Artvin Medyası İnternet Haberciliği İçin Eğitimde

08/06/2012 14:20

İnternet Ve Yeni Medya Rize'de Değerlendirildi.


Haber: Hayati Akbaş







BİK ve İMEF tarafından organize edilen "İnternet ve Yeni Medya Konferansı'na Artvin Medyası da katıldı. Konferansa katılan Artvin medyasının temsilcileri de değişen ve gelişen teknoloji çağında kendilerini internet haberciliğine alıştırmak için önemli bir adım atmış oldular.

Basın İlan Kurumu (BİK) ve İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) tarafından organize edilen "İnternet ve Yeni Medya Konferansı" Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde yapıldı. Artvin Konferansa Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tolga Gül, Sayman Zeki Alkan'ın yanı sıra Artvin ilinden bazı gazetecilerle temsil edildi.

Konferansın açılışında konuşan İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu Genel Başkanı Nizamettin Bilici, internetin insanlık tarihinin yazı ve matbaadan sonraki en büyük buluşu olduğunu hatırlattı. İnternetin olumsuzlukların baş kaynağı gibi gösterilerek olumlu noktalarını arka plana atmanın yanlış olduğunu kaydeden Bilici "Unutmamamız gereken bir husus da internet medyasının ülkemizdeki tarihi değişikliklerin oluşmasındaki ciddi ve olumlu katkılarıdır. İnternet teknolojisinden en üst düzeyde yaralanmak için gerekli eğitim ve teknolojik altyapının oluşturulması en öncelikli amaçlarımızdan biridir. Temel sorun olarak ise gördüğümüz şey internet ortamında yer alan verilerin kullanılış biçimlerinin doğru olmadığıdır. Bu nedenle; kurumları henüz oluşmamış olan internet medyamızın en iyi şekilde şekillenmesi ve ülkemizin kalkınması ve insanımızın refahı adına kullanılması için elimizdeki fırsatları ivedilikle değerlendirmek gerekmektedir" dedi. Bilici, internet yayını yapan kuruluşlara 500 ila 2 bin TL arasında bir destek müjdesi de verdi.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi akademisyenlerinden Abdullah Koçak ise " İnternet medyası ve etkileri" konulu sunumunda Türkiye'deki internet kullanımı ile ilgili rakamlar vererek "Ülkemiz dünyada en çok internet kullanan 14. ülke. Nüfusa oranla ise bu oran yüzde 10'a düşüyor. 2000 yılında Türkiye'de 2 milyon internet kullanıcısı varken bugün bu rakam 36 milyona yükselmiştir. Sosyal medyanın önemi büyüktür. Türkiye'de 31 milyon Facebook kullanıcımız var. İnternet kullanıcılarının yüzde 85'i Facebook kullanıyor. Türkiye'de Facebook kullanıcılarının nüfusa oranı yüzde 40'tır" diye konuştu.

"İnternet medyası yarış halinde"

Trabzon'da yayın yapan 'Haber61. net' internet sitesinin imtiyaz sahibi Tanju Akıncıoğlu ise konferansta internet haberciliğindeki yarışa değindi. Akıncıoğlu, "İnternet siteleri tam bir yarış halindedir. İnternet haberciliğinde bir başka önemli fark ise internet habercisinin 7/24 çalışmak zorunda olduğudur. Editörler her konuda bilgi sahibi olması gerekir. Editörlerin en önemli görevi ise haberi en iyi şekilde dikkat çekecek şekilde sunmaktır" şeklinde konuştu.

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Mehmet Atalay ise yaptığı konuşmada, hep yerel basının yanında olmaya çalıştıklarını ifade ederek "Basınımızla birlikte olacağımızı söyledik. Basını kastederken de artık sadece yazılıyı kastetmiyoruz. Yazılı mutlaka var olmalı, eskisinden daha güçlü olmalı, ama geleceğin medyası olarak kabul ettiğimiz internete de sosyal medyaya da kayıtsız kalmamalı. Hepsini bir arada yürütebilen zaten bu dönemde ayakta kalacak, bu bir gerçek. Uzun bir süredir devam eden, internet medyasının hukuki zemine oturtulması, tanımlanması, internet medyasında çalışan arkadaşlarımızın birer gazeteci olarak kabul edilmesi ve yargılanan arkadaşlarımız var, onların sıkıntılarının, mağduriyetlerinin giderilmesi gibi önemli çalışmalar var.

