Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Basının Karşısında

07/01/2010 21:12

Artvin Çorun Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Mehmet Duman Yerel Basın Mensuplarıyla Üniversiteyi Değerlendirdi.


Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Basının Karşısında

Haber: Hayati AkbaşArtvin Çoruh Üniversitesi konukevinde gerçekleşen Üniversitenin 2009 yılında gerçekleştirdiği faaliyetlerle 2010 yılına ait proje hedeflerinin ele alındığı toplantıya Artvin Çorun Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Mehmet Duman, Genel Sekreter Sami İmamoğlu, Rektör Yardımcısı Faruk Gökdemir, Artvin Gazeteciler Dernek Başkanı Tolga Gül ve Artvin'deki diğer basın mensupları katıldı.

Oldukça sıcak ve samimi bir ortamda geçen toplantıda Üniversite Rektörü Mehmet Duman sunum şeklinde gerçekleştirdiği konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Öncelikli olarak Artvin Çoruh Üniversitesi'nin dünü ve yarını konusunda düşüncelerini aktaran Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, kamuoyunda sıkça tartışılan eski fabrika sahasının boşaltılması, Seyitler Köyü Servis Sorunu, üniversitenin genişleme alanı ile Hopa ilçesinde fakülte ve yüksek okul kurulması konularında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Artvin Çoruh Üniversitesi yeni açılan fakülte, bölüm ve programların yanı sıra iki farklı yerleşke planı ve inşaatı çalışmalarıyla gelişerek büyümeye devam ediyor.

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman düzenlediği basın toplantısında, Üniversitenin 2009 yılı faaliyetleri ve 2010 yılı hedeflerine ilişkin detaylı açıklamalarda bulundu. Rektör Prof. Dr. Mehmet Duman Ülkemizin genç üniversitelerinden biri olan Artvin Çoruh Üniversitesi'nin planlı ve emin adımlarla yoluna devam etmekte olduğunu belirterek, "2009 yılı Üniversitemiz açısından hedeflerini gerçekleştirme yolunda önemli adımların atıldığı bir yıl olmuştur. Bu kapsamda Üniversitemizin Seyitler Yerleşkesinde, 15 yıldır inşaatı devam eden Orman Fakültesi Binası inşaatı tamamlanarak hizmete açılmıştır. İçinde merkezi kütüphane, 18 adet derslik ve 4 adet amfi, laboratuarlar, bilgisayar ve seminer salonları, akademik ve idari personel ofisleri, personel ve öğrenci yemekhaneleri, öğrenci kantini ve sosyal etkinlik alanları bulunan binamız, 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılı itibariyle Orman Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü gibi akademik birimler ile Rektörlüğümüze bağlı bazı idari birimlerin kullanımına sunulmuştur. Bu binamızın tamamlanması sayesinde Artvin İl Merkezi Orta Mahalle Mevkiinde Orman Fakültesi ve Meslek Yüksekokulu tarafından kullanılan bina kısa sürede tahliye edilerek, yurda dönüştürülmesine zemin hazırlanmış ve Valimiz Sayın Mustafa Yemlihalıoğlu'nun iyi niyeti, kararlı tutumu ve ısrarlı çabalarıyla Kredi Yurtlar Kurumuna devredilerek öğrencilerimizin barınma sorununun çözümüne katkı sağlanmıştır" ifadelerinde bulundu. Rektör Duman, 2009 yılında hazırlanan ve Devlet Planlama Teşkilatı tarafından onaylanan "Artvin Çoruh Üniversitesi 20 Yıllık Gelişme Planı" çerçevesinde Üniversitenin akademik ve idari gelişiminin gerçekleşeceğini ve ayrıca Artvin İl merkezinde kurulacak olan Şehir Yerleşkesi ile Seyitler Yerleşkesi planlarının da hazırlandığını belirtti.

