Artvin Çoruh Üniversitesi 4. Dönem Mezunlarını Verdi

20/06/2010 21:43

2007 Yılında Kurulan Artvin Çoruh Üniversitesi 4. Mezuniyet Törenini Gerçekleştirdi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Çoruh Üniversitesi Seyitler Yerleşkesinde yoğun katılımla gerçekleştirilen mezuniyet töreninde öğrenciler, üniversite akademik personeli, veliler ve protokol bir araya geldiler.

Artvin Çoruh Üniversitesi 2009–2010 Eğitim ve Öğretim yılı mezuniyet töreni, Seyitler Yerleşkesinde yapıldı. Törene, Vali Mustafa Yemlihalıoğlu, Garnizon Komutanı Mustafa Erdem, Artvin Belediye Başkanı Dr. Emin Özgün, Rektör Prof. Dr. Mehmet Duman, İl Emniyet Müdürü Muhsin Armağan, DSİ 26. Bölge Müdürü Sezai Sucu, Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, İl Sağlık Müdürü Dr. Cemil Yavuz, MHP Artvin İl Başkanı Yusuf Sağlam, Telekom İl Müdürü Oya Arkadaş, Artvin Yüksek Öğrenimi Destekleme Derneği Başkanı Necati Altun, AÇÜ Akademik Personeli, öğrenci velileri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Artvin Çoruh Üniversitesi'nin 510 mezun verdiği 4. Mezuniyet töreninde Rektör Prof. Dr. Mehmet Duman'ın açıklamaları dikkat çekerken Belediye Başkanı Dr. Emin Özgün Seyitler'i Belediye sınırlarına almak için girişimlerini hızlandırdığını açıkladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan mezuniyet töreninde konuklara müzik dinletisi sunuldu. Müzik dinletisinin ardından mezunlar adına bir konuşma yapan Eğitim Fakültesi sınıf birincisi Hatice Ceren Çelikkol konuşmasında " Burada çağdaş ve demokratik eğitim alarak mezun olmamızı sağlayan akademik personelimize, her konuda bize yardımcı olmaya çalışan idari personele, eğitim sürecini birlikte geçirdiğimiz öğrenci arkadaşlarımıza ve başta ailem olmak üzere arkadaşlarım adına tüm velilere bizleri özgür bireyler olarak kendimizi geliştirme yetiştirme imkanı sundukları için teşekkür ederiz. " dedi.

Veliler adına konuşma yapan öğrenci velisi Ayhan Bayraktar konuşmasında;" Bugün burada ortak bir sevinci paylaşmak için bulunuyoruz. Öğrencilerimizi eğitimini tamamladığı, hayata hazırlandıkları, okullarından ayrıldıkları son günlerine coşkuyla kutlamak için buradayız. Sevgili veliler çocuklarımız eğitim süresince birçok yarışmalara katıldılar. Sosyal, kültürel faaliyetlere katıldılar. Ödüller aldılar. Yürüttükleri çalışmalarla gerek bizler, gerek hocaları onlarla gurur duyuyorlar. Öğrencilerimizin bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyorum" ifadelerine yer verdi.

Protokol konuşmalarında ilk olarak kürsüye gelen Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman bir konuşma gerçekleştirdi.

Rektör'den İsrail'e PKK'ya kınama

Rektör Duman konuşmasında , "Kısa bir süre önce İsrail ablukası altındaki Gazze Halkına insani yardım götüren Mavi Marmara adlı gemimize uluslararası sularda saldıran ve farklı ülkelerden genç, ihtiyar, kadın ve çocuklardan oluşan silahsız insanları ve vatandaşlarımızı katleden İsrail'i kınayarak sözlerime başlıyorum. Aynı şekilde Hatay ili İskenderun ilçesinde 31 Mayıs 2010 tarihinde Deniz İkmal Komutanlığını hedefleyen ve 7 erimizi şehit eden hain saldırıyı da aynı şiddette kınıyorum. İki hunhar saldırının aynı güne rastlamasının ne kadar manidar olduğunu dikkatlerinize sunuyorum. İçeriden ve dışarıdan bu nevi saldırıların Ülkemizin dirlik ve düzenini bozmaması için her zamankinden daha sağduyulu ve serinkanlı olmamız gerektiğini, kararlarımızı hiddet ve heyecanla değil akıl ve sağduyu ile almamız gerektiğini ifade etmeliyim. Atatürk'ün veciz bir şekilde ifade ettiği "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" ilkesine bugün Ülkemizin ve insanlığın her zamankinden daha fazla muhtaç olduğunu görüyorum. " İfadelerine yer verdi.

