.

Hepimizin bildiği gibi bir ülkenin kalkına bilmesi için iyi eğitimli cehaletten arındırılmış bilime önem veren yeni nesillerin yetiştirilmesi şarttır. AKP bunu çok iyi bildiği halde gençlerimi yetiştirmeyerek bizim geleceğimiz çalıyor. Geldiği günden bu yana ekonomiyle yatıp ekonomiyle kalkan AKP maalesef 12 yıldır dünyanın en iyi onuncu ekonomisi olacağız yalanlarıyla halkımızı kandırmaya çalışıyor. Dilinden hiç düşünmediği sosyal devlet anlayışını bile bile halkının ve komusun yararına çevreyi koruması gerekirken maalesef hunlarca peşkeş çektiği şirketlerin yanında saf tutmadan geri kalmıyor. Açım yalanlarıyla 30 yıldır kanımızı akıtan ayrılıkçı terör örgütü PKK’nın elebaşıyla görüşüp adeta ülkeyi bölmek için pazarlık masaları kurup bu ayrılıkçı terör örgütüne karşı olan bütün aydınlarımızı, askerlerimi, gazetecilerimizi ERGENOKON safsatasıyla yıllardır hapis atıyorlar. Çok şükür ki 17 Aralık süreci başladı.

17 Aralık 2013’de AKP’nin kirli çamaşırları ortaya dökülmeye başladı. Bakan çocuklarıyla bakanlarında arasına alan, büyük bir rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla başlatıla soruşturma maalesef yargıya müdahale soruşturmayı yapan polisimize operasyon, basınımıza yasaklama, büyük bir medya kuşatmasıyla devam ediyor. İktidara gelmeden önce biz iktidara gelince fakirleşeceğiz halkımız zenginleşecek diyen Başbakanımız, “eğer fakirliğiniz uysa” zenginliğiniz inanın görmek istemiyoruz. Bu kadar büyük yolsuzluk e rüşvetin olması için bazı donelerin olması şart, kirli siyasetçi, kirli iş adamı ve kirli bürokratlar bunların hepsi AKP’de mevcut. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiç görmediği büyük bir rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla karşı karşıya ve maalesef Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir başbakan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu kapatmak için elinden geleni yapıyor. Bir paralele devlet ve çete diye tutturmuş gidiyor. Ben şimdi sayın başbakana soruyorum 12 yıldır beraber ıslanıp ve beraber yürüdüğünüz bu yollarda, bu paralele devlete hiç rastlamadınız mı b çeteye hiç rastlamadınız mı? Şimdimi aklınıza geldi bu paralel devlet ve çete.

AKP’nin ülkemizde yapmak istedikleri ortada 12 yıldır AKP hükümeti, politikaları kısaca söylersek yalan dolan hırsızlık arsızlık her türlü maalesef günah barındırıyor içinde.

30 Mart’ta sayın belediye başkanımız tekrar sahip olduğu makamın sahibi yapacağız ve cumhuriyet halk partimizin bayrağını. Artvin’in kalesinden hiçbir zaman indiremeyeceğiz. Artık namuslularda namussuzlar kadar cesur olacak. Çok çalışacak çünkü onlar her an çalışıyor cebimizde kinlerini çalmak için, çünkü bizim adımı Cumhuriyet Halk partisi özümüz Mustafa kemal Atatürk, sevdamız özgürlük farkımı dürüstlük hepinize saygılar sunuyorum. ” İfadelerine yer verdi.

CHP Artvin Milletvekili Avukat Uğur Bayraktutan, Türkiye’nin gidişatının hiç iyi olmadığını, buna dur demek için CHP’nin birlik ve beraberlik içinde hareket etme zorunda olduğunu, ayrılık gayrılık lüksünün bulunmadığına vurgu yaparak; “Çok değerli Artvinliler bu gün çok önemli misafirimiz var. 1935 yılında İsmet İnönü Artvin’e gelmiş, 80’li yıllara Erdal bey’i ağırlamışız bu gün ise İsmet İnönü’nün toru burada bu ne büyük onur kendisine hoş geldiniz diyorum. Geçen ay bizi İnönü’nün evinde ağırlanmak gibi bir şerefe nail olduk. Bizi yemeğe davet ettiler, Atatürk’ün oturduğu masada oturduk. Şunu gördük ve çok duygulandık Cumhuriyetin Hangi koşullarda kurulduğun cumhuriyet kuranlarının nasıl tevazu içerisinde yaşadıklarını bunlarla karşılaştırınca o dönemde yaşayanların ne kadar şanslı olduğun gördük. Artvin çok farklı bu kent bir cumhuriyet kenti Artvinli olmaktan çok onur duyuyoruz.

Her yerde söylüyoruz Artvinli olmak bir ayrıcalıktır diye, iki şeyi çok seviyoruz bir Artvinli olmayı iki Cumhuriyet Halk Partili olmayı. Bu iki şeyden vazgeçmiyoruz.