Artvin Çoruh Üniversitesi bütçesinde 2009'a göre %40'lık artış var

Rektör Prof. Dr. Mehmet Duman basın mensuplarına Üniversite bünyesinde gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin şu bilgileri verdi. "Üniversitemiz bünyesinde akademik, idari ve alt yapıya ilişkin 2009 yılında gerçekleştirilen başlıca faaliyetler şunlardır:

Yeni açılan akademik birimlere öğrenci alınmasıyla 2008-2009 Eğitim-Öğretim Yılı itibariyle 1744 olan Üniversitemizin öğrenci sayısı 2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılı itibariyle 2352'ye yükselmiştir.

Üniversitenin 2008 yılı sonunda 72 olan akademik personel sayısı 2009 yılı sonunda 167'ye, aynı dönemde 37 olan idari personel sayısı ise 83'e yükseldiğini belirten Duman, aynı zamanda Üniversitemiz bünyesinde bilimsel araştırma projeleri ve yayın çalışmalarının desteklenmesi amacıyla Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Komisyonu kurulmuş ve çalışmalarına başlanmıştır dedi. Duman konuşmasının devamında, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) çerçevesinde ODTÜ ile anlaşma imzalandığını, ERASMUS programı kapsamında Üniversitenin 2009-2014 yılları için Avrupa Birliği-Erasmus Hibe Programı için yaptığı başvurusunun kabul edildiğini belirterek, Artvin Çoruh Üniversitesi ile Gürcistan Batum Shota Rustaveli Üniversitesi arasında bir protokol imzalanarak zaten var olan akademik işbirliği çalışmaları hızlandırılmış olduğunu belirtti.

Rektör Duman ayrıca 2009 yılında, üniversitemize merkezi bütçeden ayrılan 17 162 000 TL'lik ödeneğin % 98, 5'lik kısmı kullanıldığını kaydetti. Üniversitenin 2009 yılı bütçesinin yaklaşık %40'lık artışla 2010 yılı için 23 875 000 TL olarak gerçekleştiğini belirten Duman, Üniversiteyi, toplumla kaynaştırmaya yönelik çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlenmiştir. Bu kapsamda Üniversitemiz ev sahipliğinde Üniversiteler arası voleybol kız-erkek 2. lig grup birinciliği müsabakaları Artvin halkının büyük ilgisiyle Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Salonunda yapıldığını da söyledi.

Üniversitemizin ihtiyaç duyduğu fiziki mekânların oluşturulmasında da önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Rektör Prof. Dr. Mehmet Duman Üniversitenin fiziki mekânların oluşturulmasında da önemli gelişmelerin olduğunu kaydederek şunları belirtti. Rektör Duman, "Seyitler Yerleşkesinde toplam 10 853 m kapalı alana sahip iki Eğitim Bloğunun projeleri tamamlanarak inşaat yapım işi ihalesi 5 653 000 TL üzerinden gerçekleştirilmiştir. İşin tamamlanma süresi 450 gün olarak belirlenmiş olup, iş yeri teslimi yapılarak inşaat aşamasına gelindi. Seyitler yerleşkesinde inşaatı planlanan "Sosyal ve Kültürel Faaliyetler Merkezi"nin Proje Alımı gerçekleştirildi. Üniversitemiz öğrencilerinin ve personelinin okuma, dinlenme, alış-veriş, beslenme ve sağlık gereksinimlerini karşılayacak nitelikteki Merkez yaklaşık 6500 m2 kapalı alana sahip olup içerisinde; sinema, seminer salonu, sergi salonu, kitap satış bürosu, banka, kuaför, öğrenci ve personel yemekhanesi, mediko-sosyal odaları, eczane, acil servis vb. tesisleri barındıracaktır" dedi.