"Üniversitemizin Gelişmesine Katkıda Bulunan İş adamlarımıza teşekkür ediyoruz. "

Üniversite Rektörü Duman konuşmasının devamında, "Ülkemizin geleceğini belirleyecek olan gençlerimizin iyi yetişmesi için büyük emek harcayan değerli hocalarımı, değerli öğrenci velilerini ve kendilerine sunulan fırsatları iyi değerlendirerek mezuniyet aşamasına gelmiş değerli öğrencilerimizi tebrik ediyor ve kendilerine şükranlarımı sunuyorum.

Üniversitemizin gelişmesine büyük hız kazandıran, işadamlarını üniversiteye yatırım yapmaya teşvik eden ve her daim desteğini esirgemeyen Sayın Valimize, Belediye Başkanımıza, değerli Kamu Yöneticilerine ve sivil toplum kuruluşlarına ve Ülkemizin dört bir yanından gelen öğrencilerimizi, kendilerine yabancılık hissini duyurmadan ağırlayan Artvin Halkına da teşekkür ediyorum.

Zamanımızda iki büyük trendin toplumların kaderine egemen olduğunu görüyoruz. Bunları Küreselleşme ve bölgeselleşme eğilimleri olarak ifade edebilirim. Teknolojik gelişmenin ve büyük güçlerin desteklediği küreselleşme olgusu bir taraftan ulus devletlerin sınırlarını aşındırırken diğer taraftan da yükselen mikro milliyetçilikler vasıtasıyla milletleri parçalamaktadır.

Bilindiği gibi Ülkemiz de bu büyük trendlerin etkisi altında bir taraftan küreselleşme rüzgârlarına ayak uydurmaya çalışırken, diğer taraftan Avrupa Birliği çatısı altında bölgesel entegrasyona girmeye çalışmaktadır. Aynı zamanda da yükselen mikro milliyetçilik dalgasının bölücü etkilerine karşı birlik ve dirliğini koruma mücadelesi vermektedir.

Artvin ilimiz de bütün bu süreçlerin etkisi altında yaşamını sürdürmeye çalışırken zaman zaman bazı sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Ortaya çıkan bazı olaylara bazen aşırı ve ölçüsüz tepkiler verildiği de görülmektedir. Geçen sene olduğu gibi bu sene de ortaya çıkan bazı küçük öğrenci olaylarına belirli bazı kimselerin ölçüsüz tepki verdiğini ve olayların büyümesine yol açtığını biliyor ve izliyoruz.

Burada bundan sonra da gerçekleşebilecek olaylar için şu uyarıyı yapmakta yarar görüyorum. Hiçbir sivil vatandaşımız kendisini kanun adamı yerine koyarak adaleti tesis etmeye kalkmasın. Ve hiçbir kurum da kaynağını anayasa ve yasalardan almayan bir yetkiyi kullanmaya kalkmasın. Böyle yapıldığı takdirde yalnızca ülkemizin dirlik ve düzeni bozulur, iç barış zarar görür. "diye konuştu.

"Artvin artık bir Üniversite Şehri olmuştur"

Duman ayrıca, "Artvin artık bir üniversite şehri olmuştur. Artvin'e Ülkemizin dört bir yanından çok sayıda öğrenci gelecektir. Onların farklılıklarını kabul ederek şehrimizde rahat etmelerini sağlamalıyız. İnsanlık bunu gerektirir, Artvin'li olmak bunu gerektirir. Tüm vatandaşlarımız Anayasamızın teminatı altında, ırk, din dil ve cinsiyet farkı gözetilmeksizin eşit bireyler olarak saygı görmelidir.

