“Amerika Ambargo Koyduğu İran İle Ticaret Yapıyor”

21/08/2012 09:17

Tso’daki Bayramlaşma Törenine Ali Osman Ulusoy’un Sözleri Damga Vurdu


Haber: Hayati AkbaşTrabzon Ticaret ve Sanayi Odası meclis üyeleri bu sabah Ramazan bayramı Bayramlaşma töreni için bir araya geldi. Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy ve Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’nun birer konuşma yaptığı bayramlaşma törenine meclis üyelerinin yanışa işadamı Sefer Ulusoy’da katıldı.

İSLAM BİZE DOSTLUK VE KARDEŞLİĞİN ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞUNU ÖĞRETMİŞTİR.

TTSO Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy bayram konuşmasında , “İslam âleminin ve cemiyet yaşantısı bize şunu her zaman öğretmiştir. Yaşadığın müddetçe dostça, kardeşçe, hangi yerde olursa olsun evinde olsun, aile yuvanda olsun, cemiyet hayatinde olsun, derneklerde olsun, ya da bizim camiamız gibi yerlerde olsun dostluk ve beraberlik çok önemlidir. ”dedi.

KIRMADAN, DÖKMEDEN HERKESLE İYİ GEÇİNMEK GEREKİYOR

“Her zaman şunu söylüyorum. Allaha şükrediyorum. ” diyen Ulusoy, “ Giden var, gelen var. Uzun yıllar çalıştığım sizlerle, bir problemimiz olmadı. Ufak tefek sorunlar olabilir bunlar aile içinde de, hükümetler içinde de olabilen sıkıntılardır. Ama kırmadan dökmeden buralarda iyi geçinmek gerekiyor. ” şeklinde konuştu.

AMERİKADAN HEYET GELDİ

Ali Osman Ulusoy, DEİK Türk – İran iş Konseyi olarak ABD’den bir heyetin randevu istediğini belirterek, “ 3-4 aydan beri bu randevuyu vermedim. Yurt dışında idim. Geçen hafta tekrar geldiler randevuyu verdik görüştük. ABD heyetinde hazineden sorumlu bir yetkili ve bir parlamenter ile bir kadın vardı. ”

AMERİKA ULUSOY’A, İRAN ‘A AMBORGOYU SORDU

Ulusoy, meclis üyelerine dönerek, “Bunu neden anlatıyorum. Dünya ülkeleri arasında da iyi günler kötü günler var. Amerikalı görüşmenin başında bana bir çıkış yaptı. Dedi ki, (Sayın Ulusoy İran ile ilişkileriniz nedir? Oradaki sosyal düzen nedir? Oradaki toplumun durumu nedir? Sizin işler nasıl geçiyor? Ambargo sizi ilgilendiriyor mu, sıkıntınız var mı ?)”

AMBARGO İLE SIKINTIMIZ VAR

Amerikalı yetkilinin sorusunu Ulusoy, “Ambargo ile sıkıntımız var, dedim. Ama mümkün olduğu kadar, komşu ülke olarak, dost ve Müslüman bir ülke olarak iyi geçinmeye gayret çalışıyoruz. “şeklinde yanıtladığını söyledi.

İRAN’I SORAN AMERİKALI YETKİLİYE ATATÜRK’Ü SORDU, YURTTA SULH CİHANDA SULH SÖZÜNÜ ANIMSATTI

Ulusoy sözlerine, “Bende birkaç soru sordum. ” şeklinde devam ederek, şöyle konuştu:

“Evvela dünyanın politikası, ağırlığı, iktisadi duruma bağlıdır. . İktisadi gücü olan ülkeler politika da daha iyi gidiyor. Para olduğu vakit her şey hallediliyor. ABD dünyanın dev ülkesi, dünyanın bir numarası olduğunu biliyoruz. Amerikalıya, Atatürk’ün ismi ABD’de var mı, diye sordum. Ulu önder Atatürk’ün isminin olup olmadığını sordum. Biraz düşündü, var, dedi.

Atatürk, Osmanlıdan devir alıp Türkiye cumhuriyetini kurduğu zaman şunu demiştir. (Yurtta sulh, cihanda sulh) Atatürk’ün bu sözünü anımsattım.

Şimdi Amerika’nın sıkıntısı var. Büyük ülke Avrupa’ya, Asya’ya dünyaya hükmeden bir ülke diyoruz. Bizim Türkiye’nin İran ile ilişkileri iyi. Fakat sizinle de dostluklarımızın çok iyi olması nedeniyle bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Bu sıkıntıları yaşamak istemiyoruz. Politikacı değilim, yapmam, yapmamda. Ülkeler arası çalışmaları düzenleyen, komşulukları, dostlukları, biz sadece ve sadece iktisadi ilişkilerin iyi geçmesini isteriz. ”

AMERİKALI YÖNETİCİYLE İRAN’IN NÜKLEİRİNİ KONUŞTU

Ali Osman Ulusoy, DEİK Türk-İran İş Konseyi Başkanı olarak kendisi ile yapılan görüşmede Türkiye’nin İran ve Amerika ile dost olduğunu vurguladığını anımsattı.

