Ankara'da Dakika Dakika Hopa Davası–2

12/12/2011 10:00

Ankara'da Görülen "Hopa Davası"nın Ara Kararı Açıklandı, 22 Tutuklu Sanığın Tümümün Tahliyesine Karar Verildi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin'in Hopa İlçesi'nde 31 Mayıs'ta emekli öğretmen Metin Lokumcu'nun ölümüyle sonuçlanan olayları Ankara'da protesto eden 22'si tutuklu 28 kişi Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Mahkeme heyetinin ara kararına göre, 22 tutuklu sanığın tümünün tahliyesine karar verildi.

İŞTE DAKİKA DAKİKA HOPA DAVASI

15. 55 Hamza Doruk Yıldırım ulaşım zamlarının geri çekilmesini isteyen bir bildirinin nasıl terör eylemi olabileceğini sorduğu savunmasında "İki yılda bir İçişleri Bakanlığı'na rapor olarak sunulan Halkevleri çalışma raporu nasıl delil olarak sunulur?" dedi. Yıldırım şöyle devam etti: "Bir yılda iki ulaşım zammına dur demeyelim mi?" Doruk yaz okullarına katılan çocukların içerdeyken kendisine gönderdiği mektuplarını okuyor.

15. 56 Alanda, salonda savunma veren tutukluların savunmalarından bazı ifadeler okundu. Kitle tutuklu arkadaşlarını alkışlarla destekledi.

16. 03 Duruşmaya yarım saatlik bir ara verildi.

16. 18 Dava avukatı Kazım Erkut Güzel birazdan canlı yayınımızda olacak.

16. 23 Avukat Erkut Güzel bir sonraki arada canlı yayına katılacak.

16. 26 Beyoğlu Kumpanya yeniden gösteri yapacak. Oyunun adı "Bin bir dere masalları -Bölüm 1: Sultanın Yükselişi. " Alanda ateşler yakıldı. Soğuğa rağmen coşkulu bekleyiş sürüyor.

16. 40 Can Kaya savunma yapıyor. "Gaz bombası ve polis saldırısı artıyor. Saldırılar, neoliberal sömürü politikalarına karşı eylemleredir. Biz ölüleri adet hesabıyla saymayız. Yaşamını yitirenlere 'bir adam ölmüş umurumda değil' demeyiz. Biz üniversite öğrencisiyiz. "

Kolektiflerin kampanyalarını anlatan Kaya, 2009'da harç zamlarını geri çektirdiklerini, "okumuş insan halkının yanındadır" diyerek yoksul çocuklara ders verdiklerini söyledi. Kaya, öğrencilerinin 6 aydır kendilerini beklediğini, bu durumun da utanç kaynağı olduğunu belirtti.

Kaya şöyle konuştu: "Kolektiflerin bildirilerinde faili meçhullerin, 35 aydının nasıl cayır cayır yakılabileceğinin, yoksullara bağış adı altında toplanan paraları cebe atmanın planları yoktur. "

"Velev ki saçlarımı tanınmamak için kestirdim. Ben 3-15 Haziran'da idare mahkemesine dava açtım. Seçimde oy kullandım. Basın açıklamalarına katıldım. Tutuklu arkadaşlarıma ev adresimi de yazdığım mektuplar gönderdim. Uluslararası İlişkiler öğrencisiyim. Arkadaşımın THKP-C konulu bir ödevi vardı. Kaynak ve dipnotlarıyla akademik bir ödevdir ve teslim edilmiştir. Bu ödevi birlikte yapmakla suçlanmaktayız. Akademi ve bilim adına utançtır. Komünist Manifesto siyasi tarih dersinin konusu ve sınav sorusudur. Eğer bir suç varsa bu yazınları 150 yıldır okutan akademi ve bilim suçludur. "

17. 25 Soner Torlak savunmasını yaptı. Soner'in İlk sözü "Ben doktora öğrencisiyim. Okuma listemi söylesem, üç kere idamım gerekir" oldu. Torlak "Bu dava toplumsaldır. Bir savcı suç isnat ederken delil sunar. 6 buçuk aydan sonra delil yok. " diye konuştu.

Çağrı Yılmaz savunmasında Hopalı olduğunu ve Metin Lokumcu'nun ve Hopalıların protesto ettiği HES'in kendi köyüne yapılmak istendiğini söyledi. Ayrıca HES'lerin tahribatını anlatan bir belgeselde görev aldığını belirten Yılmaz, "Bunlar protestoya katılmam için yeterli mi?" diye sordu. Yılmaz, En büyük delil olarak saçların kesilmesinin sunulduğunu kaydetti. Yılmaz arıca "Ben saç kestirdikten sonra mektupla fotoğrafımı yolladım. Ama ben cezaevine fotoğraftan önce gittim" dedi.