Ülkemiz yüksek öğretim konusunda kritik eşiğe ulaşmış görünüyor. Artık halkımızın yaşam kalitesinin artırılması ve ülke sorunlarının çözülmesi hususunda bilimsel bilginin önemi anlaşılmıştır. Bilim ve Ar-Ge'ye yatırım yapanlar ülkelerin zengin oldukları iyi bilinen bir gerçektir. Yüksek okullaşma oranı, Ar-Ge'ye harcanan paranın GSYİH oranı, tam zamanlı eşdeğer araştırmacı oranı bakımından henüz eşik değerin altındayız. Henüz ne kantitatif ne de kalitatif olarak Batılı ülkelerle mukayese edilecek bir durumumuz var. Buna karşılık 67 bin tam zamanlı eşdeğer araştırmacı sayısına ulaşmış bulunuyoruz. Ülkemizin orta vadeli hedefi 150 bindir. Bu rakam yaklaşık 300 bin insana tekabül ediyor. Bu bakımdan biz bir taraftan ön lisans ve lisans mezunları vermeye çalışırken, diğer taraftan da öğretim üyesi ve araştırmacı yetiştirmek için yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelere araştırma görevlisi gönderiyoruz. Araştırma laboratuarları kuruyoruz ve AB, TUBİTAK; DPT projelerine katılıyoruz. Amacımıza ulaşmada yalnızca ülkemizdeki bilim insanları için değil, Türkiye'yi dünyadaki bütün bilim insanları için cazip ve yaşanılabilir bir ülke haline getirmeliyiz. "dedi.

"Önümüzdeki Yıl Bambaşka Bir Kampus Alanıyla Karşılaşacaksınız"

Duman öte yandan"Üniversitemizin değerli mezunları, Bizler bugün burada sizlerin başarısını kutlamak için toplandık. Hangi zorlukları aşarak bugünlere geldiğinizi hepimiz biliyoruz. Burada tekrar etmeye gerek yok. Her ne kadar bugüne ulaşmanızda, hocalarınızın ve ailelerinizin büyük katkısı varsa da, sizlerin gayret ve çabalarınız olmasaydı hepsi heba olurdu. Bu başarınızdan dolayı duyduğunuz haklı gurur ve mutluluğu paylaşıyor, sizleri kutluyorum.

Üniversitemizin Kıymetli Paydaşları, Bu mutlu günümüzde sizlerle üniversitemizin gelişimi ile ilgili bazı bilgileri paylaşmak ve bazı konularda sizlerin yardımını almak istiyorum. Geçen seneki mezuniyet konuşmamda Mühendislik Fakültesi ve Hopa İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin kuruluş sürecini başlatmış olduğumuzu söylemiştim. Bu iki fakültemiz uzun kuruluş yolculuğunu tamamlanmış ve akademik örgütlenmeleri başlatılmıştır. Böylece Üniversitemiz 5 fakülte 2 enstitü, 1 yüksekokul 4 meslek yüksekokulu ile orta seviyeli bir üniversite halini almıştır. Bundan sonraki hedefimiz bir güzel sanatlar fakültesi ile süreci tamamlamak şeklinde olacaktır. Önümüzdeki yıl Fen-Edebiyat Fakültesinin Biyoloji Bölümü 1. ve 2. öğretimine öğrenci alınacak. Aynı şekilde Artvin MYO'lunun Avcılık ve Yaban Hayatı ile Hopa MYO'nun Lojistik ve Mekatronik Programlarına, Arhavi MYO'nun Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı ile Dış Ticaret Programlarının ikinci öğretimlerine öğrenci alınacaktır. Normal döneme yetişememiş olmakla birlikte, Fen-Edebiyat Fakültesinin Tarih Bölümüne, Arhavi MYO'nun Turizm ve Seyahat İşletmeciliği Programına yetişmesi halinde ek kontenjanla öğrenci alınabilecektir.

Geçen 1 yıllık süre içinde akademik kadromuzda ciddi artışlar olmuş ve akademik personel sayımız 200 kişiye ulaşmıştır.

