Hopa Esnaf Ve Sanatkârlar Odası Seçimlerine Doğru

24/01/2014 11:39

Oda Başkanlığına Adaylığını Açıklayan Hüsnü Akyüz “Esnafın İtibarına Sahip Çıkmak İçin Adayım” Dedi.


Husnu Akyuz Hopa Esnaf Ve Sanatkarlar Odasina Baskanligini A

Haber: Hayati AkbaşHopa’da Şubat ayı başında yapılacak olan Esnaf e-ve Sanatkârlar Odası genel kurulu yaklaşırken başkanlığa aday olan isimlerde ortaya çıktı. Mevcut Başkan Osman Küçükali geçtiğimiz günlerde kadrosu ile basının karşısına geçerken, önceki dönem oda başkanlığı yapan Hüsnü Akyüz’de yeniden aday olduğunu açıkladı.

Hopa esnaf ve sanatkârlar odasının Artvin’in üye sayısı olarak en büyük sivil toplum örgütü olduğunu ifade eden Akyüz yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “Esnaf odası sadece evrak alıp evrak vermek, muhasebe tutmak kayıt alıp kayıt silmekten ibaret olan bir kurum değildir. İlçemizde yapılacak toplum içi her hizmetin yanında ve içinde maddi ve manevi yer almak zorundadır. Yalnız kendine bağlı üye sorunlarıyla değil tüketiciye de sahip çıkmak zorundadır. Esnafın hak ve çıkarlarını her alanda savunup sahip çıkarak tüm kurum ve kuruluşların başında esnafın itibarına sahip çıkmak zorundadır.

Bugün Hopa’da esnaf odası bir memur zihniyetiyle yönetilmektedir. Esnaf odasının bir yönetimi vardır. Bu yönetim Artvin esnaf odaları başkanlığına odalar birliğine bağlıdır. Artvin odalar birliği başkanı vardır, yönetimi vardır bunlarda Ankara Esnaf Konfederasyonudur. Federasyon başkanı ve yönetimi vardır. Konfederasyon yarı resmi bir kuruluş olup tüzük ve yasaları vardır. Yani esnaf odaları bunların dışında hiçbir kurum kuruluş siyasi partinin arka bahçesi değildir.

Yedi yıl esnaf ve sanatkârlar odası başkanlığı hizmetinde bulundum. Din, dil, siyasi düşünceleri ne olursa olsun yakınlığım ve hizmetim tüm esnafa eşit olmuştur.

Yönetime geldiğimizde olağan kongrede esnafımıza bir söz verdik. Hopa’ya Bağ-Kur bürosu açacağız dedik. Bu düşüncemize tüm sivil toplum örgütleri esnaf destek olarak Hopa’ya Bağ-Kur bürosunu açtık, şuan Türkiye’de sayılı olan il müdürlüklerinden biri pasaport şubesinin açılması için esnaf odası olarak öncülük yaptık, tüm sivil toplum örgütlerini bir araya getirerek müracaatımızı yaptık ve bugün pasaport şubesi Hopa’da hizmet veriyor.

Hopa Engelliler Derneğinin açılmasında yönetime girerek çalışmalar yaptık odamızdan maddi yardımlar yaptık derneğe belediyemizden bir yer alarak yerleştirdik. Şuan 110’u Hopa’da 140 engelli Kemalpaşa’da olmak üzere 250 üyesi bulunmaktadır. Bunların 210 engelli vatandaşı bakım ve maaş almaktadır. Derneğin açılışı ile Hopa’da rehabilitasyon merkezi de açıldı.

İlçemizde Wc yaptırmak esnaf odasının görevimi diye sorsam birçoğunuz hayır diyebilirsiniz. Eğer bu tuvaletler esnafın ihtiyacı ise evet Hopa parkı ve Kemalpaşa parkındaki tuvaletleri biz esnaf odası yaptırdık.

Berberlere ve lokanta aşçılarına üzerinde odamızın ismi olan önlükler yaptırıp ücretsiz dağıttık. Esnafın sorunlarıyla ilgili sorunlar ve çözüm önerilerimiz adı altında dergi çıkarttık. Kemalpaşa ve Hopa’da bulunan esnafların adres ve telefon numaraları olan bir telefon rehberi çıkartıp tüm esnafa ücretsiz olarak dağıttık.

