Doğu Karadeniz Bölgesi Seçim Güvenliği Toplantısı Trabzon'da Yapıldı

28/04/2011 19:49

Vali Yemlihalıoğlu, Trabzon'da Gerçekleştirilen 5. Seçim Güvenliği Bölge Toplantısı'na Katıldı.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, İçişleri Bakanı Sayın Osman Güneş başkanlığında Trabzon'da yapılan Seçim Güvenliği Bölge Toplantısına katıldı.

24. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin huzur ve güven içinde yapılmasının temini; seçimden önce, seçim günü ve seçim sonrası Valiliklerce alınacak önlemlerin değerlendirilmesi ve gerekli koordinasyonun sağlanması amacıyla gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan İçişleri Bakanı Sayın Osman Güneş, 12 Haziran'daki genel seçimde vatandaşların huzur içerisinde seçim yapmaları, anayasal haklarını kullanabilmeleri için alınan tedbirleri görüşmek ve değerlendirmek üzere bölge illeri vali ve güvenlik yetkilileriyle Trabzon'da toplandıklarını belirtti.

Amaçlarının, seçim sürecinde alınması icap eden tedbirleri gözden geçirmek, vatandaşların huzur ve güven içerisinde, hiçbir baskı altında kalmadan, hiçbir sorunla karşılaşmadan hür iradelerini sandığa yansıtmalarını sağlayacak bir ortamı hazırlamak olduğunu vurgulayan İçişleri Bakanı Güneş, ''Bu kadrolar bundan önce de birçok seçim yaşadı, dolayısıyla bakanlığımız ve çok değerli mensupları bu konuda oldukça tecrübeliler. Bu anlamda işimiz de oldukça kolay. En azından bunu bir avantaj olarak görüyoruz. '' diye konuştu.

İçişleri Bakanı Osman Güneş, konuşmasına şöyle devam etti: ''Milletimiz de çok seçimler yaşadı, bu konuda yerli yabancı herkesin takdirini topladığı önemli bir demokratik olgunluğa sahip. Dolayısıyla vatandaşlarımızın bu sağduyusu, engin hoşgörüsü, demokratik kültürü sayesinde inşallah yine o huzurlu seçimlerden birini daha gerçekleştirmiş olacağız".

Bu seçimlerde, önceki düzenlemelerde bulunmayan, çok yeni birtakım müesseselerin devreye konulduğunu, yeni düzenlemelerin yapıldığını anlatan İçişleri Bakanı Osman Güneş, ''Önceden seçim bürolarıyla ilgili fiili uygulama varken şimdi yasal düzenlemeye kavuşturuldu. Bunu uygulanma biçimi, şekli ve yetkisi de mülki idare amirlerimize verildi. Tüm valiliklerimiz ve kaymakamlıklarımız, personelimizi kısa süreli de olsa bir bilgilendirme eğitimine mutlaka tabi tutmalılar. Onlara yeni düzenlemeleri mutlaka hatırlatmalılar. '' dedi.

İçişleri Bakanı Sayın Osman Güneş, kamu görevlilerinin ve idarenin her zaman tarafsızlığının asıl olduğuna dikkati çekerek, ''İdarenin tarafsızlığına gölge düşürecek her türlü davranışlardan tüm görevlilerimizin kaçınması gerekir. Görevimiz, seçme ve seçilme hakkını kullanan çok değerli vatandaşlarımıza, siyasilerimize, insanlarımıza bu haklarını rahatça kullanabilecekleri bir ortam sağlamaktır. Onun ötesinde bizler kamu görevlisiyiz. Bu hususa da mutlaka dikkat etmemiz gerekmektedir. '' diye konuştu.

Çevre kirliliği, görsel kirlilik, gürültü kirliliği konusunda da görevlileri uyaran İçişleri Bakanı Osman Güneş; ‘'Önemli olan vatandaşları huzursuz etmeden bu dönemin geçirilmesidir. Bazen seçim dönemlerinde seçimlere gölge düşürebilecek nitelikte, vatandaşa baskı yoluyla karar değiştirme ya da karar verdirme, oy sandıklarıyla ilgili birtakım olumsuzluklar yaşamak ya da buna benzer birtakım olumsuz propagandalar yapmak gibi seçim mevzuatına göre de yasak ve suç olan birtakım hususları önlemek için de arkadaşlarımız hem sandık alanı ve yakın çevresinde hem de sandıklara gidiş-geliş güzergâhlarında da ayrıca gerekli tedbirleri alacaklardır. Amacımız, vatandaşlarımızın bu anayasal haklarını layıkıyla kullanabilmeleri hususunda yardımcı olabilmektir, yapmamız gereken budur".