Görüşmeyi anlatan Ulusoy sözlerine şöyle devam etti: “ Bir şey daha sordum Amerikalıya. İran’a ambargo var. İran’da nükleer var. O bir tarafta şimdi Suriye ile savaş sıkıntısı var. Ön planda da biziz. Bütün hükümetlerimiz komşularıyla iyi geçinmeyi istemiştir. Mevcut hükümetimizde bunu böyle kabul ediyor.

İranlılar diyor ki, ABD’de 1. 8 milyon İranlı var. Eğer İran toplumu kötü ise bu ABD’de yaşayan İranlıları gönderin ülkelerine. Onların ABD’ye zararı olmadığını söylüyor Amerikalı.

İran hükümeti, bizim ABD ile bir ilişkimiz yok. Bir zararımız yok. Ama ABD gelip 6. Filoyu körfeze koyarsa. Bizde nükleer tedbir almak durumundayız. İran ben ülkemi korumak için mecburum. Dünya ile hiçbir problemim yok, diyor. ”

AMERİKA AMBORGO KOYDUĞU İRAN’LA TİCARET YAPIYOR

Ambargo altındaki İran ile dünya ülkelerinin ticaret yaptığını vurgulayan Ulusoy, “İran’la alış-veriş yapıyoruz. Ama sıkıntılar içinde yapıyoruz. Para İsviçre’den geliyor. Para Belçika’dan geliyor. Para Fransa’dan, İngiltere’den geliyor. Bu şartlarda zorluklar yaşıyoruz. Biz işadamı olarak bu zorlukları dile getirirken sizde Amerika’nın hazineden sorumlu bir yetkilisi olarak bu sıkıntıları gündeme getirin. ” şeklinde konuştuğunu aktardı.

VE BİR ANI

1972 yılında Pan Amerikan hava yolları uçağı ile İran’a gittiğini Amerikalıya anlattığını söyleyen Ali Osman Ulusoy, “1972 yılında Amerika ile Türkiye’nin arası mı daha iyi idi, Amerika ile İran’ın mı arası daha iyi idi. Tereddüt etmemesi gerektiğini, Amerika’nın o günkü şartlarda İran’la arası daha iyi olduğunu söyledim. Şimdi biz Türkiye hiçbir komşumuz ile aramızın kötü olmasını istemiyoruz. Yurtta sulh, cihanda sulh. “

PAN AMERİKAN UÇAKLARI İRANDA NASIL UÇUYOR?

Ulusoy kendisiyle görüşmede bulunan Amerikalıdan şu soruların yanıtlanmasını isteyerek sözlerine şöyle devam ettiğini aktardı: “Bugün Avrupa var. Amerika var. 1972 yılında pan Amerikan ile uçtuğum uçaklar bugün çalışıyorlar. Ne ile çalışıyor. Bunun yedek parçası nereden karşılanıyor. Bu uçaklar nasıl uçuyor. Bunu Amerikalıdan öğrenmek istediğimi söyledim. Gelişen ticaret ile İran bu tür ihtiyaçlarını istediği yerden getirebilir. Parçasını İsviçre’den, Belçika’dan, Fransa’dan getiriyor. Bize soruyorsunuz ki İran ile aranız nasıl?

Bizim İran ile aramız çok iyi değil. Sebep nedir? Sebepte sormuyorum, bu hükümet işidir.

Amerikalı fazla açılmadı bize. Ama biz şunu ifade ettim. Biz hiçbir zaman Amerika, İran veya dünya ülkeleri arasında politika işimiz değildir. Biz iş âleminin sıkıntıları, dertleri, komşuluklarımızı konuşmaya bir araya geliriz. ”

SON 30 YILIN EN ÇOK KALKINAN ÜLKESİ TÜRKİYE’DİR

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy meclis üyelerine bayramlaşma töreninde yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin son 30 yılda kaydettiği gelişmeyi çarpıcı örneklerle anlattı.

Son 30 yılda Türkiye’nin Dünya’da kalkınan ülkeler arasında birinci sırada olduğunu ifade eden Ulusoy, “Değerli arkadaşlarım, insanlar yaşadıkları sürece her gün bir şey görüyor. Her gün yeni bir yenilik yapmak istiyor. Türkiye’ye baktığınız zaman şurada 30 yaşında olanlar ülkemizin 30 yıllık gelişmesini çok iyi bilmez. Ama 50 yaşında olanlar 40 yıl önceye baktığında son 30 yılda gelişen dünyada Türkiye kalkınan ülkeler arasında bir numaradır. “dedi.