Bu salonda olan insanları şu şekilde tarif ediyorum. Bu salonda oturanların odalarına para sayma makineleri yok. Dolarlar ve Euro’lar da yok. Bunların odalarında en kıymetli ne var biliyor musunuz? İsmet İnönü’nün resmi var Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi var. Onun için Cumhuriyet Halk Partili olmak kolay değil, CHP’li olmak, bazen gelir katil şirket Artvin’i terk et demektir, CHP’li olmak bazen idam sehpasına vurup yaşasın tam bağımsız Türkiye diyen deniz gezmiş olmaktır. CHP’li olmak bu ülkede namuslularda namussuzlar kadar cesaretli olmalıdır diyen İsmet İnönü olmaktır değerli arkadaşlarım CHP’li olmak size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmaktır “ dedi.

Panelin konuşmacısı, İsmet İnönü’nün torunu CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan sunusuna dedesinin eşi Mevhibe Hanıma yazdığı mektuplardan söz ederek başladı. Özellikle eşi Mevhibe’yi bir anahtar deliğinden görerek sevdiğini ve bu sayede evlendiklerini, 60 yıllık evlilik hayatında sevgilerini sürekli büyüttüklerini anlatması sevgililer gününde salonda bulunanları duygulandırdı.

Milletvekili Bilgehan dedesinin ölümünün üzerinden 41 yıl geçmesine rağmen kendinse saldırıldığını, bundan büyük üzüntü duyduğunu belirterek; “ Dedemin ölümünden 40 yıl geçmesine rağmen başbakanın saldırılarına maruz kalıyor. Üstelikte iftiralar atarak karalamaya çalışıyor. Başbakanın iddialarını araştırdım. Ne diyordu, Dini yasakladı. Dini kitapları yasakladı” diyordu. Yasaklanan o kitaplardan buldum ve bugün çok iyi İslam Alimi olan insanlara gösterdim. Onlar ne diyor biliyor musunuz? Bu kitaplar bugün basılsa yine yasaklanır. Çünkü içeriğinde İslam’ı tahrif eden ifadeler yer alıyor. İslam’ı karalıyor. Dedem aslında dinimiz korumak için bu kitapları yasaklatmış. Dedemin ve Ninemin mektuplarını okudum. Mevlit okutup dualar ettiğini yazıyor. Böyle bir aile nasıl din düşmanı oluyor?

Dedemin Artvin ile ilgili birçok anısının olduğunu biliyorum. Burasını Atatürk’ün emriyle il olarak ilan eden dedem olmuş. Kayıkla Çoruh’tan yolculuk yapmış. Borçka Perçemli Kemer Köprü’nün açılışını yapmış. Artvin’in en işlek caddesinin adı İnönü Caddesi. . . Artvin o kadar ünlü ve kendisine has bir il ki; Dünyada henüz demokrasi yerleşmemişken, Avrupa’da bile kadınlara seçilme ve seçme hakkı verilmemişken, Türkiye’de 1933-35 yılları arasında ilk kadın Belediye Başkanını Artvin çıkarmış. Okuma yazma oranı en yüksek illerin başında yer alıyor. Buradaki kadınlar Cumhuriyetin değerlerini yaşıyorlar ve yaşamlarıyla taşıyorlar. Kimse buradaki insanları buna zorlamamıştır.

Artvin’in girişinde Cumhuriyet Kentine Hoş Geldiniz” yazıyordu. Gerçekten Cumhuriyet Kenti. Aydın, çağdaş demokrat insanların yaşadığı çok güzel bir il. Daha önce Hopa’ya gelmiştim, Artvin’e ilk kez geldim. Çok şirin ve çok güzel bir il. İnsanları çok sıcak. Artvin Milletvekilimiz Bayraktutan sürekli bana böyle bir etkinlik yapalım diyordu. Bugün gerçekleştirebildik. Çünkü Benimde Bayraktutan’ın da uluslararası görevimiz var. Sizi onurla, gururla temsil etmeye gayret gösteriyoruz bunu bilmenizi isterim. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yaklaşık 2 saat süren program salonda bulunanların sorularıyla devam etti.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 16.02.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Kılıçdaroğlu, Artvin’in Chp’li Kadı...
 » Chp Milletvekilleri Rize Ve Artvin’...
 » Hasan Fehmi Güneş’ten Artvin’den Ça...
 » Gazeteci İsmet Başar Chp’den Aday A...
 » Borçka Chp İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Artvin’deki Panelde Demokrasi Anlat...
 » Chp Artvin İl Başkanından Çarpıcı A...
 » Ayşe Gülsün Bilgehan Hopa Ticaret O...
 » Muharrem İnce Ve Mustafa Balbay Art...
 » Feyzioğlu Ve Batum, Anayasa Değişik...
 » Artvin Chp’de Tarihi Toplantı...
 » Artvin Chp İl Kongresi Yapıldı...
 » Artvin’de Partiler Meydanlara İndi...
 » Başkan Akçiçek’de Dev Çınarın Kurul...
 » Artvin’de Chp Kadın Kolları Seçim S...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Şahin, “Artvin Belediyesini Adım Ad...
 » Rizeli Gazeteci Ömer Şan Chp Parti...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...