Kütüphane Haftası Artvin'de Törenlerle Kutlandı

01/04/2011 13:37


Haber: Hayati Akbaş47. Kütüphane Haftası dolayısıyla Artvin'de tören düzenlendi. Artvin Gençlik Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen törene, Artvin Vali Yardımcısı Ahmet Karakaya, İl Emniyet Müdürü Muhsin Armağan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, İl Sağlık Müdürü Dr. Cemil Yavuz, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Salih Avcı, PTT Başmüdürü Şinasi Duman, İl Telekom İl Müdürü Oya Arkadaş, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Işıl Kırkık, davetliler ve öğrenciler katıldılar.

Törende bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Karakaya, tarih boyunca toplumların ve toplumları oluşturan bireylerin, sağlık, huzur ve barış içinde yaşamalarında ve doğru bilgiye ulaşmalarında, kitapların büyük katkısı ve rolü olduğunu söyledi.

Türkiye'nin gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşmasında en çok eğitimli insan gücüne ihtiyacı bulunduğunu belirten Karakaya, şunları söyledi: "Ülkemizin kalkınmasının sağlanmasında ve gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşmasında da en çok ihtiyacımız olan şey, hiç şüphe yok ki, eğitimli insan gücüdür. Bu nedenle, toplumumuz ve çocuklarımız için en güzel tutkunun okuma alışkanlığı ve en iyi dostun, arkadaşın ve yardımcının da kitaplar olduğunu unutmamalıyız. Çocuklarımızın, öğretmenlerimizin ve tüm insanımızın çok okuması, kendilerini geliştirmesi ve kendilerini yenilemesi bir zarurettir. Bunun için kütüphanelerimizi zenginleştirmeye, teknolojiyle donatmaya çalışmalıyız. Kütüphaneler sadece kitapların bulunduğu mekânlar değil, yaşam ve öğrenme merkezleridir. Bu nedenle, öğretmenlerimizin ve velilerin çocukları mutlaka daha çok kitaba ve kütüphanelere yönlendirmesini bekliyoruz" dedi.

Gelişmişliğin önemli göstergelerinden bir tanesinin de insanların okuma oranının olduğunu kaydeden Karakaya, "Okuma alışkanlığında gelişmiş ülkelere göre, son yıllarda ilerleme kaydetsek de, yeterli bir konumda olmadığımızı üzülerek belirtmek durumundayız. Ülke olarak, maalesef yeterince okumuyor, araştırmıyoruz. Unutmamalıyız ki, her okunan kitap, okuyucusuna yeni ufuklar, yeni kapılar açar, düşünce yapısına katkı sağlar ve yaşam ufkunu geliştirir. Bu kapsamda, Cumhurbaşkanlığımızca 2008 yılında başlatılan "Türkiye Okuyor Kampanyası" ilimizde de sürdürülmektedir. İlimizde de 'Artvin Okumaya Devam Ediyor' sloganı ile yaşama geçmiş olan proje kapsamında Sayın Valimizin yakın ilgisi ve İl Özel İdaresinin katkıları ile önümüzdeki hafta İl Halk Kütüphanesi bünyesinde bulunan Çocuk bölümünün yenilenerek açılışının yapılacağını memnuniyetle duyurmak istiyorum. Tüm ülkede kutladığımız Kütüphanen haftasının kütüphane bilincinin yerleşmesi ve okuma alışkanlığının artması için bir araç olacağına inanıyorum. Bu noktada; Bizde ayrı sayılmaz bir kitap bir mihraptan Ki uğuldar kubbemiz "Oku" diyen hitaptan. . . Dizelerinin sahibi, Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya'nın duygularını paylaşmamak mümkün değildir. Bu vesile ile okumaya, kitaba ve kütüphaneye emek veren herkese teşekkür ediyor, başta Kütüphane çalışanları ve kullanıcı üyeleri olmak üzere herkesin 47. Kütüphane Haftasını kutluyor, sizleri sevgi ve saygılarımla selamlıyorum" diye konuştu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 01.04.2011 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Dünya Çocuk Kitapları Haf...
 » Şavşat Saperkule Festivalinde Coşku...
 » Artvin’de 53’ncu Kütüphane Haftası...
 » ''artvin Okumaya Devam Ediyor'' Etk...
 » Artvin İl Halk Kütüphanesi Çocuk Bö...
 » Artvin’de Akınlar Kirtasiyeden Kita...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Önal, Ardahan - Çıldır İzlenimlerin...
 » Hopa’da Sgk Haftası Kutlanıyor...
 » Yılmaz: "Raylı Sistem, Şehri Bir Ba...
 » Artvin’de Kitap Okuma Etkinliği Düz...
 » Bir Kitap Da Sen Ver...
 » Araştırmacı Halk Bilimci Yazar Ülkü...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Tanıtım A...
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » Artvin Eğitimine Taze Kan Geldi...
 » Ulu Önder Atatürk Artvin’de Anıldı...
 » Artvin Valiliğinden Ygs Açıklaması...
 » Türkiye İhracatçılar Birliği Hopa Y...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...