Kar Şavşat'ı Teslim Aldı

11/02/2011 14:50

Şavşat'ta Film Gibi Hasta Kurtarma Operasyonu.


Haber: Nurbay UstaAşırı kar yağışı nedeniyle Artvin'in Şavşat ilçesinde köylerde hasta olan vatandaşların imdadına İl Genel Sekreteri Çetin Demirkaya yetişti.

Artvin'in Şavşat ilçesinde 4 gündür devam eden kar ilçe merkezi ile köylerin ilçe merkezi ile bağlantısının kesilmesine neden oldu.

Bölgede yoğun bir şekilde devam eden kar Şavşat'ın köylerle bağlantısı kesilince köylerde yaşayan vatandaşlar zor anlar yaşamaya başladı. Köylerde hastalanan vatandaşlara ulaşmak saatler sürdü.

Şavşat'a bağlı Pınarlı köyünde rahatsızlanan vatandaşların imdadına İl Genel Sekreteri Çetin Demirkaya yetişti. Dün gece köylerinde hastalana bir vatandaşın yakınları 112 acil servisi arayınca bölgede bulunana 2 metre kar nedeniyle hastalara ulaşmak oldukça zor oldu.

Aşırı kar nedeni ile köye ulaşamayan 112 acil servis elemanları devletin diğer birimlerinden yardım isteyince, İl Genel Sekreteri Çetin Demirkaya bölgeye iş makinelerini sevk etti. Bölgenin zor şartlarını bilen Demirkaya çalışan elemanlarına moral vermek ve çalışmaları yakinen takip ederek hastalara ulaşmak için bizzat kendiside gece saat 01. 30 da yatağından kalkarak bölgeye intikal etti. Bölgede 2 metre civarında bulunan karı Greyderler açamayınca kar savuran ve diğer iş makinelerini devreye sokan Demirkaya hastalara yetişme süresi uzayınca bir an önce hastalara yetişmek için, İl merkezsinde bulunana Türk Telekoma ait paletli kar üstü makinesini istedi. Paletli kar üstü makinesinin bölgeye gelmesinden sonra hastalara ulaşmak için yola çıkan 112 acil servis elemanlarını da alarak Pınarlı köyüne ulaştı. Bir hasta için köye giden ekipler köyde 2 hastanın daha olduğunu öğrenmeleri üzerine Şavşat'tan giden Doktor İbrahim Alper Yavuz tarafından yapılan ön muayenelerden sonra hastalar kar üstü makinesi ile birlikte ambulansa taşındı. Ambulanslarla Şavşat Devlet Hastanesine getirilen hastalar burada yapılan muayenelerden sonra hayatı tehlikelerinin bulunmadıkları tespit edilerek gerekli tedavilerin yapılmaları için Şavşat Devlet Hastanesinde yatırıldılar. Hastalardan 85 yaşındaki Gülli Lüli Astım Bronşit olduğu, hamile olan Nurten Aktelin erken doğum söz konusu olduğu ve kontrolünün zamanını gelmesi. Diğer hasta Necat Lulinin (75) ise daha önce 2 defa prostat ameliyatı geçirdiği ve son 10 gündür durumunun yine ağırlaşması üzerine tedavilerine başlandığı öğrenildi.

HASTALARDAN YETKİLİLERE TEŞEKKÜR

İlçe merkezine yaklaşık 28 km mesafede 2000 rakımlı Pınarlı Köyünde yaşayan hastaların yardımına koşan yetkililere ve çalışanlara hastalar ve yakınları teşekkür ettiler. Oldukça zor koşullarda uzun uğraşlar sonucu geceyi uyumadan köye ulaşma mücadelesi vererek, Pınarlı Köyüne giderek kendilerinin yardımına koşan İl Genele Sekreteri Çetin Demirkaya ile personeli Köy Hizmetleri ve Özel İdare personeline, Şavşat Devlet hastanesi Doktoru İbrahim Alper Yavuz ve 112 acil servis çalışanlarına, tedavilerinde gerekli hassasiyeti gösteren Şavşat Devlet Hastanesi personeline teşekkür ettiler. Hasta Gülli Lülinin oğlu Demir Ali Lüli; "Allah devletimize zeval vermesin. Gecenin o saatinde sıcak yataklarından kalkıp bizi hastaneye getirmek için bu mücadeleyi vereceklerini hiç düşünmemiştim. Ancak sabahleyin gelirler demiştim. Ama başta İl Genel Sekreterimiz ve 112 acil servis elemanlarımız geceden yola çıkarak yaklaşık 14–15 saatlik amansız bir mücadeleden sonra bizlere ulaştıklarını görünce oldukça duygulandım. Bu insanları ve devletimizin vatandaşına olan bu değerini asla unutmayacağım. Hepisine teşekkür ediyorum" dedi.

