Artvin Devlet Hastanesi Ek Binasının Temeli Atıldı

27/01/2011 13:33


Haber: Hayati AkbaşArtvin Devlet Hastanesi ek binasının temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene Artvin Vali Vekili Osman Altın, Ak Parti Artvin Milletvekili Ertekin Çolak, Artvin Belediye Başkanı Dr. Emin Özgün, Vali Yardımcıları Ahmet Karakaya ve Vefa Kaya, Artvin Sağlık Müdürü Cemil Yavuz, Artvin Devlet hastanesi Baş Hekimi Opr. Dr. İsmail Erdem, bazı sivil toplum örgütleri temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Artvin Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. İsmail Erdem törende yaptığı konuşmada; "Sağlık Bakanlığı tarafından yaptırılan hastanemizin arsa alanı 5747 metre karedir. Binanın oturma alanı 1238 metre kare olup, kapalı alan 10 bin 643 metre karedir. Yeni yapılacak hastanemizde tek kişilik 20 oda, iki kişilik 28 oda, toplamda ise 48 nitelikli odamız bulunacak ve 76 yataklı olacak. Ayrıca, 28 tane poliklinik odası yapılacak. Hastanemiz tamamlanınca Acil servisimiz oraya taşınacak ve şu anda kullanılan bina yıkılıp 50 araçlık otopark yapılacak. Yeni binamızın acil servisinde 6 yataklı 2 gözlem odası, 3 yataklı pediatri odası olacak. 11 katlı Hastanemizin en üst katında dâhiliye, cerrahi ve koroner yoğun bakım ünitesi olacak. Hastanemizin yapımı Ağustos ayında tamamlanacak. Anlaşmada inşaat süresi 500 gün olan belirlendi ancak hastanenin yapımı daha erken bitirilecek. 2011 yılının Ağustos ayı sonu itibariyle bitirilip bina tamamen kullanıma açılacak. Çevre düzenlemesi ise ilgili birimler tarafından daha sonra yapılacak. Artvin Devlet Hastanesi'nin en büyük ihtiyacı yoğun bakım ünitesi. Yoğun bakım servisi olarak araç gereç sıkıntımız bulunmamakta olup, tek sıkıntımız fiziki ortam sorunudur. 2. derece yoğun bakım servisinde ihtiyaç duyulan tüm araç gereç ve teknik ekibimiz var fakat uygun fiziki alanımız yok. Tomografi, MR, ültrason, mamografi, kemik yoğunluğu ölçüm aracı var. Donanım olarak bir eksiğimiz yok. Her türlü donanım olmasına rağmen fiziki alan yetersizliğinden dolayı yeterli hizmeti sunamıyoruz. Yeni Hastanemiz yapılınca bu sorunumuzu da çözmüş olacağız. " dedi.

Artvin Vali Vekili Osman Altın ise törende yaptığı konuşmada, ihalesi İl Özel İdaresince gerçekleştirilen Hastanenin yeni ek bina inşaatının Artvinlilerin çok önemli bir probleminin çözümünde katkı sağlayacağını düşündüğünü belirterek, "Zira bu çetin coğrafyanın insanları bu coğrafyanın getirdiği zorlukları öteden beri yaşaya gelmekte. Bizimde kendi meslek alanımızdan da tecrübe ettiğimiz gibi insanlarımız sürekli olarak ileri tıp merkezlerine sağlık merkezlerine sürekli bir sevk ve hareket içerisindeler. Doğal olarak bu zorluklar gün be gün daha fazla halkın omuzlarında hissediliyordu. Ama bu yeni yapılmakta olan ve temelini atacağımız bina, yoğun bakım ünitesi gibi çok önemli katkılar sağlanacak ve sevk oranında da düşüşler sağlayacaktır. Bu sebeple bu ek binanın yapılmasında planlanmasında ödenek ayrılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. " diye konuştu.