Duman açıklamalarının devamında, "Değerli Öğretim Üyelerimizin üstün çabaları ile Artvin'in Resmi ve Sivil Toplum Kuruluşlarının destek taahhütleriyle DPT tarafından desteklenen ve Seyitler Yerleşkesinde kurulacak olan Merkezi Araştırma Laboratuarı için toplam 4 500 000 TL ödenek ayırtılmış olup bunun 1 300 000 TL'sinin 2010 yılı bütçesine konması sağlanmıştır. Bu laboratuar ile üniversitemizin araştırma-geliştirme faaliyetleri yanında, ilimizin ihtiyaçlarına yönelik çeşitli analiz ve deneylerin yapımına da katkıda bulunulacaktır" ifadelerine yer verdi.

Spor Salonu projesini gecikmeden dolayı Seyitlerde yapacağız

Rektör Prof. Dr. Mehmet Duman yaptığı açıklamaların devamında, Kapalı Spor Salonu Proje Alımı ve İnşaat İhalesi sonuçlandırıldığını. Başlangıçta inşası Şehir Yerleşkesinde düşünülmesine rağmen, burada faaliyet gösteren esnafın zamanında tahliyesi gerekleştirilemediğinden, Seyitler Yerleşkesi yerleşim planına dahil edilen Kapalı Spor Salonu yaklaşık 3500 m2 kapalı alana sahip olup, 900 kişilik seyirci kapasiteli olarak planlandığını belirtti.

Öğrencilerimizin sosyal ve kültürel etkinliklerine tahsis edilecek kapalı bir mekânın oluşturulması için gerekli çalışmalara başlandığını belirten Duman, bu kapsamda Seyitler Yerleşkesinde bulunan 2 katlı ve 552 m2 kapalı alana sahip eski idare binasının restorasyonu sonucunda öğrencilerimiz, öğrenci kulüp odaları, revir odası, internet kafe vb. imkânlara sahip olacaktır dedi.

Şehir Yerleşkesinde Üniversitemizin atıl vaziyette olan Konukevi yapılan tadilat sonucunda hizmete sunulmuştur. "

Rektör Prof. Dr. Mehmet Duman, "Şehir Yerleşkesinde bulunan eski sürücü kursu ve çevresindeki binaların yıkım ihalesi yapılarak yıkım işi tamamlanmıştır" dedi.

Duman "Sayın Valimiz Mustafa Yemlihalıoglu'nun girişimleriyle hemşerimiz hayırsever iş adamı Nihat Gökyiğit tarafından Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi inşasında kullanılmak üzere Üniversitemize 3 000 000 TL nakdi bağışta bulunulmuştur. Üniversitemiz Şehir Yerleşkesinde Kongre ve Kültür Merkezi proje çalışmaları devam etmekte olup inşaat çalışmalarına da önümüzdeki günlerde başlanacaktır. Bu binada; 3 adet derslik (80'er Kişilik), 3 adet Amfi (120'şer kişilik), 450 kişilik, gerektiğinde sinema salonu olarak da kullanılabilecek konferans salonu, fuaye, projeksiyon odası, çeviri odaları ve ofisler yer alacaktır. Binanın toplam kapalı alanı yaklaşık 2200 m2'dir" dedi. Ayrıca Şehir yerleşkesinde yer alan 40 dairelik lojmanlar büyük onarıma tabi tutulmuştur. Yine Üniversitemizin mevcut ve yeni personel açısından cazibesini artırmak üzere Üniversitemiz 2010 bütçesinde 1 500 000 TL lojman ödeneği sağlandığını" belirtti.

"2010 yılında 1 yeni bölüm ve 16 yeni program açmayı hedefliyoruz"

Rektör Prof. Dr. Mehmet Duman Artvin Çoruh Üniversitesinin 2010 yılı hedeflerinin akademik yapının geliştirilmesi ile fiziki mekânların geliştirilmesi şeklinde iki ana başlık altında toplanabileceğini ifade etti. Buna göre, Üniversitenin 2010 Yılı akademik hedefleri arasında 1 yeni bölüm ve 16 yeni program açılması yer alıyor. Bu kapsamda;Sağlık Yüksekokuluna; Çocuk Gelişimi Bölümü,