Üniversitemin fiziki altyapı gelişimine gelince; Geçen yıl yeni binamıza taşınacağımızı söylemiştik. Aynen öyle yaptık. Taşındık. Laboratuarlarımızı kurduk. Eğitime başladık ve devam ediyoruz. Şimdi varlığımız çok büyüdü. Artık bu binaya sığmıyoruz. Hemen yanında iki blok olarak inşa edilen eğitim binalarını görüyorsunuz. Seneye mezuniyet konuşmamızda onlar eğitim hizmeti veriyor olacaklar. Biraz ötede kapalı spor salonu inşaatımız var. Hızla yükseliyor. Seneye buraya geldiğinizde bambaşka bir kampüsle karşılaşacaksınız. Alt yapısı, açık ve kapalı spor sahaları, eğitim binaları, yeşil alanları, seraları, botanik bahçeleriyle…

Şimdi de Şehir yerleşkemizden biraz bahsedeyim. Geçen seneki mezuniyet konuşmamda da Lif-Levha fabrikasının boşaltılmamış olmasının yatırımlarımızı engellediğini söylemiştim. Bir yıllık zarfında bu konuda önemli mesafe kat ettiğimizi, ancak henüz yolun sonuna gelemediğimizi ifade etmeliyim. Bundan sonraki yatırımlarımız Şehir Yerleşkesine yapılacak. İlk iş olarak eski lif-levha fabrikasını yıkıp enkazını temizleyeceğiz. Bu konuda yıkım projesi bitmiştir. Yakında ihaleye çıkılacaktır. Bugünden faaliyetlere başladık. Sabahleyin inşaatı Şehir Yerleşkesine yapılacak olan A. Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinin ihalesi yapıldı. Eğer herhangi bir terslik olmazsa sözleşme imzalanıp yer teslimi yapılacak ve inşaat başlayacak. Sayın valimizin kazandırdığı bu muazzam yatırımla Artvin'li paydaşlarımızın ve Üniversitemizin kullanabileceği, rahat, geniş otopark imkânlarının olduğu; kongreler, paneller, sergiler, tiyatro ve özel sinema gösterimlerinin yapılabileceği bir mekânımız olacak. "diye kaydetti.

Rektör Duman, Belediye Başkanından Seyitleri Belediye Sınırlarına Almasını İstedi

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman konuşmasının son bölümünde, " Üniversitemizin bazı sıkıntılarını dile getirerek onların çözülmesini isteyeceğim. Bu sıkıntıların başında öğrencilerimizin hala çözülemeyen ulaşım sorunu gelmektedir. Öğrencilerimizin önemli bir kısmı yaya olarak köprüye kadar yürümektedir. Diğerleri aktarmalı, meşakkatli ve pahalı bir ulaşım hizmeti almaktadır. Gelecek dönemde bu sorunun aşılmış olacağını ümit ediyor ve bekliyoruz. Sayın Belediye Başkanımızdan Seyitler Köyünü Belediye sınırları içine alarak başta ulaşım sorunu olmak üzere alt yapı sorunlarına el atmasını bekliyoruz. Kendilerinin bu konuda çalıştığını biliyor ve onu destekliyoruz.

Sözlerime son verirken yeni mezunlarımızın bundan sonraki hayatlarında başarılı olmalarını diliyorum. Mezun izleme sistemimizle onlara olan desteğimizi sürdüreceğiz. Gerektiğinde referans olacağız, gerektiğinde yol göstereceğiz. Bize gelen talepleri onlara ileteceğiz. Onlar bizim gururumuzdur. "ifadelerine yer verdi.

Başkan Emin Özgün öğrencilerden özür diledi

Artvin Belediye Başkanı Dr. Emin Özgün'de törende bir konuşma gerçekleştirdi. Başkan Dr. Emin Özgün, "Kabahatimiz büyük, öğrenci kardeşlerimiz haklı. Ben kendilerinden özür diliyorum. Bu ülkede mevzuat sorunları vardır. Sevgili rektörümün burasının Belediye sınırları içerisine alınması noktasında iyi dileklerine katılıyorum. Bunu canı gönülden istiyorum. Ancak mevzuat sorunlarımız var. İnşallah bunları aşacağız.

