"Ali Nihat Gökyiğit Mikrokredi Şubesi''nin Açılışı Yapıldı

16/12/2010 18:46


Haber: Hayati AkbaşArtvin Valiliği ile Artvinli hayırsever işadamı Ali Nihat Gökyiğit'in destekleriyle dar gelirli ailelerin Mikro Kredi Projesinden faydalanılması amacıyla irtibat sağlayacakları Artvin Ali Nihat Gökyiğit Şubesi Mikro Kredi Bürosu, düzenlen törenle hizmete açıldı.

Artvin Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü binasında hizmet verecek olan mikrokredi şubesinin açılışına, Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, Artvinli işadamı Ali Nihat Gökyiğit'in kardeşi Turgut Gökyiğit, TEMA Vakfı Genel Müdürü Ümit Gürses, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mehmet Nasif, Artvin Vali Yardımcısı Ahmet Karakaya, İl Emniyet Müdürü Muhsin Armağan, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Nihat Gökyiğit Artvin Şubesi Merkez Şube Müdürü Ferahnaz Arı ile mikrokredi projesinden faydalanan ev hanımları katıldı.

Açılışın ardından Artvin Öğretmen evinde proje ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Burada bir konuşma yapan Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, Mikrokredi Projesi'nin, Artvin'deki girişimci ruha sahip ancak imkânları yeterli olmayan kadınlara kazanç sağlaması açısından çok önemli bir proje olduğunu söyledi.

Vali Yemlihalıoğlu, bir şeyler yapmak isteyen ev hanımlarına katkıda bulunmak amacıyla yürütülen Mikrokredi Projesi'nin, karşılıklı güven esasıyla yapılan bir proje olduğunu ifade ederek, "Bugün bu büronun açılış töreninde Sayın Ali Nihat Gökyiğit'de olacaktı. Ancak rahatsızlığından dolayı aramazda değil. Onun adına kardeşi Turgut Gökyiğit Bey burada. Kendisine buradan Artvinli hemşerilerim ve sizler adına geçmiş olsun diyorum. Ve bu imkânı bize sağladığı için de teşekkür ediyorum. Ali Nihat Gökyiğit'in katkılarıyla yılbaşında açtığımız bürodan şu ana kadar 120 ev hanımı kredi aldı. Umarım bundan sonra bu sayı daha da artar. Ev hanımları aldıkları bu kredilerle bütçelerine katkı sağlarlar" diye konuştu.

Ali Nihan Gökyiğit'in kardeşi Temel Gökyiğit ise burada yaptığı konuşmasında şunları ifade etti: Biraz önceki konuşma çok duygulandırdı. Hâlbuki ben buna alışkındım. Çünkü mikro kredi ile bir dönem uğraştım. Değerli konuklar kadınlar erkeklerden daha çalışkandır. Hanımların sözüne güvenilir. Ev hanımlarına verilen bu kredilerin geri dönüşü oluyor. Erkeklerde ise biz bunu pek göremiyoruz. Ev hanımlarımız aldıkları bu kredilerle kendilerine işyerleri açarak kendilerinin patronu olabilirler. Bu şubenin açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Artvin Ali Nihat Gökyiğit Şubesi Mikro Kredi Bürosu Müdürü Ferahnaz Arı ise "İlimizde ve bölgemizde bulunan yoksul ve dar gelirli kadınlarımızın gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına imkân sağlamak, aile bütçesine katkıda bulunmak, kendi ihtiyaçlarını karşılamak, ekonomik özgürlüğünü bir nebze olsun geliştirmek amacıyla ilki 2003 yılında Diyarbakır'da kurulup halen 47 il ve 65 şubede faaliyetleri devam eden Mikro Kredi Projesinin ilimizdeki şubesinin açılışını yapmak üzere burada toplanmış bulunmaktayız. Mikrokredi Projesi, yoksulluğun azaltılması ve zenginliğin yaygınlaştırılması amacı ile gelir getirici bir faaliyette bulunmak üzere, başlangıç sermayesine ihtiyacı olan birbirine güvenen ve benzer ekonomik şartlara sahip dar gelirli kadınlardan oluşturulan grupların faaliyetlerini içermektedir. Bu amaçla teminat, kefalet, icra ve mahkeme süreçleri takip edilmeden küçük ölçekte verilen kredi sitemine de mikro kredi denmektedir. 15. 01. 2010 tarihinde faaliyete geçen şubemiz ilk etapta Artvin'deki faaliyetlerine Halk Eğitim Merkezine bağlı kurslara yapılan ziyaretler, kadınlarla ilgili toplantılar ve mahallelerdeki saha çalışmaları ile başlamıştır. Ayrım yapılmadan herkese mikro kredi projesi anlatılmış, nasıl yararlar sağlayacağı konusunda bilgiler verilmiştir. Çalışmalarımızın sonunda kredi almak isteyen bayanlarla görüşmeler yapılmıştır. Kredi alan üyelerimiz aldıkları bu kredileri üretime dönüştürerek hem ürettikleri malları satarak, hem de düzenli bir şekilde taksitlerini ödeyerek kendilerine ve aile bütçelerine katkı sağlamışlardır. Büromuzun kurulma aşamasına müteakip sürede 15 merkez 22 grup ve 120 üyeye ulaşılmış, ara çekimlerle birlikte 88399 TL kredi dağıtımı yapılmıştır. Şube olarak amacımız merkezde başlattığımız bu çalışmaları ilçelere ve köylerimize yaymak ve bölgemizdeki bayanlarımızın ekonomiye katkıda bulunmaları sağlamaktır. Mikro kredi projesini ülkemize getirip yaygınlaşmasını sağlayan Sayın Prof. Dr Aziz Akgül'e, özellikle bu projenin ilimizde kurulmasında büyük emeği geçen Sayın Valimiz Mustafa Yemlihaloğlu'na, Artvin bayanlarından maddi desteğini esirgemeyerek bağışta bulunan Artvinli iş adamımız Sayın Nihat Gökyiğit'e, manevi desteklerini esirgemeyen vali yardımcımız Ahmet Karakaya'ya ve il özel idare genel sekreteri Sayın Çetin Demirkaya'ya, kuruluş aşamasında bizlerden desteğini esirgemeyen İl Telekom Baş Müdürü Oya Arkadaş'a teşekkürlerimizi arz ediyorum" dedi.

