Artvin Cerattepe Ve Genya İçin Tek Yürek Oldu

03/05/2012 12:23

Yeşil Artvin Derneği‘nin Çağrısı Ve Öncülüğünde Cerattepe Ve Genya Dağı İle Birlikte Çok Geniş Bir Alanı Kapsayan, Enteresan Bir Şekilde Deriner Barajı'nı Da İçine Alan Madencilik Konusu Masaya Yatırıldı.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Çok katlı Otopark üstündeki Dernek Toplantı salonunda Gerçekleşen toplantıya, Ak Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta, CHP İl Başkanı Selim Bilgin, Artvin Belediye Başkanı Dr. Emin Özgün, Artvin Barosu Başkanı Av. İzzet Varan, ADD Artvin Şubesi Başkanı Ahmet Biber, Eğitim-Sen Artvin Şubesi Eski Başkanlarından Seyfettin Altıkulaç, 78'liler derneği Başkanı Turan Bayraktutan, Or-koop Başkanı Hasan Yaşar, Saadet partisi İl başkan Yardımcısı, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, Artvin Şoförler Odası ve Başkanı Ahmet Alpaslan, Artvin Küçük sanayi Sitesi Kooperatif başkanı ve Yeşil Artvin Derneği Üyesi Rıdvan Peker, Kamu-Sen İl temsilcisi Uğur Özer, Merkezi Ankara'da bulunan Artvin Kültür Yardımlaşma Derneği Yönetim kurulu Üyesi Tekin Üstündağ, Muhtarlar Derneği Başkanı Yılmaz Azizağaoğlu, Mahalle muhtarları, Emekli Öğretmen Ahmet Nişancı, Emekli Öğretmen Öznur Ay ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Şubat ayında TBMM'ye giden platformunun yeniden bir araya gelmesi olarak nitelenen toplantının açış konuşmasını Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan yaptı.

"MESELE SENİN- BENİM MESELESİ DEĞİL BİZİM MESELEMİZDİR"

"Artvin'in başında ciddi bir bela, ciddi bir tehlike var. Yeşil Artvin Derneği bundan önce aynı davayı 15 yıl siz değerli Artvin halkıyla birlikte takip ettik. Artvin Barosu'nun büyük desteği, Artvin Çoruh Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kurtoğlu'nun büyük destek ve katkılarıyla önemli bir başarıyı Artvin adına kazanmasını bildik.

Ancak maalesef bugün aynı şekilde bu kez daha güçlü bir şekilde kanunların da kendi lehlerinden yana olmasından cesaret alarak geliyorlar. Kaybedecek bir dakikamız yok. Bu konuda neler yapacaksak bu akşam konuşalım. Toplantımıza iştirak eden herkese çok teşekkür ediyorum. Bu mesele senin benim meselesi değil, bizim meselemizdir". dedi.

"DAVAYI HEM BİREYSEL HEM DE KURUMSAL VEKÂLETLERLE AÇARAK SAYIYI ARTIRALIM. BÖYLECE DAHA GÜÇLÜ BİR DURUŞ SERGİLENMİŞ OLUR"

Ardından konuşan Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Bedrettin kalın; " Ben de Başkan Neşe Hanımın söylediklerine ekleme yapmak istiyorum. Bundan 15 sene önce dava "CERATTEPE" davasıydı. Çünkü bize küçük bir alan sunulmuştu. Sayın başkanın dediği gibi biz hep birlikte onları hukuk yoluyla durdurmayı başardık. Ancak onlar buradan hiçbir zaman vazgeçmediler. Gözleri, kulakları buradaydı. Şimdi daha güçlü geliyorlar. Bu davayı Yeşil Artvin Derneği tek başına götüremez. Daha geniş bir destek ve her kesimin bu davayı sahiplenmesi gerekiyor. Biz önümüzdeki süreçte tüm STK'dan birer temsilci isteyeceğiz. Hem kurumsal hem bireysel olarak bu davayı alacak olan avukatlara vekâletler vererek dava açabileceksiniz. Burada maksat davayı çok kişinin açmasını sağlamaktır. Burada bir örneği var. Sümbüllü Köyü'ndeki yüksek gerilim hattı davasını 17 kişi birlikte açmışlardı. Biz burada 400–500 kişinin dava açmasını sağlamak istiyoruz. Ne kadar çok kişi ve kuruluşlar iştirak ederse o kadar büyük bir ses getirmiş oluruz. Biz Baromuzdaki avukatlarımıza çağrıda bulunduk. Henüz bize cevap veren yok. Biz yeşil Artvin Derneği olarak bir broşür hazırlıyoruz. Bunun nihai şeklini de birlikte belirleyeceğiz. Şubat 2012 ‘de yapılan ihalede Cerattepe'nin yanı sıra bir ruhsat ihalesi daha yapıldı. Bunun alanı çok çok geniş bir alandır.

