Artvin’i Sarsan Torpil İddiaları Reddedildi

03/09/2012 17:12

Orman Bölge Müdürü Kaya, Torpil İddialarını Reddetti.


Haber: Tolga GülGeçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Orman Bölge Müdürlüğü’ne geçici işçi alımına ilişkin ortaya atılan iddialara Artvin Orman Bölge Müdürlüğü’nden açıklama geldi. Artvin Kafkasör Dağ Evleri’nde, Geçici İşçi Sınavı Komisyonunun üyeleri ile birlikte Artvin Orman Bölge Müdürü Ömer Naci Kaya yerel ve bölgesel basın mensuplarıyla bir araya geldi. Artvin Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı İşletme Müdürlüklerinde çalıştırılmak üzere geçici işçi alımında torpil iddialarının asılsız olduğunu dile getiren Bölge Müdürü Kaya konuyla ilgili basına açıklaması yaptı.

Orman Bölge Müdürü Kaya, basın mensuplarıyla bir araya geldiğinde yaptığı açıklamada; basında iddia edildiği gibi yedek listede olup da işe alınan tek bir kişinin dahi olmadığını, listelerin hemen açıklanmadığı, sınav komisyonunun sınav kurallarına riayet etmediği ve asıl listede yer alan isimlerin bilerek düşük puan verilerek liste dışı bırakıldığı iddialarının asılsız olup gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Komisyon üyeleriyle birlikte basının huzurunda

Orman Bölge Müdür Ömer Naci Kaya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Methi Özyer, Şube Müdürü Kemal Çetiner, Personel Şube Müdürü Haydar Bülbül ve İşçi ve Sosyal İşler Şefi Kubilay Tan’la birlikte geçici işçi alımında torpil haberleri ile ilgi basın açıklaması yaptı. Basın Açıklamasına Artvin’de yerel ve ulusal düzeyde faaliyet gösteren basın mensupları yer aldı. Kaya yaptığı açıklamalar ile kamuoyunun aydınlatılmasını da sağladı.

Orman Bölge Müdürü Ömer Naci Kaya yaptığı basın açıklamasında “demokrasinin gerçekten demokrasi olabilmesi adına basının doğruları özgürce yazabilmesi gerekir çünkü insanlar buna göre kendini yönlendiriyor diyerek” aslı olmayan bir şeyi kişiliğine, beraber çalıştığı ekibe ve özelliklede kurumuma mal etmenin doğru olmadığını dile getirdi.

Ömer Naci Kaya toplumsal konularda Artvin insana kadar duyarlı bir insanı Türkiye’nin dünyanın hiçbir yerinde görmediği dile getirerek, bu insanların doğru bilinçlendirmenin bilgileri yanlış bir yönde kanalize etmenin doğru olmadığı ifade etti. Kaya bu konuda en büyük sorumluluğunda basın mensuplarına düştüğünü vurguladı.

Naci Kaya Asıl Liste 25 Kişi Değil 75 Kişi

Kaya yaptığı açıklamalarda; “Göreve başladığım günden itibaren Artvin’de devlet millet politikasın dairemde ki insanlara yaşatabilmek için mücadele ediyorum. Basın olarak duyar insanların yanlış düşünmesini önüne geçmemiz lazım.

Biz 9 Ağustos 2009 tarihli 27314 sayısı resmi gazetede yayınlanmış kamu kurum ve kuruluşlarının işçi alımında uygulanacak usul ve esaslar hakkında ki yönetmenliğin 12. maddesinin b bendi gereği ilin noterliğine bildirdik. Kanun gereği alımın işçi bulma kurumunda 3 katı eleman istedi. Yani asıl listede 75 işçi adayı var. Toplamda ki münacat sayısı 1767’ydi. Bu adaylardan noter bize 75 kişilik asıl liste, 64 kişilik yedek liste 5 kişilikte öncelikli lise liste gönderdi. Toplamda 144 kişilik bir liste geldi. Bizim işçi alımında kategorilerimiz vardı 2 tane buldozer operatörü, 4 tane greyder operatörü, 2 tane ekskavatör, 11 tane kamyonet şoförü 6 tanede beden işçisi alacaktık. Her birine eşit oranda bir sınav yapmanın doğru olmadığını kararlaştırdık. Örneğin bir greyder ve buldozer operatörünün herhangi bir imtihandan geçmesinin 1. dereceden o makineye çıkmasına yeterli olmayacağını düşündük. Yine biz bu operatörlerimiz arasından ayırt edici bir özellik olsun diye kullanacağı makineyle ilgili iki tane soru sorduk. Bunun için 20 soru belirleyip torbaya koyduk. Her adayımıza bu soruları torbadan çektirdik. Alacağımız beden işçilerimiz içinde, her biri 3’er puandan olmak üzere 25 soru hazırladık. 75 puanlık bir sınav yaptık. Bizim komisyonumuzda toplam 5 üye bulunuyor ve her bir üyenin verdiği oylar toplanarak ortalama alınıyor. Yani bir üyenin verdiği oyların neticeyi değiştirme şansı bulunmuyor. Bu sebepten dolayı haberde bahsedildiği gibi Bölge Müdür Yardımcım Mehdi Özyer’in verdiği puanların neticeyi değiştirme şansı olmadığı gibi kesinlikle art niyetli bir tutum içerisinde bulunulmamıştır.

