Trabzon Tso Meclis Toplantısı Yapıldı

02/10/2009 21:41

33. Meslek Komitesi Adına Konuşan Meclis Üyesi Ayhan Sürmen: Karadeniz Ekonomisinin Can Damarı Turizm Canlandırılamadı, Gürcistan En Büyük Rakip.


Haber: Hayati AkbaşTrabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) 33. Grup- Yiyecek Ve İçecek Sunum Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Ayhan Sürmen, sektörde yaşanan sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin görüşlerini Eylül ayı meclis toplantısında aktardı.

33. Meslek Komite Başkanı Ayhan Sürmen, komşu Gürcistan'ın, doğal özellikleri ve sosyal hayatı Karadeniz turizminin en büyük rakibi olarak giderek güçlendiğine işaret etti.

GÜRCİSTAN KARADENİZ TURİZMİNİN EN BÜYÜK RAKİBİDİR

Ayhan Sürmen, Türkiye'de Karadeniz Bölgesi'nde şu andan itibaren bazı tedbirlerin alınmaması halinde, Gürcistan'ın turizm sektöründe daha avantajlı hale geleceğini bildirdi. Önlem alınmasını duyurdu.

TURİZMDE KALİFİYE ELEMAN SORUNU GİDERİLEMEDİ

Turizm sektörünün hizmet sektörü olduğunu vurgulayan Ayhan Sürmen, sektöre ara eleman yetiştiren kurumların, bölgenin açığını kapatacak kalifiye eleman yetiştirmesi gerektiğini aktardı.

Turizm sektöründe Karadeniz bölgesi'nin yaşadığı ara eleman sorununu aşmak için ilgili kurumların harekete geçmeye davet eden Sürmen, " Bugün Güvenlik elemanları belirli bir kurslardan geçirilip sertifikalandırılarak iş başı yaptırılıyor. Turizm sektörü ara elemanı içinde sertifikalı eleman çözüm olacaktır. "dedi.

SEZON ORTASINDA YAPILAN EĞİTİMLERDEN YARARLANAMIYORUZ

Sektör için yapılacak eğitim çalışmalarının zamanlamasının çok önemli olduğuna da işaret eden TTSO 33. Meslek Komitesi Başkanı Ayhan Sürmen, yılın 12. ve 5 ayı arasında kalan süreye bu planlamaların yapılması gerektiğini iletti. Turizm sezonu ortasında açılan kurslara iş yoğunluğu nedeniyle işletmelerin kendi elemanlarını gönderemediğini ve bu tür eğitim çalışmalarından yararlanılamadığını aktardı.

BÖLGEDEKİ RESMİ KURUMLARDA YETİŞEN KALİFİYE ELEMANLAR YİNE BÖLGE İÇİNDE İSTİHDAM EDİLMESİNE KATKI VERİLSİN

Sürmen, eğitim konusunda yaptığı bir uyarıda ise, özellikle, turizm alanında Karadeniz bölgesi'nde eğitim veren resmi kuruluşların, başarılı öğrencilerinin, Eğe ve Akdeniz'e yönlendirildiğini bunun kabul edilemeyeceğini söyledi. Bu bölgede yetişen başarılı öğrencilerin bölge içinde istihdam edilmesine vurgu yaptı. Sürmen, " Özellikle bölge kurumlarımızda yetişen kalifiye elemanın bölgedeki işletmelere yönlendirilmelidir" diye konuştu.

İÇKİSİZ LOKANTA TESİSLERİNDE KDV YÜZDE 18'DEN YÜZDE 8' DÜŞÜRÜLSÜN, YÜZDE 10'LUK PAY, HALKA YANSITILSIN, AİLE MÜŞTERİLERİMİZ AZALIYOR

Turizm sektöründe faaliyette bulunan 1. sınıf içkisiz lokanta tesislerinde, KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesi önerisinde bulunan TTSO 33. Grup- Yiyecek Ve İçecek Sunum Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Ayhan Sürmen, bu önerilerinin, TTSO Yönetimi tarafından, TOBB ve Maliye Bakanlığı, nezrinde girişimlerde bulunmasını talep etti. İçkisiz lokantaların maliyetlerinde iyileştirmeye gidilmesinin büyük önem taşıdığını anımsatarak, "Bu işletmelerimize ailece gelen müşteri sayımızda azalma var. İçkisiz lokantalarda, KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi ile yüzde 10'luk bir pay müşterilere yansıyacaktır. Burada indirim tesislere değil, halka indirim yapılmış olacaktır. " şeklinde konuştu.