Hastaları alabilmek için köye giden ve ilçe merkezine geldiğinde oldukça yorgun ve bitkin gözüken Doktor İbrahim Alper Yavuz ; "Bizlere Pınarlı Köyünde bir hastamızın olduğu ihbarı geldi. Bizler ambulansı alarak yola çıktığımızda önümüze bu derece zor şartlarla karşılaşacağımızı bilmiyorduk. Yolu bir iş makinesi ile açtırıp hastalara ulaşmayı planlamıştım. Ama bölgede bulunan yoğun kar buna müsaade etmedi. Gelen iş makineleri yolu açmasının süresinin uzayacağını görünce ilgili birimlerle tekrar irtibata geçtik. İl Genel Sekreterimiz Sayın Çetin Demirkaya köye ulaşmamızda bizlere çok yardımcı oldu. Kendisine hastanem ve ekibim adına teşekkür ediyorum. Paletli kar üstü makinesi gelmese köye yürüyerek gitmeye karar vermiştik. Orada bir hasta varken bizim hastalara ulaşmamız gerekliliği hem insan olmanın hem de mesleğimizin icapları arasındadır. Ama 2 metre karda ne kadar zamana köye çıkardık ve hangi şartlarda hastalarımızı şehir merkezine indirirdik bunu da bilmiyordum. Gittiğimizde hastaların ön muayenelerini yaptım. Paletli kar üstü makinesi ile ambulansa kadar taşımanın sakıncası olmadığını tespit ettim ve hastalarımızı ambulansa taşıdık. Mutluyuz huzurluyuz. Hastanemizde yapılan tedavi ile hastalarımız, en kısa sürede sağlıklarına kavuşacaklardır. " dedi.

Çetin Demirkaya; "Artvin'de böyle çalışmak gerekiyor"

Şavşat ilçesi Pınarlı köyündeki hastalara ulaşmak için gece kalkıp yollara düşen İl Genel Sekreteri Çetin Demirkaya da yapmış olduğu açıklamada konunun nasıl geliştiğini ve hastalara ulaşma sürecinde neler yaşadıklarını anlattı. Demirkaya; "Gece saat 01. 00 sıralarında il acil afet müdürü beni aradı. Acil bir hasta olduğunu 2 ambulansın o bölgede olduğunu ancak hastaya ulaşamadıklarını, ulaşmalarının mümkün olmadığını bana iletti. Bizim ekiplerimizde dün gün boyunca çalışmışlardı. Özellikle Çamlıca ve Yavuzköy bölgesinde yoğun bir kar mücadelemiz olmuştu. Ekiplerim oldukça yorgunlardı. Personeli motive etmek için ben de saat bir buçuk sıralarında Artvin merkezden kalkarak Şavşat'a hareket ettim. Saat 3 gibiydi ekiplerle buluştuk. Pınarlı köyünde kar mücadelesine başladık. Ancak kar savurma makinesinde bir arıza oldu. Bu çaresizlik içerisinde ne yaparız içerisinde düşünürken Telekom İl Müdürlüğüne ait kar üstü aracı aklımıza geldi. Telekom il müdürü Oya hanımı aradık. Saçinka bölgesinde bulunun kar üstü aracı istedik kendisinden o da sağ olsun personeli görevlendirdi. Bizim nakil aracıyla onu o bölgeye intikal ettirdik. Ve bugün saat 12. 00 civarlarında hastaya ulaştık. Hastalarımıza yaklaşık olarak 7 -8 saatte ulaşabildik. Bölgede 1, 5–2 metre civarlarında kar vardı. Kar üstü aracı bile zor gidiyordu. Hastalarda bizlerle birlikte kar üstü aracıyla geldi. Biz tek hasta var diye gittik. Gittiğimizde gördük ki hasta sayısı 3 kişiydi. 3ünüde, bir şekilde, kar üstü araca yerleştirmek suretiyle bizim il özel idaresine ait araçlara ve ambulansa naklettik. Şuan 14. 30 sıraları Şavşat Devlet hastanesine şükürler olsun gelmiş bulunmaktayız. Hastalarımızın sağlık durumları iyi. Gereken müdahaleler yapıldı ve şuanda hastalarımız, tedavi edilmek üzere içeriye alındılar. Tabiî ki yorgun düştük çok mücadele ettik. Ama mutluyuz hastaları kurtardık. Hasta yakınları mutlu. Bizlerde mutluyuz.

