Hopa Tek Yumruk Oldu

30/03/2010 14:28

Hopa Ve Kemalpaşa Belediyeleri Öncülüğünde İlçe'deki Tüm Sivil Toplum Örgütlerinin Ve Siyasi Parti Temsilcilerinin Katıldığı Toplantıda Hopa'ya Yapılması Kesinleşen Fakülte Ve Yine Proje Aşamasında Olduğu İddia Edilen Bölge Hastanesi Masaya Yatırıldı.


Haber: Hayati AkbaşHopa ve Kemalpaşa Belediyeleri öncülüğünde ilçedeki siyasi parti başkanları ve temsilcileri, STÖ'leri başkanları, muhtarlar ve vatandaşların katıldığı geniş kapsamlı bir toplantı düzenledi. Toplantıya Hopa Belediye Başkanı Turan Kasımoğlu, Kemalpaşa Belediye Başkanı Yalçın Emiralioğlu, AKP Yönetim Kurulu Üyeleri, MHP İlçe Başkanı Ali Durmuş, CHP İlçe Başkanı Fehmi Ustabaş ve Kadın Kolları, ÖDP İlçe Başkanı Nefise Yenigül, Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Osman Küçükali, Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hasbi Uğur Topaloğlu, Esnaf ve Kefalet Kooperatif Başkanı Ahmet Ekmekçi, Ziraat Odası Başkanı İhsan Seber, İş adamları derneği Başkanı Celil Yıldırım, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsrafil Kotil, Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Şinasi Tosunoğlu, Eğitim-Sen, Hopa Yüksekokul Yaptırma Derneği temsilcileri, Hastane müdür yardımcısı, Muhtarlar Derneği Başkanı ve Muhtarlar katıldı.

Eski Belediye binası toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantının gündemi ise Hopa'ya açılması kesinleşen Hopa İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve yine yapılacağı iddia edilen Bölge Hastaneleri konusunda somut bir adımın atılmaması olarak açıklandı.

Hopa Belediye Başkanı Turan Kasımoğlu toplantının amacı ve şu ana kadar yaşananları toplantıya katılanlara anlattı. Kasımoğlu toplantının açılış konuşmasını yaparak toplantıya katılanları bilgilendirdi ve sanki Hopa üzerinde bilinmeyen bir elin siyasi baskısı olduğunu hissetmeye başladıklarını ifade etti.

Kasımoğlu "Değerli başkanlar ve toplantı davetimize katılan Hopalı dostlar, öncelikle bu süreci size özetlemek istiyorum. Bölge hastanesi için Arhavi-Hopa arasında git gel yaşanıyordu. Bu konuda uzlaşma sağlamak için, Hopa'da bir komisyon kurarak Arhavi'ye gittik. Burada görüşmelerin sonucunda bir uzlaşma sağlandı. Bölge Hastanesi'nin Çamlıköy Mevkii'nde kurulmasına karar kılındı. Bu süreçten sonra tekrar bir bekleme dönemine girdik. Bu geçen bekleme sürecinin neden- niçin olduğuna bir anlam veremedik. Çünkü gösterilen arsaların hiçbiri beğenilmedi. Hepsine bir kusur bulundu. İlk gündeme gelen Sugören mevkiinde ki arsanın heyelan bölgesi olduğunu iddia ettiler. Daha sonra yine Çamlıköy mevkiinde bir arsa, Sanayi sitesi bölgesinde bulunan arsa ve Anadolu Lisesi de gösterildi ama bunlar da uygun görülmedi. Daha sonra fakülte alanı için ayrılan eski tabur bölgesi istendi. Burada görüyorsunuz bizi zora sokmak istercesine yapılan bir kasıt görülmektedir. Fakülte için ayrılan yeri veremeyeceğimiz düşünülerek bizden o yer istendi. Biz ona da Peki dedik. Fakat hala bir gelişme göremiyoruz. Artık bu ertelemelerin siyasi baskılardan kaynaklandığını düşünüyoruz ve konuya tepki göstermeye hazırlanıyoruz. Diğer bir konu ise fakülte sorunu; evraklarda, resmi gazetede yayınlanarak Hopa'da yapılacağı kesinleşen fakültenin de eğitim döneminin yaklaşmasına rağmen yapım aşamasına bir türlü geçememesi kafalarda soru işareti bırakıyor. İşlemlerin hızlanması için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz fakat önümüze engeller konuluyor. Bölge hastanesi için eski tabur arsasını düşünmemizin ardından Fakülte için yer arayışına girdik ve benden Esen kıyı'daki ortak olduğum şirketin Çay Fabrikası yapmak için senelerdir uğraştığımız arsayı istediler. Bunu da kabul etmeyeceğimiz düşünülmüş olmalıydı. Fakat buna da evet dedik. Bunun üzerine Rektör ve rektör yardımcısı Esen kıyı da bulunan araziye bakmaya geldi. Rektör yardımcısı ilk gelişte arsayı pek beğenmeyen heyet ikinci geliş de daha olumlu baktı. 2010- 2011 Eğitim-Öğretim yılına 3 derslik olsa bile yüksek okulu getirme talebimizi sunduk. Bu çok zor değil. Bize bir proje ve yer gösterseler, yani şuraya yapın deseler biz Hopa halkı olarak yüksek okulu yapmaya hazırız. Şahsim olarak ta yer gösterilirse 3 derslikli yeri ben kendi imkânlarımla yaparak ekim ayında açılışını yaptırabilirim. Ama ne yazık ki bir mutabakata varamadık.