İçişleri Bakanı Osman Güneş, toplantıdan sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Diyarbakır'da Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kararını protesto etmek amacıyla düzenlenen protesto gösterilerine dikkati çekerek, ‘''Güvenlik güçlerimizin uzun süre beklemesi, uyarması sonucu dağılmayan gruplara müdahale edildi. Bu arada Bismil'de birtakım olaylar yaşandı. '' dedi.

İzinsiz gösteriler sırasında güvenlik güçlerinin kalabalığı defalarca uyardığını belirten İçişleri Bakanı Osman Güneş, sözlerine şöyle devam etti: ''Protesto eyleminde bulunan kalabalığa çeşitli şekillerde defalarca uyarılarda bulundu. Normal şartlarda sürdürülen bir protesto eyleminin, hukuki çerçevede kalan bir eylemin zaten bir müdahale edilecek tarafı yok. Bir suç işlenmeye başlandığında, yasal çerçeve aşıldığında güvenlik güçleri görevini yapmak durumundadır. Grup dağılmamakta ısrar edince güvenlik güçleriyle bir arbede yaşandı ve güvenlik güçlerinin bir müdahalesi söz konusu oldu. Bu müdahalede hepimizin bildiği gibi maalesef yaralanan vatandaşlarımız oldu ve yine üzülerek ifade ediyorum ki bir vatandaşımız da hayatını kaybetti. Bu son derece üzüntü verici bir durum, hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet diliyorum, ailesine başsağlığı diliyorum".

Bölgedeki olaylara ilişkin inceleme başlattıklarını kaydeden İçişleri Bakanı Osman Güneş, ''Zaten Cumhuriyet Başsavcılığı derhal tahkikata başladı. Biz de idari açıdan olayı inceletiyoruz. Olaylar kontrolümüzde, öyle sıra dışı herhangi bir şey şu anda söz konusu değil. '' diye konuştu.

İçişleri Bakanı Osman Güneş, müfettişlerin olayları incelemek üzere görevlendirilip görevlendirilmediği yönündeki bir soruya da ‘'Evet ben talimat verdim. Görevlendirme yapılıyor. Arkadaşlarımız gidip inceleyecekler. Cumhuriyet Savcılığı zaten tahkikata başladı. Onlar da ayrıca konuyu inceletiyorlar. Gerekli incelemeler tamamlanınca sonucuna göre ne gerekiyorsa o tedbir alınacak ve yapılacak'' dedi.

Toplantıya, Emniyet Genel Müdür Vekili Mustafa Bahrettin Demirer, Jandarma Genel Komutanlığı Harekât Daire Başkanı Tümgeneral Hüseyin Güçlü, İller İdaresi Genel Müdürü A. Celil Öz ile Artvin, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Rize, Trabzon, valileri, emniyet müdürleri, jandarma komutanları ve bakanlık üst düzey yetkilileri katıldı.

İçişleri Bakanı Osman Güneş, ‘'5. Seçim Güvenliği Bölge Toplantısı'nın ardından Trabzon Valici Recep Kızılcık'ı makamında ziyaret etti. Valilikte basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Osman Güneş, genel seçimler öncesi bakanlık olarak ilgili birimlerle seçimlerin huzur içerisinde geçmesi için alınacak tedbirleri görüşüp müzakere ettiklerini belirterek, ‘'Bu anlamda 9 ayrı ilimizde bölgesel nitelikte toplantılar yapmayı planladık. Bugün burada 5'inci toplantıyı tamamlamış olduk. Amacımız, seçimlerin huzur içerisinde geçirilmesini sağlamaktır. Vatandaşlarımızın demokratik ve anayasal haklarını rahatça, huzur içerisinde kullanmalarını sağlayacak ortamı hazırlamaya yöneliktir. '' diye konuştu.

