Artvin’de Ödp, Zamlara, Hes'lere Ve Akp'ye Hayır Dedi

10/11/2012 15:49

Şavşat Özgürlük Ve Dayanışma Partisi (ödp) İlçe Örgütü Şavşat’ta Miting Düzenledi.


Haber: Nurbay UstaŞavşat Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ilçe Örgütü Şavşat’ta düzenlemiş olduğu mitingde zamlara, doğanın talanına, haksızlığa, yoksulluğa hayır mitingi düzenledi.

Şavşat Meydanında gerçekleşen mitinge Özgürlük ve Dayanışma Partisi Eş Genel Başkanı Alper Taş, Şavşat Belediye Başkanı Mehmet Naci Köroğlu, Özgürlük ve Dayanışma Partisi Artvin İl Başkanı Mahmut Zeytinci Özgürlük ve Dayanışma Partisi Rize İl Başkanı Ahmet Haşim Parlak, Özgürlük ve Dayanışma Partisi Trabzon İl Başkanı İsmet Ar, Özgürlük ve Dayanışma Partisi Şavşat İlçe Başkanı Erkan Evbaşı, Cumhuriyet Halk Partisi Şavşat İlçe Başkanı Orhan Aksakal, derelerin kardeşliği platformu Kars, Ardahan, Trabzon, Rize ve Artvin illerinden partililer bazı sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı.

Saat 11. 30 da Ardahan yolu terminal girişi istikametinden yürüyüşle belediye düğün salonu önüne çeşitli sloganlar atarak gelen vatandaşlar sıkı bir polis kontrolünde miting alanına alındılar. Saat 12:00 da Başlayan mitingde Özgürlük ve Dayanışma Partisi Eş Genel Başkanı Alper Taş konuşma yaptı. Genel Başkan Alper Taş yaşamını yitiren, devrimci mücadeleye katkı yapan devrimcileri selamlayarak başladığı konuşmasında, ‘Türkiye’yi yeniden kuralım’ çağrısıyla toplandıklarını belirtti Alper Taş ülkenin bugünkü düşmüş olduğu durumdan söz ederek AKP ye yüklendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı sert bir dille eleştiren Taş, zamlara, doğanın talanına, haksızlığa, yoksulluğa ve AKP’ ye hayır dedi.

Başbakan Erdoğan’ın gittiği bütün mitinglerde yapmış olduğu konuşmalara da değinen Taş, Başbakanın sürekli kullandığı; “Yaradanı severim yaradandan ötürü” sözüne atıfta bulunarak; “Bu söz Yunus Emre’nin sözüdür. Bu söz hiçbir zaman sana yakışmamaktadır. Bu sözü sürekli kullanıp Yunus Emre’nin kemiklerini sızlatma “ dedi.

Yeni bir Türkiye’yi kimlerle ve nasıl kuracaklarını anlatan Taş, Türkiye’yi ‘ekonomi, Kürt sorunu, anti-emperyalist , laiklik’ politikaları etrafında sürdürecekleri mücadeleyle kuracaklarını ifade etti. ÖDP’nin sadece kendi kendisine yetinen bir parti olmadığını kaydeden Taş, yeni Türkiye’yi ÖDP olarak kurmayacaklarını, devrimci siyasi öznelere ve toplumsal muhalefette yer alan örgütsüz kesimleri de kapsayan birleşik devrimci muhalefetle kuracaklarını belirterek Türkiye’yi kurma çağrısını kürsüden yeniden yaptı. ÖDP’nin kongreyle birlikte kendi meclisini kurduğunu ancak yeni bir kuruluş için ‘Türkiye Meclisi’ kurmak için girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.

Alper Taş; “On yıldır devam eden AKP iktidarının Türkiye’yi getirdiği yer kısaca budur. Ülkemiz her kesimin zorbalıkla baskı altına alınmaya çalışıldığı, emperyalizmin taşeronluğunu üstlenmeye gönüllü, kentlerin, derelerin yağmalandığı, öğrencilerin, gazetecilerin cezaevlerine doldurulduğu, dinsel gericiliğin güçlendiği bir ülke haline geldi.

Ama artık yeter!

Şimdi, ülkenin sürüklendiği bu karanlık gidişata artık dur demek gerekiyor.