Temel atma töreninde bir konuşma yapan Ak Parti Artvin Milletvekili Ertekin Çolak ise "Gerçekten güzel bir hava. Sanıyorum ki bu gün hastanemizin temelini atmamız bu güzel havaya ayrı bir güzellik katıyor. Türkiye değişiyor, gelişiyor. Buna paralel olarak çok şükür bizim ilimizde değişiyor ve gelişiyor. Sağlık bakanlığımıza yeni bir hastane binası yapma teklifini açtığımız zaman Bakanımız bana sayın Vekilim şaka yapıyorsunuz herhalde demişti. Hayır dedim. Gerçekten ihtiyacımız var. Kırk, elli yıl 3 katlı küçük binada Artvin de sağlık hizmetleri verilmiş. Sağlık anlamında Türkiye'de olduğu gibi Artvin'de de devrim yaptığımız Artvin'de yeni bir hastane yaptınız. Bütün branşlarda doktorlarımız var. Modern cihazlarla donattınız hastaneyi. Bundan dolayı hastalarımız Erzurum'a Trabzon'a fazla gitmiyor. İlimizde yeterli imkânlar oldu. Dolayısıyla Artvin'in hastaları kendi hastanemizde kaldığı için mevcut hastanemiz yetmiyor. Ayrıca bizim üniversitemiz var. Öğrenci sayısı artmaya başladı. Yeni bir hastaneye ihtiyacımız var dedim. Sayın Bakan bunun üzerine ben bir inceleme başlatayım dedi. Artvin Milletvekili olarak şunu net ifade ediyorum ki, bu bina yapıldıktan sonra Artvin'in bir hastane ihtiyacı yine olacak. Bizim yine daha güzel, daha modern bir hastaneyi başka yer de yapacağımızı da şimdiden buradan söylüyorum. Hastanemizi sürekli geziyorum pırıl pırıl tertemiz bütün cihazlara sahip. Sadece MR cihazı yoktu o da geldi. Bütün branşlarda doktorlarımız var. Hatta bazı branşlarda 3–4 doktorumuz var. Çalışan bütün hastane personelimize teşekkür ediyorum ve yeni hastanenin bütün Artvin'e hayırlı uğur olmasını diliyorum. "diye konuştu.

Konuşmaların ardından inşaatın temelinin atılması için Artvin Vali Yardımcısı Osman Altın, Ak Parti Milletvekili Ertekin Çolak, Artvin Sağlık Müdürü Dr. Cemil Yavuz ve Artvin Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. İsmail Erdem baretlerini takarak butona bastılar.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 27.01.2011 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Devlet Hastanesi Ek Binası T...
 » Hopa’da Akparti - Chp Atışması Deva...
 » Arhavi Devlet Hastanesinde Doktor S...
 » Arhavi Temel Sorunlarını Bir Bir Çö...
 » Hopa Devlet Hastanesinin Temeli Atı...
 » Artvin Khb Gn.sekreteri Akalın, Viz...
 » Arhavi Devlet Hastanesi Temel Atma...
 » Artvin Hastanelerine Kavuşuyor...
 » Başımızın Tacısın Nuri Vatan...
 » Şavşat Devlet Hastanesinin Temeli A...
 » Artvin Devlet Hastanesine Koroner Y...
 » Açılışta Duygulu Anlar Yaşandı...
 » Artvin’de 23 Milyonluk Otel Ve Avm...
 » Arhavi Devlet Hastanesi İnşaatı Tüm...
 » Artvin Akparti'de Kongre Şöleni Yaş...
 » Türkiye Genelindeki Guatr Hastaları...
 » Hopa Devlet Hastanesi'nde Tomografi...
 » Dsi Genel Müdürü Prof. Dr. Veysel E...
 » Kültür Ve Turizm Bölge Çalıştayı Ge...
 » Vali Cirit, Şavşat İlçesinde Bazı A...