Artvin’de 2. Kariyer Günü Etkinliği Düzenlendi

19/12/2013 11:40

Çalışama Ve İş Kurumu Müdürlüğü Ve Artvin Çoruh Üniversitesi İşbirliğiyle Düzenlenen “Artvin 2. Kariyer Günü’’ Etkinliği Yapıldı.


Haber: Hayati AkbaşNihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen Artvin 2. Kariyer Günü etkinliğine Artvin Vali Yardımcısı Mutlu Almalı, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör yardımcısı Aydın Tüfekçioğlu, Artvin Çalışama ve İş Kurumu Müdürü Cevdet Ertürk, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, PTT Baş Müdürü Recep Doğan, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Temiz, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Kurtul Özel, Hopaport İK. Temel Küçük ve çok sayıda davetli ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Artvin Çalışama ve İş Kurumu Müdürü Cevdet Ertürk, Artvin’de faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar ile çalışma hayatına yeni atılacak olan eğitimli ve nitelikli gençleri buluşturarak gençlerin sektörler, firmalar ve İŞKUR hakkında bilgi sahibi olmasına ve iş bulmasına aracılık etmek için bu etkinliği gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Ertürk yaptığı konuşmada; “Yaptığımız ve yapacağımız bu ve buna benzer etkinlikler vasıtasıyla gençlerin ve öğrencilerin kariyer planlamalarına yardımcı olmak, iş bulma ve iş arama becerilerini geliştirmek amacıyla ilimiz Çoruh Üniversitesiyle birlikte ortaklaşa “II. Kariyer Günü” etkinliğini düzenledik” dedi.

Konuşmasında İş kur’un çalışma ve projeleri hakkında bilgi veren Ertürk: “Özellikle son yıllarda dünyayı etkisi altına alan küresel ekonomik krizin ülkemiz ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek için büyük çaplı kaynak aktarımıyla nitelik olarak geliştirilen Mesleki Eğitim kurslarının yanı sıra son dönemde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Faruk Çelik'in talimatlarıyla yeniden yapılandırılan ve kapsamı genişletilen iş başı eğitim programları ve Toplum Yararına Programlar ( TYP) yoluyla İŞKUR işsizlik sorununun temelini teşkil eden mesleksizlik sorunuyla mücadele ederek işsizliği minimize etmek için yoğun çaba sarf etmektedir” dedi.

Ertürk konuşmasının devamında; “Meslek edinmek, değiştirmek, ya da mesleğini geliştirmek isteyenlere yönelik mesleki eğitim kursları geçici iş imkânı sağlamanın ötesinde işsizlerin iş gücü piyasasından uzak kalmamasını sağlamaktadır. Özellikle son dönemde Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen ve artarak devam eden kısa süreli çalışma programı olan Toplum Yararına Programları (TYP) ile iş bulamamış uzun süre işsiz kalmış çalışma alışkanlığını kaybetmiş vatandaşlarımızın çalışma hayatına kazandırılması ve belli bir gelir düzeyine sahip olmaları işsiz insanlarımızı toplumla barışık birer vatandaş haline gelmesini sağlamıştır.

Artvin’de 2013 Yılı İtibariyle TYÇP Kapsamında 3056 Kişiye İş Sağlandı

2013 yılı itibariyle toplum yararına çalışma projesinden ilimizden faydalanan işsiz sayısı 3056'dur. Bu projeler özelliğine göre ilimizdeki kamu hizmeti veren vatandaşlarımızla birebir alakalı kurumlarımızla projenin türüne göre genellikle 9 ay süreyle yapılmıştır. 1 Eylül 2012 tarihi itibariyle projelerden faydalanma süresi 9 aya çıkarılmıştır. Toplum Yararına Projesiyle (TYP) ilgili yapılan bu değişiklik sadece projelerin süresiyle sınırlı kayıp projelerden faydalanan vatandaşlarımızın bekleme süresi de 24 aydan 3 aya indirilmiştir. Yani her yıl vatandaşlarımız projeler devam ettiği müddetçe bu projelere başvurarak azami olarak yıl içerisinde 9 ay çalışabilme imkânına kavuşmuşlardır.

Kurumumuzun işsizlere ve gençlere yönelik bir diğer önemli faaliyeti de İşbaşı Eğitim Programıdır. Kurumumuza kayıtlı işsizlerin mesleki yeterliklerini geliştirmeleri için İşbaşı Eğitim programları düzenlenmektedir. 16 yaşından büyük işsizlerin faydalandıkları bu programlar en az iki sigortalı çalışanı olan işletmelerde uygulanmaktadır. Azami 6 aylık süreyle uygulanan bu programlarda çalışanın günlük cep harçlığı olan 25 TL ve sigorta giderleri İŞKUR tarafından karşılanmaktadır.

