Cankurtaran Tüneli İhalesi 25 Mart'ta Yapılıyor

24/03/2010 23:25

Dev İhaleye Saatler Kaldı...


Cankurtaran Tüneli İhalesi 25 Mart’ta Yapılıyor

Haber: Hayati AkbaşArtvin halkının 30 yılı aşkın bir süredir beklediği, hayalini kurduğu Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli için bugün çok önemli bir adım atılacak. Dev ihale 25 Mart'ta gerçekleştirilecek ve tünel için önemli bir viraj dönülmüş olacak.

25 Mart 2010 Artvin için tarihi bir gün olacak

Artvin, Ardahan ve Kars illerinin Karadeniz bağlantısını sağlayan Hopa- Borçka yolunu kısaltacak olan Cankurtaran Tüneli 25 Mart'ta(bugün) ihaleye çıkacak. Artvin adına çok ama çok önemli bir tarih olarak tarihe geçecek olan bugün, herkesin temennisi ihaleyi alacak olan firmanın işi zamanında tamamlayabilecek yeterlilikte bir firma olması ve ihalede bir sorun yaşanmadan ihalenin gerçekleştirilmesi. Bugün gerçekleştirilecek ihalenin ardından ihaleyi alan firmanın kesinleşmesi ve yer tesliminin yapılması ile birlikte temelin atılması ise Artvin halkı tarafından beklenen bir başka gelişme oluyor.

Türkiye'nin en uzun tüneli olacak

Artvin'in yıllardır beklediği Cankurtaran Tüneli tamamlanması ile birlikte Karadeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında inşa edilen ve Türkiye'nin en uzun kara yolu tünelinin de bulunduğu Bolaman-Perşembe arasındaki Nefise Akçelik tüneli unvanını kaybedecek. Sahil yolunda bulunan Bolaman-Perşembe arasındaki Türkiye'nin en uzun kara yolu tüneli olan 3 bin 775 metrelik ''Nefise Akçelik Tüneli'', Cankurtaran Tüneli'nin ihalesinin gerçekleştirilmesi ile net uzunluğu 5 bin 286, giriş çıkış yapısı ile birlikte 5 bin 300 metrelik uzunluğu ile ülkemizin en uzun tüneli olacak. Bu uzunluğu ile Avrupa ve Dünya'da da sayılı tüneller arasına girecek olan Cankurtaran Tüneli, iki tüp şeklinde inşa edilecek olması ve her bir tüpte 2 şerit yolun olması Artvin halkının yıllardır beklediğine değecek yeterlilikte bir yatırım olacak.

Kış aylarında yaşanan sıkıntılara bu ihale son verecek

Kış aylarında trafik güvenliği açısından sorun yaratan yolun maliyetinin 200 milyon TL olması bekleniyor. Tünel tamamlanınca Türkiye'nin en büyük tüneli olma özelliğine kavuşacak. İhaleye çıkarılan Hopa-Borçka Cankurtaran Tüneli, 5 bin 300 metre uzunluğunda çift tüp şeklinde gerçekleştirilecek ve yolu 5, 5 kilometre kısaltacak.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından bugün ihalesi yapılacak Hopa Cankurtaran Tüneli 5 bin 300 metre uzunluğunda çift tüp şeklinde gerçekleştirilecek ve tamamı devlet tarafından milli bütçeden karşılanacak. İhalenin 25 Mart 2010 günü (bugün) saat 14. 30'da, Karayolları Genel Müdürlüğü Sitesi A Blok Zemin Kat Küçük Toplantı Salonu Yücetepe-Ankara adresinde gerçekleştirileceği öğrenildi. Hopa-Borçka (Cankurtaran Tüneli Dâhil) Yolu Km:6+500-13+787, 77 kesiminde yaptırılacağı "Toprak işleri, sanat yapıları, köprü, tünel, plentmiks alttemel, plentmiks temel ve bit. Sıcak kar. Kaplama vs. " yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edileceği belirtildi. İhalenin toplam yapım süresi 910 iş günü.

Tünelin yanı sıra ayrıca iki kilometrelik bağlantı yolları da aynı şekilde ihaleye çıkarılacak. Yaklaşık 200 milyon TL'lik maliyeti bulunan ihaleye, firmaların büyük ilgi gösterdiği bilgisine ulaşıldı. Yapılacak olan yolun tamamlanmasıyla Cankurtaran geçidi, mesafenin kısalması ve ulaşım masraflarının azalmasının yanı sıra daha güvenli bir ulaşım güzergâhı konuma gelecek.

Tüncer Başer: Dileğimiz ihaleyi hak eden firmanın almasıdır

Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin İl Başkanı Tüncer Başer yaptığı açıklamada, gerçekleştirilecek ihalenin ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ettiğini ifade etti. Başkan Başer açıklamasında; " Yapılacak olan ihale ile ilgili çok fazla yorum yapmak istemiyorum. Temennimiz odur ki bu ihalenin hayırlı bir şekilde gerçekleşmesidir. Bu ihaleyi kimin alacağının bizim için hiçbir önemi yoktur. Dileğimiz ihaleyi alacak olan firmanın ihale şartnamesinde yer alan 910 iş gününde işi gerçekleştirebilecek bir firmanın ihaleyi almasıdır. İhalenin uygun şartlarla gerçekleşmesi ve ihalenin biran önce sonuçlanması ile birlikte yer tesliminin yapılarak inşaatın biran önce başlamasıdır. En büyük temennimizde ihaleyi alacak olan firmanın inşaatı belirlenen sürede bitirebilecek yeterlilikte bir firma olmasıdır. İhalenin hayırlı uğurlu olması temennisini yineliyorum. "ifadelerini kullandı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 24.03.2010 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Dev İhale Cengiz İnşaat-mapa-makyol...
 » Ve Cankurtaran Tüneli İhalesi Onayl...
 » Cankurtaran Tüneli Hayali Gerçek Ol...
 » Cankurtaran Tünelinde Çalışmalar Bü...
 » Cankurtaran Tüneli İçin Dev İhale 2...
 » Türkiye'nin En Uzun Tünelinin Temel...
 » Ve Yusufeli Barajı İhale Edildi...
 » Artvin İl Koordinasyonda Cankurtara...
 » Cankurtaran Tünelinde Sona Gelindi...
 » Artvin Akparti Hizmetlerini Anlattı...
 » Yusufeli Barajı İçin İmza Töreni Ge...
 » Rize'de 100 Yıllık Hayal Gerçek Olu...
 » Milletvekili Kışla, Ardanuç Açık C...
 » Karadeniz Karayolu İle Akdeniz'e Ba...
 » Bayraktutan Meclis’te Cerattepe Geç...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » 50 Yıllık Hayal Gerçek Oluyor...
 » Hopa Belediyesi, Yaraları Sarmaya D...
 » Barhal Çayı Yeni Yüzüne Hazırlanıyo...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...