17. 32 Beyoğlu Kumpanya'nın ikinci gösterimi 15 dakika önce sona erdi. Oyunda Hopalıların HES'lere karşı direnişe başlayışından Ankara'daki davanın ilk duruşmasına kadar geçen süreç anlatıldı. İzleyenlerin kahkaha, alkış ve sloganlarla eşlik ettiği oyun "Bu dava burada bitmez" yazılı bir afişin kaldırılması ile sona erdi. Oyun, programı renklendirdi.

17. 36 Uğur Uzunpınar savunmasını yapıyor. Uzunpınar, "Kitap okuduğum için terörden suçlanıyorum" dedi. Uzunpınar, Okumuş İnsan Halkın Yanındadır kampanyasında çocuklara ekmeyi biçmeyi öğrettiği için suçlandığını belirtti.

17. 45 Ozan Gündoğdu: "Soner benim kitaplarıma bakılırsa idam alırım dedi, o zaman ben, SBF'nin kapatılması gerek diyorum. "

18. 00 Adliyede görevli olmayan ama salona giren polisler, avukatların talebi üzerine salondan çıkarıldı.

18. 05 Ozan Gündoğdu: "Bugün yargılanan dünyadaki öğrencilerin kullandığı araçlar ve eylemlerdir. (. . . ) Olayın 30. saniyesinde kafam yarıldı ve hastaneye götürüldüm. Dikiş varken, doktorlar tedavi gerek derken polisler 'biz ona gözaltında bakarız' dediler. İşkencede özellikle dikişlerime çalıştılar ve patlatmayı başardılar. "

18. 20 Can Türkyılmaz: (İddianamedeki ulaşım eylemlerine dair savunmasını yapıyor) "Ben Mamaklıyım. Ege Mahallesi'nin otobüs durağının kuyruğu 70'lerin yağ ve ekmek kuyrukları gibidir. Birgün siz ve savcı Hakan Bey cübbelerinizi çıkartıp o durağa gelin de görün. . . Her şeye zam, elektrik, su, ulaşım, doğalgaz. . . İnsanım ben yahu. . . Bunlara tepki göstermek haktır. "

18. 25Can Türkyılmaz:"Küçük kardeşim bana şunu söylüyor; abi çıktıktan sonra polis yine evi basacak mı?(. . . ) Polisin verdiği yemeği yemediğimiz için bize terörist denmiş. Siz, sizi döven, küfür eden birinin verdiği ekmeği yer misiniz?"

Lenin dışarıda yasak hapishanede serbest

18. 30 Can Türkyılmaz, iddianamede delil olarak sunulan Lenin'in Emperyalizm adlı kitabını "görülmüştür" damgasıyla mahkeme başkanına sundu.

18. 35 Zafer Algül: "Hem öğretmenim, hem HES yapılmak istenen Karadenizliyim. (. . . ) Gözaltında açlık grevi yapmakla suçlanıyorum. Bana bunları yapanların o yemeğini kabul etmek onursuzluktu. Ben Halkevciyim, öğretmenim. Halkevi'nde eğitim ve sağlık söyleşileri düzenledik, başkentte eşek görmemiş çocukları alıp Nasrettin Hoca'nın eşeğine bindirdik. Bu nasıl teröristliktir. Bugün yargılanan AKP'ye muhalefettir. "

18. 40Zafer Algül: "Biz CHP'li belediyelere karşı da ulaşım ve barınma hakkını savunanların yanında olduk. (. . . ) bugün Hopa davası var ve savcının mantığına göre terör örgütleri bugüne de çağrı yaptı. Anam babam geldi. Onlar da mı terör örgütünden yargılanacak yarın öbür gün. Bu dava toplumsal muhalefetin ve hak mücadelelerinin davasıdır. "

18. 45Ferhat Konukçu: "Otobüste 4–5 saat boyunca 5'er dakika arayla, indir boşalt yöntemiyle dayak yedik. Gelen ışığı kapıyor giderken açıyordu. "

18. 50Sevgi Sönmez:"70 polis üzerime atladı, 4 saat işkence ettiler. Gözaltında taciz edildim ve tecavüzle tehdit edildim. Ağır travma yaşadım". Sönmez gözaltı aracında, araçta kadın polisler olmasına rağmen, yanına erkek polisin oturduğunu, ağır işkence gördükten sonra bir polisin kendisine "Seni bu saatten sonra kimse almaz" dediğini anlattı.

18. 56 Hâkim taciz olaylarını detaylı olarak dinlemek istedi. Ardından Eda Dışkaya savunmasını yaptı.

19. 00-Ozan Sürer, kendisini ÖDP Parti Meclis Üyesi olarak tanıttığı savunmasını tamamladı.