Artvin’de İşbaşı Eğitim Programımızdan faydalana kişi sayısı 514

Bu 6 aylık süre çalışanların işe uyum sağlamaları mesleki tecrübe olarak kendilerini geliştirmeleri ve işi öğrenme açısından önemli bir süre olup burada amaç 6 aylığına İŞKUR tarafından geçicide olsa sağlanan istihdamın sürekli hale gelmesi hedef alınmıştır. Bu şekilde çalışan istatistiklere göre Türkiye genelinde İş Başı Eğitim Programlarına devam eden çalışanların yüzde 40 'ı daimi istihdama dönüşmüştür. Artvin genelinde İşbaşı Eğitim Programımızdan faydalanan işsiz sayımız 514'dir.

Bunların dışında kurumumuza kayıtlı işsizlerimize yönelik olarak yaptığımız bir diğer önemli faaliyetlerden biri ise uygulamalı girişimcilik eğitimidir.

Serbest çalışıp kendi işini kurmak isteyen genç girişimcilere yönelik uyguladığımız bir program olup bu programlar İŞKUR ve KOSGEB işbirliği ile birlikte düzenlenmektedir. Bu programlara devam eden girişimcilerimiz almış oldukları belgelerle en yakın KOSGEB Müdürlüklerine müracaat ederek kuracakları işleriyle ilgili KOSGEB tarafından belli bir kısmı hibe olmak üzere kredi desteği alabilmektedirler. 2013 yılı itibariyle TSO ile işbirliği içerisinde düzenlediğimiz Uygulamalı girişimcilik eğitiminden 95 vatandaşımız faydalanmış ve bu burslar sonucunda sertifika sahibi olmuşlardır.

Kurumumuzun hizmetlerinde insan unsuru oldukça önemli bir rol oynamaktadır. İŞKUR'un bu açıdan son dönemde yapmış olduğu çok önemli olaylardan biri ise kuruma alınan İş ve Meslek Danışmanları olmuştur. Türkiye genelinle 2012 Nisan ayında 2000, Mayıs ayında 816 olmak üzere toplamda 2 816 iş ve meslek danışmanı kuruma alınmış olup bu danışmanlardan 9 arkadaşımız kurumumuza gönderilmiş ve hizmete başlamışlardır.

3218 Vatandaşımıza Bireysel Danışmanlık Hizmeti Veril

Daha önce işsiz insanlarımızın iş bulma merkezinden hareket ederek işsizlere danışmanlık bir nevi iş koçluğu yapmak amacıyla ihdas edilen bu kadrolara atanan arkadaşlarımız hızlı bir şekilde işe koyulmuş ilimizdeki iş arayan işsiz vatandaşlarımıza ve iş gücü talebinde bulunan işletmelerimize gönüllü rehberlikte bulunarak işgücü arz ve talebini buluşturmaya çalışmışlardır. Bu arkadaşlarımız Artvin ilinde 2013 yılı içerisinde özel sektörden bin 694 açık iş almış bu açık işlerin bin 298 tanesi işe yerleştirilerek karşılanmıştır. İş ve Meslek Danışmanlarımızca ilimizde bulunan 695 tane işyeri ziyaret edilerek İŞKUR faaliyetleri hakkında bilgi verilmiştir.

Yine bu yıl içerisinde İş ve Meslek danışmanlarımızca işsizlerimize yönelik olarak yapılan danışmanlık hizmetleri kapsamında 3218 vatandaşımıza bireysel danışmanlık hizmeti verilmiştir. İş aramanın adresi İŞKUR'dur.

Sevgili gençler şimdi söyleyeceklerim size, bol maaşlı devlet işlerini istiyorsunuz. Ancak her mezun öğrencimizin bu fırsatı yakalaması zor. Kariyer planlamanızı iyi yapmak durumundasınız. Bu sizin için çok önemli, çünkü sevdiğiniz mesleğe yönelmek hem sizi mutlu edecek hem de işinizdeki verimi arttıracaktır.

Sorumluluk bilinciyle hedef koyup, asla yılgınlığa düşmeden b&J hedefin peşinden koşmanız gerekmektedir. Ne iş olsa yaparım dönemi bitti. Meslek sahibi olmak ve uzmanlaşmak, girişimci bir ruhla mücadeleye devam etmek gerekiyor.

