Açü’lü Öğrencilerin Ulaşım İsyanı

14/04/2013 22:10

Açü Öğrencileri Ulaşımda Yüksek Fiyat Nedeniyle Valilik Önünde Eylem Yaptı.


Haber: Tolga GülArtvin Valiliği önünde bir araya gelen ve “5, 5 TL’ye hayır”, “Artvin’de yaşayacaksan dolmuşçu olacaksın”, “Ulaşım sorununa çözüm istiyoruz” gibi pankartlar taşıyan öğrenciler, ulaşım fiyatlarından yakındılar, çözüm bulunmamasını protesto ettiler. Öğrenciler adına konuşan AÇÜ Öğrenci Derneği Başkanı Burak Soysal, üniversite kampusuna ulaşım için çift araç kullanmak ve her gün 5. 5 TL harcama yapmak zorunda kaldıklarını belirterek, bunun da bir öğrenci için büyük miktar olduğunu söyledi.

Mahalli yöneticilerin sorunu bilmelerine rağmen konuyla ilgilenmemesinden yakınan Burak Soysal, bu amaçla topladıkları 3 bin dilekçeyi Başbakanlığa göndereceklerini söyledi, sorunun çözümü için hukuki zeminde ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını anlattı.

Yaşadıkları sorunla ilgi Artvin Valiliği önünde bir basın açıklaması yapan AÇÜ Öğrenci Derneği Başkanı Burak Soysal mahalli yöneticilerin yaşadıkları ulaşım sorununu çözmede yetersiz kaldığını ifade ederek bundan dolayı sorunun çözümü için topladıkları 3 bin dilekçeyi başbakanlığa gönderdiklerini söyledi. Bu girişimleri sorunun sonucunda herhangi bir çözüme kavuşmaması durumunda binlerce öğrenci ve insanla ulaşım sorunu mitingi yapmayı düşündüklerini de vurgulayan Soysal sorunun çözümü için hukuki zemin üzerinde ne gerekiyorsa yapacaklarını dile getirdi.

Artvin’de belediyenin 5 bin 700 oyla kazanıldığını ifade eden Soysal, “burada 4 bin öğrenci var. Bu öğrenci topluluğu yeri gelir bu belediyeyi de değiştirir” dedi.

Yıllardır süregelen ve bir türlü yetkili makamlar tarafından çözüme kavuşturulamayan ulaşım sorunu öğrencinin gündeminde ilk sırada halen yerini koruduğunu ifade eden Soysal: “Bu sorun sadece bizim değil, aynı zamanda Artvinlinin ve öncelikle de yöneticilerin sorunudur. Bu sorun Belediye Başkanı Özgün'ün sorunudur, bu sorun İl Valisi Necmettin Kalkan'ın sorunudur bu sorun mensubu olduğumuz Üniversitenin Rektörünün sorunudur. Bu sorun iktidar partisi milletvekili İsrafil Kışla'nın, muhalefet partisi milletvekili Uğur Bayraktutan'ın sorunudur” dedi.

Soysal yaptığı basın açıklamasında; “Bugün burada; Ege Kıyılarından, Güneydoğunun En ücra şehirlerinden, Trakya'dan, Anadolu'dan, Hiç bilmedikleri, görmedikleri yerlere, Gürcistan sınırlarına ilim tahsil etmek için gelen, 4000'e yakın öğrenci arkadaşımızın Artvin'de yaşadıkları maddi, manevi sorunlarını ve çözüm önerilerimizi, sizlerle paylaşmak için bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Öğrenci şehri olma yolunda ilerleyen Artvin, Yerel idarecileriyle, Esnafıyla, Halkıyla, Sivil toplum kuruluşlarıyla artık bu şehirde küçümsenemeyecek, göz ardı edilemeyecek bir sayıdaki öğrencinin varlığından, bu öğrencilerin bulunduğu yerde söz sahibi bir kitle olduğundan haberdar olmak durumundadır, idareciler tarafından gözden kaçırılan bir husus var. O’da şu anki Belediye Başkanı'nın seçmen sayısı kadar, Artvin'de öğrenci nüfusunun var olduğudur.