CERATTEPE'DE BAKIR, GENYA'DA ALTININ PEŞİNDELER

Cerattepe'de bakır çıkaracaklar. Ancak Genya dağının üstü, arkası önü ise Altın madeni için alındı. Buralarının tamamı yeraltı sularımızdır, Suyumuzun tamamı kirleniyor. Havamız tozlanıyor, Ormanlarımız yok oluyor. Hatila Vadisinden başlayan sınırlar. Atatepe, Deriner Barajını içine alıyor. Oradan Oruçlu'ya arkaya doğru gidiyor. Allah aşkına bu tabloya baktığımızda Artvin kalıyor mu? Resmen yok olduğumuzun resmidir.

BAKIN ÇED'E GEREK YOK DİYEBİLİYORLAR

Bakın ÇED gerekli değildir denebiliyor. Bu ne demektir en önemli engeli ortadan kaldırmak demektir. Öyle değil mi arkadaşlar? Kimse kusura bakmasın. Yukarıdan bir heyelan gelirse, havamız kirlenirse, Ahmet!'i Mehmet'i seçmeyecek, sağcıyı, solcuyu ayıklamayacak, hepimizi derinden etkileyecektir. Onun için bu defa hep birlikte kararlı ve samimi bir anlayışla topyekûn mücadelede yer almalıyız. Çünkü Başka Artvin yok" dedi.

BENCE ARTVİN TURİZM VE EĞİTİM KENTİ OLACAK!

GETİRİSİ YÜZ YILLARCA ON MİLYARLAR OLACAK!

Artvin belediye başkanı Dr. Emin özgün'de; "Biz her zaman şunu söyledik. Artvin Turizm ve Eğitim kenti olacak. Bunu yapabilmek için Artvin'in havasının, suyunun, doğasının bakir kalması ve bozulmamış olması gerekiyor. Siz orada madencilik faaliyetine başladığınızda hangi turisti buraya ne için getireceksiniz. Ben bu ihaleyi alan firmanın sahiplerinden birsiyle konuştum. Dedim ki; "Siz yeraltındaki zenginliği düşünüyorsunuz.

7 YIL İÇİN ARTVİN'İ PARÇALAMAYA DEĞMEZ

Toplamda 7 bilemediniz 10 yıl madencilik yapıp çekip gittiniz. Bu doğayı bozarsak bir daha düzeltme şansımız olmayacak dedim. Gelin size bedava yerüstünden bir yer verelim Turizmle ilgili yatırım yapın dedim. Orada madencilik olmaz arkadaşlar. Toplantılarda hep Tumba tumba lafı dolaşıp dururdu. Ben de derdim ki; nedir bu tumba, meğersem damar'daki madenden artan, dökülen posasıymış. Yukarıda ki posayı nereye dökeceksiniz. Biz birkaç araba toprak döktük anında işlem yapıldı. Üstelik o eğimde o posaları neyle tutacaksınız.

YAPILACAK HER ETKİNLİKTE BULUNACAĞIZ!

Ben Artvin belediyesi olarak karşı çıkmamam gerekiyor. Çünkü en büyük payı belediyelere veriyorlar. Ama ben bunu ne yapayım. Eğer ki Artvin bundan çok büyük zarar görüyorsa. Yapılacak her türlü etkinlikte yer alacağımız söylemek istiyorum. "dedi.

Orkoop Başkanı Hasan yaşar, Artvin'de tehlikenin sanılandan da büyük olduğunu, ancak bunu bazı yetkililerin ve vatandaşların yeterince idrak edemediğini iddia ederek şunları söyledi; "Bakın biz Artvin'de dinamit sandığının altında yaşıyoruz. Cerattepe ve Genya dağı işgalinin ardından Dinamit gibi duruyor. Benim yeğenlerim bana kızıyorlar. Amca senin burada evin yok, dikili ağacın yok, ama hep en öndesin ve çok sivri çıkışlar yapıyorsun. Arkadaşlar söz konusu Artvin olduğunda bu akşam olduğu gibi bir araya gelmesini de biliriz. Burada hiçbir siyasi düşünce, birsini ötekileştirme gibi hata yapılmamalıdır. Evet, olacak bir felakette Ahmet, Mehmet diye ayırım yapmayacak. Benim söyleyeceklerim bu kadar. Hepinize teşekkür ederim" dedi.