19. 02Tutuksuz olarak yargılanan Mehmet Cem Çıplak savunmasını tamamladı.

NÇ'ye tecavüz edenler 4 yılla yargılanıyor, biz 52 yılla

19. 07 Hazal Kangal yaptığı savunmada, "Vatandaşın vergisinden maaş alan polis nasıl insan öldürür?" diye sordu. Kangal, "Burada yargılanan düşüncelerim ve sosyalizmdir. Travma geçirdim, rapor aldım. Ben Metin Lokumcu'yu öldürmedim. Ben N. Ç'ye tecavüz edenler 4 yılla yargılanıyorlar, biz 52 yılla!" dedi.

19. 15 Cüneyt Çakır savunmasını yaptı.

19. 16 Duruşmaya en az yarım saatlik bir ara verildi.

20. 10 Duruşmaya devam ediliyor.

20. 14 Avukatların savunması alınmadan önce savcı 5 kişinin tahliyesini istedi. Bu beş kişi: Eda Dışkaya, Cüneyt Çakır, Göksel Ilgın, Ferat Konukçu, Ozan Sürer. Savcı suçun mahiyeti değiştiği için bu tahliyeleri istediğini söyledi. Sabah, Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri dışındaki sanıkların terör örgütü üyeliğinden değil, terör örgütü doğrultusunda eylemden yargılanmaları istenmişti.

20. 22Avukat Ayhan Erdoğan ortak savunmayı yapıyor.

Ayhan Erdoğan: "Özel Yetkili Mahkemelerin yöntemleri DGM'lerin yöntemlerini anımsatıyor. Bir örgüt aranacaksa polis teşkilatı içinde aranmalıdır. "

Ayhan Erdoğan: "Savcılık lehte delilleri toplamamış, sahte delil imal etmiştir. Erdoğan'ın açıklamalarının ardından bunların olması kasıtlıdır. "

Ayhan Erdoğan şu an Sendika. Org'un savunmasını yapıyor. Delil olarak Sendika. Org çıktılarının kullanıldığını hatırlatan Erdoğan "en fazla kabahatler kanununa göre yargılanması gereken kişiler terör suçlamasıyla yargılanıyor" dedi. Erdoğan tüm sanıkların tahliyesini isteyerek savunmasını bitirdi.

20. 32Salonda bir jandarma bayıldı.

İkinci savunma Avukat Arzu Becerik tarafından yapılıyor. Bu olayda, silahın, copun, tacizin poliste olduğunu ancak protestocuların terörle yargılandığını hatırlattı.

"Düşünce özgürlüğü insanın kendi kendine düşünmesi demek değildir"

20. 35Becerik: "Burada yargılanan muhalefet etme ve ifade özgürlüğüdür. Düşünce özgürlüğü insanın kendi kendine düşünmesi demek değildir. Ne zaman düşünce dile getirilmeye başlansa saldırı ve kısıtlama olmaktadır. Türkiye AİHM'de defalarca bu konuda mahkûm olmuştur. "

Arzu Becerik savunmaya devam ediyor: "Halkın partilerin bir bölümü protesto edilebilir. Öğrenciler katil AKP demiştir. Çünkü bir ölüm vardır ve sorumluları bulunamamıştır. Sorumlu AKP'dir. Herkes mitinglerde 'Son Osmanlı Padişahı Tayyip Erdoğan' pankartı taşımak zorunda değildir. Bu gösteriler en fazla 2911 ile yargılanabilirdi. Kaldı ki biz suçu da kabul etmiyoruz. O halde biz neden DGM'deyiz. "

'Mahkemenin tarafsızlık ilkesi bozulmuştur'

20. 46-Avukat Becerik: "Polisler kanunsuz şiddet uyguladığında yargılanmalı. AİHM'e göre hiç kimse kimseye işkence, taciz, hakaret uygulayamaz. Sanıklar da bunu beyan etmiştir. Burada yargılanması gereken kimdir? Savcı neden ses etmemektedir? Mahkemenizin tarafsızlık ilkesi bozulmuştur. Çünkü soruşturmayı yürüten savcı mütalaayı da sundu ve düşüncesini aynen sürdürmektedir. Savcı polisler hakkında da, Lokumcu'nun ölümü hakkında da işlem yapmamıştır. "

Becerik savunmasında sanıkların eylemden televizyon ve internet yoluyla haberdar olduğunu belirtti. Bunun suçlanmasının iletişim özgürlüğüne saldırı olduğunu belirtti.