Yerel İdari Makamların " Alternatifsiz turizme, alternatifsiz il Artvin", " Artvin'i görmeden cenneti tarif edemezsiniz " gibi sözlerle şehrin bilbordlarını boy boy süsleyerek turist avına çıkmaları, turist gelmemesinden yakınmaları, öğrenciyi yok sayıcı yaklaşımları bizleri derinden üzmektedir. AÇÜ Öğrenci-Der başkanı olarak Buradan kendilerine sesleniyorum; Gözlerinizi Açın, burada her yıl Artvin'e gelen 4000'e yakın turist var, biz buradayız, Siz her yılın 8 ayını burada geçiren 4 bin tane turist için ne yaptınız ki daha fazla neyin turistini bekliyorsunuz? Siz 4 bin tane turiste nasıl bir istihdam sağladınız ki başka turist bekliyorsunuz?

Yıllardır süregelen ve bir türlü yetkili makamlar tarafından çözüme kavuşturulamayan ulaşım sorunu öğrencinin gündeminde ilk sırada halen yerini korumaktadır. Bu zamana kadar bu konudaki yetkili makamlara yapılan üyelerimizin şahsi başvuruları sonuç vermemiştir.

Yetkili makamlarla, dernek olarak yaptığımız yazışmalarımızda sonuç bulmamış, sorunun özüne inmeden geçiştirici, baştan savma, makamlar arası birbirine top atan türden cevaplarla karşılık verilmiştir. Bizlerin gözünde, Ulaşım Sorunu konusunda, Artvin Yerel yönetimi ve ilgili, yetkili makamlar sınıfta kalmışlardır. Bundan dolayı bizleri burada gördüğünüz 3000'e yakın şahsi dilekçeyle Ankara'ya başvurmaya sevk etmiştir. Biz öğrencilerin bu acil sorunu çözülmeyi bekliyor; sorunlarını ileten Arkadaşlarımızın cebine makamınızca, çocuğa bayram harçlığı verir gibi, 50'şer TL koyarak bu sorun çözülemez. Bu çözüm değildir, bu tavır öğrenciyi baştan savmak, başından def etmekten başka bir şey olmaz. Sorumluluk mevkii, çözüm merciidir, sızlanma, çaresizlik, baştan savma mercii değil.

Biz Öğrenciler Ne İstiyoruz

Öğrenciler ve AÇÜ Öğrenci-Der olarak biz, ilgililerden, yetkililerden, Artvin esnafından ve halkından şu üç hususun acilen çözülmesini istiyoruz:

1-Şehir Merkezinden seyitler yerleşkesine ulaşımın tek vasıtayla, tek kamusal ulaşım aracıyla sağlanmasını istiyoruz. Bunu Valilik makamı çözebilir. Bunu Belediye Başkanı çözebilir. Bunu iki taşıyıcı kooperatif yöneticileri çözebilir. Burada Sadece devletin kendisine verdiği burs ve kredi olan 280 TL ile ailesinden 1 kuruş almadan okuyan 1 ayını bu parayla geçiren öğrenci arkadaşlarımız var. Bir öğrencinin Seyitler Kampüsüne her gün gidiş gelişi 5. 50 TL ye mal olmaktadır. Sizlere soruyorum, elinizi vicdanınıza koyun " Bizim Bursla geçinen arkadaşımız bursunun neredeyse yarısını (125 TL)'sini dolmuşlara, yani eğitim hayatında sadece ulaşımına ayırırsa, verirse, bu adam ne yer, ne içer. . . Bunları düşünmek ve muhasebe etmek lazım.

2-Şehirdeki öğrenciye kalacak yer problemine, ev kiralarının pahalı oluşuna bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Her yıl Artvin'e üniversiteyi kazanıp gelen arkadaşlarımızın birçoğu, şehrin pahalılığından, Yurt yetersizliğinden, kendine göre makul ev bulamadığından bulsa da kiraların ateş pahası olmasından dolayı, kayıtlarını sildirmektedir.

