Tek Gıda Emekçi Kadınlar Gününü Kutladı

08/03/2011 14:49


Haber: Hayati AkbaşTek Gıda İş Sendikası Rize Şube Başkanlığı yaptığı açıklamada, emek dünyası içerisinde olan bütün kadınların emekçi kadınlar gününü kutlayarak, Çay kur'da çalışan kadınlara çeşitli hediyeler verdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türk-İş Rize İl Temsilcisi ve Tek Gıda İş Sendikası Rize Şube Başkanlığı 1 No'lu Şube Başkanı Ziya Aksoy, ‘başta üyelerimiz olmak üzere yaşamın her alanında var olan emekçi kadınların günü kutlu olsun' dedi.

8 Martın ‘Emekçi Kadınlar Günü' ilan edilmesinden bu yana, kadınların yaşamın her alanında yüz yıldır süren bir eşitlik mücadelesi verdiklerini ifade eden Aksoy, küreselleşme ve liberal politikaların çalışma ve yaşam koşullarını giderek ağırlaştırmıştır. Ortaya çıkan krizlerin de erkek egemenliği ile birleşince bu durum gerek çalışma hayatında gerekse sosyal alanda kadınlar üzerine derinden etki etmiştir. Kadınların kendi kimlikleriyle yaşamın her alanında var olması gerekir. Kadınların kendi kimlikleriyle var olma çabası şüphesiz kadını demokrasinin mayası haline getirecektir"

Çay kur Emekçilerine Selam Olsun!

Eşit işe eşit ücret, kadınların iş güvenliği ve sendikalaşma hakkı, şiddetten, tacizden arınmış iş yerleri ve sokaklar ile baskı altında olmadan eşit temsilin olduğu sendikal bir yapının oluşması gerektiğini belirten Aksoy, "Sendikal yaşamın her alanında emekçilerin baskı altında olması kabullenemez bir durumdur. Ancak, gelinen noktada çalışma hayatında kara bir leke olarak anılacak olan bu baskı ve tehditlerden ne yazık ki kadın emekçi kardeşlerimizde nasibini almıştır. Bunun en yakın örneğini Çay kur'da yaşadık. Bilindiği gibi Çay kur'da tüm baskı ve tehditlere rağmen, alnımızın akıyla, zaferle çıktığımız onurlu bir emek mücadelesi verdik. Bu mücadele içerisinde üyelerimizi bin bir çeşit baskı ve tehditler yapıldı. Kadın üyelerimizi sürmekle tehdit ettiler, erkek üyelerimizi ise eşlerini sürmekle tehdit ederek sendika değiştirmeye zorladılar. Maalesef bu kadar insanlık dışı yöntemlere başvurabilecek kadar çirkin bir hadisenin yaşanması emek dünyasına kara bir leke olarak kalacaktır. Tüm bu baskı ve tehditlere rağmen yılmayarak onurlu mücadelesini veren ve bu mücadeleden zaferle çıkan tüm emekçi kardeşlerimize bir kez daha selam olsun" dedi.

Dünya kadınları 101 yıldır her 8 Martta alanlara çıkarak tüm eşitsizliklere ve kadına karşı uygulanan her türlü ayrımcılığa karşı mücadele ve direniş geleneğini sürdürmekte olduğunun altını çizen Aksoy, "Özgür bir topluma ancak bireylerinin özgürlüğüyle ulaşılabileceği gibi özgürlük kavramını düşündüğümüzde kadınları bu düşüncenin dışında tutulmaması gerekir. Daha eşit, daha özgür, daha paylaşımcı ve doğayla barışık, demokratik, cinsiyet içi sınıf ayrımına karşı, ekmek için özgürlükçü bir yaşam mücadelesi içerisinde olan onurlu kadınların 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününü kutlarız" dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 08.03.2011 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Ve Arhavi’de Engelliler Günü...
 » Cerattepe Bilirkişi Raporuna Tepkil...
 » Artvin Cerattepe İçin Bir Kez Daha...
 » Chp Cerattepe Bilirkişilerinin Peşi...
 » Rize, Tek Gıda İş'ten 1 Mayıs Çağrı...
 » Sarp Sınır Kapısından Kimlikle Geçi...
 » Yusufeli Belediyesi Çalışanlarına S...
 » Artvin'de Kadınlar Günü Etkinlikler...
 » Artvin Eğitim-sen "Yaşasın 8 Mart,...
 » Chp Hopa İlçe Teşkilatı Yaptıkları...
 » Artvin Chp İl Yönetimi Gündemi Değe...
 » Atatürk Anıtı Önünde 17-25 Aralık Y...
 » Türkel Resti Çekti...
 » Av. Uğur Bayraktutan "24 Yıllık Tec...
 » Hopa Ödp İlçe Başkanlığı Basın Topl...
 » Türkiye Barolar Birliğinden Yeşil A...
 » Hopa’da 6 Ay Sürecek Bir Proje Başl...
 » Arhavi Eğitim-sen'den Tekel İşçiler...
 » Artvin Eğitim - Sen “Karanlığa Hayı...
 » Rize'de Tek Gıda İş'de Şok İstifala...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...