Benim bir önerim var: özellikle hamile olan bacılarımız kardeşlerimiz, anne adaylarımız ve kontrole muhtaç olan hastalarımızın kar yağışı devam ediyor, kötü hava şartlarına yakalanmadan kar mücadelesine gerek kalmaksızın bir an önce bizlere ulaşırlarsa onları biz bir program dahilinde naklederiz ve böyle eziyetler çekilmemiş olur. Ancak her şeye rağmen mutluyuz. En fazla kar yağışları Şavşat Ardanuç ve Yusufeli ilçesinde. Bu gün tabiî ki ekiplerimiz yine çalışıyor. Ancak Şavşat'ın hemen hemen köylerinin yarısının yolunda ulaşım sıkıntısı mevcut. Ben bu vesileyle bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bütün gece uyumadılar. Bu gecede belki uyumayacaklar. Ancak ne yapalım bizim kaderimizde bu. Artvin'de böyle çalışmak gerekiyor. Herkese kolay gelsin diyorum. "dedi.

İl Genel Sekreteri Çetin Demirkaya bölge halkına da mesaj vererek; "Vatandaşlar acil durumu yaşamadan daha önceden bizlere haber versinler. Ve onu bir program dâhilinde hastaneye nakledelim. Son noktada yani artık insanların tahammül edemedikleri noktada feryat etmeleri halinde oraya ulaşmamız belki zaman alıyor. Onlarda Eziyet çekiyorlar. Bizde biran önce ulaşma uğruna panik yapıyoruz. Bazen hatalarda olabiliyor. Onun için bize önceden haber versinler. İşte 112 hazır hastanemizin elemanları hazır. Haber verirlerse biz onları bir program dahilinde alırız ve burda tedavi altında gözlem altında tutarız. " Dedi.

Hastalardan Necat Lüli de oldukça zor şartlara rağmen yapılan bu uğraşlardan oldukça memnun olduğunu belirterek oldukça büyük ağrı ve acı yaşıyordum. Yolların kapalı olduğunu görünce ve bölgeye düşen 2 metre kar benim bu acı ve Ağrılarılar daha birkaç gün yaşamam gerektiğine inanmaya başlamıştım ki bizlere ulaştılar. Şu an ağrılarım verilen ilaçlarla dindi. Bu insanların bu havada oraya çıkmaları şu an benim ağrılarımın dinmesinden daha önemliydi. Allah hepisinden razı olsun. Allah yardımcıları olsun. Allah başımızdan eksik etmesin" dedi.

Ekipleri ve hastaları Şavşat Devlet Hastanesi önünde karşılayan AKP İlçe Başkanı İsmail Pöhrenkçi ve İl Genel Meclis Üyesi Hasan Temiz de hastalara geçmiş olsun derken çetin bir mücadele sonucunda köye giderek hastalara yardım elimni uzan ekiplere ve bu çalışmaları gece bizzat giderek koordine eden ve çalışmalara katılan İl Genel Sekreteri Çetin Demirkayaya İlçe adına teşekkür ettiler.

Hastaların ilçe hastanesine getirilmelerini sevinçle karşılayan vatandaşlar ise İl Genel Sekreteri Çetin Demirkaya'ya teşekkür ederek; "Bizlerin yanında böyle idareciler oldukça bizlerde kendimizi güvende ve huzurlu hissediyoruz. Sayın Genel Sekreterimiz Çetin doğa koşullarını çivi çiviyi söker diyerek adı gibi Çetin ve Şavşat'ımızın o kayalarını Soyadı gibi Demirkaya gibi güçlü yüreği ve insan sevgisi için Demirkaya gibi bedeni ve mücadele azmi ile aştı dediler.

İlçeye bağlı 35 köy yolu kapalı olup, enerji nakil hatlarında meydana gelen arızalardan dolayı birçok köye elektrik verilemiyor.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 11.02.2011 tarihinde Nurbay Usta tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’deki Şifalı Sular İlgi Bekli...
 » Artvin Devlet Hastanesi Yine Gözdol...
 » Çetin Nuhoğlu Yeniden Und Başkanı...
 » Artvin Protokolu Basın İle Buluştu...
 » Bülbül, Hepatit Hastalarının Tedavi...
 » Akparti Artvin Milletvekili Kışla’d...
 » Karadeniz İsyandadır Platformu Üyel...
 » Artvin'in Kurtuluşunun 92. Yıl Dönü...
 » Bakan Taner Yıldız'dan Bir Acı Habe...
 » Macahel'e Bir Destekte Sağlık Bakan...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Hopa Devlet Hastanesi Halkı Bilinçl...
 » Artvin’deki Şifalı Sular İlgi Bekli...
 » Chp'de Bayraktutan Yola Çıktı...
 » Başbakan Binali Yıldırım Artvin’de...
 » … O Köy Bizim Köyümüzdür...
 » Artvin'de İki Şahısta Domuz Gribi Ş...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Şavşat Kaymakamlığında Engelliler İ...
 » Artvin Akparti Milletvekili Kışlada...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...