Bu çalışmalara katkı sunmayan nerdeyse kalmadı. İnternet medyasının, Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ederek desteğini aldığını biliyoruz. Sayın Başbakanımızın toplantı düzenleyerek, destek olacağını söylediğini biliyoruz. Sayın Bülent Arınç'ın da mutlak bu dönemde 'bu sorunu çözeceğim' dediğini biliyoruz. Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğümüz üzerinde bir kanun çalışması yapıldı. Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılma aşamasına getirildi, ama bir takım noksanlıklar endişeler var ki, üzerinde çalışılmaya başlandı. Bu yapıldıktan sonra biz Basın İlan Kurumu olarak da internet medyasının ilan ve reklâm olarak da desteklenmesi ve yarınlara hazırlanmasıyla ilgili bir çalışma yapmıştık. Meclis'ten ilgili bakanlıkların görüşü alındı ve Meclis'e gönderildi. İnşallah onu da biz kanunlaştırdığımız da internet medyasının geleceğiyle ilgili adımlar daha da artacak. Ondan sonra da tabi ki yönetmelikler üzerinde çalışacağız. Desteklerken neye bakacağız, tıklanma sayısına çalıştığı personel sayısına nasıl ki Basın İlan Kurumu birtakım kriterler uyguluyor zaten. İnternet medyasıyla ilgili bir takım kriterler daha sonra yönetim kurulunda belirlenecek" ifadelerini kullandı.

"Görüş belirtmemizden kimse rahatsızlık duymasın. Bunu sansür olarak kabul etmesin"

İlan pastasının sürekli olarak azaldığını kaydeden Atalay, "İnternet medyası, yerel televizyonlar, radyolar mutlaka var olmalı ve güçlü olmalı. Bunun için de RTÜK başkanımızla görüştük. Kamu reklâmlarının Basın İlan Kurumu üzerinden yayınlanması ve bunun da sizlere aktarılmasıyla ilgili bir çözüme doğru gidiyoruz" dedi.

"Basın İlan Kurumu tarafsız bir kurumdur ve hiçbir şekilde günlük siyasi programa göre hareket etmez" diyen Atalay, konuşmasını şöyle sürdürdü. "Ama görüş belirtir. Görüş belirtmemizden kimse rahatsızlık duymasın. Bunu sansür olarak kabul etmesin. Bir kurum kalkacak düzenleyici ve denetleyici rolünü üstlenecek, bunu yürürlüğe koyacak. Bunu uygulamak zorunda. Olmazsa başkaları yapıyor. Evren Paşa ihtilal yapsın da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı'na elini mi öptürsün? Ya da bir ilde bir düzenleme yapılıyorsa Jandarma alay komutanı yapmasın. Tabi ki onların da görüşü alınacak. Herkesin görüşü alınabilir. Basının ayrı özellikleri var.

En özgür ülke ne kadar özgürse biz de o kadar özgür olmak istiyoruz.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin, diğer cemiyetlerin, Basın Konseyi'nin, Uluslararası basın örgütlerinin kriterlerinin aynen ülkemizde uygulanmasından yanayız. En özgür ülke ne kadar özgürse biz de o kadar özgür olmak istiyoruz. Gazetecimizin hakkı, hiç kimsenin eline pranga vurulmasın. Beyinlere pranga vurulmasın. Ama birtakım düzenlemeler yapılacaksa da onlar da yapılsın. "

Kendi İçimizde Gazeteciler Olarak Karar Verelim, Başkaları Karar Vermesin

Atalay, Samsun'da bazı yerel gazetelerin 3'üncü sayfa haberlerine yer vermeme kararı almaması konusunu hatırlatarak, şöyle devam etti: "Ben hakikaten tebrik ediyorum. Bir bildirge hazırladılar 8 gazete buna uydu, bir gazete uymadı. Herkesin bu konuda kendi düşüncesini dile getirmesi normal. Sansürü hiçbir şekilde tasvip etmiyoruz. Nelerin sansür nelerin olmayacağını da biliyoruz. 11 Eylül saldırıları sonrası ABD The New York Gazetesi'nde olaylar sonrası bir tane bile ceset fotoğrafına yer verilmedi. İspanya'daki El Mundo gazetesi, 130 kişinin öldüğü yeraltı treni saldırısı sonrası bir tek ceset fotoğrafına yer vermedi. İngiliz The Guardian Gazetesi Londra'daki terör saldırı sonrası gazetesinde bir tane ceset fotoğrafına yer vermedi. Bunlar sansür mü?. Teröre karşı tedbir herhalde. 3'üde demokratik ülke.