Mehdi Özyer’in neden komisyon başkanı olduğunu da anlattı

Bölge Müdürü Kaya Ak Parti kadın kolları başkanı Şule Özyer’in eşi olan Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mehdi Özer’in işçi alımında ki komisyon başkanlığı yapması eleştirilerine de açıklık getirerek, kurumda iki bölge müdürünün olduğunu ilk olarak bu görevi diğer bölge müdür yardımcısı Mimar Sinan Özkaya’ya verdiğini ancak özel nedenlerden dolayı Özkaya’nın Artvin’de olmadığından dolayı bu görevin kurumsal silsile gereği Mehdi Özyer’e verildiğini söyledi. Naci Kaya sınavın geç açıklandığı iddialarına ise; “Kanun bana sonuçları açıklamam için bir hafta süre vermesine rağmen ben herhangi bir dedikoduya yer vermemek ve şeffaflık açısından arkadaşlarıma gerekli talimatı vererek sınavdan sonraki gün sonuçları açıkladık. Hatta arkadaşlardan özellikle rica ettim ki tüm mesainizi bu işe ayırın, mesai sonrasında da puanlamalarınızı bitirerek sonuçları belirleyin ve sabah erkenden açıklamayı yapalım. Bu kadar titiz davrandık. ” dedi.

Son olarak gerekli tüm belgelerin ellerinde olduğunu ifade eden Kaya kuruma yöneltilen bu suçlama karşısında kurumu savunmak zorunda olduğunu ve gerekli yazıların yapılarak açıklamaların haberi dile getiren gazetelere yansıtılacağını vurguladı.

Mehdi Özyer: Kurşun kalemle yazmamda bir art niyet yok

İşçi alımını yapan komisyonun başkanlığını yapan Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mehdi Özyer, sınav anında tükenmez kalem yerine kurşun kalem ile notlarını tutması ile ilgili olarak açıklamada bulundu. Bunda herhangi bir art niyetin olmadığını belirten Özyer, “ Doğrudur eşim bir siyasi partinin kadın kolları il başkanıdır. Bunda zaten yasak bir durumda yoktur. Eşimle de Ak Partili yöneticilerle de ve Sayın Vekil ile de bu sınava ilişkin görüşmelerimiz olmuştur. Görüşmelerimizin tamamında sınavın adilane yapılmasına ilişkin konular gündeme gelmiştir. Eşim hassas olduğu için benim komisyon başkanı olmama üzülmüştü. Tedirgin oldu. Keşke sen komisyon başkanı olmasaydın, demişti. Eşimin tedirgin olduğu kadar da oldu. Maalesef haksız eleştiriler aldık. Ben sınav anında notlarımı kurşun kalem ile aldım. Ancak bu notlar puanlama değildi. Puanlamayı daha sonra dairede yaptım. Burada benim verdiğim notlarda iddia edildiği gibi bir durum yoktur. Hele hele gelen bir listeyi beklediğime dayalı da bir durum yoktur. Bende komisyondaki beş kişiden biriydim. Benim verdiğim puanlar sonucu etkilemez. Mülakat sorularından birine cevap veremeyen bir kişi zaten 10 puan düşük almıştır. Rastgele seçilmiş iki sorundan birine cevap veremeyen kişiler zaten alt taraflarda kalmıştır. Yani benim verdiğim puanlar değil bu sınava giren kişilerin sorulara yanıt veremeyerek verdikleri yanlış cevaplar elenmelerini

Kadınlara pozitif ayrımcılık yapmak isterdim

Asil listede olmalarına rağmen hiçbir kadın adayın sınavı kazanamaması konusunda açıklamada bulunan Ömer Naci Kaya, “ Ben düz işçi olarak kaç kişi alacaksam hepsini kadın olarak almayı isterdim. Ancak sonuçta bu bir mülakat ve burada işçilerin pozisyonları ve durumları sınava tabi tutuluyor. Komisyonun taktiri böyle oldu. Yapacak bir şey yok. Bana kalsa ben hepsini kadın alırdım. Pozitif ayrımcılık yapamazdık. Yönetmelik gereği sınavı bu şekilde yapmalıydık. Gerektiği şekilde bu sınav yapılmıştır. Şaibe ortada yoktur. ”şeklinde konuştu.

Açıklamaların son bölümünde basın mensuplarından Orman Bölge Müdürlüğü ile ilgili olarak her türlü olumsuz ve olumlu haberde kendisinin aranılıp görüşüne başvurulabileceğini yineleyen Bölge Müdürü Naci Kaya, şeffaf bir yönetim tarzı yürüttüklerini ve kapılarının en kötüsünden en iyisine kadar yazı yazan, haber yapan tüm gazeteci arkadaşlarına açık olduğunu sözlerine ekleyerek toplantıya katılan tüm basın mensuplarına teşekkür etti.

Toplantı sonunda basın mensupları gündeme dair sorularını yönlendirdiler.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 03.09.2012 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Türk Eğitim Sen Şube Başkanı...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » 2016 - 2017 Eğitim - Öğretim Yılı S...
 » Artvin’de Kuralar Çekildi...
 » Artvin’in Büyüyen Değeri Güvenler...
 » “ Marka Şehirler ” Artvin’de...
 » Akparti Artvin Milletvekili Kışla’d...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Murgul Bakır İşletmeleri’nde Mutlu...
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » Hopa Halkından Aldığı Destek İle Yo...
 » 100 İdare Memuru İşe Alınacak...
 » Artvin Valisi Basınla Son Kez Kahva...
 » Av. Uğur Bayraktutan "24 Yıllık Tec...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Artvin Akparti Milletvekili Ertekin...
 » Yeşil Artvin Derneğinden Maden Şirk...
 » Borçka Chp İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Dekap’dan Orman Ve Su İşleri Bakanı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...