Meslek Yüksekokuluma; Elektrik ve Enerji Bölümü bünyesinde; Elektrik Programı ve Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı Programı, Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü bünyesinde; Makine Programı, Hemşirelik ve Bakım Hizmetleri Bölümü bünyesinde; Yaşlı Bakımı Programı,

Arhavi Meslek Yüksekokuluma; Büro Hizmetleri ve Sekreterlik Bölümü bünyesinde Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı Programı (İÖ),

Pazarlama ve Dış Ticaret Bölümü bünyesinde; Dış Ticaret Programı (İÖ),

Seyahat Turizm ve Eğlence Hizmetleri Bölümü bünyesinde; Turizm ve Seyahat Hizmetleri Programı (1. ve 2. Öğr. ), Finans Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü bünyesinde; Maliye Programı (1. ve 2. Öğr. ),

Bilgisayar Teknolojileri Bölümü bünyesinde; Bilgisayar Teknolojileri Programı (1. ve 2. Öğr. ),

Hopa Meslek Yüksekokuluna; Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü bünyesinde; Ağırlama Hizmetleri Programı,

Elektronik ve Otomasyon Bölümü bünyesinde; Mekatronik Programı,

Yönetim ve Organizasyon Bölümü bünyesinde; Lojistik Programı,

El Sanatları Bölümü bünyesinde; Mimari Dekoratif Sanatlar Programı'nın açılmasının planladığını belirtti.

Öğrenci sayısında 2010 yılı hedefimiz 3500

Rektör Prof. Dr. Duman, öğrenci sayısının 2010-2011 eğitim öğretim yılında 2352'den 3500'e, 2009 yılında 167 olan akademik personel sayısının 2010 yılında 267'ye ve idari personel sayısının da 88'den 118'e yükseltilmesinin hedeflendiğini, ayrıca 2010 yılında Sürekli Eğitim Merkezi ile birlikte Ormancılık Araştırma Merkezi, Çoruh Havzası Araştırma Merkezi ve Trans-Kafkasya Araştırmaları Merkezinin kurulmasının planlandığını belirtti.

Öte yandan, 2010 yılında Artvin Çoruh Üniversitesinin fiziki mekânlarının geliştirilmesi hedefleri arasında ise, Seyitler Yerleşkesinde; "Kapalı Spor Salonunun yapımına devam edilmesi ve aynı yerleşkede Sosyal ve Kültürel Faaliyetler Merkezi, Merkezi Laboratuar, lojman, spor tesisleri inşaatlarına başlanması, Şehir Yerleşkesinde ise Nihat GÖKYİGİT Kongre ve Kültür Merkezi ve esnafın zamanında tahliye edilebilmesi durumunda eğitim blokları inşaatına başlanması, Hopa MYO için Hopa'da üniversitemize tahsis edilmiş olan arazideki iki adet eski binanın restore çalışmalarına başlanması planlanmaktadır" dedi.

Rektör Prof. Dr. Mehmet Duman Artvin Çoruh Üniversitesi'nin başlıca sorunlarını ise şu şekilde kaydetti:- Personel ve öğrencilerin kişisel gelişimi için önemli olan sosyal ve kültürel çevrenin zayıf olması,

-Üniversitede istihdam edilecek akademik ve idari personel ile öğrencilerimizin barınma ihtiyaçlarını karşılamada karşılaşılan zorluklar,

- Yer sıkıntısından dolayı üniversitenin akademik birimlerinin birbirinden farklı yerlerde kurulmasının zorunluluk arz etmesi

- Şehir Yerleşkesindeki esnafın tahliyesi sorunu

- Şehir Yerleşkesinin gelişim alanı sorunu

- Alt Yapı, Ulaşım ve Yol Güzergâhı sorunu

- Üniversitemizin arazisinden alınarak yapılan TOKİ konutlarından Üniversitemize tahsis edilmek üzere Artvin İl Özel İdaresi tarafından satın alınmış, ancak geçici olarak Fen Lisesi'ne tahsisi yapılmış olan binanın (1 blok 16 daire) Üniversitemize tahsisi sorunu.