İçişleri Bakanı Osman Güneş, bir gazetecinin, Diyarbakır ve Bismil'de dün yaşanan olaylara ilişkin yorumunu sorması üzerine, şöyle dedi: ''Belli konuları protesto etmek amacıyla çeşitli illerimizde birtakım gruplar eylemler gerçekleştiriyor. Bu eylemlerden en son dün Diyarbakır'da gerçekleştirilen bir eylem oldu. Yine dün Bismil'de benzer şekilde bir protesto eylemi gerçekleşti. Yasal çerçevede olmak kayıt ve şartıyla, suç işlenmemek şartıyla vatandaşlarımızın görüşlerini, düşüncelerini çeşitli yollarla ortaya koymaları bir haktır. Bunu sağlayacak ortamı hazırlamak, onlara yardımcı olmak da bizim görevimizdir. Ama takdir edersiniz ki eğer suç işlenmeye başlarsa, eğer hukuk dışına çıkılırsa güvenlik güçlerimizin de suçu önlemek, huzuru bozanları yakalayarak adalete teslim etmek gibi görevleri ve sorumlulukları vardır. Bu çerçevede yasal sınır aşılıncaya kadar güvenlik güçlerimizin hiçbir şekilde, hiçbir yerde, hiçbir gruba müdahalesi olmamaktadır.

Güvenlik birimlerine taşlı, sopalı, molotofkokteylileri kullanılarak bir saldırı vaki olursa, onların da yasa dışına çıkan, artık suç haline gelen bu eylemleri önleme görevleri olduğunu anlatan İçişleri Bakanı Osman Güneş, 'Güvenlik birimlerimiz bu tür olaylara müdahale etmedikleri takdirde görevlerini yapmamış olurlar. Bu hakları kullanıp da bu yürüyüş ve protesto eylemini yapanlar gibi diğer vatandaşlarımızın da hakları ve hukukları vardır. Biz onları da korumak, onları da düşünmek durumundayız. '' dedi.

İçişleri Bakanı Osman Güneş, dünkü olaylarda yine taşlı, sopalı, molotofkokteylileri kullanılmak suretiyle sınır aşıldığı için güvenlik birimlerinin olaya müdahale ettiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: ‘''u müdahalelerde Bismil'de maalesef bir vatandaşımızın hayatını kaybettiğini öğrendik. Bu bizi ziyadesiyle üzdü. Yaralanan vatandaşlarımız var. Ben vefat eden vatandaşımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diliyorum. Konuyla alakalı Cumhuriyet Başsavcılığı derhal inceleme ve soruşturma başlattı. Olay yeriyle alakalı her türlü incelemeler yapılıyor. Biz ayrıca konuyla alakalı mülkiye müfettişi görevlendirdik. Bu konuda talimat verdim ve biz de idari açıdan, kendi görev alanımızla alakalı olarak olayları araştırıp inceleyeceğiz. Bunun sonucuna göre de almamız icap eden tedbir, yapmamız icap eden bir iş varsa onu da süratle tevessül edeceğiz. "

İçişleri Bakanı Osman Güneş, şunları kaydetti: ''Biz vatandaşımıza hizmet için varız. Güvenlik güçlerimiz vatandaşlarımızın huzurunu ve güvenini sağlamak için vardır. Vatandaşlarımızın da güvenlik güçlerimizin bu görevlerini ifası sırasında anlayış göstermelerini, sağduyulu davranmalarını özellikle rica ediyor ve bekliyorum. Bizim yaptığımız her türlü iş yasal çerçevede kalarak, yasal sınırlar içerisinde hareket ederek gerçekleştirmektir. Olayları yakından izliyoruz. Tüm illerimizi yakından takip ediyoruz. Almamız icap eden ilave bir tedbir olursa onu da alırız. Ama şu anda endişe edecek herhangi bir durum yok".

İçişleri Bakanı Osman Güneş ve beraberindekiler daha sonra toplantı salonuna giderek, kaymakamlarla toplantı yaptı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 28.04.2011 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Kültür Ve Turizm Bölge Çalıştayı Ge...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Çağal’dan Maden Şirketine Belgeli C...
 » Artvin’de Seçim Güvenliği Toplantıs...
 » Karadeniz İsyandadır Platformu Üyel...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...
 » Hopa Ticaret Ve Sanayi Odası'nın Gü...
 » Diyarbakır Kayapınar’da Metin Lokum...
 » “ Marka Şehirler ” Artvin’de...
 » Başbakan Erdoğan Artvin’deydi...
 » Sınır Ticaretinde Yeni Düzenleme Ge...
 » Akparti Artvin Merkez İlçe Kongresi...
 » 559 Belediye Tarih Oldu...
 » Artvin’de Her Kesimden Teröre Kınam...
 » Artvin’de Gerçeğini Aratmayan Kbrn...
 » Milletvekili Kışla Teşekkür Ziyaret...
 » Artvin Chp’de Tarihi Toplantı...
 » Artvin’de 36 Yıl Sonra Mezun Oldukl...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...