3- Taşıyıcı Kooperatiflerde Çalışan Şoförlerimizin bizlere ve öğrenci arkadaşlarımıza laubali, minnetsiz, kaba tutumları, Yaklaşık 2 ay önce kampus alanında, özürlü bir arkadaşımızı, dolmuşun kalkış saatini sorması üzerine 2 şoförün aralarına alıp darp etmeye kalkması, dolmuşlarda arkadaşlarımızın tıklım tıklım, istiflenerek ulaşımın sağlanması, dolu olduğundan diğer minibüse binmek isteyen arkadaşlarımıza, "daha diğer minibüsün kalkmasına çok var" diyerek öğrenciyi baskıyla istifleme çalışmaları ve bunun psikolojik baskıları bizlerin sabrını taşırmaktadır. Dolmuşlarının ayakta yolcu almasına karşılık, bölge trafik sorumlusu kurumun da görevini layıkıyla yapmadığı, dolmuşlarda ayakta yolcu alma konusunda titiz davranmadığı ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca dolmuş değiştirilen noktada durak, trafik lambası, yaya geçidi gibi herhangi bir düzenleme, ihtiyaç olmasına rağmen, bugüne kadar yapılmamıştır. Ücretlerin ve iki araç değiştirmenin zorluğunun yanında üniversiteli öğrenciler ve üyelerimiz; can güvenliği tehlikesiyle de karşı karşıyadırlar.

Artvin Çoruh Üniversitesi Öğrencileri Olarak, "ortak Sorunlarımızda, eylemlerimizde ve fiil'lerimizde birlikte hareket kararımızla" şahsi, siyasi ve ideolojik kimliklerimizi bir kenara koyarak, Artvin Çoruh Üniversitesi Öğrenci Derneğini Kurup, bu çatı altında toplanmış ve tek vücut olmuş bulunmaktayız.

Sözlerime burada son verirken, Artvin Çoruh Üniversitesi Öğrenci Derneği Olarak; Artvin'de bizlerin ve öğrenci arkadaşlarımızın yaşadıkları bütün sorunların, çözüme kavuşana dek mücadelecisi ve her zaman öğrenci sorunlarının takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyorum.

Tüm öğrenci arkadaşlarıma gösterdikleri bu birlik ve beraberlikten, haklarını aramadaki sağduyu ve kararlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum. ” ifadelerine yer verdi.

Öğrenciler basın açıklaması sonrasında hazırladıkları dilekçeleri başbakanlığa göndermek için PTT’ye verdiler. Öğrenciler polis güvenliğinde hazırladıkları pankartlarla sloganlar atarak İnönü caddesinde yürüdükten sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 14.04.2013 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Av. Uğur Bayraktutan "24 Yıllık Tec...
 » Artvin'de Dp Basınla Kahvaltıda Bul...
 » Bir Başkadır Macahel'de Hayat...
 » Akparti Artvin Milletvekili Kışla’d...
 » Başkan Özgün Üniversite Öğrencileri...
 » Artvin’de Akparti Topbaş İle Gövde...
 » Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı...
 » Artvin’de Bizim Artvin Derneği Kuru...
 » Chp Artvin İl Örgütü Basınla Kahval...
 » Umg 21.kuruluş Yıl Dönümünü Basın M...
 » Öğrenciler Dayanamayıp Eylem Yaptı...
 » Yusufeli'nde Bir Trajedi Yaşanıyor...
 » Nedim Koyuncu “Akparti İçin Her Zam...
 » Chp Murgul İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Akparti Hopa İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Akparti Artvin Merkez İlçe Kongresi...
 » Bayraktutan'dan Başbakanı Aldatan B...
 » Artvin, Meclis Gündeminde Konuşulma...
 » Bakan Cevdet Yılmaz Artvin’de Yaşlı...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Hızla Büy...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Arhavi Bir Çınarını Daha Kaybetti...
 » Kemalpaşa’ya 150 Yataklı Bölge Hast...
 » Hopa İlçe Emniyet Müdürünü Allah Ko...
 » Lüks Artvin Seyahat Mercedes'i Terc...
 » Borçkaspor’dan Hopaspor'a Destek...
 » Artvin’de Chp Kongreleri Tamamlandı...
 » Kaymakam Görükmez’den Hopaspor Futb...
 » 7,7 Milyar Liralık 375 Eser Hizmete...
 » Hopa Akparti İlçe Başkanı İlyas Güv...
 » Koop 2017 Fuarı...