Artvin zor bir kent. Uzun yıllardır barajlar nedeniyle ulaşım anlamında çok zorluklar yaşadık. Buradaki sıkıntıyı siz çektiniz. Ama umuyorum ki sizden sonraki öğrenciler bu sıkıntıları yaşamayacak. Artvin'de iş yapmak kolay değil. Konya'da 1 liraya yapılan işi burada 10 liraya yapıyoruz. Ancak bunlar mazeret değil. Otobüs taşımacılığına başlamamız lazım. Ancak bu coğrafyada bu dik arazi koşullarını nasıl düzeltebiliriz. İnsanların canını tehlikeye atmamalıyız. Bunlar yinede mazeret değil. Umuyorum bir daha ki eğitim öğretim döneminde bu sorunlar daha azalacaktır. "ifadelerini kullandı.

Özgün, "Seyitler artık bir köy değil"

Özgün ayrıca, "Burada öğretim görevlisi arkadaşlarım var. Üniversitemiz ilk kurulurken belediye olarak elimizden gelen desteği verdik. Ama bizim gücümüz de belli. Burası köy dokusunu kaybetmiş. Artık Seyitler bir köy değil. Burası artık bir kentsel yapı. Onun için burasının bir an önce Belediye sınırları içerisine alınacak. Sonrada Sayın Valimle el ele verip öğrenci arkadaşlarımızın sorunlarını çözeceğiz. Buradan öğrenci arkadaşlarıma şunu söylüyorum; siz siyasetçiler gibi kavga etmeyin, farklı fikirlerde olabilirsiniz. Benim size tavsiyem fikirleri yarıştırarak bu ülkenin ortak değerlerine önem vererek, sevgiyle ülkenize hizmet etmeye çalışın. Bu ülkenin geleceği sizlersiniz. "diye konuştu.

Vali Yemlihalıoğlu, "Ulaşım sorununu çözeceğiz"

Son olarak kürsüye gelen Vali Mustafa Yemlihalıoğlu, "Sayın Rektörüm Üniversitemizin sorunları ile ilgili birkaç konuya değindi. Buradan cevap vermek durumundayım. Gerçi Belediye Başkanımız özür diledi. O özür tek başına kendisine ait değil. Başkan beyle biz görüştük. Birçok adım da attık. Ulaşım sorunu başta olmak üzere birçok sorunu çözeceğiz. "dedi.

Borçka için İş adamı İsmet Acar'dan söz aldık

Vali Yemlihalıoğlu ayrıca, " Üniversitemizin adına yakışır Kongre Merkezi yapılacak. Yine Borçka ilçemizde Artvinli işadamımız İsmet Acar söz verdi bize. Kaynağını ayırdı. Onunla da protokol imzalayıp Borçka ilçemize Üniversite binaları yapılacak. Bu konuyla ilgili Rektörümüzün de çalışmaları sürüyor. Bu tarz işadamlarımızın yaptıkları destekleri diğer işadamlarımızın da görüp katkı sağlayacaklarına eminim. Yine Hopa'da önemli bir işadamlarımızdan da söz aldım. Lif levha Fabrikası alanında da son aşamaya geldik. "ifadelerini kullandı. v Öte yandan Yemlihalıoğlu, mezun olan öğrencilere hayatlarında başarılar dileyerek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmaların sonrasında başarılı öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Ödüllerin ardından mezuniyet andı okundu. Daha sonra 2009-2010 eğitim yılında mezun olan öğrencilere belgeleri verildi.

Belge töreni sonrasında öğrenciler keplerini havaya fırlatarak doyasıya eğlendiler. Mezuniyet töreni yapılan konser ve havai fişek gösterileri ile son buldu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 20.06.2010 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Çoruh Üniversitesi'nde Mezun...
 » Açü Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman...
 » Açü 10’uncu Mezunlarını Verdi...
 » Açü Dokuzuncu Mezunlarını Verdi...
 » Artvin Eğitimi Sempozyumda Tartışıl...
 » “Cerattepe’de Maden Çalışması Artvi...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü B...
 » Açü'de Mezuniyet Töreni Düzenlendi...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Hızla Büy...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Nde Tören...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi 2009-2010...
 » Bayraktutan Meclis’te Cerattepe Geç...
 » Çoruh Üniversitesi’nde Mezuniyet Tö...
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » Artvin Çoruh Üniversites Rektörlük...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi İlk Kez A...
 » Açü'de Akademik Giysi Ve Bilimsel T...En Çok Okunan Eğitim Haberleri
 » Arhavili Öğrencilerden Sarp Gümrüğü...