Kalkınmanın yolu işsizliği azaltarak istihdamın artırılmasından geçmektedir. Ülkemiz bu konuda önemli merhaleler kat etmiş işsizlik rakamları Dünyanın belli başlı ülkelerinde artmasına rağmen Ülkemizde her geçen gün düşmektedir. Bu çalışmalarda İŞKUR çok önemli rol üstlenmiş üstlenmeye de devam edecektir.

İşsizlik ülkeleri kemiren çok önemli bir hastalıktır topyekûn kalkınma işsizlik rakamlarını minimize edilmesiyle mümkündür.

Bürokrasiye Teşekkür

Artvin Çalışma ve İş Kurumu olarak ilimizdeki iş gücünün istihdama dönüşmesi için mevcut bir ekip ruhu içerisinde özveriyle çalışmaktayız. Bu çalışmalarımızda özellikle hemşerimiz olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Faruk Çelik'in büyük desteklerini ve katkılarını görmekteyiz. Kendilerine şahsım ve kurumum adına şükranlarımı arz ediyorum.

Yine bu projelerin elimize ulaşmasında katkılarından dolayı milletvekilimiz Sayın İsrafil, Kışla 'ya desteklerinden dolayı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü hemşerimiz Nusret Yazıcı Bey’e İldeki çalışmalarımızda bize sağladığı her türlü imkân ve destekten dolayı Sayın Valimize teşekkür etmeyi borç biliriz. Artvin Çoruh Üniversitesiyle ortaklaşa düzenlemiş olduğumuz ikinci kariyer günü etkinliğimizi başarılı ve faydalı olması dileğiyle bütün katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür eder saygılarımı sunarım. ” İfadelerine yer verdi.

HOPAPORT’A TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ.

İş başı eğitim programları gerekse de istihdam kapsamlı kurslarıyla Artvin’de istihdama katkıda bulunan; Park Denizcilik ve Hopa Liman İşletmeleri A. Ş. , Yılmazlar İnşaat Anonim Şirketi, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası, Özel Artvin Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi, İrmiş İnşaat Anonim Şirketi, Özgiray Tekstil Limitet Şirketi, Özel Borçka Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi, Kuzey İnşat Limitet Şirketi, Laşet Alabalık Tesisi yetkililerine İş Kur İl Müdürlüğünce hazırlanan teşekkür belgelerini Vali yardımcısı Mutlu Almalı verdi.

İş Kur’a kayıtlı işsizlere kendi işlerini kurma noktasında yardımcı olmak amacıyla İş Kur İl Müdürlüğünce düzenlenen girişimcilik kursları ve istihdam garantili kurslarını başarıyla bitiren kursiyerler belgelerini ise Aydın Tüfekçioğlu verdi.

Program Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un kariyer yolculuğu sunumuyla devam etti. Öğrencilik yıllarından belediye başkanlığına uzanan o uzun yolu ve bu yolda ki deneyimlerini katılımcılarla paylaşan Köksoy öğrencilerin sorularını yanıtlamasıyla konuşmasını tamamladı.

Program Özgiray Tekstil Sahibi Meryem Özbayrak ve Yardımcı Doç. Dr. Özgür Doğan’ın kariyer geliştirme üzerine yaptıkları konuşmaların ardından stantların gezilmesiyle sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 19.12.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de ‘ 1. Kariyer Günü” Etkinl...
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » Artvin’de Hedef 20 Bin İstihdam...
 » Artvin’de İşkur Muhasebecilerle Bul...
 » Artvin İşkur 2015 Faaliyetlerini Aç...
 » Sen Yeter Ki İş Ver...
 » Artvin İş-kur Müdürlüğü 2015 Faaliy...
 » Artvin’de Girişimcilere Sertifikala...
 » Çaykur'a 1500 İşçi Alımı Başlıyor...
 » İşkur Halka Açıldı...
 » Artvin’in Yüz Akı Faruk Çelik İle M...
 » 473 Genç Tekniker Olarak İstihdam E...
 » Artvin’de Hedef 20 Bin Sigortalı...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Tanıtım A...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Artvin’de Öğrenciler Bugün Karneler...
 » İş Kur Erişim Noktası Bu Kez Açü’de...
 » Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplant...
 » Tek Gıda İş Sendikasından Grev Açık...
 » Artvin, Meclis Gündeminde Konuşulma...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...