O zaman bizim gazetelerimize zaman zaman intihar haberleri ve başka olaylar yayınlanıyor. Kimse silah zoruyla bunları yapmayın demiyor. Kendi aramızda düşünelim tartışalım ne kadar yayınlayalım. İnsanların kafalarını karıştıracak, midelerini bulandıracak haberler yapmamamız gerektiğini bir tartışalım. Tartışmaktan bir şey kaybetmeyiz. Kendi içimizde gazeteciler olarak karar verelim, başkaları karar vermesin. Hem yazılı basın hem internet medyası bunu yapması lazım. "

Atalay'dan sonra söz alan Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Arif Yılmaz, ise "İnternet geleceğin en etkili haberleşme yöntemine aracılık etmektedir. Rize'de düzenlediğimiz bu manadaki kapsamlı bir çalışma sonrası bu konferansın olması bir tesadüf. Biz Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak yardımcı olmak adına elimizden gelen tüm imkânları seferber etmeye hazırız" ifadelerini kullandı.

İnternet medyasında telif hakları ve kişilik hakları ihlalleri konusunda www. ensonhaber. com'un sahibi Serkan Kalemciler bilgi verirken, Türkiye'de ve dünyadaki internet medyası ve gelişmelerini ise www. rotahaber. com'un imtiyaz sahibi Ünal Tanık bir sunum eşliğinde katılımcılarla paylaştı.

Medya koçluğu ve Mentorluk sunumunu ise Simurg Danışmanlık Merkezi'nden uzman eğitici Leyla Bilen yaptı.

Konferansa Rize Valiliğinden İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı'na atanan Seyfullah Hacımüftüoğlu, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, BİK Genel Müdürü Mehmet Atalay, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz, BİK Yönetim Kurulu üyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Karakoç, BİK Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Arslan, İMEF Başkanı Nizamettin Bilici ile Rize, Samsun, Artvin, Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Ordu ve Ankara illerinden gazeteciler katıldı. Konferansa katılan illerin gazeteciler cemiyet başkanlarına katılımları ve katkılarından dolayı plaketler sunulurken, Artvin ilini temsilen Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tolga Gül'e plaket verildi.

Konferans plaket ve sertifika töreninin ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

AGC Başkanı Gül: İnternet haberciliğine hazırlanmak gerek

Konferans sonrasında bir açıklama yapan Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tolga Gül, yaptığı açıklamada, teknolojinin getirdiği yenilikler ile artık haberciliğin çok süratli bir hale geldiğine vurgu yaparak, internet haberciliğinin yoğunlaştığı günümüzde Artvin medyasının da internet haberciliğindeki gelişmeleri harfiyen takip etmesi gerektiğine vurgu yaptı. Bu ve benzeri konferans ve seminerler aracılığıyla herkesin kendisini geliştirmesi gerektiğinin altını çizen Gül, Artvin ilinde de benzeri bir konferans yapmak için gerekli girişimlerde bulunacaklarını sözlerine ekleyerek katılımcı arkadaşlara ve konferansın düzenlemecilerine teşekkür etti.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 08.06.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » “ Marka Şehirler ” Artvin’de...
 » Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehm...
 » Artvin 38. Başkanlar Konseyi Sonuç...
 » 24 Temmuz Basın Bayramı Kutlu Olsun...
 » Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Esk...
 » Ve Beklenen Valiler Kararnamesi Açı...
 » Banu Avar Artvin'de Konuştu "Sıra T...
 » Agc Başkanı Tolga Gül Batum Başkons...
 » Hopalı Gençler Kanser Araştırma Has...
 » Artvin Protokolu Basın İle Buluştu...
 » Anap İl Başkanı Ahmet Alpaslan Artv...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Artvin’de Gazeteciler Günü Mesajlar...
 » Artvin Akparti Hizmetlerini Anlattı...
 » 10 Ocak Günü Çalışan Gazeteciler Gü...
 » Artvin Gazeteciler Derneğinden Başs...
 » Başkan Özgün Basın Özgürlüğü Günü M...
 » Vali Cirit, Basın Mensuplarıyla İft...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...



En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...