Kemalpaşa gürcü pazarı daha gelişmesi için Kemalpaşa belediye düğün salonunda Kemalpaşa Belediye Başkanı, Jandarma komutanı, ticaret odası başkanıyla beraber esnafla toplantı yaptık. Türkçe, Gürcüce dergiler çıkartarak esnafa dağıttık. Gelen insanlara kota uygulandığından tüm Kemalpaşa esnafı toplanarak beş saat gümrüğün giriş ve çıkışını kapatarak eylem yapıp basın açıklaması yaparak sesimizi yetkililere duyurduk. Bugün hala bu Pazar devam ediyorsa bu eylemimizin bir ürünüdür. Kemalpaşa Hopa Festivallerine maddi ve manevi destekte bulunduk. Dükkânı yanan, soyulan esnafımıza maddi ve manevi yardımlarda bulunduk. Hukuken haklarını arayan esnafımızın mahkemelerde temsilci olarak bulunduk.

Her yıl Ramazan Ayında esnaf ve vatandaşlarımıza oda yönetimi olarak İftar yemekleri verdik Hopa Spor’un yönetimine girdik destek verdik tüketiciler hakem heyetinde yer alarak tüketicimizin haklarını savunduk. Maliye taktir komisyonunda görev aldık. Festival komitelerinde yer aldık. Bu hizmetlerin karşılığı olarak en önemlisi olan tüm kurum ve kuruluşlara karşı esnaf odasına itibar kazandırmış olduk. Bu hizmetlerimizin karşılığında ilçe kaymakamlığından teşekkür ve plaket, ilçe emniyet müdürlüğümüzden teşekkür ve plaket, Hopa belediye başkanlığımızda plaket, Kemalpaşa belediye başkanımızdan plaket, bağ-kur il müdürlüğünden teşekkür ve plaket, Artvin ili engelliler federasyonundan plaket, Hopa spor’dan teşekkür ve plaket alarak odamızın gurur tablosunu oluşturduk.

Bugün ki yönetim söz ve vaatlerini yazan bir bildirimi dört yıl önce dağıttı. Beş madde olarak yazdıkları yapmak için söz verdikleri bize güvenin dedikleri Beş maddenin üçünü yerine getirmiş olsalardı eğer ben adaylığımı açıklamayacaktım.

Mevcut yönetimin seçim öncesi verdiği vaatler şunlardı;

Vaat 1. Mükelleflerimizin odamıza daha rahat ulaşabileceği bir yer temin edileceğiz.

Cevap 1. Bu yazıyı okuduktan sonra altı arkadaşımızla iş hanında esnaf ve sanatkârlar odasına gidin çay içmeye geldik deyin başkanın odasında bu altı kişinin ikisi ayakta kalmazsa ben yalan söylüyorum. Yirmi metrekarelik bir yer ortadan bölünmüş on metre karesi başkana ayrılmış on metrekaresi iki sekretere ayrılmış ve odanın kapısında dışarıda iki sandalye bulunmakta işlem için giden esnaf koridorda ayakta sıra beklemek zorundadır.

Vaat 2. Üç ayda bir, bütün yönetim katılımı ile periyodik olarak esnafa açık toplantıları yapacağız.

Cevap 2. Yedi yıl bu odaya hizmetim var dört yıldır ben bu periyodik esnafa açık yönetim kurulu toplantısına hiç çağırılmadım. Çağırılan esnaf varsa bilmiyorum.

Vaat 3. Belediye dükkânlarında bulunan esnafımıza ve sorunlarına belediyemizle istişareli bir şekilde çözüm yolları bulacağız.

Cevap 3. Hopa Pazar meydanında 36 dükkan satışa çıkarıldı bu 36 dükkandan sadece dört esnaf kendi dükkanlarında oturabildi bu mu sahip çıkmak!. Ayrıca Esnaf Odası hala kirada şuan Esnaf ve sanatkarlar Odasının kendine ait oda yeri alma imkanı olduğu halde neden hala kirada hizmet veriyor. Şuan Hopa Belediyesi yüzlerce işyerini ihaleye çıkararak satmaktadır. Esnaf Odası ne bekliyor?