Geçtiğimiz gün bütün daire amirlerinin bir araya geldiği bir İl Koordinasyon Toplantısı düzenlendi. Burada da bu sorunumuzu dile getirmeye çalıştım. Kemalpaşa Belediye Başkanı Sayın Yalçın Emiralioğlu ile birlikte bu konu üzerinde durduk. Fakat Rektör beyden hiç beklemediğimiz bir cevap aldık. Bu yıl içinde eğitim programlarının kapsamı içinde Hopa'nın yer almadığını belirtti ve toplantı kısa süre içinde sona erdi. Bizler şimdi bu süreçte neler yapmalıyız diye bir düşünmeye başladık ve konuyu sizlerle görüşelim istedik. Bugün burada fikir birliği yapmalıyız. Bundan sonra Sevr'e hayır Lozana evet diyoruz. Burada toplanma amacımız sizlere konu hakkında bilgi vermek ve tüm bildiklerimi sizlere aktarmadır. Hopa'ya yapılması düşünülen projelerin askıya alınması bizi bu duruma getirmiştir. Bundan sonraki süreçte eylemse eylem, imza kampanyasıysa imza kampanyası. Konuya tepkisiz kalmayacağız, sesimizi duyurana kadarda bu eylemi sürdüreceğiz. 'diye konuştu.

Hopa CHP ilçe başkanı Fehmi Ustabaş ise Hopa halkının güç birliği yapma zamanın geldiğini söyleyerek ‘Sürece bakıldığında sizlerinde anlayacağı gibi yapılanlar tamamıyla siyası bir baskıdır. Hopa'nın şimdi haklı talepleri doğrultusunda sadece vatandaş kimliğimizle, parti ayrımı, konum ayrımı gözetmeksizin tek hedef doğrultusunda birleşme zamanıdır. Hopa yıllardır Trabzon'daki okulunu Hopa'ya getirmek için uğraştı ama hep engellerle karşılaştı. Şimdi önümüze bir fırsat çıktı, Üniversitemiz kuruldu ve Üniversitemize bağlı olarak Hopa İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz kuruldu. Bizler Üniversitemiz için zor olanı başararak arsa tahsisini gerçekleştirdik. Şimdi daha ne bekleniyor. Bizler her iki konuda da haklılığımızı ve gerekliliğini ortaya koyuyoruz. Hastanemize gidin bakın. Her gün tıka basa dolu. İhtiyaca cevap vermiyor. Her gün Rize ve Trabzon yollarını aşırmaktan yorulduk. Akıl var, mantık var. Kemalpaşa-Sarp ve Hopa Nüfusu düşündüğü zaman Hastanenin Hopa'ya ne kadar gerekli olduğu da ortadadır, Buna rağmen Başkanımızın ifade ettiği gibi ortak çözümlere de açık olduk. Bütün bu iyi niyete rağmen Çözüm noktasında hala bir adım atılmıyorsa bu durum Hopa halkının ve bizlerin kafasında soru işareti doğurmuştur. Gelinen bu noktada Hopa halkının sorunlara duyarsız kalmasını kimse Hopa halkından beklemesin. Hopa halkı hakkı olanın yapılmasını beklemektedir ve Hopa halkı bu konuya tepkisiz kalmayacaktır. 'dedi.

Toplantıya katılanlarda her iki konuyla ilgili düşüncelerini ifade ettiler ve kısa sürede somut bir adım atılmazsa bir dizi eylemle tepkilerinin ortaya konulması istendi. Toplantıların toplantıya katılan bütün siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin kendi bünyelerinde de yapılması ve gelecek toplantıya kadar ortak eylem kararı alınması noktasında nelerin yapılabileceğinin görüşülmesi de toplantıda dile getirildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 30.03.2010 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Vova, Hemşin Ve Lazlar Üzerine Sohb...
 » Hopa Atatürkçü Düşünce Derneği Açıl...
 » Artvin Evi'nin Dünü, Bugünü, Yarını...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Trabzon Tso 2015 Yılı Son Meclis To...
 » Artvin’den Bir Emin Özgün Geçti...
 » Cerattepe’de Maden Çıkacak, Murgul’...
 » Artvin’de Deriner Doldukça Köyleri...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...
 » Türkiye'nin Gündemi Artvin'de Tartı...
 » Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Artvin’de Partiler Meydanlara İndi...
 » Yeşil Artvin Derneği 20 Yaşında...
 » Hopa'da Son Yılların En Anlamlı Mit...
 » Maden Kıskacında Artvin Paneli Yapı...
 » Artvin’de İşsiz Kalan Esnafa İşsizl...
 » Atatürkçü Düşünce Derneği Arhavi Şu...
 » Dp Artvin İl Başkanı Ertan Küçükay...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...