TRABZON'DA ORTALAMA KİRA BEDELLERİ TESPİT EDİLSİN

Trabzon'un ticari hayatında işyeri kiralarının, Türkiye'nin eşdeğer diğer bölgelerine göre oldukça yüksek olduğunu belirten Ayhan Sürmen, bu konuda TTSO tarafından, semtlerin ortalama kira değerlerinin belirlenmesi ve kamuoyu ile paylaşılması önerisinde bulundu.

İşletme sahiplerinin risk ekonomiye katma değer ve istihdam yaratmaya çalıştığını, ancak tüm cirosunu kira alarak ödemesi halinde bile mal sahiplerinin memnun olmadığını açıkladı.

KİRA AĞALARININ EKONOMİYE KATKISI YOK

Trabzon'da kira ağaları oluştuğunu, bunun ekonomiye hiçbir katkısı da bulunmadığını ifade eden Ayhan Sürmen, " En azından belirlenecek ortalama kira rakamları en azından işletmeci ile mal sahibi arasında yapılacak pazarlığa bir zemin oluşturur. Yoksa kiralar el yakıyor. Komisyon kurulsun, bir çalışma yapılsın. " dedi.

ET ÜRÜNLERİ TEMİNİNDE VE FİYATLARINDA SORUN VAR

Trabzon'da turizm tesislerinin et ve et ürünleri tedarik sorununu had safhada yaşadığını kaydeden Sürmen, sorunun ciddi boyutlara ulaştığını, ürün bedelinin peşin yatırıldığı halde, sıkıntı yaşandığını duyurdu.

Bu darlığa çözüm getirilmesi gerektiğini, gerekirse geçmişte yapıldığı gibi Hollanda gibi et ve et ürünlerinde kaliteli mal üreten ülkelerden ithalata daha izin çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Yaşanmakta olan et ve et ürünleri teminindeki darlığın yüksek fiyatların oluşmasını tetiklediğini belirten Sürmen, " Komşumuz Gürcistan'da etin en alası üstelik doğal olarak yetişmiş, aşı ile şişirilmemiş etin kilosu 10 Tl'dir. Trabzon bu sorununu aşmalıdır. " diye konuştu.

TTSO'YA VE KTÜ'YE TEŞEKKÜR

(TTSO) 33. Grup- Yiyecek Ve İçecek Sunum Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Ayhan Sürmen, sektör adına bir teşekkürde bulunmak istediğini söyledi. Sürmen, sözlerini şöyle tamamladı:" Resmi kurum çatısı altında açılan sosyal tesisler ucuz fiyat vererek işletmelerimize büyük darbe vuruyordu. Meslek Komitesi'nin TTSO ile yaptığı girişimler ile haksız rekabetin önüne geçilmiş oldu. Buradan öncelikle oda meclis başkanımız ve yönetim kurulu başkanımıza ve çağrıya destek veren KTÜ rektörlüğüne teşekkür ediyorum. Resmi kurumlar kendi personellerine istediği hizmet fiyatlarını sunabilirler. Ama piyasaya bu fiyatları sunmamalıdırlar. Komite olarak, KTÜ'ye teşekkür ederken diğer kurumlarından da bu anlayışı beklediğimizi bir kez daha buradan yineliyoruz. "

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 02.10.2009 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » 4. Ulusal Taşkın Sempozyumu Sona Er...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...
 » Tr 90 Bölgesel Gelişmeler Konulu Pa...
 » Arhavili İşadamı Hüsnü Hatinoğlu İl...
 » Artvin’in Büyüyen Değeri Güvenler...
 » Artvin’de Kamu Sen Üyeleri De Maaş...
 » Trabzon Lojistik Merkez Olmalıdır...
 » Trabzon İş Dünyası Teşviğin Uzatılm...
 » Bakan Çelik, Üreticimiz Artık Boşa...
 » Kosgeb’den İhracatta Lojistik’e Hib...
 » Trabzon Tso Şimdi De Anadolubank İl...
 » Trabzon Çin Pazarına Göz Dikti...
 » Dp Artvin Belediye Başkan Adayı Fer...
 » Artvin'de Dp Basınla Kahvaltıda Bul...
 » Artvin’de 2. Kariyer Günü Etkinliği...
 » Sınır Ticaretinde Yeni Düzenleme Ge...
 » Bakan Faruk Çelik Tiflis’te Konuştu...
 » Chp Adayı Turan Kasımoğlu Ortahopa...
 » Trabzon Tso Komşu Ülkelerle İlişkil...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2.dön...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...