GELİŞEN TEKNOLOJİDEN EN ÇOK İSTİFADE EDEN ÇİN’İN GELECEK DÖNEMDE TEHLİKELERİ VAR

Kalkınma sıralamasında Türkiye’nin önünde birinci olan Çin’i farklı değerlendirdiğini belirten Ulusoy, Çin’i farklı değerlendirdiğini Ulusoy, “ Çin’i söylemiyorum. Çin’e Tam 41 yıl önce gittim. 1971’de. Dünya ülkelerinden giden pek kimsede yoktu. Ne radyo vardı. Ne televizyon vardı. Sadece Mao’nun ismi vardı. Şimdi tabi gelişen dünyanın teknolojisinde en kısa zamanda en çok istifade eden Çin. Fakat Çin’in gelecek dönemde tehlikeleri var. Ben Türkiye’nin tarihine baktığım zaman 1940’dan 2012’ye kadar bu ülkeyi kimler idare etti. Türkiye nerelerden nerelere geldi. “

OTOBÜSLE ÜÇ GÜNDE TRABZON DAN İSTANBULA GİDİLİYORDU

Ulusoy ailesinin 100 civarındaki bütün fertlerinin Of’da toplandığını kaydeden Ali Osman Ulusoy geçmişi andıklarını söyledi. Firmalarının zaman içindeki gelişimini Türkiye’nin vardığı noktayı anlatmak için konu edineni Ulusoy, “Kardeşimle akşam konuştuk. 1950’li yıllar. Buradan kalkıyorduk, Tirebolu’da yatıyorduk. Tirebolu’dan kalkıp Samsun’a veya Çorum’a gidiyorduk. Üç günde İstanbul’a gidiyorduk. Sonra işi geliştirdik, buradan kalkıp Samsun’a yatıyorduk, Samsun -Ankara, Ankara-İstanbul yapıyorduk. “

BU ÜLKEYİ YÖNETEN İNSANLARI TAKDİR ETMEK LAZIM

Türkiye’nin geçmiş dönemlerinin çok iyi bir tanığı olduğunu kaydeden Ulusoy ilginç bir örnek vererek gelinen noktaya dikkat çekti.

Ulusoy, “İnanın ki 1970’li yıllarda, biz Avrupa ülkelerine gittiğimiz zaman iki tane çanta getirirdik. Bir çantanın içerisine bir çanta daha koyuyorduk. Gelirken o boş çantaya tabak, çatal, bıçağa varıncaya kadar malzeme koyuyorduk. Şimdi bizim Türkiye öyle bir yere geldi ki, o dönem, bu dönem, gerçekten kabul etmek gerekir ki, bu dönemde, bu ülkeyi idare eden insanlara gıpta etmek lazım. Takdir etmek lazım. “dedi.

SON 10 YILDA YAPILANLAR OLMASA, İSTANBUL DA YAŞANMAZ VE YÜRÜNMEZDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı Kadıköy-Kartal metrosunun küçümsenmeyecek bir konu olduğunu aktaran Ali Osman Ulusoy, “Evvela bütün belediyeler Türkiye’de çok iyi çalışıyor. Yani son 10 yılda İstanbul şehri değişmiştir. Sayın Başbakan dün Kadıköy-Kartal metrosunu açtı. Bu küçümsenecek rakamlar, konular değil bunlar. Çok önemli şeylerdir. Evvela güzel bir şehir oldu İstanbul. Eğer bu hükümetin yaptığı şeyler İstanbul’da olmasaydı, yaşanmaz ve yürünmezdi. Her geçen gün bir şeyler yapılıyor. “şeklinde konuştu.

SANAYİDE AVRUPANINDA İLERİSİNE GEÇTİK

“Üç güde Trabzon’dan İstanbul’a gidiyorduk, dedim. Bugünde 10 saatte, 11 saatte gidiliyor. Buralara gelinmiştir. “ şeklinde konuşmasını sürdüren Ulusoy şöyle devam etti: “Türkiye bu konuda hiçbir dünya ülkesinin teknolojisine de ihtiyacı yoktur. Dünya bizi rahat bıraksın. Avrupa bizden korkuyor. Biz Novhav’ı aldık. Teknolojiyi aldık. Sanayide Avrupa’dan ileri seviyeye geçtik. Yani bugünkü Türkiye’de öylesine son 30 yılda kalkınma var ki, ne Amerika’da var, ne İngiltere’de var, ne Almanya’da var. Hiçbir tanesinde yok dünyanın. “

2 MİLYAR DOLARDAN 132 MİLYAR DOLARA ÇIKAN İHRACAT AVRUPAYI KORKUTTU

Ulusoy, Tabi ki 2 milyar dolar ihracattan 132 milyar dolar ihracata çıktığı zaman Avrupa Birliği senden korkmak durumunda olduğunu söyledi.