Hopa Belediye Başkanlığı Sivil toplum Örgütlerinin Titanik Eğlence Merkezinde Esnafı yakinen ilgilendiren toplantıda söz alan mevcut oda başkanı Osman Küçükali şu sözlere yer vermişti; “Belediye dükkânlarında oturan ve işyeri yıkılan esnafı mağdur etmeyeceğiz ve hakkını arayacağız demişti… Bırakın mağdur etmeyi şuan yüzlerce küçük market işletmeci esnafımız kepenk kapatırken oda başkanı Sayın Osman Küçükali mülkiyeti kendine ait işyerini Migrosa kiraya vermiştir. bumu esnafa sahip çıkmak ?

Vaat 4. Kayıt dışı satış yapan, vergi mükellefi olmayan gezici satıcıların; satış yapmalarını, belediye başkanlığı vergi dairesi ile koordineli çalışarak engelleyeceğiz.

Cevap 4. Oda kaydı olmayan belediye kaydı maliye kaydı olmayan haksız rekabeti gidin Kemalpaşa’da görün. Günü birlik dükkân açıp kapatanlar her tür malı tezgâhına koyanlar dükkânda levhaları bulunmayanlar esnaf adı altında yasal olmayan işleri yapanlar, esnaf odasına kayıtlı 193 esnaf Kemalpaşa’da bulunmakta gel gör ki şuan Kemalpaşa’da 300 e yakın dükkân var.

Vaat 5. Esnaflarımız ile uzaktan daha sağlıklı bir şekilde iletişim sağlamak için odaya bağlı bir internet sitesi açılacağına; dair yönetim kurulumuz tarafından karar alınmıştır.

Cevap 5. Odanın internet sitesi var. Varda sadece ismi var. Dört yılda bir kere yapılan kahvaltı toplantısı, esnafı ilgilendirmeyecek ne bir bilgi nede bir duyuru var. Hopa esnaf odası olarak internete girin Hopa esnaf odasından haberler bölümü var oraya girdiğinizde şu yazıyor; Kemalpaşa pazarı için esnaf odası ve Kemalpaşa belediye başkanıyla Sarp gümrük kapısını beş saat yaya ve araç trafiğine kapatarak eylem yaptık. Bunu biz yaptık ve hala tek bir haber olarak orada duruyor. Halk bankası yüzde 4 faizle esnafa kredi veriyor diye esnaf odasından mesaj geldi. Halk bankası esnafı kefil bile kabul etmiyor. Halk bankasının kuruluş amacı esnafa, çiftçiye ucuz kredi vererek gelişmesini sağlamaktır ama şuan özel bankaları da geçerek esnafı hiçe saymaktadır ve de bugün ki durumu da ortadadır. Ayrıca Sayın Osman başkanım esnaf ve kefalet kooperatifinin ikinci başkanısınız diğer ilçelerin esnaf kefalet kooperatifinin plasmanı açık ve kredi kullandırıyor ve esnafı mutlu Hopa kefalet kooperatifi olarak siz esnafa yönelik nasıl bir çalışma yaptınız. Hopa esnafı şuan işini çevirebilmek için özel bankalarla yüksek faizlerle savaşıyor. Sizler esnafa ne zaman yardımcı olacaksınız

Yapacağımız hizmet ve projeleri kongremizde detaylı bir şekilde anlatacağız.

01 Şubat 2014 Cumartesi Günü kongremize katılarak odamıza sahip çıkmanız dileği ile sağlık mutluluk dileklerimle sevgi ve saygılar sunarım. "

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 24.01.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa, Esnaf Odası Seçimlerine Kilit...
 » Borçka Chp İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Hopa İş Dünyası İle Ropörtajlarımız...
 » Hopa Tso Ve Esnaf Odasından Anlamlı...
 » Hopa Esnafından" İlçene Sahip Çık"...
 » Hopa’da Osb Toplantısı Yapıldı...
 » Hopa’da Başlatılan Esnafına Sahip Ç...
 » Artvin Chp;” Darbelerin Karşısınday...
 » Hopa Esnaf Odası Başkanından Can Su...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Aşırı Yağışlar Kemalpaşa Esnafını M...
 » Artvin’de İşsiz Kalan Esnafa İşsizl...
 » Başbakan Erdoğan Artvin’deydi...
 » Şahin, “Artvin Belediyesini Adım Ad...
 » Hopa Tso’dan Siyasilere Bilgilendir...
 » Artvin’de Chp Kongreleri Devam Ediy...
 » Hopa Heyeti Ankara’da Temaslarda Bu...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Hopa - Arhavi Arasında Osb Gerginli...
 » Hopa Musa Akbıyık’ın İntiharı İle S...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...