Artvin Nihat Gökyiğit Mikrokredi Şubesinden kredi alan ev hanımı Hülya Dokur salondakilere duygu ve düşüncelerini anlattı. Dokur, hasta 2 çocuğu olduğunu ve tedavileri için sürekli ilaç kullandığını belirterek, "Eşim devlet memuru, çocuklarım sürekli ilaç kullanmak durumundadır. Zaman zaman maddi sıkıntı çekiyoruz. Eşime destek olmak amacıyla mikrokredi şubesine başvurdum ve 700 lira kredi aldım. İl merkezinde küçük bir dükkân kiraladım. Burada evde yaptığım yiyecekleri satmaya başladım. Eşime katkı sağladım. Şu an daha rahat bir şekilde çocuklarımın tedavilerini yaptırabiliyorum. İşimi daha da büyütmeyi düşünüyorum. Ev hanımlarına sesleniyorum sizde bu kredilerden faydalanabilirsiniz. Ev bütçenize katkı sağlayabilirsiniz" diye konuştu.

Daha sonra, ikinci kez mikrokredi almaya hak kazanan ev hanımlarına kredileri Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu ve Turgut Gökyiğit tarafından verildi.

Vali Yemlihakıoğlu daha sonra, Artvin Mikrokredi Şubesinin açılmasında göstermiş olduğu maddi ve manevi desteklerinden dolayı Artvinli işadamı Ali Nihat Gökyiğit adına hazırlanan plaketi kardeşi Turgut Gökyiğit'e takdim etti.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 16.12.2010 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Vali Yemlihalıoğlu, Mikrokredi Kaps...
 » Girişimci Kadınlara Mikro Kredileri...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » Hopa Belediyesi Ev Hanımlarını Mesl...
 » Hopa’da Ev Hanımları Meslek Sahibi...
 » Açü Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman...
 » El Emeği Destek Bekliyor...
 » Başkan Kasımoğlu'nun Açıklamalarına...
 » Başkan'dan Kadın Girişimcilere Dest...
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » Artvin’de Üniversite - Sanayi İş Bi...
 » Dp Artvin İl Başkanı Ertan Küçükay...
 » Artvin’de Söylentilerden Rahatsız O...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Artvin’de 2. Kariyer Günü Etkinliği...
 » Artvin Girişimci İş Kadınları Derne...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...
 » "Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon...
 » Araştırmacı Halk Bilimci Yazar Ülkü...
 » Arhavi Çarmıklı Eğitim Ve Kültür Va...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...