İhracatın şimdi yeni bir yerlere doğru gittiğini aktararak, “. Rusya iye 25 milyar dolar ihracat, İran ile 15 milyar dolar ihracat, Irak ile 10 milyar dolar ihracat, Suriye ile 5 milyar dolar ihracat, Türki Cumhuriyetleri ile 30 milyar dolar ihracat var. Bizim Avrupa’ya ihracata ithalata ihtiyacımız olmaz. Rahat yaşarız. Amerika olmaz rahat yaşarız. ” değerlendirmesini yaptı.

Ulusoy, Şimdi Türkiye bir yere geldiğini, Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin gelişmesinden ve kalkınmasından endişe ettiğini vurguladı. Dışarıdan alınan emtianın azılmakta olduğuna dikkat çeken Ulusoy şöyle konuştu: Çünkü Türkiye’ye her gelen teknoloji Amerika’dan, İngiltere’den Almanya’dan Avrupa Ülkelerinden alacağı her hangi bir emtia olursa olsun o azalmaktadır. Zaten kaide budur. Dünya’da kalkınan, gelişen, geliştiğini kabul ettirebilmek için ihracatının ithalatı geçtiği anda, her şey düzelmiştir.

SURİYE KONUSUNDA BİRAZ DAHA TEDBİRLİ OLABİLMELİYDİK

Konuşmasında Suriye konusuna de değinen Ulusoy, daha tedbirli olunması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“ Son dönemde Türkiye’yi sıkıntıya sokan Suriye konusudur. Suriye konusunda biraz daha tedbirli olsaydık. Bu kadar olmazdı diye düşünüyorum. Çünkü Suriye’nin 40 yıl öncesini biliyorum. 20 yıl ve 2 yıl öncesini de biliyorum.

Tabi bugün bir Kürt sorunumuz var. Kürt sorunu çözülür mü, çözülmez mi ? Geçmiş yıllarda geçmiş hükümetler de neler yapıldığını, neler istendiğini yaşayan insanım. Şimdi hükümet bu konuda çok cesur ve aldığı tedbirler var ama Irak’ta, Suriye’de, İran’da, Türkiye’de Kürt sıkıntısı var. Büyük bir Kürdistan kurulma şartları, zemini buralara gelmiştir. İnşallah bu sıkıntıların altından kalkan Türkiye hepimizin rahatı içindir. Biz yaşımız itibarıyla, çocuklarımız ve torunlarımızın herkesin bu ülkede yaşama hakkı var. ”

50 MİLYON TURİST GELECEK

TTSO Meclis Başkanı Ulusoy son olarak turizm konusuna değindi. Ve sözlerini şöyle tamamladı. “30 yıl önce Yunanistan’a gittiğimiz zaman Türkiye’de turistin ismi yoktu. İspanya Turizm cenneti olduğu zaman Türkiye’de bir şey yoktu. Şimdi Türkiye turizm cenneti oldu. Akşamları İstanbul’da rıhtıma gidiyorum 5 bin kişi bir gemide, 14 kat. Bir tanesi geliyor bir tanesi kalkıyor. Bu ülkeye 30 milyon turist geldi. 5 yıl sonra 50 milyon turist gelecek. ”

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 21.08.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Sadettin Tantan’dan Tarihi Uyarılar...
 » Özbey “Atatürk’te Birleştik, İşçi P...
 » Chp Tunceli Milletvekili Kamer Genç...
 » Türkiye - İran Karma Ulaştırma Kuru...
 » Başbakan Binali Yıldırım Artvin’de...
 » Başbakan Erdoğan Artvin’deydi...
 » Feyzioğlu Ve Batum, Anayasa Değişik...
 » Trabzon’un Gündemi Yeniden İran...
 » Doğu Karadeniz İş Dünyası Ve Tso Ba...
 » Trabzon’da Lojistik Ve Tedarik Zinc...
 » Artvin Chp’de Tarihi Toplantı...
 » Açü Bünyesinde Akademik Yükselme, T...
 » Akparti Artvin İl Danışma Toplantıs...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Artvin Chp Gençlik Kollarından Yeni...
 » Banu Avar Artvin'de Konuştu "Sıra T...
 » Torun, “Osmanlı’dan Türkiye Cumhuri...
 » Artvin Add Başkanı Biber Gündemi De...
 » Hopa Ödp İlçe Başkanlığı Basın Topl...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...