ÇED'E GEREK YOKTUR İBARESİNDEN HABERİM YOK. ÇOK ENTERESAN GELDİ.

Daha sonra söz alan Ak Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta; " Artvin'de yaşanacak herhangi bir şeyi hep beraber yaşarız. Bu çok doğru bir tespittir. Yukarıdaki tüm olumsuzluklar hepimizi aynı derecede etkiler. Ben açıkçası ÇED'e gerekliliğinin kaldırıldığından haberim yok. Bu bana çok enteresan geldi. Bunun doğruluğundan emin değilim. Ancak ben açık konuşacağım. Halk arasında Yeşil Artvin Derneği'ne karşı olan bir algı vardır. Bunun için de kimse ilgilenmiyor. Bu algıyı sizlerin ortadan kaldırması gerekiyor. Aksi taktirde bu davayı sahiplenecek insanların sayısını artıramayız. Onun için bir çalışma gurubu kurulmasını öneriyorum. Bu gurup gerekli çalışmaları yapsın. İçinde her kesimden temsilcilerin bulunduğu bu platform veya çalışma gurubu olarak hukuk çerçevesi içinde mücadelesini geçmişte Yeşil Artvin Derneği'nin yaptığı gibi sürdürsün. Elbette ki biz bu konuyu partimizdeki arkadaşlarla ve Ankara'daki ilgili bakanlarımıza ve yetkililerimize iletilecektir.

Geçmişte Ak parti Eski Artvin Milletvekili'nin Cerattepe'de ki maden konusunda dik durduğunu ve karşı çıktığını hatırlatan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Artvin'deki iktidar Partisinin hükümetin temsilcisi bir il başkanıyla birlikte davada net bir duruş sergilenmesi durumunda önemli bir güç haline gelinebileceğin altını çizdi. Diğer STK temsilcileri de kendi düşüncelerini ortaya koyarak neler yapılacağını ve nasıl bir mücadele yönteminin uygulanacağı hususlarında görüş alışverişinde bulunuldu.

CHP İl Başkanı Selim Bilgin'de; "Biz gerek yerelde parti yöneticileri, gerekse genelde TBMM'de sayın Milletvekilimiz konu üzerinde hassasiyetle duruyor. Biliyorsunuz TBMM'de şartnameyi kürsüden yırttı. Bizler de her türlü etkinliklere katılıyor ve elimizden geldiğince imkanlar ölçüsünde maddi manevi destek veriyoruz. . CHP olarak biz üzerimize düşeni fazlasıyla yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. İktidar Partisi Milletvekili'nin de bu konuda nerde durduğunu göstermesi lazım. Milletvekili Uğur Bey ile bir duruş sergilemeli Artvin için önemli bir güç olacağı şüphesizidir. " dedi.

Yaklaşık 2 saat süren toplantı sonucunda Cerattepe ve Genya Dağı'nı içine alan ruhsatların iptal edilebilmesi için ortak bir çalışma ve metin oluşturma fikri kabul edildi. Bir diğer madde olan etkinlilikler konusunda da konuşan katılımcılar; çeşitli konserler, el broşürlerinin hazırlanması ev ev dağıtılması, daha çok insanın bilgilendirilmesinin açılacak davaya güç kazandıracağı ilkesi üzerinde bir uzlaşma sağlandı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 03.05.2012 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Cerattepe Madeni Mahkemelik...
 » Karadeniz İsyandadır Platformu Üyel...
 » Artvin'de Madene Tepkiler Çığ Gibi...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Araştırmacı Yazar Ülkü Önal Ahıska’...
 » Arıcılıktan Söz Ediyorsak Doğamıza...
 » Cerattepe’de Maden Çıkacak, Murgul’...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...
 » Artvin 6 Nisan’da Büyük Mitingle Ma...
 » Artvin’li Geleceğine Sahip Çıkmak İ...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Artvin Cerattepe’de Ağaç Nöbeti Dev...
 » Ardahan Milletvekili Saffet Kaya Şa...
 » Artvin Derneği Madene Karşı Sokağa...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Damar Akparti'de Deprem...
 » Maden Kıskacında Artvin Paneli Yapı...
 » Kamilet Vadisi Hes’leri Meclis Günd...
 » Artvin Chp’de Tarihi Toplantı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...