Ayrıca Üniversitenin sorunlarının çözümü noktasında beklentiler ise Rektör Prof. Dr. Duman tarafından şöyle özetle özetlendi:Duman, "Barınma ve Dağınık Yerleşim sorununun çözümü konusunda; Seyitler ve Şehir Yerleşkeleri gelişim alanlarında yer alan kamu kurumlarına ait arazi ve binalar ile ayrıca Seyitler Yerleşkesi bitişiğindeki Üniversitemize tahsis amaçlı Özel İdarece satın alınan 16 Dairelik Binanın da Üniversitemize devrinin ve tahsisinin sağlanması, Üniversitemizin gelişimi açısından önemli görülmektedir" dedi. . Rektör Duman, Şehir Yerleşkesindeki esnafın tahliyesi sorunu konusunda ise, "uzun süredir çoğunluğu herhangi bir sözleşmeye bağlı olmaksızın esnaf tarafından kullanılmakta olan Eski Lif Levha Fabrikası binalarını yazılı tebligata rağmen boşaltmayan iş yeri sahiplerinin acilen buraları boşaltmaları için katkı sağlanmasına ihtiyaç vardır diyerek sözlerini tamamladı.

Rektör Duman; açıklamaların ardından soruları yanıtladı

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman yaptığı açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, yaptığı açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Artvin Çoruh Üniversitesi'nin yerleşkesi içersinde bulunan eski fabrika sahasında bulunan esnafın üniversite sahasından çıkmalarının daha fazla uzamasını istemediklerine dikkat çeken Rektör Duman, " Biz üniversitemizin gelişmesini sağlarken tabi ki ilimiz esnafı ile aramızda sorun olmasını istemiyoruz. Bu konu ile ilgili yoğun bir çalışma var. Bu bölgede yani üniversite yerleşkesi içerisinde yerleşmiş olan esnafımızın bir bölümü ciddi anlamda istihdama katkı sağlayan esnafımız. Tabi ki onlara yer bulunmasını ve olayın bu denli uzamasını biz istemedik. Daha önce gerçekleşmiş bir durum. Maalesef bu güne gelindi ve bu alanda planladığımız yatırımları Seyitler köyü yerleşkesine aktarmak zorunda kaldık. Şimdi esnaflarımızın biran önce burayı boşaltmalarını bekliyoruz. Aldığımız duyuma göre esnafımızın bir bölümü yer bulup çıkma hazırlığı yaparken önemli bir yer teşkil eden esnafımız da kendilerine yer bulmak üzereler. Bu esnafımıza saygı duyuyoruz. Bu çalışmaların biran önce tamamlanmasını bekliyoruz. Ayrıca kendilerine yer bulamayan ya da bu konuda acele etmeyen esnafımıza da sitemimiz var. Bu taşınma olayının çok fazla bir zaman almasını istemiyoruz. Biran önce bu olayın bitmesini ve yatırımlarımızı gerçekleştirmeyi bekliyoruz. "şeklinde konuştu.

2010 HOPA'NIN YILI OLACAK

Rektör Prof. Dr. Mehmet Duman, Hopa ilçesindeki yüksek okul ve fakülte kurulması çalışmaları ile ilgili olarak sorulan soruyu cevapladı. Rektör Duman; " 2010 yılı üniversitemiz açısından Hopa'nın yılı olacaktır, şeklindeki açıklamamı yeniliyorum. İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ve Hopa Meslek Yüksek Okulu için çalışmalarımızı hızlandırdık. Sayın Turgay Ciner'in Hopa Yüksek Okulu ile ilgili kendisinin bir destek sözü vardır. Ancak bu konuda 2009 yılı içerisinde Sayın Ciner'in haklı olarak gerçekleştirme şansı olamadı. Durum böyle olunca da biz 2010 yılı için tahsis edilen eski binaları restore ederek İktisadi İdari Bilimler Bölümü'nü açmayı planlıyoruz. Bu esnada Sayın Ciner'in yapmak istediği Yüksek Okul içinde yer ayırma çalışması yapacağız ve bu binanın da tamamlanmasını bekleyeceğiz. Bu şekilde Yüksek Okulu'da devreye sokmuş olacağız. Daha önceki açıklamamı yeniliyorum ve bu yıl Hopa'nın yılı olacaktır, diyorum. "şeklinde yanıtladı.