Bu gün demokratlığın, ilericiliğin, devrimciliğin en temel kriteri budur! Bu acımasız soygun ve zulüm düzenine kararlılık ve cesaretle mücadele etmektir. ÖDP, AKP iktidarı tarafından hakları çiğnenen emekçilere, gençlere, kadınlara ve tüm toplum kesimlerine yönelik saldırılara karşı gelişen bütün direniş mücadelelerini kararlılıkla sonuna kadar destekleyecektir. ÖDP, Türkiye’nin AKP eliyle hiç de hak etmediği bir karanlığın içerisinde daha fazla sürüklenmesini durdurmak, AKP iktidarının giderek pervasızlaşarak adeta Hitlerleşmeye dönüşen saldırgan politikalarını geriletmek için ülkenin tüm ilerici-demokrat kesimleriyle ve tüm muhalefet dinamikleriyle eylem ve işbirliklerini güçlendirecek, birleşik muhalefet zeminlerinin yaratılmasında inisiyatif alacaktır. ÖDP, bu acımasız sömürü ve zorbalık düzeninden kurtulmanın tek yolunun, bu düzenin yıkacak ve Türkiye’nin eşitlik ve özgürlük temelinde yeniden kuracak devrimci bir kurucu irade ile mümkün olduğuna inanmaktadır. ÖDP, AKP karşısında Türkiye’yi yeniden kurma anlayışı ile mücadele edecektir. ”dedi.

Bölgede yapılmakta olan Hidro Elektrik Santrallarla (HES) ilgilide konuşan Alper Taş önümüzdeki yıllarda dünyada su savaşlarının çıkacağını vurguladı. Geçmişte devrimcilerin dediklerinin tamamı doğru çıktı. Bugünde bu konuştuklarımızın gelecekte değil bugünden anlaşılarak halkımızın bilinçlenmesi ve gerekli tepkisini koyması gerekmektedir şeklinde uyarılar yaptı.

Alper Taş yapmış olduğu konuşmada özetle;“AKP neo liberal politikaları ısrarla sürdürürken bir yandan da kendilerine yakın şirketlere iş yaratmayı ve para kazandırmayı ihmal etmiyor. 22 Temmuz seçimleri öncesi 4, 5 yıldır zam yapmıyoruz söylemiyle övünenler, önce petrole zam yapmaya başladılar. Sonra peş peşe artçı elektrik zamlarını ve %25 ekmek zammını yaşadık. Her zaman bahanesi hazır olan AKP, bu seferde kapitalizmin krizinin arkasına sığınarak her şeye zam üstüne zam yapmaya devam ediyor.

ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş;

Zam kervanını tüm ülkede sürdürerek yollarına devam edenler, ilimizde de merkezi siyasetlerinin gereğini yapmaktan da geri kalmıyorlar. İMF'ye ümüğümüzü sıktırmayız" diyen Başbakanın hükümeti, sürekli yeni zamlarla vatandaşın ümüğünü sıkmaya devam etmektedir. Zam yapmak zorunda kalıyoruz diye bahane ettikleri kapitalizmin krizinin sebebi kapitalistlerin doymak bilmez kar hırsıdır.

Sadece yapılan zamlar değil, uygulamaya konan Sosyal Güvenlik yasası da, yolsuzluğu da neo liberal politikaların birer sonucudur. AKP hükümetinin ülkemizi kapitalist küreselleşmeye eklemleme doğrultusunda, küresel aktörlerin-sermayenin yeni düzenine uygun, yeniden yapılandırma politikalarına direneceğiz. İşsizliğe, açlığa, yoksulluğa, zamlara karşı isyanımızı haykırmak, zengine dost yoksula düşman AKP'yi durdurmak ve Özgür-Demokratik-Eşitlikçi bir Türkiye kurmak için mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz. ” Dedi.

ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, AKP'nin sosyal devlet uygulamalarını ortadan kaldırdığına dikkat çekerek, vatandaşın paralarını çalmaya devam etiğini söyledi. Taş, özelleştirme politikalarıyla kamusal varlıkları yerli-yabancı sermaye gruplarına adeta hibe eden AKP'nin, pervasızca zengin dostu, yoksul düşmanı uygulamalarına devam ettiğini vurguladı.

Taş; “Herhangi bir Din Devlet Tarafından Desteklenemez”

Bir zamanlar İmam hatiplerde eğitim öğretim gören ÖDP Eş Geneş Başkanı Alper Taş; “Din alanını özel alana gönderirken bir toplumsal eşitlik, yani ekonomik alanda eşitlik de olması gerekiyor. Aksi halde zenginler kendi dinsel mabetlerini açarken ya da Sünni zenginler veya tarikatlar ibadet alanını özgürce yaşayabilirken daha yoksul kesimlerin ibadet alanını, veya yok olmaya yüz tutmuş bazı mezheplerin ibadet alanı ortadan kalkabilir.