21. 06 Becerik: "Biber gazının böyle kullanılması PVSK'nın ihlalidir. Kişi özgürlükleri de ihlal edilmiştir. Savcı başka bir iddianameyi delil olarak sunmuştur. Ama kesinleşmiş bir karar yoktur. Nasıl delil olur? Delillerin karartılmasından söz ediliyor, tüm deliller sizde, nasıl karartılsın? Bir yargılama olacaksa, olağan mahkemelerde olmalıdır.

21. 09 Avukat Kazım Erkut Güzel savunmaya başladı. Hopa örneğini hatırlattı. Hopa'da mahkemenin sadece 2911'den yargılama yaptığını söyleyen Güzel, Sendika. Org'un terör örgütü ile bağlantılı olduğu yönündeki değerlendirmeye kanıt istedi.

Avukat Mehmet Ümit Erdem'in söz aldı. Erdem, iddia makamının THKP-C'yi anlatmasını istedi. Erdem, illegal örgüt ortaya konmadan legal bağlantısının nasıl kurulduğunu sordu.

21. 13 Dışarıda bekleyen kitlenin sabrı iyice taştı. Sloganlar ilerleyen saatlere rağmen daha da güçlendi. "Her yer Hopa, her yer direniş" sloganı belki de bugünün en sesli şekilde atılan sloganı.

21. 14 Diğer sanıkların avukatları da kısaca savunma yaparak, tahliye istedi.

Ozan Sürer'in avukatı Mehti Bektaş 12 Eylül döneminde de davalara baktığını ve son yıllara bakınca o günleri mumla aradığını söyledi. "Devrimci Yol davası yargılanmış, bitmiştir" diyen Bektaş "Hukuk fikre değil fiile bakar" diye konuştu. Bektaş "Buradan tahliye çıkmaması AKP'ye yandaş olmaktır" dedi.

21. 20Dışarıdaki kitle avukatların sesini duyar gibi haykırıyor: "Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek", "Halkın hakları yargılanamaz!"

21. 24Adliye önünde Kolektifler hep bir ağızdan kendi besteledikleri şarkıları söylüyor. Heyecan herkesin sesine yansımış durumda.

21. 28 Tüm kitle hep birlikte Gündoğdu marşını okuyor.

Avukat Sevinç Hocaoğlu iddianamede oluşum olarak bahsedilen Halkevlerinin 80 yıllık bir halk örgütü olduğunu söyledi. Davaya konu olanın 31 Mayıs günü olan eylem olduğunu fakat dava dosyasında başka eylemlerin de bulunduğun u belirtti. Hocaoğulları uzun tutukluluk sürelerine dikkat çekti.

21. 40 Avukat Deniz Özbilgin, bu dava sanıkların çoğunu oluşturan üniversitelilerin bir öğretmenin öldürülmesine tepki gösterdiğini belirterek bu davada öğrenciler şahsında tüm okumuş insanların ve muhalif üniversitelilerin yargılandığını söyledi. Özbilgin, söz konusu davanın Burhan Kuzu'ya yumurta atma eylemi ile hesaplaşmaya döndüğünü kaydetti.

21. 48 Avukat Ender Büyükçulha müvekkillerinin adalet talebinin bu davada yerine getirilmediğini söyledi.

21. 50 Avukat Selçuk Kozağaçlı "Biz Çağdaş Hukukçular Derneği olarak yaşananların tanığıyız. Çatışmayı kimin başlattığını da gördük. Terör suçlaması için önce bize bir örgüt gerek. Bu THKP- C olamaz. Çünkü terör kanuna 1991'de girdi. Kanun geriye yürüyemez. THKP-C de Devrimci Yol da terör örgütü olamaz.

22. 07Dışarıdakiler halaylarla lehe karar bekliyor.

22. 10-Salon açıldı.

22. 13-müjde: Herkese tahliye

Sendika. Org

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 12.12.2011 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Ankara'da Dakika Dakika Hopa Davası...
 » Rize’nin Pazar İlçesinde De Hopa Da...
 » Artvin Barosundan Hukuk Devleti İçi...
 » Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Sav...
 » Artvin’de Yargı Tatilden Döndü...
 » Hopa Davasında Beraat'e Savcıdan İt...
 » Hopa'da Hopa Olayları Davası Başlad...
 » Bayraktutan'dan Göz Altılara Tbmm K...
 » Artvin’de Her Kesimden Teröre Kınam...
 » Karadeniz İsyandadır Platformu Üyel...
 » Yargı Hopa Olaylarını Gündemden Düş...
 » Hopa Ödp "12 Eylül'e Ve Akp Anayasa...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Hopa Olaylarında Beraat Çıktı...
 » Hopa’da, “Hopa’da Yaşananlar Ve Hop...
 » Artvinli Araştırmacı Yazar Ülkü Öna...
 » 10 - 17 Aralık İnsan Hakları Haftas...
 » Rize’nin İçme Suyuna Hes’e Durdurma...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...