Arhavili Genç Kız Türkiye'nin Gururu Oldu

19/05/2010 11:57

I-sweeep Enerji, Mühendislik Ve Çevre Bilim Olimpiyatı'nda Arhavi'li Olan Ve İstanbul'da Okuyan Eslin Öztür Arkadaşı Onur Anakök İle Dünya Birincisi Oldular.


Haber: Necmettin Numanoğlu70 ülke ve 40 ABD eyaletinden yaklaşık 1000 lise öğrencisinin katılımıyla Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirilen I-SWEEEP 2010 Enerji, Mühendislik ve Çevre Olimpiyatları'nda, Kimya Öğretmeni Harun Özdemir ve Burcu Demirci rehberliğinde Kartal Doğa Anadolu Lisesi öğrencilerinden Onur Anakök ve Eslin Öztür meyve atıklarından etanol elde etmeyi amaçlayan dönüşüm projesi ile altın madalya alarak "Dünya Şampiyonu"oldular.

Çevreci ve geri dönüşümü destekleyen projeleri ile dünyanın saygın üniversitelerinin akademik kadrosunun oluşturduğu jüri karşısında yarışan iki Türk öğrenci 11. sınıf lise öğrencilerinin çevre (environment), mühendislik (engineering) ve enerji (energy) kategorilerinde sahneye çıktılar ve projelerini anlattılar. Doğa Koleji öğrencileri her yıl katıldıkları I-SWEEEP Olimpiyatlarında geçen sene de dünya ikinciliğini kazanarak öğretmenlerine ve Doğa Koleji'ne büyük sevinç yaşatmışlardı. Dünya şampiyonu olarak ülkeye dönen başarılı öğrenciler Houston Üniversitesi'nden tam eğitim bursu ve para ödülü kazandılar.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 19.05.2010 tarihinde Necmettin Numanoğlu tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Çoruh Üniversitesinde Rektör...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Nde Tören...
 » Hopa' Da Muhteşem Final...
 » İstad Eğitime Desteğe Devam Kararı...
 » Açü Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman...
 » Faaliyet Raporunda Açü...
 » Artvin’de 2 Bin’in Üzerinde Öğrenci...
 » Borçka'dan Satranç Ustaları Çıkmaya...
 » Arhavi Add Çalışmalarını Üyelerine...
 » Hopa’da Plaj Voleybolu Heyecanı Yaş...
 » Hopa'da Heyecan Dorukta...
 » Türk Öğrenciler Tiflis Üniversitesi...
 » Trabzon Tso Başkanından Uyarı Geldi...
 » Hopa’da Heyecan Yükseliyor...
 » Türkiye Gençler Hentbol Final Müsab...
 » Yücel Kurk: Bu Seçim Cerattepe’nin...
 » Yeni Üniversitelerin Öğrenci Konten...
 » Artvin Barajında Su Tutulmaya Başla...
 » Kemalpaşa'lı Bir Grup Öğrenci Ankar...
 » İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı D...