Yapılan mitingde ÖDP ilçe Örgütü Başkanı Erkan Evbaşıda Eş Genel Başkanlarının Şavşat’ta olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Genel Başkanımız sürekli halkımızın ve bizlerin yanında olmuştur. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın söylemlerine karşı sen Rizeliysen bizde Rizeliyiz. Sen İmamhatipliysen bizim başkanımızda imamhatipliyiz diyerek ÖDP genel başkanı Alper Taş’a ve bütün katılımcılara hoş geldiniz. Erkan Evbaşı “Bugün zamlara, doğanın talanına, haksızlığa, yoksulluğa hayır mitingi düzenledik. AKP‘nin sermaye ve emperyalizme uşaklıkta sınır tanımayarak halkı yoksulluğa ve açlığa mahkum ettiğini ifade etti. Şu an buradan barış, kardeşlik ve bir arada yaşamı savunmak için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Mitingde derelerin kardeşliği platformu adına Murat Tokdemir’de bir konuşma yaparak bölgede yapılmakta olan hes’lerle ilgili duygu ve düşüncelerini anlattı. Murat Tokdemir bizim siyasetimiz doğadan gelmektedir. Biz köylere gittğimiz zaman bizlere soruyorlar hangi partidenseniz diye bizler doğayı seven hes’lere hayır diyen topraklarımızın satılmasına karşı çıkan bir düşünceye sahibiz dedi.

Ayrıca emekli öğretmen Mahmut Ocak’lıda yapılan mitingden ve atılan sloganlardan ayrıca bu sloganların hiç kimseyi incitmemesinden dolayı mitinge katılanlara ve Şavşatlılara teşekkür etti.

Yapılan mitingde “AKP ye hayır, zamlara hayır, zam, zulüm, işkence işte AKP emperyalizmin askeri olmayacağız gibi sloganlar atılarak katılımcılar savaşı piyonu olmayacağız, Oğlum benimdir savaşa vermem, Zam, zulüm, işkence eşittir AKP, anam ağlama hesap sor zamlara, işsizliğe yoksulluğa hayır bu vadide satılık su yok doğamıza, suyumuza, dokunmayın HES’lere hayır, doğa talanına hayır bu gibi döviz ve pankartları ellerinde taşıdı.

Katılımcılar halay çekip horanlar oynadıktan sonra miting polisin geniş güvenlik önlemleri altında olaysız bir şekilde tamamlandı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 10.11.2012 tarihinde Nurbay Usta tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa Ödp İlçe Başkanlığı Basın Topl...
 » Başbakan Erdoğan Artvin’deydi...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçe...
 » Milletvekili Kışla Teşekkür Ziyaret...
 » “Amerika Ambargo Koyduğu İran İle T...
 » Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Artv...
 » Özbey “Atatürk’te Birleştik, İşçi P...
 » Artvin’de Her Kesimden Teröre Kınam...
 » Hdp Milletvekili Adayı Neden Hdp’de...
 » Cumhurbaşkanı Erdoğan Yusufeli’ndey...
 » Hopa'da 1 Mayıs Çoşkusu Yaşandı...
 » Artvin Chp’de Tarihi Toplantı...
 » Hopa Atatürkçü Düşünce Derneği Açıl...
 » Sadettin Tantan’dan Tarihi Uyarılar...
 » Dp Artvin Milletvekili Adayı Ertan...
 » Nedim Koyuncu “Akparti İçin Her Zam...
 » Galip Öztürk “10 Yılda Yolcu Sayısı...
 » Artvin’de Mhp Aday Adaylarını Tanıt...
 » Hopa Ödp’den Zama-zulme-savaşa-tecr...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Hopa Akparti Kadın Kolları Kongresi...
 » Av. Erkan Balta Yeniden İl Başkanı...
 » Ak Parti Artvin 6. Olağan İl Kongre...
 » Bakan Arslan, Ak Parti Artvin 6. Ol...
 » Ak Parti Arhavi Gençlik Kollarından...
 » Artvin Chp Gençlik Kolları Kongresi...
 » Chp Kemalpaşa İlçe Kadın Kolları Ge...
 » Artvin Chp İl Yönetiminden Ardanuç’...
 » Chp'den Ohal'e Eşzamanlı 'hayır!'...