Artvin Belediyesi Seyitler Köyünü Mücavir alan içine almalı

Seyitler Köyü'nde yaşanan sorunlar ve köyün belediye sınırları ya da mücavir alan içerisine alınmasına dair sorulan soruya yanıt veren Rektör Prof. Dr. Mehmet Duman, Artvin Belediyesi'nin Seyitler Köyü'nü mücavir alan içerisine alması gerektiğine inandığını açıkladı. Duman konu hakkında yaptığı açıklamada, " Seyitler köyüne biz yerleşmeden önce alt yapının, imar çalışmalarının, taşımacılığın, köyün belediye ve mücavir alan içerisine alınma çalışmalarının tamamlanması gerektiğine inanıyordum. Sanıyorum 15 yıl inşaat sürünce kurumlar bizim bu bölgeye yerleşeceğimize inanmadılar. Nihayetinde bir şekilde yerleşildi. Alt yapı açısından sıkıntılar vardı. Bunların bir bölümünü çözüyoruz. Çöp konusunda sıkıntımız var. Belediye sınırlarında olmadığı için Özel İdare tarafından sorunun çözülmesi gerekiyor. Ayrıca taşımacılık konusunda kamuoyunca bilinen sorunlar yaşandı. Öğrencilerimizin taşınması sorun halinde. Bu ve benzeri tüm sorunların çözülmesine gayret gösteriyoruz. Tabi ki herkes haklı, ancak sorun çözülmedikten sonra haklılık önemli olmuyor. Belki belediye hudutları içerisine alınması uzun bir çalışma gerektirse de Artvin Belediyesi'nin bölgeyi mücavir alan içerisine alma sorumluluğundan kaçmaması gerektiğine inanıyorum. Sayın Başkanımız üniversiteyi destekliyor. Elinden geldiğince de yardımcı oluyor. İnanıyorum ki kısa sürede çözülecektir. Konu hakkında Sayın Valimizinde gayretleri vardır. Konunun çözümü mücavir alan içerisine alınmasıdır. Çok uzun sürmeyen bu çalışma ile konu netliğe kavuşmuş olur ve tüm problemler çözüm bulmuş olur. "şeklinde yanıt verdi. Basın toplantısı karşılıklı soru cevap bölümü ile sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 07.01.2010 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Eğitimde 2010 Yılı Hopa'nın Yılı Ol...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Adım Adım...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Hızla Büy...
 » Açü Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Adım Adım...
 » Artvin Çoruh Üniversitesinde Rektör...
 » Faaliyet Raporunda Açü...
 » Hopa İktisadi Ve İdari Bilimler Fak...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi 4. Dönem...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi İlk Kez A...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Tanıtım A...
 » Artvin İl Genel Meclisi Şubat Ayı K...
 » Çaykur Depolarının Bulunduğu Alan Ü...
 » Açü Dokuzuncu Mezunlarını Verdi...
 » Açü’de Akademik Giysi Bilimsel Teşv...
 » Artvin’de Bitki Müzesi Kuruldu...
 » Artvin Eğitimi Sempozyumda Tartışıl...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi Nde Tören...
 » Artvin Çoruh Üniversitesi 2009-2010...En Çok Okunan Eğitim Haberleri
 » Harezmî Eğitim Modeli Artvin’de Uyg...
 » Hopa Atatürk Ortaokulu Yeni Binasın...
 » Tilki, Doğu Karadeniz Bölgesi Ünive...
 » Hopa Yeni Bir Eğitim Kurumuna Kavuş...