Bayar Şahin Hes'ler İçin Beste Yaptı

21/01/2011 08:57

Vurmayın Kelepçeler Özgür Aksın Dereler.


Haber: Fatih Sultan KarYirmi beşinci sanat yılını dostlarıyla birlikte kutlayan Borçka Macaheli'li Gürcü müzisyen Bayar Şahin HES'ler için beste yaptı. Taksim Balo Sokakta bulunan Jolly Joker Balans'ta gerçekleştirilen 25. yıl özel konserinde Bayar Şahin'e ikiz kızları eşlik etti. Geceye ayrıca Kafdağı müzik grubu ve Laz sanatçılar da seslendirdiği şarkılarla renk kattı.

Karadeniz'in sevilen, özgün sanatçısı Bayar Şahin yeni albümü için dört aydır stüdyoda. Özellikle Karadeniz dereleri üzerine kurulması planlanan HES'lere karşı çıkan sivil toplum örgütlerine ve bu amaçla oluşturulan platformlara destek veren Şahin yeni albümünde söz ve müziği kendisine ait olan ‘Özgür aksın dereler' adlı şarkıya yer verecek. HES'lerle ilgili şarkıda İlkay akaya ile düet yapacak ve kendisine ünlü müzisyen arkadaşları vokal yapacak.

Kazım Koyuncu yine yâd edildi

Gürcüce, Türkçe, Lazca, Megrelce ve Hemşince söylediği şarkılarla tanınan ve Türkiye'de olduğu kadar Gürcistan'da da star olan müzisyen Bayar Şahin sanat yaşamında çeyrek asrı geride bıraktı. 25. sanat yılı dolayısıyla ikiz kızlarıyla birlikte Beyoğlu-Balans'ta sahne alan sanatçıya müzisyen arkadaşları Erdal Bayrakoğlu ve Selim Bölükbaşı ile birlikte Kafdağı Müzik Grubu da şarkılarıyla destek verdi. Oldukça coşkulu ve neşeli havada geçen konserde Laz müzisyen Kazım Koyuncu saygıyla yâd edildi. Programın ilk bölümünde sahneye çağrılan Kazım Koyuncunun Zuğaşi Berepe'den (Denizin Çocukları) grup arkadaşı Mehmet Ali Barış Beşli, Laz müziğinin simge şarkılarından ‘Avlaskani Cuneli' ve ‘Yeşili Kamiyoni'yi seslendirdi.

HES'ler için beste yaptı

Müzisyen ve sanatçı kimliğiyle olduğu kadar kişiliği ve çevre duyarlılığıyla da tanınan Bayar Şahin, konserde yeni kaseti için hazırladığı, söz ve müziğini kendisinin yazdığı şarkıyı salonda bulunanlarla birlikte ilk kez seslendirdi. Şahin, doğayı kirletenlere, ozon tabakasını delenlere, silah satanlara ve silah satmak için sebep yaratanlara, ağaçları, toprağı, havayı kirletenlere ve son olarak Karadeniz'in özgür akan derelerine bir kelepçe gibi vurulmaya çalışılan HES'lere tepki olarak kaleme aldığı şarkının sözlerini önce salonda bulunanlarla birkaç kez prova etti. Ardından eseri bu büyük koroyla birlikte seslendirdi. Sonuçtan oldukça memnun olan Şahin, dinleyicilere teşekkür etti ve ‘Ben size güveniyorum demedim mi? Siz sözlerini ve melodisini ilk defa duyduğunuz bu şarkıyı birkaç provadan sonra gayet güzel bir şekilde söylediniz, hepiniz harikasınız' dedi. Bayar Şahin, yeni kasetinde yer vereceği bu özel şarkıyı elli sanatçıyla birlikte seslendirecek.

İşte o şarkı:

Özgür aksın dereler

Vuramayın kelepçeler

Özgür aksın dereler

Denizi görebilsinler

Özgür aksın dereler

Yurdumun dört yanında

Nehirlerin kaynağında

Biz canlıları severiz

Akan su hayattır deriz

Su olmadan yaşayamaz

Bitki hayvan ve insanlar

İçim yanar cayır cayır

Hayır de HES'lere hayır

Fırat, Dicle ve Munzur'da

Akdeniz'de, Bergama'da

İsyandır Karadeniz

Satılık değil deremiz

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 21.01.2011 tarihinde Fatih Sultan Kar tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Vova, Hemşin Ve Lazlar Üzerine Sohb...
 » Müzik Dünyasında Yeni Bir Soluk; Ka...
 » O Gürcistan’ın Tarkan’ı...
 » Cengiz Kurdoğlu Memleketinde...
 » Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Artv...
 » Şavşat’ta Balık Ölümleri Korkuttu...
 » Ankara'da Dakika Dakika Hopa Davası...
 » Artvin Tarihi Bir Gün Yaşadı...
 » Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Artv...
 » Ödp Artvin’de 8’nci Genel Kurulunu...
 » Kazım Koyuncu İle Dobra Dobra...
 » Adalet Artvin İçin Bir Kez “Haklısı...
 » Chp Kadın Kolları “Bunun Adı Bal Gi...
 » Hopalı Akademisyenden Yeni Bir Proj...
 » Yılbaşından İtibaren Ceza Ve Harçla...
 » Artvin’de Piyanoya Büyük İlgi...
 » Bir Başkadır Artvin Festivallleri....
 » Artvinli Araştırmacı Yazar Ülkü Öna...
 » Artvin Kafkasör'de Maden Çed İptal...
 » Dp Genel Sekreteri Küçükay Kırat Ye...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...